Kolombiya

Kolombiya Turu

Kolombiya

Kolombiya


Bir zamanlar gözden kaçmış olsada, 3500 orkide çeşidi ve 1754 kuş türü ile dünya lideri Kolombiya’nın kapıları yeni bir turist destinasyonu olarak açılıyor. Güney Amerika'yı orta Amerika'ya bağlayan bir kapıdır bu ülke ve adını Kolomb'dan almıştır. İyi korunmuş yağmur ormanları, Karayip kıyılarında muhteşem deniz ve güneşi, gerek Karayipler’in sıcaklığı gerek yeşil ve yuvarlak kahve çekirdekleriyle Kolombiya artık gezginler için oldukça çekici bir yer.

Karayiplerin incisi Kartagena, Bogota’nın kozmopolit şehri, tarihi Villa De Leyva, göz kamaştırıcı kahve bitkileri ve Peru ile Brezilya sınırındaki Amazon macerası. Nacional Tayrona’ da bir tarafta bembeyaz kumlarıyla sahil, hemen kuzeyinde yoğun yağmur ormanları ve muhteşem bir manzara.

Kolombiya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Bogota, Karayip sahili, Cartagena, Santa Marta, Medellin, Amazon hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Bogota

Bogota, And Dağları'nda yüksek bir plato da saklı kozmopolit bir şehir. Cesur gezginlerin tamda zevkine hitap eden eski şehir parke taşlı caddelerle, rengarenk binalarla ve seçkin müzelerle dolu. Tüm bunların yanında şehirde bir çok park ve burada çeşitli festivaller konserler yapılıyor.

Bogota’yı özel kılan bir diğer özelliği ise 300 km’lik bisiklet parkuru.

 

Karayip sahili

Kolombiya’nın Karayip sahili turistleri buraya çeken sayısız olanağa sahip. Kartagena turistlerin sık sık ziyaretine uğrayan eski romantik bir şehir. Taganga da görülmesi gereken küçük bir balıkçı köyü.

 

Cartagena

Burası Karayip sahiline bakan kıskanılacak bir konuma sahip hoş bir kasaba. 1533 yılında kurulan bu tarihi kent, son derece iyi korunmuş ve renkli sokaklarında dolaşmak geçmişe doğru bir yolculuk gibi. Yıllık ortalama sıcaklığın 28 derece olduğu sıcak bir iklime sahip bu sahil kenti görülmesi gereken bir yer.

 

Santa Marta

Güzel bir koy üzerinde Don Rodrigo de Bastidas tarafından 1525 yılında kurulan Santa Marta, Kolombiya’nın en eski kasabasıdır ve Burası Karayipler ve Sierra Nevada dağları arasında sıkışmış ayrıcalıklı bir konuma sahiptir.

 

Medellin

Medellin cazibesi ve zarifliğiyle Kartegana kadar övünmüyor olsa da sıcak kanlı ve dost canlısı insanlarıyla ve rahat atmosferiyle oldukça çekici bir yer.

Medellin her yerinden dağ zirveleri ile çevrilidir ve Medellin’in neresinde olursanız olun  kesinlikle güzel bir manzaraya sahip olacaksınız.

Labirent gibi dar sokaklarıyla kent çok sayıda dükkan, restoran ve otele ev sahipliği yapıyor. Şehir merkezinin 4 km güneyinde daha lüks yerleşim birimlerinin olduğu bölgede ise güzel bir gece hayatı mevcut.

 

Amazon

Kolombiyalılar Amazon bölgesine Amazonia diyorlar. Burası yaklaşık 643000 kilometrekarelik ormanlık ve vahşi yaşamın bulunduğu bir alan. Yağmur ormanlarında bulunan küçük kasabalar ve yapılaşmalarla buradaki nüfus yaklaşık 404000.

Leticia buradaki yapılaşmalar içinde Amazon Nehri kenarında bulunan brezilya ve Peru sınırındaki sevimli bir kasaba ve burası Amazona ve Maceraya açılan bir geçit gibi.

Amazondaki vahşi yaşamı ve yağmur ormanlarını keşif muhteşem bir deneyim. Amazondaki hayvan ve bitki türlerinin çeşitliliği oldukça geniş ve her bir türün katalog haline getirilmesi oldukça zaman almış. Burada hala bu çeşitliliğin içinde yaşayan insanlar, buradaki yaşam ve kültür hala bakir. Bunun sebebi ise az sayıdaki turist ziyareti. 

- Kolombiya Turu İçin Gezi Zamanlaması

Kolombiya yılın her dönemi ziyaret edilebilecek, hava sıcaklığının yüksekliğe bağlı olarak değiştiği bir ülkedir. Nisan ortalarından Ekim sonuna kadar olan zaman ülkede kuru mevsim olarak adlandırılmaktadır. Kasım başı itibari ile yağmur mevsimi başlar ve Nisan başına kadar devam eder.

 

- Kolombiya Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Ülkenin Amazon Bölgesi’ne gidiyorsanız sıtma ve sarı humma ile ilgili tedbirleri almanız gerekmektedir, ayrıca yanınıza tropik bölgelere özel sinek kovucular almanızı tavsiye ederiz.  Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

- Kolombiya İçin Vize Bilgileri

Kolombiya’ya giriş yapmak için vize gerekmiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 güne kadar Kolombiya’da vizesiz bir şekilde seyahat edebilirler.

 

- Uçuş Süreleri

Türkiye Kolombiya arasında Türk Hava Yolları’nın direk uçuşu bulunmaktadır ve 15 saat 40 dakikalık bir uçuş süresi bulunuyor.

 

- Kolombiya'nın Para Birimi

Kolombiya’da resmi para birimi Peso. Özellikle büyük şehirlerde bankamatikler yaygın olarak bulunuyor.

 

- Kolombiya ile Saat Farkımız

Kolombiya ve Türkiye arasında 8 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12:00 iken Kolombiya’da saat 04:00’dır.

 

- Kolombiya'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Kolombiya'da Elektrik

Kolombiya da genel olarak 110 V; A ve B tipi prizler kullanılır.

 

- Kolombiya Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

- Kolombiya'da Yemek Kültürü

Kolombiya’nın geneleksel ve milli yemeği Bandeja pasia. Bu yemek beyaz pirinç, fasulye, kıyma, sosis, avokado ve yumurtadan yapılan bir yemek. Kolombiya dünyada kahvesiyle ve içecekleri ile ünlüdür.

 

- Kolombiya'da Alışveriş

Kahve ve yöreye özgü hediyelik eşyalar satın alınabilir.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Kolombiya turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

 

 

 

Kolombiya Turları