Slovenya

Slovenya Turu

Slovenya

Slovenya


Hayatın her anında, her yerde, kenarda köşede kalmış tüm güzelliklerin ülkesi Slovenya…

Yeşillikler, dağlar ve ovalarla kaplı bir şehirden söz ediyoruz. Slovenya çevresindeki Avusturya, Macaristan, İtalya, Hırvatistan ve son olarak Adriyatikle kendine her birinden bir şeyler alan ama her biriyle de kendi olmayı becerebilmiş bir Balkan ülkesi. Yugoslavya’da en çok yatırımın yapıldığı hem de ilk ayrılan ülke olması sebebiyle biraz daha kültürel iklimlere açık bir Avrupa Birliği ülkesi. Alpelerin doruklarının her daim hissedildiği bir gökyüzünden Macaristan’ın uzakları işaret eden ovalarına kadar küçücük ülkenin devasa perspektifi size etkileyen en büyük tarafı. Yeşilliklerin dört bir yanınızı sardığı sırada yanınızdan geçen bir Tuna’nın kolları Sava ve Drava Nehirleri bu güzelliği yeşerten, donduran, serinleten ama aslında havasını veren akışkan modern dünyayı simgeliyorlar.

Adriyatik kıyısıysa gerçek bir hediye gibi. Koper, ülkenin liman kenti olarak dışa açılan kapısı… Ve tarihe uzanan yapısıyla Praetorian Sarayı ve saat kulesi bir imza gibi belirir şehrin siluetinde… Burayla tezat belki de bölgenin en eski yerleşim birimi olarak Ptuj geleneksel ve düzenli modern bir antikitenin izlerini taşır. Kalesiyse yukarıdan bölgeye kuş bakışı mesafesinde… Bled Gölü ve çevresi bu manzaranın en güzel en dingin sahnesi… İç huzura kapılmaksa bir girdap gibi içinden çıkmak için günler gerekebilir.  Nehirle çevrelenmiş Başkent Ljubljana ise anlatılmaz yaşanır dediklerinden… Yeşil, tarihi ve dokunaklı… Slovenya, Balkanları aşan bir güzelliğe sahip…

Slovenya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Bled, Ljubljana hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Bled

Huzurun resmini yapabilir misin derseniz yapacağınız resim belki de Bled, çevresi ve gölü olabilir. İnanılmaz bir dinginlik, inanılmaz bir görüntü. Yeşilin ve mavinin iç içe, yeşille gökyüzünün birbirine karıştığı, bölgedeki birbirinden güzel ahşap evlerin göle çalındığı bir yerden bahsediyoruz. Buzul çağından kalma gölüyle Bled, gerçek bir doğa harikası. Ortasındaki zamanında Tito’ya da ev sahipliği eden ada ise mucizeler içeren bir huzur limanı. İçindeki Aziz Meryem’in Göğe Yükselişini simgeleyen kilisesiyle müthiş bir ambiyans bizi karşılıyor. Yeşillikler içinde gölün ortasında teknelerle ulaşılabilinen bir cennet.

Gölün çevresindeki ormanlık bölge ise size yeşilin tonlarını öğretmek için var sanki. Evler bile yeşille bezenmiş, kendilerini saran sarmaşıklardan doğanın bir parçası haline gelmişler. Yukarıdaki binlerce yıllık kale ise size tüm bu güzellikleri tepeden gösterecek, size oraya mıhlayacak bir estetiğe sahip. Yürüyüş yollarıysa keyfe atılan ilk adımlar gibi heyecan ve hayranlık uyandırıcı. Şehrin köyü ise çevresine yakışan sadelikte bir yaşamın ifadesi… Bled ve çevresi bütünlüklü bir dünya harikası…

 

Ljubljana

Jason’un ejderhayı devirdiği bataklık olan Ljubljana Slovenya’nın en büyük en çeşitli efsanelerinin anlatıldığı topraklar… Ne varsa ejderha yüklü hepsi şehre dair. Ne varsa söylenen hepsi aşka dair. Nehrin aşkla sarıp sarmaladığı şehir bizi dünyanın en özel şehirlerinden biriyle karşılaştırıyor. Üçlü Köprü bu özelliğin en belirgin güzelliklerinden. Ve Ejderha Köprüsü şehrin simgesini üzerinde taşıyan ejderhalarla örülü tarihsel bağı. Heykellerle bezeli aşkın kitlendiği Kasaplar Köprüsü de modern mimarisiyle zamanlar arasında da köprü vazifesi görür.

Adını büyük şair Preseren’den alan Meydan müthiş bir müzik, alışveriş ve toplanma mekanı olarak çıkar karşımıza. Nehrin diğer tarafındaysa Belediye Binası, pazar alanları ve kilisesiyle birlikte bir çok küçük meydan size şehrin kuytularında da gizli, keşfedilmeyi bekleyen sokakları imliyor. Dar sokaklar birbirinden güzel barok mimari yapıların arasından kendine yol bularak keyifli bir şehri size yaşanabilir kılıyor… En tepede Kale bir ejderha yuvası gibi şehri gözetliyor… Ve Ljubljana efsanelerin hala sokaklarda gezindiği bir şehir olarak Slovenya’nın değerine değer katıyor… 

 

 

- Slovenya Turu İçin Gezi Zamanlaması         

Karasal iklimin çoğunlukla karasal iklimin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Mevsimsel olaraka Akdeniz iklimide görülebilir. Ayrıca kuzeyde Alp Dağları’nın bulunduğu bölgeler Alp ikliminin etkileri de görülür. Ülkenin genelinde bu üç iklimin harmanlandığı, karasal iklimin daha ağır bastığı söylenebilir.

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla Slovenya fazla rüzgarlı değildir. Ülke genelinde yazlar sıcak geçse de kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Başkent Ljubljana’nın en sıcak ayları olan temmuz ve ağustos ayında sıcaklıklar 25 ile 30 derece arasında değişir. En soğuk ay ocakta ise ortalama sıcaklık 0 derece civarındadır. 

 

- Slovenya Turu İçin Vize Bilgileri    

Slovenya giriinde T.C. vatandaşları  Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik hizmet ve hususi pasaport sahipleri vizeden muaftır.

 

- Uçuş Süreleri   

İstanbul ile Ljubljana arası uçuş saati yaklaşık olarak 2 saat 15 dakikadır.

 

- Slovenya'nın Para Birimi        

Slovenya Euro Bölgesi ülkesidir. Seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun küçük birimlerini de yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz.

 

- Slovenya ile Saat Farkımız       

Türkiye ile Slovenya arasında -1  saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Ljubljana’da saat 11.00’dir.

 

- Slovenya'da Telefon Kullanımı         

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Slovenya'da Kıyafet ve Gerekli Eşyalar         

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Slovenya'da Yemek Kültürü

Slovenya İtalyan, Alman ve Avusturya mutfağından bir hayli etkilenmiştir. Slovenya mutfağında tatlının ayrı bir yeri vardır..Slovenya’da bir tür mantı olan geleneksel Struklji’yi deneyebilirsiniz.

 

- Slovenya'da Elektrik               

Slovenya’da elektrik 220/230 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır.

 

- Slovenya'da Alışveriş             

Slovenya’da çeşitli alışveriş merkezleri bulunmaktadır. Ziyaret edilecek kasabalarda ise küçük hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Slovenya turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*