Zimbabve

Zimbabve Turu

Zimbabve

Zimbabve


Zimbabve ya da resmî adıyla Zimbabve Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi. Eski adı Güney Rodezya olan ülkenin sınır komşularını Zambiya, Mozambik, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Botsvana oluşturmaktadır. 

UNESCO Dünya Mirası Listesinde ve Dünyanın Yedi Doğa Harikası arasında bulunan Victoria Şelalesi, Afrika kıtasındaki Zambiya ve Zimbabwe sınırında bulunuyor. Her iki ülkeden de şelaleyi görmek mümkün ancak pek çok forum ve blogda okuyabileceğiniz üzere en güzel göründüğü yer Zimbabwe tarafı çünkü buradan baktığınızda şelalenin neredeyse tamamını görme imkanınız var.

Zimbabve turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Harare, Viktorya Şelaleleri hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Harare

Harare Zimbabwe ülkesinin başkentidir. Harare Zimbabwe ülkesinin kuzeydoğusunda yer almaktadır. 2 milyon kişilik nüfusa sahip olan Harare ülkenin en büyük ve en kalabalık şehridir. Aynı zamanda Harare ülkenin finans, ticaret ve iletişim merkezidir.Harare kentinde yer alan gezilecek yerler şunlardır: Kent merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan görkemli bir yapı olan Ulusal Kahramanlar Anıtı, Harare Bahçelinin güneydoğu köşesinde bulunan Zimbabwe Ulusal Galerisi, 68 hektarlık alana yayılan kentin en güzel yerlerinden biri olan Ulusal Botanik Bahçesi, 1935 yılında kurulan Zimbabve’nin tarihini içeren Zimbabwe Ulusal Arşivi, şehrin 7 kilometre uzağında 265 hektarlık alana yayılan bir doğal yaşam alanı olan Mukuvisi Woodlands Çevre Merkezi ve Delta Galeri.

 

Viktorya Şelaleleri​

Viktorya Şelaleleri veya Mosi-oa-Tunya dünyanın en görkemli şelalelerindendir. Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, bulunur. Şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğindedirler.

 

 

- Zimbabve Turu İçin Gezi Zamanlaması

Bununla birlikte, Kasım ayından Mart ayına kadar olan seyahatler, dövülmüş yollardan çıkmak ve ülkenin zengin kültürel tarihini keşfetmek isteyenleri ödüllendirirken, özellikle kuşlar göçmen kuşların varlığından memnun kalacak. Bu arada, Nisan'dan Haziran'a kadar büyük bir değer sunar ve Victoria Şelaleleri'nin tüm akışıyla muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

 

- Zimbabve Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Ülkede temiz su kaynaklarına ulaşabilen nüfusun oranı Afrika ortalamasına göre yüksek düzeyde olup, Ülke içerisinde ishal, hepatit, tifo, sıtma ,humma ve kuduz çok sık görülen hastalıklar arasındadır.

Gün doğumu ve gün batımı saatlerinde uzun kollu giyecekler giymeniz ve yanınıza sinek koruyucu almanızı tavsiye ediyoruz. Otellerde ve yerel restoranlarda alınacak öğle ve akşam yemeklerinde sağlığınızı etkileyecek herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyoruz. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz. 

Sahra Altı Afrika ve Tropik Bölgelere giderken doktorunuzdan güncel sağlık bilgilerini almanızı tavsiye ederiz.

 

- Zimbabve Turu İçin Vize Bilgileri

Güzergaha bağlı olarak Zimbabwe – Zambia için kapı vizesi alınmaktadır. Bütün tip  pasaportlarda en az 3 adet boş sayfanın bulunması gerekmekte olup, bu boş sayfalarda mürekkepten kaynaklanan lekelerin olmamasına dikkat edilmelidir.

 

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile ülkeye direk uçuç bulunmamaktadır. Güney Afrika  başkenti üzerinden aktarmalı uçuşlar sağlanabilir.  İstanbul - Johannesburg arası uçuş süresi yaklaşık olarak 11 saat 20 dakikadır.  Johannesburg ile Zimbabwe arası ise yaklaşık 1saat 30 dakikadır.

 

- Zimbabve'nin Para Birimi

Para birimi RTGS doları ve ABD dolarıdır. Euro, Botsvana pulası, İngiliz sterlini ve Güney Afrika randı da kullanılmaktadır.


- Zimbabve ile Saat Farkımız

Zimbabve ile Türkiye -1 saat arasında farkı bulunmaktadır. 

 

- Zimbabve'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke problemi yaşanabilir.

 

- Zimbabve Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, sinek ve böcek savan ilaçlar, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Safarilerde üşümemek için yanınıza sizi sıcak tutacak kıyafetler alabilirsiniz.

 

- Zimbabve'nin Yemek Kültürü

Mısır ve patatesle yapılan Sadza and stew adı verilen yemeği hemen her gün tüketirler. Yemekleri ellerini kullanarak yerler.

 

- Zimbabve'de Elektrik

Zimbabwe’de 220V 50HzD, G tip prizler kullanılmaktadır.

 

- Zimbabve'de Alışveriş

Zimbabve ülkesinde zanaatın gelişmiş olduğu için genelde oymacılıkla yapılmış olan ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca ülkede bakırtaşı ve zümrütten yapılmış mücevherler de bulabilirsiniz.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Zimbabve turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*