Laos

Laos Turu

Laos

Laos


Güneydoğu Asya'nın adı az duyulmuş, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken ülkesi Laos...

Mekong nehri kıyısında yer alan Luang Prabang, hafta sonu geçirmek için bile gidilebilecek çok keyifli bir şehir. 

Laos turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Luang Prabang, Mekong Deltası hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Luang Prabang

Geçmişin kraliyet başkenti Luang Prabang’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren tarihi bölgesi, tapınakları, Fransız sömürge stili villaları, geleneksel ahşap evleriyle dikkat çekiyor. Mekong ile Nam Kan nehirlerinin arasındaki bölge gittikçe güzelleşirken görülmeye değer bir bölge olduğunu gözler önüne seriyor.

Mekong Deltası

Vietnam için olduğu kadar Laos için de çok önemli bir bölge Mekong Deltası... Laos'un en verimli topraklarının bulunduğu bölge burası. Dokuz kola ayrılıp Çin Denizi’ne ulaşarak Dokuz Ejderha Deltası unvanına erişen bölge büyüleyici bir illüzyon gibidir... Balık çiftliklerinin de özel bir yeri olan Mekong Deltası bir yaşam mücadelesinin resmini oluşturur... Müthiş manzaralar hemen her yerde sizi bekliyor olacak... 

- Laos Turu İçin Gezi Zamanlaması

Küçük, kara ile çevrili Laos ülkesi, havanın sıcak ve kuru olduğu Ekim ve Nisan ayları arasında ziyaret edilebilir.

Nehir yolculuğu, yüksek su seviyelerinin Laos'un ana su yolu Mekong Nehri boyunca geçişi kolaylaştırdığı Kasım ve Ocak ayları arasında en iyisidir. Bolaven Yaylası'nı yılın bu zamanında ziyaret etmek de keyifli.

Laos’un coğrafyası, iklimini şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır ve çoğunlukla kuzey, doğu ve orta bölgelerde bulunan dağlık bölgelerde soğuk hava hala bulunabilir. "Yeşil sezon", yağmurların ülkeye döndüğü Mayıs sonu ile Ekim arasında düşer. Bununla birlikte, duşlar genellikle kısa ve keskindir ve keşfiniz üzerinde çok az etkiye sahiptir. Yılın bu zamanında, şelalelerin bir kez daha akmaya başlaması ve çeşitli vahşi yaşamı çeken yemyeşil manzara ile ülke canlanır.

 

- Laos Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Laos'a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Yanınıza tropik bölgelere özel sinek kovucular almanızı tavsiye ederiz.  Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

 

- Laos Turu İçin Vize Bilgileri

Laos vizesi, Vietnam'a ulaşıldığı gün alınmaktadır. 

 

- Laos'un Para Birimi

Laos'un para birimi Laos Kipi'dir (LAK). Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Laos ile Saat Farkımız

Türkiye ile +4 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken seyahat edeceğimiz ülkede saat 16.00’dir.

 

- Laos'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Bazı bölgelerde şebeke sorunları yaşanabilir.

 

- Laos'un Yemek Kültürü

Bölgede Uzakdoğu yemek kültürüne oldukça benzer bir mutfak hâkim.  Bunun yanında gideceğimiz restoranlar ve otellerde alacağımız yemeklerin damak tadınıza uygunluğunu fark edeceksiniz.

 

- Laos'da Elektrik

Laos'da 230 V; A / B / C / E /  F  tipi pirizler kullanılır.

 

- Laos Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

- Laos'da Alışveriş

Yöre özgü, biblolar, takılar en alınan hediyelik eşyalardandır.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Laos turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Laos Turları