İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu Eylül 2022

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu

04 - 10 Eylül 2022 Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile Ev Alan Ev Transfer Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
$ 1.790 16.643 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 290 | 2.696 ₺
Buhara | Khiva | Semerkand | Taşkent
İpek Yolu’nun diyarında Taşkent, Buhara, Semerkand hem uzak, hem de yakın...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm turlar dahil

4* Otel Seçenekleri

4* Otel Seçenekleri

6 Öğle ve 6 Akşam Yemeği

6 Öğle ve 6 Akşam Yemeği

REZERVASYON YAP
1. Gün
İstanbul - Taşkent (04/09/2022)

Turumuz evinize gelen transfer aracımız ile başlıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde Gazella Turizm deskinde buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor ve sonrasında saat 00.55’de Türk Hava Yolları TK 368 numaralı tarifeli seferi ile Taşkent'e hareket ediyoruz. Saat 07.10'da varışımızı takiben, özel aracımız tarafından karşılanıyor ve Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirdeki turumuz sırasında Hz İmam Camii, Hz Osman’ın el yazması, Kükeldaş Medresesi, Eski Şehir, Emir Timur Müzesi ve Meydanı, Özbekistan’ın en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı’nı ve bu merkezi çevreleyen anıtları, sonrasında Uygulamalı Sanatlar müzesini göreceğiz. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama otelimizde.

2. Gün
Taşkent - Ürgenç - Hive - (05/09/2022)

Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından havalimanına transfer. Yerel havayolları ile Urgench’e hareket. Varışımızı takiben Hive’e aracımızla devam ediyoruz. Yüzyıllardır değişmeden ayakta kalmayı başaran enfes bir şehir olan Hive turumuza başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Içhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, İlam Hoca medresesi ve minaresiAllah kulu Han Medresesi, Muhammed Emin han, Muhammed Rahim Han medresesi, Şirgazi Han Medresesi, Pehlivan dervaze kapısı, Taşkale Kervansarayı göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Hive turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama Hive otelimizde. 

3. Gün
Hive - Ürgenç - Buhara (06/09/2022)

Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından Ürgenç havalimanına transfer. Yerel havayolları ile Buhara'ya hareket ediyoruz. Varışımızı takiben Buhara şehir turumuzun ilk bölümü için hareket ediyoruz. Kısa Buhara şehir turumuz yaptıktan sonra öğle yemeği alacağız sonrasında serbest zaman. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz, konaklama Buhara otelimizde. 

4. Gün
Buhara - (07/09/2022)

Kahvaltının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan başka bir şehir Buhara gezimize başlıyoruz. 5. Yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, Bolo Havuz Mescidi, Mir Arab Medresesi, Kalan minaresi ve Mescidi, Uluğbey Medresesi, Leb-i Havuz Küllüyesi, Nasreddin Hoca Heykeli, Nadir Divan Bey Medresesi, Buhara Emir’in yazlık sarayı, Nakşi Bendi Hazretleri Türbesi göreceklerimiz arasında yer alıyor. Öğle yemeğimiz turlar esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Akşam yemeğimizi de yerel restoranda alıyoruz; konaklama Buhara otelimizde. 

5. Gün
Buhara - Semerkand (08/09/2022)

Kahvaltının ardından aracımızla Semerkand’a hareket ediyoruz. Semerkand’a varışımızı takiben; öğle yemeğimiz yerel bir restoranda. Semerkand şehir turumuza başlıyoruz, tur sırasında İmam Buhari Türbesi ve Camiisi, Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi, özel kâğıt atölyesi ve el yapımı halı dokuma fabrikası, Afrosiyab arkeolojik müzesi görülecekler arasındadır. Akşam yemeğimizi de yerel restoranda alıyoruz; konaklama Semerkand otelimizde. 

6. Gün
Semerkand - (09/09/2022)

Kahvaltının ardından turumuzun bugünkü kısmında Ortaçağ’da İslam Dünyası’nın gururu olarak görülen Semerkand’ın kalbi, 14. ve 15. yüzyıllardan kalma medreseler, camiler, hanlar ile çevrili Registan Meydanı ilk durağımız. Bibi Hanım Mescidi ve türbesi, İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Şah-ı Zinde türbesi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir türbesi, öğle yemeğimiz tur esnasında yerel bir restoranda aldıktan sonra Siyab Lokal Pazar’ında alış veriş için serbest zamanımız olacak.   Akşam yemeğimizi yerel restorantta alıyoruz; konaklama Semerkand otelimizde. 

7. Gün
Semerkand - İstanbul (10/09/2022)

Kahvaltının ardından özel otobüsümüz ile Semerkant Havalimanına sabah erken saatte transfer oluyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından saat 05.35’te Türk Hava Yolları’nın TK 373 numaralı tarifeli seferi ile İstanbul uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Varışımız yerel saat ile 08.35’de olacak. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

TUR ROTASI

+ Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı Taşkent...

+ Emir Timur Meydanı, Bağımsızlık Meydanı, Kukeldaş Medresesi, Eski Şehir...

+ 7. yüzyıldan kalma Kuran-ı Kerim’in sergilendiği Hazreti İmam Kompleksi, ülkenin en büyük camilerinden Cuma Camisi...

+ Siyab Lokal Pazarında alışveriş keyfi...

+ UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, kültürlerin bir potada eritilip yeni bir kültür haline getirildiği Semerkand...

+ Şah-ı zinde türbesi, Timurlenk’in Mezarı Gur Emir Mozalesi, Uluğbey Gözlemevi...

