MENU
Kelime veya Ülke Arayın
tur bölgesi
 • Kuzey Amerika
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Güney Avrupa
 • Orta Asya ve Japonya
 • Güney Doğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
 • Balkanlar
tur dönemi
 • Kurban Bayramı Turları
 • Sonbahar ve Kış Turları
 • Sömestre ve Kış Turları 2019
 • Yılbaşı Turları
tur tipi
 • Kültür Turları
 • Gemi Turları
 • Nehir Turları
 • Vahşi Yaşam Turları
 • Trekking Turları
 • Fotoğraf Turları
 • Size Özel Turlar
Kapat
Özbekistan

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu

tarih

13 - 20 Ekim 2018

şehirler
Buhara, Khiva, Semerkand, Taşkent
ulaşım
Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile
Peşin ücret
2100 DOLAR
tek kişilik oda farkı
490 DOLAR
tur konsepti
Tüm ekstra turlar dahil
yemek durumu
6 öğle ve 6 akşam yemeği dahil

Sizi Arayalım

0(212) 233 1598

0(549) 433 4445

yaşanacak anlar tur programı hizmetler

+ Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı Taşkent.


+ Amir Temur Meydanı, Bağımsızlık Meydanı, Barakhan Medresesi, Muyi Mubarak Medresesi ayrı ayrı keşfediliyor.


+ 7. Yüzyıldan kalma Kuran’ı Kerim’in sergilendiği Hazreti İmam Kompleksi, ülkenin en büyük camilerinden Cuma Camisi, Uspensky Katedrali geziliyor.


+ Chorsu Bazaar’da İpek Yolu’nun en işlek olduğu zamanlara dönülüyor.


+ UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, kültürlerin bir potada eritilip yeni bir kültür haline getirildiği Semerkand.


+ Shahi Zinda Kompleksi, Timurlenk’in Mezarı Gur Emir Mozalesi, Uluğbey Gözlemevi ve Merkez Çarşı görülüyor.


+ Semerkand’ın kalbi, bilim ve kültür yuvası Registan Meydanı, şehrin en önemli yapıtlarından Bibi Khanum Camisi keşfediliyor.


+ UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buhara’da Chor-Bakr Nekropolisi, Bahauddin Naksibendi Türbesi, Ismail Samani Mozalesi, Ark Kalesi geziliyor.


+ Chashma-i Ayub Mozalesi, Poi – Kalyan Kompleksi Chor Minor Medresesi, Nadir Divanbeyi Medresesi görülüyor.


+ Khiva’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Içhan Kala, Kunya-Ark, Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozalesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii göreceklerimiz arasında.


+ Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, Pehlivan Mahmud Mozalesi ve son dönem İslami mimari örneklerinden İslam Hoca Minaresi keşfediliyor.

 • 1. Gün

  13/10/2018
  İstanbul - Taşkent

  Programımız, sizi havalimanındaki buluşma noktamıza götürmek üzere verdiğiniz adrese gelecek olan özel aracın adresinize ulaşması ile başlıyor. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde buluşarak, check-in işlemlerimizi tamamlıyor ve sonrasında ise Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile Taşkent'e hareket ediyoruz. Yeni güne uçakta gireceğiz.

 • 2. Gün

  14/10/2018
  Taşkent

  Saat 00.45'te varışımıza istinaden özel aracımız tarafından karşılanıyor ve otelimize transfer oluyoruz. Sabah kahvaltımızın ardından Taşkent şehir turumuza başlıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirdeki turumuz, kentin gerçek merkezi Amir Temur Meydanı gezisi ile başlıyor. Daha sonra şehrin en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı’nı ve bu merkezi çevreleyen anıtları göreceğiz. Bir sonraki durağımız içerisinde 16. Yüzyıldan kalma Barakhan Medresesi, Hz. Muhammed’in bir tutam saçına ev sahipliği yapması nedeni ile “Kutsal Saç” Muyi Mubarak olarak isimlendirilmiş medrese ve bu medresede muhafaza edilen 7. Yüzyılda yazılmış Kuran-ı Kerim örneklerini de barındıran Hazreti İmam Kompleksi. Ülkenin en büyük üçüncü camisi olan Cuma Camisi ve Uspensky Katedrali turumuz esnasında göreceğimiz diğer önemli yapıtlardan bazıları. Bugünkü turumuz, İpek Yolu üzerine kurulu, yüzyıllar boyunca Orta Asya’nın en işlek alışveriş merkezlerinden biri olmuş Chorsu Bazaar gezisi ile sona eriyor. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 3. Gün

