Naadam Festivali; Moğolistan Turu

Naadam Festivali; Moğolistan Turu

Naadam Festivali; Moğolistan Turu Temmuz 2022

Naadam Festivali; Moğolistan Turu

06 - 12 Temmuz 2022 Türk Havayolları Tarifeli Seferi ile Ev Alan Ev Transfer Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
$ 2.690 25.044 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 590 | 5.493 ₺
Karakurum | Ulan Batur
2 gece Geleneksel Moğol Göçebe Kampı deneyimi
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

4*, Kamp Otel Seçenekleri

4*, Kamp Otel Seçenekleri

4 Öğle & 5 Akşam

4 Öğle & 5 Akşam

REZERVASYON YAP
1.Gün
İstanbul - Ulan Batur (06/07/2022)

Turumuz kişiye özel aracın sizi adresinizden alması ile başlıyor. İstanbul havaalanı dış Hatlar Gidiş Terminalinde buluşuyoruz. Türk Havayolları’nın tarifeli seferi ile Ulan Batur’a uçuyoruz. ( Bişkek’de uçakta 1 saat 15 dakika bekleme olacaktır. Uçaktan inilmemektedir) Geceyi uçakta geçireceğiz.

2.Gün
Ulan Batur (07/07/2022)

Yerel saat ile varış. Pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından panoramik şehir turuna çıkacağız. Sukhbataar meydanı, Ulusal Tarih Müzesi görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi turumuz esnasında alacağız.  Yemekten sonra Tsonjin-Boldog bölgesi Tuul nehri yakınlarında bulunan altın kamçı olarak da bilinen, 40 metre uzunluğundaki Cengiz Han Atlı Heykelini ziyaret edeceğiz.  İnsan eliyle yapılan 100 harika arasında yer alan, Cengiz Han’ın doğum yeri olan doğuya bakan bu heykeli gördükten sonra Zaisan Anıtı görmek için hareket edeceğiz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda Moğol folkloru ve müzikleri eşliğinde aldıktan sonra otelimize transferimiz gerçekleşiyor ve geceleme otelimizde.

3.Gün
Ulan Batur - Orhun Vadisi - Karakurum (08/07/2022)

Kahvaltımızın ardından bizi bekleyen özel 4x4 araçlarımız ile 360 km mesafede Orhun vadisinde bulunan Türk tarihinin Moğolistan coğrafyasındaki en büyük eseri olan Bilge Han Anıt Kompleksine gidiyoruz, ziyaretimizin ardından öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alıyoruz. Sonrasında 1220 yılında Cengiz Han’ın oğullarından biri olan Ögeday Kagan tarafında kurulan Karakurum’a hareket ediyoruz. Karakurum, 140 yıl boyunca Moğol İmparatorluğuna başkentlik yapmış ve sonrasında Çin akınlarında yok olmuş bir başkenttir. Tarihi kayıtlara göre Karakurum İpek yolu üzerinde bir çok kaşife, tüccara ev sahipliği yapmış tarihi bir bölgedir. 1586 yılında, gene Moğolistan’ın ilk Budist Tapınağı olan Erdenezuu Karakurum harabeleri yakınlarına kurulmaya başlamış ve bu manastırın birçok parçası bu harabelerden alınarak inşaatında kullanılmıştır. Günümüzde, Endenezuu halen Budistlere hizmet etmekte olup bir kısmı da müze olarak hizmet vermektedir. Gezimizin sonrasında akşam yemeğimizi alacağımız ve gecelememizi gerçekleştireceğimiz Ger kampına varıyoruz. Geceleme kampımızda.

