Hive - Semerkand - Ürgenç - Buhara - Taskent
İpek Yolu’nun diyarında Taşkent, Buhara, Semerkand hem uzak, hem de yakın...
Akşam Yemekleri Dahil

Akşam Yemekleri Dahil

Tüm Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

4 Yıldız Oteller

4 Yıldız Oteller

1 Kişilik Fiyat
2.290 USD

2 Yetişkin Fiyatı
4.580 USD
155.292 TL

Tur Programı


1. Gün
İstanbul – Taşkent

Turumuz evinize gelen transfer aracımız ile başlıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde Gazella Turizm deskinde buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor ve sonrasında Türk Hava Yolları ait tarifeli sefer ile Taşkent’e hareket ediyoruz. Varışımızı takiben, özel aracımız tarafından karşılanıyor ve şehir turu için havalimanından ayrılıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirdeki turumuz sırasında Hz. İmam Camii, Kükeldaş Medresesi, Eski Şehir, Emir Timur Meydanı, Özbekistan’ın en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı’nı ve bu merkezi çevreleyen anıtları göreceğiz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama otelimizde.

Uçuş No: TK366 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: İstanbul - Tarih: 19 Nisan 2025 - Saat: 07:15 - Varış: Taskent - Tarih: 19 Nisan 2025 - Saat: 13:55
2. Gün
Taşkent – Ürgenç – Hive

Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından Taşkent havalimanına transfer olacağız. Yerel havayolları ile Ürgenç’e uçuşumuz gerçekleşecek. Ürgenç’e varışımızı ardından Hive’ye gitmek üzere havalimanından ayrılacağız. Yüzyıllardır değişmeden ayakta kalmayı başaran, Özbekistan'ın batısındaki Harezm bölgesinin toprak rengi ve kızılın hâkim olduğu kadim kent Hive turumuza başlıyoruz. Geçmişle iç içe yaşayan bu büyüleyici şehir, labirenti andıran yapısıyla taş ve dar sokaklarında yürüyenleri tarihin derinliklerinde uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Şehir, cebir ve algoritmanın kurucu olarak bilinen ve "0" rakamını bulan ünlü alim El Harezmi ile gökbilim, matematik ve doğa bilimleri alanındaki çalışmalarıyla tanınan bilim insanı El Biruni'nin doğup büyüdüğü topraklara ev sahipliği yapmasıyla da ayrı öneme sahip. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, kıyafetleri, yemekleri, yöresel oyunları, kendi lehçeleri, gelenek ve göreneklerini günümüze kadar koruyan yaklaşık 3 bin kişilik küçük bir topluluğun yaşadığı, tarihte maruz kaldığı birçok saldırıya rağmen halen dimdik ayakta duran surlarla çevrili eski şehir yerleşkesi "İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Hiva’nın sembolü olarak bilinen, anıtsal bitmemiş minare kulesi, tabanında devasa bir çevre ve etrafındaki tüm kerpiç renklerin ortasında duran göz alıcı parlak mavi kiremitli dış cephesi ile inanılmaz Kalta Minor(Kısa Minare); Cuma Camisi, İlam Hoca medresesi ve minaresi, Allah kulu Han Medresesi, Muhammed Emin han, Muhammed Rahim Han medresesi, Şirgazi Han Medresesi, Pehlivan dervaze kapısı, Taşkale Kervansarayı göreceklerimiz arasında. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama Hive otelimizde.

3. Gün
Hive – Ürgenç – Taşkent – Semerkand

Kahvaltının ardından Taşkent’e gitmek üzere Ürgenç havalimanına transfer oluyoruz. Yerel havayolları ile Taşkent’e varışımızla birlikte tren istasyonuna gidiyor ve Semerkand’a hareket edeceğiz. Semerkand’ a varışımız ile günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğini yerel bir restoranda alacağız. Konaklama otelimizde.

4. Gün
Semerkand

Kahvaltının ardından Semerkand’ı keşfetmeye başlıyoruz. Tur sırasında ve İmam Buhari Türbesi ve Camii, Semerkant’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi, Şah-ı Zinde türbesi, Özel kâğıt atölyesi ve el yapımı halı dokuma fabrikası, Afrosiyab arkeolojik müzesi göreceğimiz yerler arasındadır. Tur bitimi akşam yemeğimizi yerel restoranda alacağız. Yemeğin ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

5. Gün
Semerkand – Buhara

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Semarkand’ı dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz. Akşam yemeğinin ardından tren istasyonuna hareket ediyor ve Buhara'ya yolculuğa çıkıyoruz. Buhara’ya varışımızı takiben otelimize transfer oluyoruz. Konaklama Buhara otelimizde.

