Namibya

Namibya Turu

Namibya

Namibya


Çölle suyun ufuk noktası

Diğer bir Afrikadan söz ediyoruz. Sonsuz bir gökyüzü ve inanılmaz bir ufku olan Namibya’dan. Kızıl kumlardan (Namib Çölü) serin sulara (İskelet Sahili) olan yolculukta devasa kumulların ıssızlığına, sahilden fokların ya da pelikanların binbir çeşit çığlığına tanık olacağız.

Bir Afrika yazgısı olarak Alman evlerinin klasik mimarisine ve geleneksel evlere bir arada rastlamak mümkün olsa da yerel halkın gerçekliği hepsinden birkaç adım ileride...

Gergedanlar, filler, antiloplar ile bölgeye özgü kuşlarıyla vahşi yaşamın tüm unsurlarını ulusal parkların özenli yapılarında iç içe görmekse bir klasik artık. Ama klasikler her dönem her yer için geçerlidir diye düşünüyoruz... Sizce?

Namibya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, İskelet Sahili Ulusal Parkı, Etosha Ulusal Parkı, Sossusvlei, Windhoek, Namibrand hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


İskelet Sahili Ulusal Parkı

Nam-ı diğer "Cehennem Kıyıları", her zaman ıssızlığın ve tedirginliğin mekanı olarak dikkat çekiyor. Gemilerin rüzgar ve dalgalarla karaya oturması ve sonrasında sahipsiz  kalarak kaderine terkiyle oluşan görüntü filmlerden kalan terk edilmiş bir gezegeni andırıyor.

Gemi iskeletleri her yerden çıkabilir ve hemen yanında bir hayvan iskeleti kumların altından ayağınıza denk gelebilir. Ürkütücü yalnızlık hissi sizi düşünmeye hayata ve geçmişe götürecek bir rüzgarla saracak... Kumların altında bir geçmişi bugünden göreceksiniz.

 

Etosha Ulusal Parkı

Namibya’nın safari alanı. Aslandan gergedana, fillerden leopara bir çok hayvanı ortak yaşam alanında görebileceğimiz ancak emsallerinden görece bir nebze küçük bir park. Küçük dediysek de 22.000km2’lik bir alandan bahsediyoruz!

Afrika her bölgeye farklı özelliklerin dağıtıldığı en eski kıta olduğu gibi bu bölgenin de büyük bir kısmını içine alan yağmurlarla dolan ve topraklarına hayat veren bir gölü var. Flamingoların pelikanların yaşam kaynağı... Kurak vakitlerdeyse göl, damarları çekilen bir vücut gibi çöküntüye dönüşerek haznesindeki tuz oranıyla bembeyaz kar gibi kaplıyor içimizi...

 

Sossusvlei

En büyük kum tepelerinin bulunduğu bir set gibi dikilen Sossusvlei en ilgi çekici mekanlardan biri olarak göze çarpar. Güneşin batışı ve doğuşu arasında bir çiçek dürbünü gibi şekilden şekile giren kızıl kumullar renkli ve hareketli örnekleriyle bir şenlik sunuyor bizlere.

Işığın yansıması, kumullar üzerinden hayaller kurmaya onları bir şeylere benzetme oyunlarına götürerek zaman yolculuklarına yelken açacak. Kumlar içinde yürümek bata çıka ilerlemek sizi kum taneciklerinden biri haline dönüştürerek Afrika’yla bütünleştirecek.

 

Windhoek

Sömürge döneminden kalma Alman mimarisinin ağırlıkta olduğu binalar küçücük şehre havasını veren temel özellikli unsurlardır. Bir başkente göre oldukça küçük Windhoek deniz seviyesinden görece yüksek bir oluşuma sahiptir. Çeşitli zamanlarda bölgedeki sıcak sulardan adını alsa da Windhoek en çok kullanılanı olmuştur.

Tarihsel olarak eski kale (Alte Feste) yeni Ulusal Müze ve St. Mary’s Katedrali, eski kolonyal dönemden kalan Turnhalle binası görülmeye değer yapılar. Yerel halklardan Himbalar da bölgedeki en dikkat çeken, güzel yüzlerini oluşturuyorlar. Canlı bir ticaret ve hediyelik eşya pazarının görüldüğü şehir hafta içleri canlı ama hafta sonlarının sadece gece hayatıyla şekillendiği bir resim çizerken bira endüstrisi şehrin lokomotif markalarından birini yaratır ve her yıl kutlanan Octoberfest de işin cilasını oluşturur.

