Meksika ve Maya Rivierası Turu

Meksika ve Maya Rivierası Turu

Meksika ve Maya Rivierası Turu Aralık 2022

Meksika ve Maya Rivierası Turu

25 Aralık - 02 Ocak 2023 Türk Havayolları Tarifeli Seferi İle Ev Alan Ev Transfer Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
$ 2.990 27.833 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 690 | 6.423 ₺
Cancun | Merida | Mexico City
Geçmişten Günümüze, Kuzeyden Güneye, Tapınaklardan Şehirlere; Geçişler Ülkesi Meksika...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

5*, 4*Superior Otel Seçenekleri

5*, 4*Superior Otel Seçenekleri

7 Öğle Yemeği ve 7 Akşam Yemeği

7 Öğle Yemeği ve 7 Akşam Yemeği

REZERVASYON YAP
1.Gün
İstanbul - Mexico City (25/12/2022)

Turumuz vermiş olduğunuz adrese gelecek olan özel araç ve şoförünüz ile buluşmanızla başlıyor.İstanbul Havalimanı’nda kurulacak Gazella Turizm deskinde buluşuyor; bilet, bagaj ve pasaport kontrollerinin ardından saat Türk Havayolları’na ait TK 181 sefer sayılı uçuş ile Mexico City’e hareket ediyoruz. Yerel saat ile sabah saatlerinde Mexico City’ye varıyoruz. Havalimanında bizi bekleyen yetkililerce karşılanıyor ve şehir turunu gerçekleştirmek üzere alandan ayrılıyoruz.  Dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Mecixo City’i yakından tanımaya başlıyoruz. Turumuza dünya mirası listesinde yer alan tarihi merkez ile başlıyoruz. Turumuzun devamında ‘’ Zocalo ‘’, Amerika’nın en büyüklerinden biri olan Metropolitan Katedralini, halen faal olan Ulusal Sarayı görüyoruz. Turumuzun devamında Tenochtitlan şehirinin en önemli Aztek tapınaklarından biri olan Templo Mayor’un harabelerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi şehir turu esnasında yerel bir restoranda alacağız. Öğle yemeğinin ardından turumuzun bu ayağında ise Antropoloji Müzesine giderek Aztek dönemi hazinelerin, takvim taşlarının ve birçok etkileyici esere ev sahipliği yapmaktadır. Turumuzun bitiminde otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.  

2.Gün
Mexico City (26/12/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Teotihuacan Tapınağını keşfetmek için yola çıkıyoruz. Teotihuacan, arkeolojik olarak ülkenin en etkileyici yerlerinden biri olup antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Teotihuacan tapınaklarının yerleşimi, Orion takımyıldızının yerdeki yansıması olacak şekildedir. Aynı zamanda yerleşim, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle incelendiğinde gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimdedir. Turumuzun en önemli bölümü Güneş ve Ay Piramidini göreceğimiz kısımdır. Burada ayrıca Quetzalcoatl Tapınağını ve duvarlarına işlenmiş Tüylü Yılan motiflerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alacağız.  Tur bitimi otelimize transfer. Akşam yemeği Mariachi müzikleri eşliğinde yerel restoranda olacak. Konaklama otelimizde.

3.Gün
Mexico City (27/12/2022)

Kahvaltının ardından Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu için yola çıkıyoruz. İlk olarak Nahuatl dilinde ‘Çiçeklerin büyüdüğü yer’  anlamına gelen Xochimilco’ya görmek için yola çıkacağız. 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Xochimilco’da, Aztek döneminden beri bölgede yaşayanlar için önemli bir tarım alanı olan kanalların 180 kilometre kadarı günümüze ulaşmış. Burada çeşitli renklerle boyanmış “trajineras” adı verilen kayıklara binerek, manzaranın ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Öğle yemeğimizi tekne turu esnasında, teknede alacağız. Yemeğimizin ardından yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo, tablolarında kendi resimlerini çizmesinin sebebini şu sözleriyle açıklıyor: “ Kendi resimlerimi çiziyorum. Çünkü çok yalnızım ve en iyi bildiğim şey yine kendimim. “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu  “La Casa Azul – Mavi Ev” her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Frida Kahlo’nun evini gezdikten akşam yemeğimiz almak üzere Coyoacan’a transfer olacağız. Akşam yemeğimizin ardından otelimize transfer.  Konaklama otelimizde.

