Kırgızistan

Kırgızistan Turu

Kırgızistan

Kırgızistan


Tanrı Dağları’nın hâkimiyeti altında kurulmuş bir ülke Kırgızistan… Yüzyıllık miraslarına duydukları saygının dağlarının zirvesinde yüceldiği ‘Güneşin Diyarı’…

Manas Destanı’nın doğduğu ülke, tarih boyunca at üstünde yaşamını sürdürmüştür. Evleri doğaları olmuş Kırgız halkı, enerjilerini toprak anadan alıyor. Dağlarının ululuğu ile korunan ülke, en büyük dağ gölü olan Issık Gölü ile nefes verir insanlarına. İnsanının ruhuna yansıyan doğanın maneviyatı sanatının özgürlüğü birleşir bu ülkede. Hüzünlerini ve neşelerini örerler el işlerine, vücut bulur duyguları. Ritüelleri ile şahsına münhasır olduğunu kanıtlayan Kırgızistan için atın tanrısallığı tartışılmazdır. Yırtıcı hayvanlar ile olan dostlukları av sanatına dönüştüğünde, kartalların hayatlarına yol çizer onların elleri… Zamanla bu geleneklerinin yok olacağından korksalar da, keşfedilmeyi de bekler dururlar.     

Özgürlükler ülkesi Kırgızistan… Herkesin inançlarına tutunduğu bir ülke… Lezzetler arası geçiş sunan Kırgızistan yemekleri rüya gibi…

Orta Asya’nın beşiğinde Bişkek ile Sovyet etkileri canlanıyor. Yapıları ile görkemini gözler önüne seren şehir, eğlencesi ile Kırgızistan’ın tek rengine gökkuşağını dâhil ediyor.

Yerini ulu dağlarının zirvesinde yapan Song Kul, sizi kendinize getiren soğuğu ile hiçliğin getirdiği dinginliği harmanlayıp sunuyor.

Atların can verdiği insanları ve dağların üflediği topraklarıdır Kırgızistan’ı kutsayan…      

Kırgızistan turu, kültürü, gezilecek yerleri, Bişkek, Issyk, Song Kul hakkında bilgi ve gezi programları dahil hepsi Gazella Turizm'de.


Bişkek

Kırgızistan’ın başkenti ve Orta Asya’nın en ilginç duraklarından biri Bişkek Sovyet etkilerinin günümüzde tüm canlılığıyla hissedildiği şehirlerden biridir. İhtişamın vücut bulduğu anıtlar, müzeler ve yemyeşil parklarla şehri gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.  Aynı zamanda renkli de bir gece hayatı vardır bu şehrin. Yıl boyunca farklı festivallerle de desteklenen bu renkli gece hayatı; Bişkek’de sabah ve akşam farklı bir şehirdeymişsiniz hissine kapılabilirsiniz.

Issyk Kul

Etrafı yüksek zirveli dağlarla çevrili bu göl, dağları kadar vadi ve buzullarıyla da kendine hayran bırakır. Kırgızistan’ın en büyük gölü olmasıyla birlikte, dünyadaki ikinci en büyük krater gölüdür. Bişkek’ten rahatlıkla ulaşım sağlanan bu gölün manzarası  yakın çevresindeki şehirlerin ev sahipliği yaptığı kültürel miraslarla birleşince; mutlaka görülmesi gereken yer olarak adını listeye ekletir.  Kajı say yakınlarında, göçebe toplum izlerini hala koruyan yurt kampları; Toy Köyünde Kartal Avcıları; ve Çalpon Ata’da insanlığın manevi ve dini temelinin bir olduğunu göstermek maksadıyla kurulmuş bir kültür kompleksi ruh Orda Açık Hava Müzesi gibi bir çok alternatife sahiptir.

Song Kul

3 bin metrede, dağların zirvesine oturmuş, Kırgızistan’ın en büyük 2. Gölüdür Son Göl. Yüksekliği ve iklim şartlarının zor olmasıyla sadece Haziran-Eylül ayları arasında ulaşım sağlanabilir. Yaz aylarında bile ulaşımı zorlu olsa da Son Göl’e ulaşmaya çalışırken enfes manzaralara tanıklır edebilirsiniz. Çorak toprakların derin vadiler ve nehirlerle buluştuğu;  karlı dağlarla çevrilen uzun bozkırların büyük hayvan sürülerine ev sahipliği yaptığı enfes bir coğrafyası vardır bu gölün çevresinin. Zirveye ulaştıkça sis ve kar artsa da  Göle yaklaştıkça tekrar yemyeşil meralar ve otlaklar önünüze serilir.

- Kırgızistan Turu İçin Gezi Zamanlaması

Kırgızistan’ın Orta Asya’nın kalbindeki konumu, sıcak, kuru yazlar ve acı soğuk kışlarla iklimi karasal olduğu anlamına gelir.

Temmuz ve Ağustos ayları son derece sıcaktır. Bu sıcaklık yüksek olsa da, bu ülke pazarlarının en hareketli olduğu zamandır. Yılın diğer zamanlarında ülkenin dağlık bölgelerini ve sınırların dışında kalan yürüyüş parkurlarını keşfetmek için de ideal mevsimdir .

 

- Kırgızistan Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Kırgızistan'a girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. 

 

- Kırgızistan Turu İçin Vize Bilgileri

Kırgızistan Türk Vatandaşları'ndan vize istememektedir.

 

- Uçuş Süreleri

İstanbul - Bişkek arası uçuşumuz yaklaşık 5 saat 30dakikadır.

 

- Kırgızistan'ın Para Birimi

Kırgızistan para birimi SOM'dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Kırgızistan ile Saat Farkımız

Türkiye ile Kırgızistan arasında +3 saat  fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Hindistan’da 15.00’dır.

 

- Kırgızistan'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri eğer telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir. İnternet kısıtlı olacaktır. Kalacağımız otellerde genel olarak wi-fi bağlantısı mevcuttur.

 

- Kırgızistan Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Gideceğiniz mevsime göre yanınıza alacağınız kıyafetler farklılık gösterebilir.

 

- Kırgızistan'ın Yemek Kültürü

Kırgız Mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Genel olarak et ağarlıklı beslenme kültürleri vardır.

 

- Kırgızistan'da Elektrik

Kırgızistan'da 220 volttur. Türkiye'de kullanılan prizler kullanılmaktadır.

 

- Kırgızistan'da Alışveriş

Genellikle el işi ürünler ve hediyelik eşyalar mevcuttur. Alış veriş imkanaları bulunduğunuz yere göre değişir.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Kırgızistan turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*