  15/10/2018
  Taşkent - Urgench - Khiva

  Kahvaltının ardından havalimanına transfer. Özbekistan Havayolları uçağı ile Urgench’e hareket. Varışımıza istinaden Khiva’ya  otobüsle devam edeceğiz .Yüzyıllardır değişmeden ayakta kalmayı başaran enfes bir şehir olan Khiva turumuza başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Içhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, Said Alaaddin Mozalesi, Arab Han ve Muhammad Amin Inak Medreseleri, Ak Camii göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Khiva turumuzun devamını gerçekleştiriyoruz. Turun bu bölümünde Allakulik Han Medresesi, Taş Hovli Sarayı, şehirdeki belki de en kutsal mekan olan Pehlivan Mahmud Mozalesi ve son dönem İslami mimari örneklerinden İslam Hoca Minaresi görülecekler arasında yer alıyor. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.  

 • 4. Gün

  16/10/2018
  Khiva - Urgench - Buhara

  Kahvaltinin ardındanBuhara'ya hareket ediyoruz. Varışımıza istinaden öğle yemeği alacağız sonrasında Buhara sehir turumuzun ilk bölümü için hareket ediyoruz. Bugünkü turumuz sırasında; Bahauddin Naksband Türbesi, Yazlık Saray, Chor-Bakr Nekropolisi ve Chor Minor Medresesi’ni göreceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.  

 • 5. Gün

  17/10/2018
  Buhara

  Kahvaltının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan başka bir şehir Buhara gezimize başlıyoruz. 10 Yüzyıldan kalma şehrin en eski tarihi eserlerinden biri olan İsmail Samani Mozalesi, 5. Yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, bir zamanlar kentin su ihtiyacının karşılandığı, bugünün Chashma-i Ayub Mozalesi, Poi Kalyan Kompleksi ve içinde bulunan Kalyan Minaresi ile Miri Arab Medresesi, döneminin en önemli eğitim kurumlarından, Uluğbey Medresesi, Abdul-aziz Han Medresesi ve Nadir Divanbeyi Medresesi göreceklerimiz arasında yer alıyor. Öğle yemeğimiz turlar esnasında yerel bir restoranda. Akşam yemeğimiz tur sonrası yerel bir restoranda ve konaklama otelimizde.  

 • 6. Gün

  18/10/2018
  Buhara - Semerkand

  Kahvaltının ardından tren istasyonuna transfer. Saat 08:00 treni ile Semerkand yolculuğumuz başlıyor. Saat 11:00’de Semerkand’a varış. Öğle yemeğimiz yerel bir restoranda. Ortaçağ’da İslam Dünyası’nın gururu olarak görülen Semerkand’ın kalbi, 14. ve 15. Yüzyıllardan kalma medreseler, camiler, hanlar ile çevrili Registan Meydanı ilk durağımız. Bu yapıtlardan en önemlisi olan Bibi Khanum Camisi de göreceklerimiz arasında yer alıyor. İmam Al Bukhari Mozolesi ziyaretinden sonra akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 7. Gün

  19/10/2018
  Semerkand

  Kahvaltının ardından turumuzun bugünkü kısmında İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Shahi Zinda Kompleksi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozalesi, Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi ve Merkez Çarşı görülecekler arasında. Öğle yemeğimiz tur esnasında yerel bir restoranda.  Öğleden sonra Siyab Lokal Pazar’ında alış veriş için serbest zamanımız olacak. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 8. Gün