+ Semerkand’ın kalbi, bilim ve kültür yuvası Registan Meydanı, şehrin en önemli yapıtlarından Bibi Khanum mescidi ve türbesi...

+ Buhara’da Nakşi Bendi Hazretleri Türbesini , Buhara Emir'in yazlık sarayını ve devasa Ark Kalesi keşfedeceğiz.

+ Khiva’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Içhan Kala, Cuma Camisi, Taşkale Kervansarayı,  Muhammed Rahim Han Medresesi...

Sağlıklı Seyahat Politikamız
Tura katılan misafirlerimizden , sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış çift aşı ibrazını veya son 3 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olma zorunluğunu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberimiz, yerel rehberimiz, araç şoförleri ve muavinlerimiz de çift aşılıdır.

İlgili ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının belirlediği ek PCR ve kabul edilen aşı markalarının en güncel hallerinin takip edilmesi gerekmektedir.

Uçuş Detayları

01 – 07 Mayıs 2022
TK 368 01MAY   ISTTAS 0055 0710
TK 373 07MAY   SKDIST 0535 0835

04 – 10 Eylül 2022
TK 368 04SEP     ISTTAS 0055 0710
TK 373 10SEP     SKDIST 0535 0835

 

Gezi Zamanlaması
Özbekistan, coğrafyası itibariyle kara ikliminin en belirgin özelliklerini taşır. Kışları son derece soğuk olan mevsimler, Nisan, Mayıs ve Ağustos Eylül aylarında serin ve çok hoş bir bahar iklimine döner. Yaz ayları ise son derece sıcak olup gündüzleri 40 dereceyi görmektedir.

Özbekistan ilkbahar ve sonbaharda (Nisan - Mayıs ve Eylül - Kasım arası) ziyaret edilir. Bu dönemlerde hava tipik olarak ılık ve kuraktır ve bu çöl bölgesinin sıcağı yaz aylarında yüksek derecelere ulaşabilir.

Kasım ayından Mart ayına kadar hava çok soğuk olabilir, ancak bu aynı zamanda yolculuğunuz sırasında çektiğiniz fotoğraflara olağanüstü bir arka plan sağlayan açık, parlak gökyüzü sağlar. Bu aynı zamanda yılın en sessiz zamanıdır, bu nedenle sıcak giyinmeye istekliyseniz, ülkenin zarif ve güzel sitelerini kendinize görebileceksiniz.

 

Sağlık
Mutlaka kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda ise kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

 

Vize Bilgileri
Özbekistan'a vize gerekmemektedir. En az 6 ay geçerli pasaportunuz ile ülkeye giriş yapabilirsiniz.

 

Bu Tur Kimler İçin Uygun?
Farklı kültürleri tanımak isteyen gezginler için kaçırılmaması gereken bir gezi olmakla birlikte, tempolu bir tur olduğu unutulmamalı, kendini dinç hisseden her gezgin için uygundur.

 

Uçuş Süreleri
İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Taşkent arası uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat 40 dakikadır.

 

Para Birimi
Özbekistan’ın para birimi Som’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

Saat Dilimi
Türkiye ile Özbekistan arasında +2 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan’da 14.00’tir.

 

Yemek Kültürü
Mutfak kültürü Türk mutfak kültürüne çok yakın seyreder. Özbek Pilavı başlıca yemekleridir. Bunun dışında şaşlık, mantı gibi yakından tanıdığımız yemekler de Özbek usulü yapılmaktadır.

 

Alışveriş
İpek Yolu’nun merkezi olan bu ülkede, halılar, yerel kıyafetler, baharatlar, ipekler, el yapımı ürünler başlıca olmak üzere yüzlerce farklı ürün satın alabilirsiniz. Ayrıca ülkede meşhur olan kuruyemişlerden de alabilirsiniz.

 

Önemli Not
Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Gazella sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 

 

Gazella, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Gazella, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

 

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Gazella sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
*Türk Havayollarının tarifeli seferi ile İstanbul – Katmandu  / Delhi - İstanbul uçuşları ve havalimanı vergileri,
*Türk Hava Yolları ile İstanbul – Taşkent –Semerkand- İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin alan vergileri
*Buhara-Semerkand arası araç transferleri
*Yerel hava yolları ile Taşkent Ürgenç ve Ürgenç Buhara arası uçak biletleri
*Taşkent’te 1 gece, 4* otelde oda kahvaltı konaklama,
*Hive’de 1 gece, 4* otelde oda kahvaltı konaklama,
*Buhara’da 2 gece, 4* otelde oda kahvaltı konaklama,
*Semerkand’da 2 gece, 4* otelde oda kahvaltı konaklama,
*Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de olmak üzere programda belirtilen tüm transferler
*Programda belirtilen tüm geziler
*Gerekli olan müze, ören yeri giriş ücretleri
*Programda belirtilen 6 öğle yemeği
*Programda belirtilen 6 akşam yemeği
*Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
*Yurtdışı çıkış harcı
*Covid 19 seyahat sağlık sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
*Programda belirtilmeyen yemekler,
*Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler
*Fazla Bagaj ücreti,
*Kişisel harcamalar.

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

4* Hotel City Palace vb. – Taşkent
https://citypalace.uz/en/

 

4* Asia Hive Hotel v.b.– Khiva

http://asiahotels.uz/en/asia-khiva.html

 

4* Asia Bukhara Hotel v.b. – Buhara
http://asiahotels.uz/en/Asia-Bukhara.html

 

4* Emir Han Hotel v.b. – Semerkand
https://emirhan.uz/en/page/index