Romanya

Romanya Turu

Romanya

Romanya


Dracula’nın gözlerinde Romanya…

Medeniyetlerin yaşadığı ülke Romanya… Avrupa’nın en eski insan fosillerinin keşfi olan ülke, kültürlerin renkli dünyası haline gelmiştir.

Balkanlar’ın prensesi, Karpatlar’ın üç çocuğunun tek vücut hali… Valakia, Transilvanya ve Moldovya…

Kendi büyük, ismi ‘Küçük Prens’ olan şehir Bükreş bir açık hava müzesi adeta. Caddelerinde gezerken gözlerinizi ayıramayacağınız güzelliğe sahip Parlamento Binası, Ulusal Tarih Müzesi, Macca Villacross Pasajı…

Saint Anthony Kilisesi, Dracula’nın komşusu… Kötülüğünü kiliseye yakınlığı ile örten Dracula’nın ülkesi burası…

Kötülüğün tanrısı Dracula’nın doğduğu kasaba Sighişoara, renkleri ile tezatlık oluşturuyor. Corvin Şatosu, bir masalın içinde bırakıyor sizleri...

Alınası hatıralar ülkesi Romanya’dan şarap ve peynir en güzel hediye olacaktır.

Romanya, Balkanlar’ın gelini… 

Romanya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Bükreş, Transilvanya hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Bükreş

Başkent Bükreş, gerçek bir başkent ağırlığında; tıpkı  Çavuşesku’nun tarihteki günahları kadar ağır parlamentosu gibi (Casa Poporului)... Devasa bina bembeyaz ihtişamıyla insanı ezen yok sayan bir görkeme sahip. En eski Romanya Bankası hemen karşısındaki Ulusal Tarih Müzesi’yle komşu olmuş sohbet ediyorlar. Macca Villacross Pasajı her gün binlerce yolcuyu geçiriyor. Yorgun ama enerjisini güneşten alıyor besbelli, tavanı camdan... Resim, müzik, heykel, opera, tiyatro gibi kültürel etkinliklerin yapıldığı binalar Odeon Tiyatrosu, en önemli bestecilerden George Enescu Müzesi, Ulusal Sanat Müzesi ve daha bir çok görkemli yapı sizi dünya klasikleriyle karşılayacak ve Romanya’nın güçlü dinamizmiyle tanıştıracaktır.

Şehrin bir de başka bir yüzü var. Her zaman güçle ilintili olan. Drakula’ya ilham kaynağı olan Kazıklı Voyvoda’nın işkence yöntemleri evreni, Bran Kalesi’nde kendini gösterir... Hepsi güzellik olacak değil ya! 1400 basamaklı bir merdivenle çıkılan ağaçlar arasında kamufle ama şimdi harabe halindeki Poenari Kalesi de gerçek evidir Kont Drakula’nın. Ve tarih bu hikayeyle en çok satanlar arasında gösterilen bir romana ve sadizme kavuşmuş olur. Hemen gölü yanındaki Snagov Manastırı da bu hikâyenin finalindeki efsane sondur. Diğer yandan tüm bu korkunç hikayelerin ve yapıların bir antitezi gibi beliren Herastrau Parkı muhteşem bir dinginliğe sahip yapısıyla gölleri ve florasıyla sizi Romanya’nın tüm zenginliklerini, mimarisinin toplandığı rengarenk en büyük açık hava müzelerinden.

 

Transilvanya

Yüzyıllardır dimdik ayakta kalabilmiş büyüleyici kale ve şatoları ile Transilvanya… Bram Stoker’ın Drakula karakterini yaratmasında etkisi büyük olan, acımasızlığı ile yaşadığı döneme ve tarihe damgasını vuran, “Kazıklı Voyvoda” ismi ile de anılan III. Vlad’ın hikayesine ve Romanya’nın tarihine heyecan verici bir yolculuk için en doğru yer…

Açık hava müzesi olarak kabul edilebilecek olan Sibiu, Vlad'ın acımasız katliamlarına sahne olmuştur ve izlerini hala taşımaktadır. Tarihte bölgeye yönelen Osmanlı tehdidine karşı alınan en belirgin mimari önlem ise, varlığını hala sürdürmektedir; etrafı 3 sıra surla kaplı Biertan Kilisesi... Bölgede Raşnov, Poenari, Bran gibi pekçok kale ve her bir kalenin de görülmesi, kulak verilmesi ve solunması gereken bir tarihi vardır...

- Romanya Turu İçin Gezi Zamanlaması

Romanya’da dört mevsim belirgin olarak yaşanmaktadır. Ülke, ılıman ve kara ikimi arasında geçiş gösterir. Kıyı bölgeler daha ılıman bir iklime sahiptir. Yaz mevsiminde iklim kuru ve sıcaktır. Ancak yaz mevsiminde en sıcak aylar temmuz ve ağustostur. Bu yüksek sıcaklıklar en çok güney ve güneydoğu bölgesinde hissedilir. Romanya’da yükseklik iklimin belirleyici özelliğidir. Romanya’da sonbahar serin geçer. Kış mevsimi ülkenin özellikle dağlık kesiminde çok sert olur.

Romanya’nın yıllık ortalama sıcaklığı güneyde 11 derece, kuzeyde ise 7 derecedir. Romanya’yı gezmek için en doğru zaman nisan sonu ve haziran başından ağustos sonuna kadar olan süredir. Bu dönem güneşli ve sıcak geçer. Romanya’da kış tatili planlamak isterseniz de aralık–mart arası dönemi değerlendirebilir, Romanya’da kayak yapabilirsiniz.

 

- Romanya Turu İçin Vize Bilgileri

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, altı ay içinde üç ayı aşmamak kaydıyla, vizeden muaftır. Pasaportunda geçerli Schengen vizesi olan kişiler Romanya’ya giriş yapabilirler..

 

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Bükreş arası uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 20 dakikadır.

 

- Romanya'nın Para Birimi

Para birimi Yeni Rumen Leyi’dir. Seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. Ülkede bulunan döviz ofislerinden, yerel para birimini temin edebilirsiniz.

 

- Romanya ile Saat Farkımız

Romanya ve Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

 

- Romanya'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Romanya Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için oldukça ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Romanya'da Yemek Kültürü

Romenler zengin bir yemek kültürüne sahiptirler. Kendilerini ziyaret eden kimseleri zengin mutfakları ile karşılayarak onları en iyi şekilde ağırlamaya çalışırlar. Balık, mititei (sulu köfte), tokitura (et yemeği) ve lahana sarması önde gelen yemekleri arasında yer almaktadır.

 

- Romanya'da Elektrik

Romanya’da elektrik 220/50 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır.

 

- Romanya'da Alışveriş

Bükreş`in kuzeyine çıkıldıkça pastoral hayatın kendini gösterdiği bir ülkede el yapımı birçok hediyelik eşya bulmanız da kaçınılmaz.

 

Önemli Not      

*Pasaport sürelerinin, Romanya turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*