Yeni Zelanda

Yeni Zelanda Turu

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda


Doğal olanların, Maoriler’in toprakları Yeni ZelandaKaptan Cook’un keşfi ile başlayan hikâyesine eşlik eden doğası, hareketli havası ile uyum içinde dans ediyor. Hızlı değişimlerin ülkesi Yeni Zelanda…

İnsanları farklı bir gezegene gelmiş hissi veren Yeni Zelanda, şaşırtıcı etkileri ile karşılıyor sizi… Okyanusun maviliğini doğasının yeşili ile karıştıran ülkenin insanları oldukça kibar. Kendi kültürlerinin dünyanın her yerinde geçerli olduğunu sanmaları, sizin onlara olan merakınızı daha da artırıyor. Okyanusun çekinmeden verdiği çocukları kırlangıç, orfoz ve John Dory gibi balıklar, tabağınızın en nadide yerinde oturur. Yeni Zelanda halkının 1. Dünya Savaşı’ndan beri tükettikleri sert Anzak bisküvisi de savaşın esintilerini tül bir perde gibi örter adeta.

Sanatın kökleri ile başladığına inanan halk, en büyük festivali Artplash Festival ile dallarını meyvelendiriyor.

Her karışında macerayı hissetmek isteyenleri bekleyen Yeni Zelanda’da kano, kayak ve kaya tırmanışları gibi aktiviteler bulunuyor.

Güneşin şehri Nelson… Parlayan kumsalları ve hayalleri bekleyen manzaraları ile ışığını yayıyor üzerinize.

Yağmur ormanlarının arkasında kendini gizleyen Fox ve Franz Joseph Buzulu

Dağların beşiğinde uyuyan bir gölün kenarında Queenstown…  Gidenin hayatının yönünü belirleyen aktiviteleri ile dolu olan şehir.

Her senenin ilk günü Yeni Zelanda’da…  

Yeni Zelanda turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Auckland hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Auckland

Namı diğer "Yelkenliler Şehri"  olarakta bilinir dört yanı sularla çevrili. Muhteşem limanı birçok başka yeri andırsa da kendine özgü bir şekli ve cezp edici bir havası olduğu kesin. Oldukça küçük bir coğrafya üzerinde kurulmuş olsa da, hayli kozmopolit ve katışmış bir kent görüntüsü çiziyor..

Dünya'nın en yaşanılası yerlersinden birisi Auckland'da Stardome Gözlemevi, Auckland Müzesi, Botanik Bahçeleri, Cennet Bahçesi olarak anılan Eden Bahçesi, Tarihi Howick Köyü ve Sualtı Dünyası görülmesi yerlerin başında gelmektedir.

- Yeni Zelanda Turu İçin Gezi Zamanlaması

Yeni Zelanda'yı ziyaret genelde tercih edilen zaman, uzun, parlak ve güneşli günler ve 16 ° C ile 24 ° C arası sıcaklıklar getiren Aralık'tan Mart'a kadar olan yaz aylarıdır. Güzel plajları ziyaret etmek veya yürüyüş ve dağ bisikleti gibi birçok açık hava etkinliğinin tadını çıkarmak için idealdir.

Bununla birlikte, ülkenin engebeli güzelliği ve çeşitli manzaraları, onu yılın herhangi bir zamanında ziyaret edilebilecek muhteşem bir yer haline getirmektedir. Ziyaret etmeye karar verdiğinizde adil bir yağmur serpintisine hazırlıklı olun.

Hazirandan eylüle kadar, Güney Adası'nın yanı sıra Kuzey Adası'nın daha dağlık alanlarından bazılarına kar getirmesi muhtemeldir ve çok uzaktaki kayakçıları çeker. İlkbahar ve sonbahar ayları, daha ılıman havanın ve daha az ziyaretçinin habercisi olmakla birlikte, orta ergenlikteki sıcaklıklarla ziyaret etmek için hala çok keyifli zamanlardır.

 

- Yeni Zelanda Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları​

Yeni Zelanda'ya girişlerde Türk vatandaşları için herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Kapalı şişe suyu tüketmenizi, , iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, öneriyoruz. Ayrıca tropik bölgelere uygun sinek kovucu spreyler almanız tavsiye edilir.

 

- Yeni Zelanda Turu İçin Vize Bilgileri

Yeni Zelanda tüm pasaport tiplerine vize uygulamaktadır.

 

-Uçuş Süreleri

İstanbul ile ülkenin başkenti Auckland'a henüz direk uçuş olmayıp aktarmalar ile birlikte yaklaşık 23 saatte ulaşılabilir.

 

- Yeni Zelanda'nın Para Birimi

Para birimi Yeni Zelanda Doları’dır (NZD). USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Yeni Zelanda ile Saat Farkımız

Türkiye ile Aucland +10 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Aucland’da 22.00’dir.

 

- Yeni Zelanda'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Bulunduğunuz bölgeye göre şebeke sorunları yaşanabilir.

 

- Yeni Zelanda Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

- Yeni Zelanda'nın Yemek Kültürü

Dünya mutfağına ait en leziz örnekleri bulabileceğiniz restoranlar mevcuttur.

 

- Yeni Zelanda'da Elektrik

Yeni Zelanda’da 230 V; I tipi pirizler yaygındır.

 

- Yeni Zelanda'da Alışveriş

Alışveriş için aradığınız ve ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz alışveriş merkezleri, mağaza ve outlet merkezleri ülkede yaygın şekilde mevcuttur.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Yeni Zelanda turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*