  20/10/2018
  Semerkand - İstanbul

  Kahvaltının ardından özel otobüsümüz ile Semerkant Havalimanına transfer oluyor ve check-in işlemlerinin ardından saat 05.35’te  Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Varışımız yerel saat ile 08.40’ta olacak. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:

- Türk Hava Yolları ile İstanbul – Taşkent – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin alan vergileri

- Taşkent-Urgench  arası ekonomi sınıf uçak bileti ve alan vergileri

- Buhara-Semerkand ve Semerkand-Buhara arası hızlı tren biletleri

- Taşkent’te 2 gece, 4* otelde konaklama,

- Semerkand’da 2 gece, 4* otelde konaklama,

- Buhara’da 2 gece, 4* otelde konaklama,

- Khiva’da 1 gece, 4* otelde konaklama,

- Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de olmak üzere programda belirtilen tüm transferler

- Programda belirtilen tüm geziler

- Gerekli olan müze, ören yeri giriş ücretleri

- Programda belirtilen 6 öğle yemeği

- Programda belirtilen 6 akşam yemeği

- Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri

- Özbekistan vizesi için gerekli olan davetiyenin alınması hizmetleri

- Yurtdışı çıkış harcı

- Seyahat sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

- Programda belirtilmeyen yemekler

- Programda belirtilen yemekler esnasında alınacak içecekler

- Fazla bagaj ücretleri

- Kişisel harcamalar

- Vize ücretleri

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gezi Zamanlaması

Aşağıdaki linkten geziniz sırasında ortalama hava sıcaklıklarını görebilirsiniz.

http://gazella.com/destinasyonlar/ulke/25

 

- Sağlık
Özbekistan’a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Mutlaka kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

 

- Vize Bilgileri

Türk Vatandaşlarından vize istenmemektedir.

- Uçuş Süreleri
İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Taşkent arası uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat 40 dakikadır.

 

- Para Birimi
Özbekistan’ın para birimi Som’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Saat Dilimi
Türkiye ile Özbekistan arasında +3 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan’da 15.00’tir.

 

- Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Fakat ülkenin bazı kesimlerinde şebeke sorunları yaşanabilir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için bir mont, kazak veya polar almanızı öneririz. 

 

- Yemek Kültürü
Mutfak kültürü Türk mutfak kültürüne çok yakın seyreder. Özbek Pilavı başlıca yemekleridir. Bunun dışında şaşlık, mantı gibi yakından tanıdığımız yemekler de Özbek usulü yapılmaktadır.

 

- Elektrik
Özbekistan’da genel olarak elektrik 220 volt ve 50 Hz’dir. Elektrikli aletlerde üç uçlu, ince girişli prizler kullanılmaktadır.

 

- Alışveriş
İpek Yolu’nun merkezi olan bu ülkede, halılar, yerel kıyafetler, baharatlar, ipekler, el yapımı ürünler başlıca olmak üzere yüzlerce farklı ürün satın alabilirsiniz.

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu, Özbekistan Hakkında Videolar

otel listesi Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

4* Ramadal Hotel - Taşkent

http://ramadatashkent.com/

 

4* Grand Samarkand Hotel - Semerkand

http://grand-samarkand.com/

 

4* Zargaron Plaza Hotel  - Buhara

https://www.tripadvisor.com.tr/Hotel_Review-g303936-d1896213-Reviews-Zargaron_Plaza_Hotel-Bukhara_Bukhara_Province.html

 

4* Asia Khiva Hotel - Khiva

http://asiahotels.uz/en/Asia-Khiva.html

 

İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu Otel Listesi
alternatif tarih seçiniz Bu tur için aşağıdaki alternatif tarihleri seçebilirsiniz.
İpek Yolu'nun Kalbi; Özbekistan Turu Alternatif Tur Tarihleri
Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 1598
+90 549 433 4445

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.