4.Gün
Karakorum - Hustai Ulusal Parkı - Ulan Batur (09/07/2022)

Kahvaltımızı yapıyoruz ve sonrasında Hustai Ulusal Parkı’na doğru yola çıkıyoruz. “Takhi” adı verilen vahşi atların yaşadığı bu parkta “Takhi” leri doğal ortamlarında görme imkanı bulabileceğiz. Ulan Bator’a hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi transferimiz esnasında alıyoruz. Akşamüstü otelimize varıyoruz ve odaların dağıtılması ve serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5.Gün
Ulan Batur - Terelj Ulusal Parkı (10/07/2022)

Kahvaltımızın ardından Türk kelimesinin ilk kez geçtiği Tonyukuk anıtlarına doğru yola çıkıyoruz. Tarihimize ışık tutan Tonyukuk anıtları gezimizin ardından Terelj Ulusal Parkı’na devam ediyoruz. Bölgeye özgü doğası ve yaşam standardıyla bölgeyi keşfediyoruz. Geleneksek akşam yemeğinin ardından Moğol halkının kırsal kesimde yaşamaya devam ettiği geleneksel “Ger” lerde konaklama.

6.Gün
Terelj Ulusal Parkı - Ulan Batur (11/07/2022)

Kahvaltının ardından erken saatte Ulan Bator’a transfer oluyoruz. Büyük Moğol İmparatorluğunun kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen Naadam Festivali’nin görkemli ve keyifli açılış törenlerine katılacağız. Okçuluk, güreş, at yarışları, geleneksel kıyafetli geçitler ile festivalin ilk günü çok ilgi çekicidir. Şenlikler esnasında öğle yemeğimizi alacağız. Gün boyu şenlikli kutlamalara tanık oluyor ve günün sonunda otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7.Gün
Ulan Batur - İstanbul (12/07/2022)

Sabah erken kahvaltının ardından havalimanına transfer oluyoruz. Türk Havayollarının tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuş. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor. Bir sonraki keşfinizde görüşmek üzere…!

TUR ROTASI

+ Büyük Moğol İmparatorluğunun kuruluş yıl dönümü için düzenlenen Naadam Festivali’nin görkemli ve keyifli açılış törenlerine katılacağız.

 

+ Moğol göçebe halkının yaşam tarzını yakından tanıma ve fotoğraflama fırsatı yakalayacağız

 

+ Geleneksel Moğol Folklor danslarını izleyerek bu kültürü fotoğraflara dökeceğiz

 

+ Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan Orhun Vadisi'ndeki Bilge Kağan anıt kompleksini ve Göktürk’ler tarafından 8. yüzyılda yazılmış olan Orhun Anıtları’nı ziyaret edip fotoğraflar çekeceğiz

 

+ Moğollara özgü ger kamplarında konaklama deneyimini yaşayacağız

 

+ İnsan eliyle yapılan 100 harika arasında yer alan 40 metre uzunluğundaki Cengiz Han Atlı Heykelini ziyaret edeceğiz.

 

+ Türk kelimesinin ilk kez geçtiği ve tarihimize ışık tutan  Tonyukuk anıtlarını  yakında göreceğiz.

 

+Hustai Ulusal Parkı'nda “Takhi” adı verilen vahşi atları doğal ortamlarında görme imkanı bulabileceğiz.

 

Bu tur için alternatif tarih bulunmamaktadır.

Sağlıklı Seyahat Politikamız
Tura katılan misafirlerimizden , sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış çift aşı ibrazını veya son 3 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olma zorunluğunu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberimiz, yerel rehberimiz, araç şoförleri ve muavinlerimiz de çift aşılıdır.

İlgili ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının belirlediği ek PCR ve kabul edilen aşı markalarının en güncel hallerinin takip edilmesi gerekmektedir.

 

Uçuş Detayı

06 - 12 Temmuz 2022
TK 236 06JUL  ISTUBN 1825 0720+1 (Ulan Batur’a varış 07 Temmuz sabah 07:20’de)
TK 237 12JUL  UBNIST 0850 1230

 

- Gezi Zamanlaması
Sert bir kara iklimine sahip Moğolistan'ı ziyaret etmek için en ideal dönem Mayıs ile Eylül ayları arasıdır. Ancak, ortalama yüksekliği 1580 m olan Moğolistan’da gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkını unutmamak gerekir.

Moğolistan'ın kara ile çevrili konumu, yaz ve kış sıcaklıklarda büyük ölçüde değişiklik, ülkede karasal iklime yol açmaktadır. Ulaan Baatar, dünyanın en soğuk başkentidir ve ülke genelinde kış sıcaklıkları düzenli olarak -30 ° C (-22 ° F) ve altına düşer.

