Norveç

Norveç Turu

Norveç

Norveç


Dramatik ve sert… İlginç bir şekilde sakin ve mütevazi, fiyortlar, dağlar ve kuzey ışıkları ile masalsı bir diyar… Sınırları binlerce fiyortla çizilen Vikinglerin ülkesi masalsı bir yolculuk vadediyor. Orijinal dilinde Nordweg “Kuzeyin Yolu” olarak geçer aynı zamanda, ismiyle bütünleşmiş bir ülke. Hayatınız boyunca dünya üzerinde ki  görüp görebileceğiniz oldukça cazibeli ve en güzel yerlerden birisi…

Heyecan verici doğası, epik mimarisi, gelişmiş yaşam standarttı, sanatı, rengarenk festivalleri ile hafife alınmayacak bir kültürdür Norveç. Ahşap mimarisinin en iyi örneklerinden Umes Ahşap Kilisesi, Lapon Parlamentosu, Oslo Opera Binası, Tromso Buz Denizi Kilisesi de şaşırtıcı mimari özelliklere sahip olan kültür miraslarından bazılarıdır.

Muhteşem kıyı şeridini ve ülkenin en kuzey  ucuna kadar giden bir keşif yolculuğuna çıkarak büyüleyici Kuzey Işıklarını görmeye ve bu mucizeyi yaşamaya hazırlanın…

Norveç turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Oslo, Bergen, Flam hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Oslo

Dünyanın en modern ve gelişmiş şehirlerinden başkent Oslo, 1000 yıllık tarihi ile büyük ve kadim bir uygarlığı barındırıyor. Geçirdiği 14 büyük yangında 14 kez yeniden inşa edilmiş, her seferinde küllerinden yeniden doğmuştur. 40 tane adacığın üstüne kurulu bu ken bir dönem Christiania adıyla anılmış olsada yüzyıl şimdiki ismi almıştır. 

Avrupa'nın en iyi Opera Binası, Kraliyet Sarayı gibi mimari açıdan hem geçmişi hem de modernizmi birlikte soluyabiliyorsunuz. Marina bölgesi ve her bir binası tasarım harikası olan Straden caddesi şehrin kalbi olarak anılıyor.. Bu caddedeki restoranlardan birisine oturup Norveç Somonu ısmarlamak ve yerinde yemekte kaçırılmaması gereken bir deneyim

 

Bergen

Ülkenin ikinci büyük kenti Bergen denizle dağların öpüştüğü bir noktada muazzam bir doğada kurulmuş, fiyortların giriş kapısı olarak anılıyor. Liman bölgesindeki rengarenk Hansa evleri ve tarihi şehir merkezi görülmesi gerekir.. Dünyanın en güzel tren yollarından birisi Flam ile Bergen arasında sayılıyor. 1918 yılında çalışmaya başlayan Funikiler ile Folyen Dağı'na çıkabilir soluk kesici manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Balık Pazarı'nı ziyaret edip halkla iç içe vakit geçirebilir, Bergen Müzesi'ni gezip ülkenin ve bölgeni tarihi hakkında bilgiler edinebilirsiniz.Tabiki fiyortlarda keyifli bir tura çıkabilirsiniz

 

Flam

Eski bir balıkçı köyü olan Flam, Norveç'in en güzel fiyortlarından Sognefjord'un çatallarından birisin kenarında, dağların yamacında masalsı bir yer.. Yeryüzünde cennetin parçalarından birisi adeta.. Nefes alıp hayatın keşkekeşinden uzaklaşmak isteyenler için ilaç gibi geliyor. Sadece sokaklarda çıkıp yürüyüş yapmak, şirin kafelerinden birisinde kahve içmek bile yetiyor. Dilerseniz fiyortlarda tura çıkabilir veya Myrdal'a tren ile gidip bu harika doğayı daha yakından takip edebilirsiniz

- Norveç Turu İçin Gezi Zamanlaması

Norveç’in sahil kıyılarında ılıman iklim hakimdir. Kuzeydeki Atlas akımının etkisiyle sıcaklık değişiklikleri meydana gelebilir. Yüksek platolar ve yüksek dağların arasında vadiler bulunur. Fiyortlar kıyılarda bulunur. Ülkenin kuzeyinde arktik tundra bölgesi vardır.

Norveç, kuzeyde bulunmasına rağmen nemli ve ılıman okyanusal iklime sahiptir. Atlas Okyanusu’ndan batı rüzgarlarıyla gelen Gulf Stream sıcak su akıntısı, sahil kıyılarında yıl boyunca sıcaklığın düşmesini engeller.  Soğuğu da sıcağı da bir başka olan Oslo’ya kışın gidecekseniz zorlu hava koşullarıyla karşılaşma ihtimalinizin çok yüksek olduğunu bilmelisiniz. Oslo’da yürüyüş yaparak şehri gezmek isteyenler için en ideal dönem Nisan ve Eylül ayları arasıdır. Yine de çok sıcak olmayan bu dönemde 20-25 derecelerde seyreden hava sıcaklığı sayesinde rahatça gezebilirsiniz. 

 

- Norveç Turu İçin Vize Bilgileri

Norveç bir schengen ülkesidir. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik hizmet ve hususi pasaport sahipleri vizeden muaftır.

 

 - Uçuş Süreleri

İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Oslo arası uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saattir. 

 

- Norveç'in Para Birimi

Norveç'te kullanılan para birimi Norveç Kronu'dur, seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Norveç ile Saat Farkımız

Türkiye ile Norveç arasında -1 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Norveç'de 11.00’dir..

 

- Norveç Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Norveç'te Yemek Kültürü

Modern bir ülke olarak, her damak tadına uygun yemekler bulunabilmektedir.

 

- Norveç'te Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Norveç'te Elektrik

Genelde 200–220 V kullanılıyor. Priz konusunda ise genelde bir sıkıntı yaşamazsınız. Çok istisnai durumlarda cihazınız kalın girişli ise sorun olabilir. 

 

- Norveç'te Alışveriş

Oslo'da alış veriş yapabileceğiniz bir çok alış veriş merkezi bulunmaktadır ancak fiyatlar genel olarak yüksektir. Ayrıca hem Oslo hemde diğer şehirlerde bölgeye özgü hediyelik el yapımı ürünler alınabilir.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Norveç turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Norveç Turları