4.Gün
Mexico City (28/12/2022)

Kahvaltımızı kumanya olarak alıyor ve erken saatlerde havalimanına transfer oluyoruz. 1 saat 35 dk’lık uçuşun ardından Merida’ya ulaşıyoruz. ‘’ Beyaz Şehir ‘’ olarak 1542 yılında kurulan ve günümüzde Yucatan’ın başkenti olan bu kenti keşfe çıkıyoruz. Hala Maya kültürel mirasını, etkileyici mimarisini, parkları ve mutfağını yansıtan şehirde keyifli biz zaman geçiriyoruz. Öğle yemeğimizi turumuz sırasında alıyoruz. Turumuzun bitimiyle Dünya’nın 7 harikasından birisi sayılan ve Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanı olan Chichen Itza’yı görmek üzere yola çıkıyoruz. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m'dir. Efsaneye göre kent 10. yüzyılda Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler tarafından alınmıştır. Tur bitimi Mayalar’ın inanışlarında kutsal birer bölge olan cenote adı verilen obruklarda daha önce yaşamadığınız türden bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu büyüleyici keşiflerin ardından Chichen Itza’da bulunan otelimize transferimiz gerçekleşecek. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

(Öğle yemeği ara uçağın durumuna göre Chichen Itza turu esnasında verilebilir.)

5.Gün
Chichen Itza - Tulum - Cancun (29/12/2022)

Kahvaltının ardından, Cancun’a gitmeden önce Mayalara 300 yıl boyunca ev sahipliği yapan, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan turkuvaz denizi ve yerel kültürün canlılığını halen taşıyan tarihi kent Tulum’a gidiyoruz. Kayalıkların üzerine inşa edilen tarihi yapılar deniz seviyesinden 12 mt yüksekliktedir. Öğle yemeğimizi turumuz esnasında alacağız.  Tulum ziyaretimizin ardından rotamızı Cancun’a çeviriyoruz. Cancun’a varışımızın ardın denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.Gün
Cancun (30/12/2022)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından her şey dâhil konaklayacağımız otelimizde deniz ve güneşin tadını çıkartacağız.

7.Gün
Cancun (31/12/2022)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından her şey dâhil konaklayacağımız otelimizde deniz ve güneşin tadını çıkartacağız.

8.Gün
Cancun - İstanbul (01/01/2023)

Kahvaltımızın ardından otelden check out işlemlerimizi tamamlayıp İstanbul uçuşu için havalimanına transfer oluyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK 181 sayılı tarifeli seferi ile saat İstanbul’a uçuyoruz.

9.Gün
İstanbul (02/01/2023)

Sabah saatlerinde İstanbul’a varışımızın ardından daha önce vermiş olduğunuz adresinize geçekleştireceğimiz transfer ile turumuz son buluyor.

TUR ROTASI

+ Dünya mirası listesinde yer alan ve Mexico City’in en önemli meydanı olan Zocalo meydanında yürüyüş gerçekleştireceğiz.

 

+ Dünyaca Meşhur Antropoloji müzesini ve Maya eserlerini yakında göreceğiz.

 

+ Antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biri olan Teotihuacan Pramidini yakından göreceğiz.

 

+ Dünyaca ünlü Güneş ve Ay Piramidlerini yakından tanıma fırsatı yakalayacağız.

 

+ Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun evini ziyaret edeceğiz.

 

+ Meksika’nın Venedik’i olarak kabul edilen Xochimilco’da (Soçimilko) tekne turu yapacağız.

 

+ Beyaz Şehir, Merida'yı tanıma fırsatı yakalayacağız.

 

+ Dünyanın yeni 7 Harikasından biri sayılan Chichen Itza Pramidini yakından göreceğiz.

 

+ Mayalara 300 yıl boyunca ev sahipliği yapan, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan turkuvaz denizi ve yerel kültürün canlılığını halen taşıyan tarihi kent Tulum’a gidiyoruz.

 

+ Cancun'da, bembeyaz kumsallar üzerinde yorgunluğumuzu atarak kendimizi mavi dalgaların eline bırakacağımız muhteşem bir deniz tatili bizi bekliyor.

 

Sağlıklı Seyahat Politikamız
Tura katılan misafirlerimizden , sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış çift aşı ibrazını veya son 3 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olma zorunluğunu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberimiz, yerel rehberimiz, araç şoförleri ve muavinlerimiz de çift aşılıdır.

İlgili ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının belirlediği ek PCR ve kabul edilen aşı markalarının en güncel hallerinin takip edilmesi gerekmektedir.

