Letonya

Letonya Turu

Letonya

Letonya


Kuzeyin içten içe yanan ama sakinliğini koruyan ülkesi Letonya...

Baltık'ın hemen karşısında gezmeyip de ne yapmalı diyen ülke Letonya. Farklı özelliklere sahip her bir şehri Letonya için bir zenginlik oluştururken, ziyaretçiler içinse hep yeni bir maceranın başlangıcı... Riga Körfezi müthiş bir atmosfer ve klima etkisiyle ülkeye nefes aldırıyor...

Riga bir sanat eseri gibi dolanır ortalıkta. Sigulda Letonya’nın adrenalin merkezi gibi: Gauja Ulusal Parkı’na ve Gutmanis Mağarası’na yaptığı ev sahipliğiyle bu unvanı hak ediyor. Nehrin kenarında müthiş bir teleferikle çıkılan kırmızı tuğlalardan Thor’un Bahçesi Turaida Kalesi ormanların geride bırakıldığı müthiş bir görünüme sahip... Ve en güzel kumlara sahip Letonya’nın sayfiye yeri Jurmala... Her bir arzu ve istek için ayrı adreslerin var olduğu eğlenceli kıvamında bir ülke Letonya...

Letonya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Riga hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.

 


Riga

Gerçeküstü bir etkiye sahip Daugava Nehri şehri romantik bir görünüme bürürken gündüzleri rengarenk evler birden kalbin durduğu ve sadece hayran gözlerin izlediği bir manzara olup çıkar burada. Neredeyse Riga’yla bütünleşmiş Art Nouveau’nun (özellikle Alberta Caddesi) tüm şehirde gözle görülür bir etkisinin olduğu görülmekle birlikte klasik Rus etkisinin de binalardan yansıdığı bir zenginliğe sahip. Eskiyle yeni, klasikle modern arasındaki bir kent Riga...

Akmens ve Vanşu köprüleri arasındaki bir 14. yüzyıl yapısı Riga Kale’si bugün cumhurbaşkanlığı konutu olarak kullanılsa da tarihte önemli bir işlevi barındırıyor. Letonya’nın üç bölgesini simgeleyen üç yıldızıyla Özgürlük Anıtı’nda tarif edilen büyük sinemacı Sergei Eisenstein’in da dolaştığı mahalleler sanki her biri Dome Meydanı’na ve Baltık’ın en büyük Katedrali’ne çıkmak için varlar. Ahilik Binası ya da Karakafalılar Binası olarak da bilinen mütehakkim yapı ilk çam ağacı geleneğinin yayıldığı yer olarak da biliniyor biraz ileride. Kulesine çıkılabilir Aziz Peter Kilisesi ise, şehre tepeden bakmak isteyenler için birebir. İçini söylemeye gerek bile yok; Gotik mimarinin en değerli yapılarından ve meydandaki özgürlük ve adaletin sembolü Roland heykelinin orijinali de içeride koruma altında...

- Letonya Turu İçin Gezi Zamanlaması

Letonya’da yazların sıcak ve kurak, kışların ise sert yaşandığı karasal iklim hakimdir. En soğuk ay olan ocak ayında gündüz sıcaklığı -5 derece civarında seyreder. Kuzeydoğudan esen soğuk rüzgarların da etkisiyle kış sıcaklıkları -20lere kadar düşerken zaman zaman ağır kar yağışları ve kar fırtınaları görülür. Bu dönemde ülkeye gitmemeyi tercih edebilirsiniz; ancak bir taraftan da bölgede kış aylarının harika manzaralar oluşturduğunu da unutmamalısınız.

Baltık Denizi’ne yakınlığı sebebiyle hava genel olarak nemlidir. Sıcaklığın yüksek olduğu yaz ayları genellikle kurudur. Ülkeyi ziyaret için en uygun zaman dilimi gündüzlerin sıcak, gecelerin serin olduğu mayıs-eylül arası dönemdir. Seyahatinizi bu doğrultuda ayarlamanız size büyük ölçüde kolaylık sağlayacaktır.

 

- Letonya Turu İçin Vize Bilgileri

Schengen Bölgesi’ne mensup ülkelerdendir. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

- Uçuş Süreleri


İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Riga arası uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saattir.

 

- Letonya'nın Para Birimi

Letonya, Euro bölgesi ülkelerindendir. Seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Letonya ile Saat Farkımız

Türkiye ile Letonya arasında saat farkı bulunmamaktadır.

 

- Letonya'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Letonya Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için bir mont ve ince kazaklar almanızı öneririz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Letonya'da Yemek Kültürü

Et yemekleri bu ülkenin sofralarından eksik olmaz ve bu yemekler genellikle kremalı soslar ile ya da güveç olarak servis edilir. Ayrıca deniz kıyısı ülkeleri olmaları nedeni ile taze deniz ürünleri de sofraların önemli bir parçasını oluşturur.  Dünya mutfaklarından örnekleri de rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

- Letonya'da Elektrik

Elektrik 220/230 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır. Prizlerin örnekleri http://localti.me/latvia sitesinden görülebilir.

 

- Letonya'da Alışveriş

Letonya’da bol miktarda amber bulunmaktadır ve amberden yapılma mücevherler ve diğer ürünler en iyi alışveriş olarak görülmektedir. Bunun dışında seramik ve yerel sanatçıların ürünlerini de satın alabilirsiniz.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Letonya turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*