Ruanda

Ruanda Turu

Ruanda

Ruanda


Yağmur ormanlarının arasında, yağmurlara olan kızgınlığını püskürtmek isteyen volkanik bir kara parçası Ruanda. Kendi dilinde kelime anlamı ise bin bir tepe ülkesi.

Ruanda deyince akla ilk gelen 1994 yılının kötü hatırası soykırım.. Ancak ülke bu kötü hatıraların izini silmeye çalıştığını göstermek ister gibi; güvenli ve tertemiz sokaklarıyla karşılıyor sizi.

Ruanda deyince ikinci sırada akla gelen şey ise tabiki, Volcanoes Ulusal Parkı’nın ev sahipleri; goriller. Ruanda Volcanoes Ulusal Parkı’nda 9 tane goril ailesi yaşıyor ve her aile yaklaşık olarak 22 gorilden oluşuyor. Aile reisi kavramı goriller arasında da mevcut ve önemli bir kavramdır.

Büyük bir maceraya atılmak, unutulmaz fotoğraf kareleri yakalamak için Ruanda’da goril safarisi, ölmeden önce yapılması gereken 100 şey listenizin olmazsa olmazlarından…

Ruanda turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Kigali, Goril Safarisi, Volcano Ulusal Parkı hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.

 


Kigali

Güzel bir vadinin içinde yer alan Kigali, onun gür yamaçları, çiçekli ağaçlar, kalabalık bulvarları ve dolambaçlı sokakları ile tartışmasız Afrika'nın en cazip başkentlerinden biri olması yanı sıra temiz ve güvenli bir şehirdir. Yakın bir zamanda Kozmopolit bir şehir olması beklenen Kigali’de , müzeler, anıtlar, güzel restoranlar, gece kulüpleri ile görülmesi Ruanda’da da görülmesi gereken bir yerdir.

Volcano Ulusal Parkı

Kongo’daki Virungu Ulusal Parkı ve Uganda’daki Mgahinga Ulusal Parkları’na sınır olan Volcano Parkı, nüfusları hızla azalan ve koruma altına alınan Gümüş Sırtlı Goriller’in evi olarak kabul edilmektedir. Dünyamızda yaşayan gorillerin büyük bir kısmı bu parkta yaşamaktadır. Ruanda Volcanoes Ulusal Parkı’nda 9 tane goril ailesi yaşıyor ve her aile yaklaşık olarak 22 gorilden oluşuyor. Aile reisi kavramı goriller arasında da mevcut ve önemli bir kavram. 

 

- Ruanda Turu İçin Gezi Zamanlaması

Ruanda tüm mevsimler için bir destinasyondur, ancak Haziran'dan Eylül'e kadar olan kurak dönem, ülkenin şüphesiz en önemli noktası olan dağ gorilini tespit etmek için en iyisidir.

Mart-Mayıs ve Haziran-Eylül ayları arasındaki yağışlı mevsimler, şempanzeleri izlemek için en uygun zamanlardır.

Ruanda'nın Ekvator'un hemen güneyindeki konumu nedeniyle, özellikle rakımda soğuk olabilen sıcak günler ve geceler nedeniyle, sıcaklıklar mevsimler boyunca neredeyse hiç değişmez.

 

- Ruanda Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Ülkeye girişlerde herhangi bir aşı zorunluğu yoktur ancak  sıtma ile ilgili tedbirleri almanız gerekmektedir, ayrıca yanınıza tropik bölgelere özel sinek kovucular almanızı tavsiye ederiz.  Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

- Ruanda Turu İçin Vize Bilgileri

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik ve Hizmet pasaportu hamilleri vizeden muaftır.

 

- Uçuş Süreleri

İstanbul- Kigali: Yaklaşık olarak 6 saat 40 dakika sürmektedir.

 

- Ruanda'nın Para Birimi

Ruanda’nın para birimi Ruanda Frangı’dır. RWF olarak geçmektedir.

 

- Ruanda ile Saat Farkımız

Türkiye ile -1 saat farkı bulunmaktadır. Türkiye'de saat 12:00 iken Ruanda'da 11:00 olur.

 

- Ruanda'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Bulunduğunuz bölgeye göre şebeke sorunları yaşanabilir.

 

- Ruanda'nın Yemek Kültürü

Özel bir mutafağı olmamakla birlikte dünya mutfağından özellikle et ürünleri bol olarak yenilmektedir.

 

- Ruanda Gezisi için Alınabiliecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Sinek kovucu alabilirsiniz.

 

- Ruanda'da Alışveriş

Ağaç oymaları, bakır işlemeli eşyalar, biblolar, kumaşlar ve hatta mobilyalar çok uygun fiyata alınabilir.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Ruanda turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*