Uçak Detayı

13 – 21 Kasım 2021
TK 181 13NOV ISTMEX 0230 0815 
TK 181 20NOV CUNIST 1425 1010+1 (Istanbul’a varış 21  Kasım sabah 10:10'da)

11 – 19 Aralık 2021
TK 181 11DEC ISTMEX 0230 0815 
TK 181 18DEC CUNIST 1425 1010+1 (Istanbul’a varış 19 Aralık sabah 10:10'da)

29 Ocak – 06 Şubat 2022
TK 181 29JAN  ISTMEX 0230 0815
TK 181 05FEB  CUNIST 1425 1010 +1 (İstanbul’a varış 06 Şubat)

25 Aralık 2022 – 02 Ocak 2023
TK 181 25DEC  ISTMEX 0230 0815
TK 181 01JAN  CUNIST 1425 1010 +1 (İstanbul’a varış 02 Ocak 2023)

 

Gezi Zamanlaması
Meksika'yı ziyaret etmek için en iyi zaman, neredeyse hiç yağmurun olmadığı Aralık ve Nisan arasındaki kurak mevsimdir. En soğuk aylar Aralık ve Şubat arasındadır, ancak kurak mevsimde sıcaklıklar ortalama 28 ° C'ye ulaşabilir.Yağmur mevsimi güneyde Mayıs ayında başlar ve Ekim ayına kadar sürer. Bu dönemde kısım kısım yağışlar görülebilir, genellikle tekrar oluşmadan önce artan nemi temizler.

Meksika çok büyük bir ülkedir ve hava mevsime ve bölgeye göre değişir. Seçtiğiniz varış noktası için yerel tahmini kontrol etmeye değer.

 

Sağlık Bilgileri
Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

Vize Bilgileri
Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ile Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Geçerli Amerika ve Shengen vizesi olanlar 30 güne kadar kalışlarda vizeden muaftır.  Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen Ankara’dan ve İstanbul'dan direk müracaat etmesi gerekmektedir.(yeşil pasaportlular için kişinin şahsen Ankara  veya Istanbul konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)

 

Uçuş Süreleri
Türkiye ile, Meksika arasında direkt uçuş bulunmaktadır. İstanbul'dan Meksika'nın başkenti Mexico City'e  yaklaşık 15 saatte ulaşmak mümkündür.

Cancun'dan İstanbul'a  ise yaklaşık 14 saatte ulaşmak mümkündür.

 

Para Birimi
Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu’dur. (MXN)

Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

Saat Dilimi
Türkiye ile Meksika arasında -8 saat bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Meksika’da 04.00’tür.

 

Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

Yemek Kültürü
Meksika mutfağı dünyanın en bilinen mutfaklarından biridir. Et yemekleri, fasulye önde gelen lezzetlerindendir. Yemeklerin oldukça baharatlı, özellikle de acı olduklarını hatırlatmak isteriz. En meşhur yemekleri; Taco, Fajita, Gaspatcho Çorbası, Nacho ve Guacamol…

 

Elektrik
Meksika’da 120 V; A tipi ve B tipi r kullanılmaktadır.       

 

Alışveriş
G
eleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ayrıca ülkeye özgü baharatlar ve yiyecek ürünlerde alınabilir.

 

Önemli Not 
Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

*Pasaport sürelerinin, Meksika turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Tur Fiyatına Dâhil Olan Hizmetler

*Türk Havayolları  ile İstanbul – Mexico City / Cancun – İstanbul gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti,
*Yerel Havayolları  ile Mexio City - Merida ekonomi sınıfı uçak bileti,
*Mexico City’de 5* otelde konaklama,
*Chichen Itza’da 4* superior otelde konaklama
*Cancun’da 5* otelde her şey dahil konaklama
*Tüm kahvaltılar, 7 öğle ve 7 akşam yemeği,
*Özel araçlar ile programda belirtilen tüm turlar,
*Yurtdışı çıkış harcı,
*Covid-19 Seyahat Sağlık Sigortası,
*Ücretsiz kişiye öze eviniz – alan – eviniz transferi de dahil tüm transferler,
*Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti,

 

Tur Fiyatına Dâhil Olmayan Hizmetler
* Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler
* Fazla Bagaj ücret
* Kişisel harcamalar
* Vize Ücreti  – Yeşil pasaport sahipleri şahsen Konsolosluğa gidip başvuru yapması gerekmektedir. (Yeşil veya normal pasaportlu misafirlerin pasaportlarında geçerli Amerika, İngiltere veya Shengen vizesi (multiple) olan misafirler Meksika’ya vizesiz giriş yapabilirler)

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.