Sri Lanka ve Yala Ulusal Parkı Turu

Sri Lanka ve Yala Ulusal Parkı Turu

Sri Lanka ve Yala Ulusal Parkı Turu

29 Ağustos - 04 Eylül 2021 Türk Hava Yolları ile Ev Alan Ev Transfer
$ 2.050
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 500
Beruwala | Dambulla | Galle | Kandy | Kolombo | Negombo | Nuwera Eliya | Yala
Güneydoğu Asya’nın küçük adası, ‘beklenmeyenin bulunduğu’ Serendip ya da Seylan, ‘göz alan’ ve vahşi doğasıyla dikkat çeken ülkesi...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm turlar dahil

5*, 4*Superior Otel Seçenekleri

5*, 4*Superior Otel Seçenekleri

6 öğle ve 6 akşam yemeği

6 öğle ve 6 akşam yemeği

REZERVASYON YAP
1. Gün
İstanbul - Kolombo - Negombo (29/08/2021)

Turumuz kişiye özel aracın sizi adresinizden alması ile başlıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde buluşarak, bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor ve saat 02.10’da Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile Kolombo’ya hareket ediyoruz. Yerel saat ile 15.15’te Kolombo’ya varıyor ve konaklama yapacağımız balıkçı kasabası Negombo’ya doğru yola çıkıyoruz. Kısa çevre tanıtım turunun ardından dinlenme için otelimize geçiyor ve akşam yemeğimizi otelde alıyoruz.

2.Gün
Negombo - Pinnawala - Dambulla (30/08/2021)

Kahvaltının ardından Pinnawala’ya doğru yola çıkıyoruz. Pinnewala’da 1975 yılında kurulmuş olan dünyadaki ilk Fil Yetimhanesi’ni ziyaret edip, ormanda yaralı veya bebekken bulunmuş fillerin beslenme ve banyo yapışlarını izleyeceğiz. Gezimizin bitişiyle Dambulla’ya devam ediyoruz. Yol üzerinde öğle yemeğimizi alıp, Dambulla'nın Altın Tapınağı olarak da bilinen Dambulla Mağara Tapınağı’na ulaşıyoruz. Burası Sri Lanka'daki en büyük ve en iyi korunmuş mağara tapınağı kompleksidir. 1. yüzyılda mağara içine inşa edilmiş tapınağın içindeki heykel ve freskler Budha ve hayatı üzerine yoğunlaşmıştır. Gezimizin ardından akşam yemeği ve konaklama için otelimize transfer oluyoruz.

3. Gün
Dambulla - Polonnaruwa - Sigiriya - Dambulla (31/08/2021)

Kahvaltının ardından bugün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan iki antik kenti ziyaret edeceğiz. İlk durağımız Antik Kent Polonnaruwa’ya doğru yola çıkıyoruz. Ören yerine girişimizle bizi benzersiz granit sütunlar, kayaya oyulmuş Buda heykeli, dini yapılar, bu haliyle bile dönemin görkemine ışık tutan saray kalıntıları, sit alanının sakinlerinden maymunlar karşılıyor olacak. Gezimizin bitişiyle yol üzerinde öğle yemeğimizi alarak bir başka antik kent Sigiriya’ya yola çıkıyoruz. Adı Aslan Kayası anlamına gelen Sigiriya Kaya Kalesi adına yakışan görkemli bir kayalığın üstüne kurulmuştur. Kuruluşu M.Ö. 477 yılına dayanan antik kent, deniz seviyesinden 370 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yemyeşil doğanın içinden yükselen, bölgeye kuş bakışı hâkim bu kaleyi hayranlıkla geziyor ve ardından Dambulla’ya dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4. Gün
Dambula - Kandy - Nuwera Eliya (01/09/2021)

Kahvaltının ardından ülkenin ortasına Kandi’ye ulaşıyor ve şehri keşfe çıkıyoruz. Merkezde Kandy gölünün etrafında keyifli bir yürüyüş yaptıktan sonra Budistlerin hacı olmak için ziyaret ettikleri Diş Tapınağı’nı ziyarete gidiyoruz. 4.yüzyılda Budha’nın dişi Sri Lanka’ya getirildikten sonra inşa edilen bu kutsal tapınak, Sri Lanka’nın en önemli yerlerinden olarak bilinmektedir. Öğle yemeğimizi gezi esnasında alarak Nuwara Eliya’ya devam ediyoruz. Yolculuğumuz esnasında Sri Lanka’nın yemyeşil çay bahçelerinden geçerek 1900 metre rakımda Nuwara Eliya’ya ulaşıyoruz. Çay fidanlığını görüyor ve çay fabrikası ziyaret ediyoruz. Dünya’nın en iyi çayları arasında olan Sri Lanka çayının tadına baktıktan sonra akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz.