6. Gün
Buhara

Kahvaltının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan başka bir şehir İpek Yolu’nun incisi Buhara gezimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler arasında 5. yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, Registan Meyda’nındaki 17. yy.’dan kalma, kaleye yakın oluşundan dolayı Emirlerin ve onların efradının ibadet ettiği Bolo Havuz Mescidi, Şeybanilerin ruhani önderi Şeyh Abdullah Yemeni için yaptırılan, Şeyh daha ziyade Mir’i Arab adıyla anılımış 114 hücreden oluşan medrese Buhara’nın ikinci büyük medresesi ve hala kullanımda olan Mir-i Arab Medresesi, "Büyük cami" anlamına gelen Özbekistan'daki Buhara'nın eski ana camisi olan Kalon veya Kalan Camii olacaktır. Gezimiz ilk yapımı 9. yy’a dayandırılan 16. yy’da tamir görmüş alt katmanlarında tarih boyunca ay tapınağı, Zerdüşt tapınağı ve Budist tapınağı olan Magoki Attar Camisi, Uluğbey Medresesi, Leb-i Havuz Küllüyesi, Nasreddin Hoca Heykeli, Nadir Divan Bey Medresesi, Buhara Emir’in yazlık sarayı, Nakşi Bendi Hazretleri Türbesi ziyareti ile devam edecek. Akşam yemeğinin ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Buhara otelimizde.

7. Gün
Buhara – İstanbul

Otelden alacağımız kahvaltının ardından havalimanına gitmek üzere otelden ayrılıyoruz. Havalimanına varışın ardında bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben Türk Hava Yolları’na ait tarifeli sefer ile İstanbul uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

Uçuş No: TK267 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: Buhara - Tarih: 25 Nisan 2025 - Saat: 14:45 - Varış: İstanbul - Tarih: 25 Nisan 2025 - Saat: 17:35

Hizmetler


Paket Fiyata Dahil Hizmetler:
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Taşkent / Buhara - İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin alan vergileri
 • Yerel hava yolları ile Taşkent - Urgenç – Taşkent arası ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Taşkent-Semerkant, Semerkand – Buhara arası Afrosiob hızlı tren biletleri
 • 4* otellerde 6 gece oda kahvaltı şeklinde konaklama
 • Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de olmak üzere programda belirtilen tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Gerekli olan müze, ören yeri giriş ücretleri
 • Tüm akşam yemekleri
 • Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Covid 19 seyahat sağlık sigortası
Paket Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
 • Tüm öğle yemekleri
 • Yemekler sırasında alınacak içecekler
 • Fazla Bagaj ücreti
 • Kişisel harcamalar
 • Bahşişler

Fiyat Bilgileri


TARİHOTELİki Kişilik Odada KişibaşıÜç Kişilik Odada KişibaşıTek Kişilik OdaÇocuk (02,00 - 11,99 Yaş)
19 Nisan 2025 | 25 Nisan 2025 4* Oteller 2.290 USD2.290 USD2.780 USD-

Genel Bilgiler


Otellerimiz
4* Holiday Inn Tashkent   vb. - Taskent
https://www.ihg.com/holidayinn/hotels/us/en/tashkent/tastc/hoteldetail

4* Zarafshon Boutique Hotel vb. - Hive
https://www.wildfrontierstravel.com

4* Wyndham Bukhara vb. - Buhara
https://www.wyndhamhotels.com

4* Zarafshon Semerkand vb. - Semerkand
https://www.zarafshonparkside.com/

Katılım Şartı
Bu gezimiz, en fazla 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir.  Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

Vize
Umumi Pasaport                           Vize gerekli değil.                             

Yeşil Pasaport                               Vize gerekli değil.              

Hizmet Pasaportu                         Vize gerekli değil.              

Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Vize gereken destinasyonlarda, vize başvurusu için acentenizin tarafınıza ileteceği “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.  

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

Sağlık
Özbekistan’a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Mutlaka kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

Sağlıklı Seyahat Politikamız
Tura katılan misafirlerimizden , sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış çift aşı ibrazını veya son 3 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olma zorunluğunu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberimiz, yerel rehberimiz, araç şoförleri ve muavinlerimiz de çift aşılıdır.

İlgili ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının belirlediği ek PCR ve kabul edilen aşı markalarının en güncel hallerinin takip edilmesi gerekmektedir. 

Uçuş Süreleri
İstanbul                           Taşkent                4 saat 35 dk

Buhara                              İstanbul               4 saat 20 dk

Konaklama
Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 Kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

Para Birimi  
Özbekistan’ın para birimi Som’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. 

Saat dilimi   
Türkiye ile Özbekistan arasında +2 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan’da 14.00’tir. 

Telefon Kullanımı 
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir. 

Kıyafet ve Eşyalar 
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için bir mont, kazak veya polar almanızı öneririz. 

Yemek Kültürü       
Mutfak kültürü Türk mutfak kültürüne çok yakın seyreder. Özbek Pilavı başlıca yemekleridir. Bunun dışında şaşlık, mantı gibi yakından tanıdığımız yemekler de Özbek usulü yapılmaktadır. 

Elektrik        
Türkiye ile aynıdır. 

Alışveriş       
İpek Yolu’nun merkezi olan bu ülkede, halılar, yerel kıyafetler, baharatlar, ipekler, el yapımı ürünler başlıca olmak üzere yüzlerce farklı ürün satın alabilirsiniz. 

ÖNEMLİ NOTLAR           
*** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Gazella sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 

Gazella, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Gazella, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Gazella sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.