 

Namibrand

Sapsarı kum dalgaları bir deniz gibi çepeçevre sarıyor bölgeyi. İnsanı yutacakmışçasına büyük gökyüzü ile insanı minnacık hissettiren topraklar devasa bir evreni işaret eder gibi kapsıyorlar tüm bedenleri. Bir insan suratı gibi diğer yandan; bazen sapsarı güleç bir ten, bazen gitgelli bir beniz, bazense güneşin ilgisinden bunalmış bir kırmızılık yayılıyor yanaklarına...

Vahşi hayvanların göç yolu üzerinde bulunan bir kısmı dağlarla çevrili ve büyük emekler sonucu ayakta kalan Namibrand doğal yaşam alanıysa biyo-çeşitlilik adına önemli bir durak. Bu çeşitliliğin sağladığı  ortak yaşamsa dünyaya bir armağan... Ve bu hayatta armağan, karşılıksız ama sonsuz değerde bir sevgi ve dostluk ifadesidir...

- Namibya Turu İçin Gezi zamanlaması

Namibya'yı ziyaret etmek, sıcaklıkların 20 ° C'nin biraz üzerinde olduğu ve yağmur olasılığının düşük olduğu Temmuz'dan Ekim'e tercih edilir. Bu aynı zamanda vahşi yaşamı izlemek için en iyi zamandır ve seyahat sezonunun en yoğun olduğu dönemdir - önceden iyi bir plan yapmanız gerekecektir.

Kuzey yarımküre yazları soğuk gecelerle de olsa ılık ve güneşli, kış aylarında ise Namibya muhteşem fırtına ihtimali ile sıcaktır. Bununla birlikte, koyu turuncu kum tepelerinin kobalt gökyüzü ile tezat oluşturduğu, ağırlıklı olarak kurak bir ülkedir.

 

- Namibya Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Ülkenin kırsal bölgelerine ve safari yapmaya gidiyorsanız sıtma ve  ile ilgili tedbirleri almanız gerekmektedir, ayrıca yanınıza tropik bölgelere özel sinek kovucular almanızı tavsiye ederiz.  Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

- Namibya Turu İçin Vize Bilgileri

Umuma mahsus pasaport ve hususi pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik pasaport ve hizmet pasaportu hamilleri her 180 günde 90 güne kadar vizeden muaftır. Pasaport geçerlilik süresi ülkeye giriş tarihinden itibaren en az 6 ay olmalıdır.

 

 - Uçuş Süreleri

İstanbul ile, Namibya arasında direkt uçuş bulunmamaktadır. Ülkenin başkenti Windhoek'e, aktarmalı olarak yaklaşık 15 saatte ulaşmak mümkündür.

 

- Namibya'nın Para Birimi

Namibya'nın para birimi Namibya Doları'dır (NAD). Seyahatiniz için yanınıza Dolar almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. Ülkedeki döviz bürolarından yerel para birimini temin edebilirsiniz.

 

- Namibya ile Saat Farkımız

Türkiye ile Namibya arasında -1 saat farkı bulunmaktadır. 

 

- Namibya'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Bölglere göre şebeke sorunları yaşanabilir.

 

- Namibya'nın Yemek Kültürü

Namibya mutfağı diğer Güney Afrika ülkelerine hayli yakındır. Koyun, deniz ürünleri, mısır, yemeklerde bolca kullanılan malzemelerdir. Yemekler baharat ve özellikle köri içerikli olmaktadır.

 

- Namibya Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Sinek kovucular tavsiye edilir.

 

- Namibya'da Alışveriş

Ülkenin başkenti Windhoek dışındaki bölgelerde alışveriş olanakları pek gelişmiş değildir. Başkent dışındaki bölgelerde, el işi ahşap oymalar, etnik kıyafetler, el işi çömlekler vb. yerel ürünler temin edilebilir.

 

- Namibya'da Elektrik

Ülkede 220 V; D ve M tipi prizler kullanılır.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Namibya turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*