5. Gün
Nuwera Eliya - Yala (02/09/2021)

Otelde erken kahvaltının ardından otelden hareketle adanın güneyine Yala Ulusal Parkı’na doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde öğle yemeği molası vererek otelimize ulaşıyoruz.  Parkta akşam safarisi için otelden ayrılıyor ve Yala Ulusal Parkı’nın vahşi doğasında safari keyfi yaşıyoruz. Safari esnasında park sakinleri arasındaki birçok vahşi hayvanın yanı sıra yaban domuzu, yaban bufalosu, tavus kuşu, çakal, tembel ayı, timsahlar, filler, leoparlar ve çeşitli kuşları banyo yaparken ve su içerken görme fırsatı yakalayacağız. Safari sonrası akşam yemeği ve konaklama için otelimize dönüyoruz

6. Gün
Yala - Galle - Beruwala (03/09/2021)

Otelde erken kahvaltının ardından sabah safarisi için otelden ayrılıyoruz. Park sakinlerini bu kez avlanırken görme fırsatı yakalamak için 2 saatlik safariye başlıyoruz. Safari sonrası doğal limanı ile ticarete devam edip ilginç balıkçılıkları ile dikkati çeken Galle’e doğru yola çıkıyoruz. Yolculuğumuz esnasında manzaranın tadını çıkarıyoruz. Öğle yemeğimizin ardından Galle’i geziyor ve bu şirin balıkçı kasabasını fotoğraflama imkânı buluyoruz. Gezimizin ardından Beruwela’ya ulaşıyoruz.  Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7. Gün
Beruwala - Kolombo - İstanbul (04/09/2021)

Kahvaltının ardından Kolombo’ya hareket ediyoruz. Başkent Kolombo konumu itibariyle ülkenin en önemli ticaret kentidir. Varışımızı takiben öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alıyor ve ardından Kolombo şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Şehir turumuzun bitişiyle İstanbul uçuşumuz için havalimanına transfer oluyoruz. Yerel saatle 21.15 hareketle İstanbul’a hareket ediyoruz. Yeni günü uçakta karşılıyoruz.

8. Gün
İstanbul (05/09/2021)

Varışımız yerel saat ile 06.20’da olacak. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

TUR ROTASI

Tur Rotası Henüz Eklenmedi.

+ Dünya’daki ilk Fil Yetimhanesi’nde filleri besleme ve onları banyo yaparken izleme fırsatı…

+ Sri Lanka'daki en büyük ve en iyi korunmuş Dambulla Altın Tapınağını ziyaret edip, Budha ve hayatı üzerine yoğunlaşılan heykel ve freskleri inceleyeceğiz.

+ “Orta çağ başkenti“ UNESCO Dünya Kültürü Mirası Listesi’ndeki Polonnaruwa Antik Şehrini keşfedeceğiz.

+ UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yaklaşık 2 bin yaşında şaşırtıcı bir mimari yapı olan  “Aslan Kayası” Sigiriya Kaya Kale’si keşfi…

+ Budistlerin hacı olmak için ziyaret ettikleri Kandy’de bulunan  Diş Tapınağını yakından görme fırsatı..

+ Sri Lanka’nın yemyeşil çay bahçelerinden geçerek 1900 metre rakımda bulunan Nuwara Eliya’ya çıkıp, çay fidanlığını görüyor ve çay fabrikasını ziyaret edeceğiz.

+ İçlerinde Leopar, Tembel Ayı, Yaban Domuzu, Yaban Bufalosu ve Timsahların da olduğu Yala Ulusal Parkı sakinlerini akşam banyo keyfini, sabah açlığıyla av telaşını yakalama şansı…

+ Doğal limanı ile ticarete devam edip ilginç balıkçılıkları ile dikkati çeken Galle halkını yerinde göreceğiz.

+ Kalamar, karides ve tuna balığının yanında Red Malag denilen Gözü aynalı balık gibi okyanusun hâkimi birçok balığın bulunduğu Negombo Balık Pazarı’nda gezinti…

+ Beruwala’da deniz, kum ve güneş keyfi…

+ Gezimizi Sri Lanka’nın başkenti Colombo’yu hem keşfedip hem de alışverişiz yaparak noktalayacağız.