Sadece güney Gobi yaz aylarında gerçekten sıcaktır, ancak bu aynı zamanda her yıl düşen küçük yağmurla karşılaşma olasılığınızın daha yüksek olduğu zamandır.

 

Sağlık
Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

- Vize Bilgileri
Türk vatandaşları, Moğolistan'a gerçekleştirecekleri 30 güne kadar kalış süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

- Bu Tur Kimler İçin Uygun?
Farklı kültürleri tanımak isteyen gezginler için kaçırılmaması gereken bir gezi olmakla birlikte, tempolu bir tur olduğu unutulmamalı, kendini dinç hisseden her gezgin için uygundur.

 

- Uçuş Süreleri
İstanbul ile ülkenin başkenti olan Ulan Batur arası uçuş süresi yaklaşık olarak 10 saat 25 dakikadır.

 

- Para Birimi
Moğolistan’ın para birimi Tögrök’tür. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. Ülkedeki döviz bürolarından yerel para birimini temin edebilirsiniz.

 

- Saat Dilimi
Türkiye ile Moğolistan arasında +5 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Moğolistan’da 17.00’dir.

 

- Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke sorunları yaşanabilir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont, bir iki ince kazak ve polar almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, el feneri, fotoğraf makinesi, sinek ve böcek savan ilaçlar, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Yemek Kültürü
Özellikle sığır ve koyun olmak üzere et, yemeklerin ana malzemesidir. Geleneksel yemekler çok yağlı koyun eti haşlaması ve pirinç veya mandıra ürünleri içerir. Yerel bir yemek Boodog, tüm keçi kaburgasının içten pişirilmesi ile yapılır. Balık severler için de ideal bir bölgedir.

 

- Elektrik
Moğolistan ‘da 220 volt ve 50 Hz’dir. Elektrikli aletlerde üç uçlu, ince girişli prizler kullanılmaktadır. Seyahatiniz öncesinde priz adaptörü temin etmenizi öneririz.

 

- Alışveriş
Resim, kaşmir giysi, devetüylü battaniyeler, ulusal kıyafetler, bot, mücevher, halı, kitap tercih edilen ürünlerdir.

 

-Önemli Not
Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

*Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

**Ger konaklamaları nedeniyle turumuzda 3 kişilik oda satışı bulunmamaktadır!**

Fiyata Dahil Hizmetler
* Türk Havayolları ile İstanbul –Ulan Bator – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin vergiler
* Kişiye özel ev  – alan  – ev transferi
* Ulan Bator’da 4* otelde 3 gece, “Ger” kamplarında 2 gece konaklama,
* Kahvaltı dahil kahvaltı konaklamalar
* Programda belirtilen öğle & akşam yemekleri
* Cengiz Han Atlı Heykeli gezisi
* Moğol folkloru gösterisi
* Terelj Ulusal Parkı,
* Hustai Ulusal Parkı,
* Naadam Festivali açılış günü gösterileri,
* Naadam Festivali giriş ücreti ve vergileri,
* Erdene Zuu Manastırı,
* Özel araçlar ile programda belirtilen tüm geziler
* Geziler esnasında gerekli olan tüm müze ve ören yeri giriş ücretleri
* Profesyonel Gazella Turizm Türkçe rehberlik hizmetleri
* Yurtdışı çıkış harcı
* Covid 19 Seyahat Sağlık sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
* Programda belirtilmeyen yemekler
* Programda belirtilen yemekler esnasında alınacak içecekler
* Fazla bagaj ücretleri
* Kişisel harcamalar
 

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

Ulan Batur: Holiday Inn Hotel 4* vb.

https://www.ihg.com/holidayinn/hotels/us/en/ulaanbaatar/ulnss/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-HI-_-MN-_-ULNSS

 

Terelj: Terelj Lodge Ger Kampı ** vb.

http://www.tereljlodge.com/

 

Karakorum:  Munkh Tenger Ger ** vb.