Panama

Panama Turu

Panama

Panama


Amerika’nın kavşağı olarak bilinen Panama, İspanyol, Afro-Karayip, Amerikan ve yerli kültürlerden oluşan bir karışımına ev sahipliği yapmaktadır. Yanınızda yükselen yük gemileriyle bir mühendislik harikası olan panama kanalında gezinmek unutulmaz bir deneyim olsa da bu Panamaya yapılacak bir ziyaretin tek nedeni olmamalı. Yerli dilinde adı ‘sayısız kelebek’ anlamına gelen Panama Şehri, insana kendini adeta cennette gibi hissettiriyor. Bozulmamış yağmur ormanları, çeşitli yerli kültürler, serin yaylaları ve zarif Karayip adaları burayı büyüleyici bir yer haline getiriyor. Orta Amerika’nın en zengin ülkesi olan Panama, ismini balık, ağaç ve kelebek bolluğundan alıyor.

Panama turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Bocas del Toro, Panama Kanalı, San Blas Adaları hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Bocas del Toro

Costa Rica sınırına çok yakın olan Bocas del Toro Karayiplerde bir adadır.

Minik bir yerleşim yeri olmasına karşın çok hoş restaurantlar ve kahve dükkanlarının bulunduğu bu sörf kasabası Bocas'a ulaşım Panama veya Kosta Rika' dan uçakla, karayoluyla yada tekneyle sağlanabiliyor.

Karayiplerde en iyi plajlara sahip olan yerlerden biri olan Bocas, yemyeşil yağmur ormanları, güzel mercan resifleri, kristal berraklığında suyla ve yoğun Mangrov ormanlarıyla çevrelenmiştir.

Sahil boyunca boylu boyuna uzanan altın kumlar en az üç farklı türden deniz kaplumbağasına yuvalama yeri olmaktadır: yeşil, şahin gagalı ve deri sırtlı kaplumbağalar. Kırmızı gagalı tropik kuşların, farklı çeşitlerde martı ve sumruların yuvalama yeri olan Swan Cay, Karayiplerde tek yer olarak bilinir. Adanın suyunun berrak oluşu ve deniz yaşamının zenginliği dalış için Karayiplerde en iyi yerlerden biri yapmaktadır.

 

Panama Kanalı

İnşaat ABD tarafından tamamlanmış ve kanal 1914'te hizmete açılmıştır. 77 kilometre uzunluğundaki kanalın yapımı sırasında, sıtma ve sarı humma gibi hastalıklardan büyük toprak kaymalarına kadar her türlü güçlükle karşılaşılmış ve yaklaşık 27.500 kanal çalışanı bu süreçte can vermiştir.Bu kanal Güney Amerika ve Kuzey Amerika'yı birbirinden ayırır.

 

San Blas Adaları

Panama’nın Karayipler bölgesinde yer alan boyutları 3 metreden bir metreye kadar 300 ün üzerinde ada yer alıyor. Bu adaların sahibi Kuna Yala yerlileri ve adalar başka kimseye satılamıyor. Adalarda elektrik enerjisi jenaratörler ile sağlanıyor ve tatlı su ise çevredeki büyük adalardan tekneler ile sağlanıyor. Sakinliğini koruyan bu adalar geceleri ise daha sakin bir hale bürünüyor ve muhteşem bir ay manzarasına sahipler.

- Panama Turu İçin Gezi Zamanlaması

Panama'yı ziyaret etmek için en iyi zaman, bu tropikal ülkede yılın en kurak kısmı olan Ocak ve Nisan ortası arasıdır.

Sıcaklıklar yıl boyunca oldukça sabit bir yükseklikte kalır ve ortalama 30 ° C'de kalır. Karayip kıyılarında, neredeyse her gün kısa ve şiddetli yağmur patlamaları yaşanırken, Pasifik kıyılarında Mayıs'tan Kasım'a kadar belirgin bir yağışlı mevsim vardır.

 

- Panama Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Yanınıza tropik bölgelere özel sinek kovucular almanızı tavsiye ederiz. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

 

- Panama Turu İçin Vize Bilgileri

Panama’ya giriş yapmak için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar Panama’da vizesiz bir şekilde seyahat edebilirler.

 

- Uçuş Süreleri

Panama ve Türkiye arasında Türk Hava Yollarının Bogata üzerinden uçuşu vardır ve  15 saatlik bir uçuş süresi bulunuyor.

 

- Panama'nın Para Birimi

Panama resmi para birimi Balboa’dır. Amerikan doları çekleri ve madeni paralarının kullanımı oldukça yüksektir.

 

- Panama ile Saat Farkımız

Panama ile Türkiye arasında -8 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12:00 iken Panama’da saat 4:00’dir.

 

- Panama'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Panama Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz.

 

- Panama'da Yemek Kültürü

Panama genelinde gıda standardı iyidir. Menüler bir kaç seçenek ile genelde basit bir yapıya sahip. Pirinç ve gallopinto adı verilen fasulyeyi yemeklerde sık sık kullanıyorlar. Balığın olduğu kadar, tropik meyvelerin de ülke mutfağında özel bir yeri var. Vejeteryanlara yönelik yemekleri burada bulmak oldukça zor.

 

- Panama'da Elektrik

Panama’da 120 V; A ve B tipi prizler kullanılır.

 

- Panama'da Alışveriş

Yöreye özgü hediyelik eşyalar satın alınabilir. Ayrıca bir çok alışveriz merkezi size kolaylık sağlayacaktır.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Panama turu veua turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*