-Uçuş Detayları

18 – 25 Temmuz 2021 (Kurban Bayramı)
TK730 18TEMMUZ    ISTCMB  02:10 15:15
TK731 24TEMMUZ  CMBIST    21:15  06.20* + 1(Varış  25  Temmuz tarihindedir)

 

29 Ağustos – 05 Eylül 2021
TK730 29AĞUSTOS    ISTCMB  02:10 15:15
TK731 04EYLUL  CMBIST          21:15  06.20* + 1(Varış  05 Eylül tarihindedir)

 

-Gezi Zamanlaması

Sri Lanka'yı ziyaret etmek için en iyi zaman, gideceğiniz ülkenin hangi bölümüne bağlıdır. Tutarlı sıcaklığa ve bol güneş ışığına sahip, en yüksek sıcaklıkta 31 ° C ve en düşük sıcaklıkta 22 ° C arasında değişen, yıl boyunca geçerli bir destinasyon. Normalde kıyı bölgelerinde ve alçak bölgelerde, yüksek rakımlı bölgelere göre daha sıcaktır. Sağanak her an ortaya çıkabilir.

Güneybatı sahili, muson mevsimi başlamadan önce Aralık ve Nisan ayları arası tercih edilir; doğu kıyısı ve kuzey, muson mevsiminin sona erdiği Mayıs ve Eylül ayları arasında daha az nemlidir.

Merkezdeki tepeler tüm yıl boyunca daha serin kalır ve bunlardan yalnızca yağmurun daha az tahmin edilebilir olduğu Ekim ve Kasım aylarında kaçınmanızı öneririz.

 

-Sağlık

Sri Lanka’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmuyor. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

-Vize

Sri Lanka: Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar seyahat-lerinde vizelerini sınır kapılarında alabilirler.

 

- Bu Tur Kimler İçin Uygun?

Farklı kültürleri tanımak isteyen gezginler için kaçırılmaması gereken bir gezi olmakla birlikte, tempolu bir tur olduğu unutulmamalı, kendini dinç hisseden her gezgin için uygundur.

 

-Uçuş Süreleri

Colombo - İstanbul: 11 saat 20 dakika

 

-Para Birimi

Sri Lanka’nın para birimi Sri Lanka Rupi’si. 

 

-Saat Dilimi

Sri Lanka ile Türkiye arasında +2 saat  fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken her üç ülkede de saat 12.00.

 

-Telefon

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Bölgeler değişen şebeke sorunları olabilir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

- Elektrik

Sri Lanka’da 230 V; D ve G tipli pirizler kullanılır.

 

-Yemek Kültürü

Her iki ülkenin de kendine özgü baharatlı yemeklerden oluşan mutfakları vardır. Yine de kalacağımız otellerde dünya mutfak-larından örnekler sunan restoranlar bulabilirsiniz.

 

-Alışveriş

Ağaç oymaları, bakır işlemeli eşyalar, biblolar, kumaşlar ve hatta mobilyalar çok uygun fiyata alınabilir.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

 

Ücrete  Dâhil Olan Hizmetler

- Türk Hava Yolları ile İstanbul - Colombo - İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve havalimanı vergileri,

- Negombo’da 1 gece 5* otelde kahvaltı dâhil konaklama,

- Dambulla’da 2 gece 5* otelde kahvaltı dâhil konaklama,

- Nuwara Eliya’da  1 gece, 5* otelde kahvaltı dâhil konaklama,

- Yala Ulusal Parkı’nda 1 gece 4* superior otelde kahvaltı dâhil konaklama,

- Beruwela’da 1 gece, 5* otelde kahvaltı dâhil konaklama

- Tur boyunca 6 akşam ve 6 öğle yemeği,

- Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de olmak üzere programda belirtilen tüm transferler,

- Programda belirtilen tüm geziler,

- Gerekli olan müze ve ören yeri giriş ücretleri,

- Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri,

- Yurtdışı çıkış harcı,

- Seyahat sigortası.

 

Ücret  Dâhil Olmayan Hizmetler

- Programda belirtilmeyen yemekler,

- Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler,

- Fazla Bagaj ücreti,

- Kişisel harcamalar,

- Vize ücreti.

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

5* Jetwing Blue vb.

 www.jetwinghotels.com

 

5* Araliya Lake vb.

 www.jetwinghotels.com

 

5* Araliya Green City Hotel vb.

https://www.araliyagreencity.com/

 

4*Sup. Jetwing Yala Hotel vb.

www.jetwinghotels.com

 

5* Cinnamon Bey Resort vb.

https://www.cinnamonhotels.com/cinnamonbeyberuwala/stay