Kenya

Kenya Turu

Kenya

Kenya


Gerçek dünyalar asıl yaşamlar...

Kırmızı toprakların Kızıl Mars edasıyla takındığı tavır bile sadece Kenya’yı günümüz dünyasından ayrı tutmak için yeterli bir veri. Faunası ve florası sonsuz çeşitlilikteki ekosistemiyle bu topraklar başka türlü yaşamların da olabileceğinin kanıtlarını sunuyor bizlere...

Kızıldan sarıya bir skalada yer alan muhteşem coğrafyasıyla, bildiğimiz, tanış olduğumuz modern dünyadan her şekilde farklı ekonomisi ve sosyolojisiyle tarih dışından çıkıp gelen güler yüzlü insanların kabile yaşamlarına tanık olacağınız başka bir dünya aynı zamanda.

Yüzlerce belgesele konu olan ‘Büyük Göç’ün tarifi imkansız seyriyle insanın her anını kaydetmek ya da her anlamıyla durdurmak için dünyaları verebileceği bir deneyim Kenya. Safari, işte bu deneyimin adı. Yolculuk anlamını taşıyan bir kelime belki bir ülkeye belki de içe yolculuk. Kenya her ikisini de karşılıyor...

Modern hayatın insan merkezli yaşamından, insanın da parçası olduğu bir dünyaya yolculuk yapmak isteyenler için eşsiz bir fırsat...

Kenya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Masai Mara, Amboseli Ulusal Parkı, Mombasa, Nakuru Gölü, Doğu Tsavo Ulusal Parkı, Samburu Ulusal Parkı hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Masai Mara 

Sonsuzluk hissi veren topraklarda yaşam bulan hayatların toplamı denilebilir Serengeti’nin devamı olan Masai Mara için. 800 yıldır yaşadığı bölge topraklarındaki güler yüzleriyle Masai halkının rengarenk yaşamlarına şahit olacak, ‘ilkelliklerini’ belki de ‘modernliğe’ tercih edeceksiniz. Küçük bir iç sorgulamasından sonra etrafınızın yavaş yavaş farkına vardığınızda bir çita ya da bir zürafa, bir fil ya da bir leopar yanınızdan çoktan geçmiş olacak.

Büyük Göç ise bir şenlik ateşi gibi Mara Nehri’ni saracak ve yaşamın akışını yüzyıllardır olduğu gibi yeniden sağlayacak. Bu sırada antiloplar timsahlara yem olacak, kurtulanlar yaşamı geniş yeşil alanlarda yeniden kuracaklar ve cam ekranlardan izlediğimiz belgeseller bir gerçek olarak yüreklerden akacak, bir tutku olarak sizde kalacak...

 

Amboseli Ulusal Parkı

Zaman içinde yazılan dev bir roman bizim gibi birçok kuşağı daha etkiliyor. İşte Hemingway’in Klimanjaro’nun Karları romanının bize armağan edilmesini sağlayan ilham yeri: Amboseli Ulusal Parkı. En çok ziyaret edilen mekanlardan biri olarak bilinse de asıl ününü sahip olduğu zengin hayat rezervlerinden alıyor.

Klimanjaro’nun hemen etekleri, özellikle fotoğrafçıların uğrak mekanlarından biri olma özelliğini de beraberinde taşıyor çünkü filler, aslanlar ve gergedanlar beyaz ve siyah halleriyle sizleri bekliyor.

İçerisinde bulunan gölün seviyesi kuraklık dolayısıyla çoğu vakitler azalsa da yağmurlarla birlikte, koruma altına alınan filler için bir yaşam kaynağı vazifesi görüyor.

 

Mombasa

Mercan ada üzerine kurulu bir liman kenti olan Mombasa tarihte birçok devlete ve topluma ev sahipliği yapmıştır. Eski bir kent olan Mombasa, dar sokakları ve oymalı, süslü balkonlarıyla çokkültürlü yapısının tipik unsurlarını taşıyor. Özellikle, ilgi çeken sahilleriyle tam bir turizm şehri olarak her türden ama özellikle de lüks otelleriyle insanı çarpan bir etki sunar.

Göz kamaştıran sahillerinin yanında o kocaman güneşin doğuşunu okyanus üzerinden izlemenin keyfine varın... Çünkü hemen ardından oluşacak gelgitle birlikte meydana gelen durgun suyun, doğanın gerçek anlamda bir armağanı olduğunu fark edeceksiniz.

 

Nakuru Gölü

Herhalde dünyanın pembe harikası dense kimsenin garipsemeden adını anacağı yegane yerlerden biri Nakuru. On binlerce flamingonun bir arada yer aldığı cennet mekan... Gölün bir tarafından diğer tarafına havalandıklarında oluşan ve içinde insanın kendini küçücük hissettiği devasa görüntü.

Bir flamingo cenneti olmasının yanı sıra pelikanların, gergedanların, zürafaların, antilopların, baboonların bir arada yaşamı kurdukları doğa, insanların birbiriyle kurdukları yaşamı kıskandıracak düzeyde bütüncül ve barışçıl...

 

Naivasha Gölü

Deniz seviyesinden oldukça yüksekte bir göl Naivasha. Tatlı suyuyla ve çevresindeki bitki örtüsü ve 400’den fazla kuş türüyle sonsuz çeşitlilikte bir doğa harikası. Özellikle fotoğrafçıların ‘doğal sanat merkezi’ haline gelen Naivasha aynı zamanda bir sayfiye mekanı.

Muhteşem florası sayesinde dünyanın en büyük kesme çiçekçilik pazarlarından birini oluşturan merkezlerinden biri aynı zamanda. Ayrıca göl üstündeki bot gezisi bizi balık kartallarıyla tanıştıracak ve Naivasha, kartalın ağzındaki balıkla bize doğanın tüm gerçekçiliğini bir kez daha ispat edecek...

 

Doğu Tsavo Ulusal Parkı

Hinduizmde bilgeliğin sembolü olan filler cenneti bir park Tsavo ve insanı tıpkı Ganeşa gibi kişinin içinde keşfedilmeyi bekleyen bir tanrısallığa ulaştırır. Burada insanlar doğayla ve hayvanlarla birlikte özüne ve gerçek kimliğine dönebilir. Bu topraklar insanı kendine döndürecek güçte...

Doğu ve Batı olarak bölünse dahi asla büyüklüğünden taviz vermeyen David Sheldrick tarafından keşfedilmiş en büyük vahşi yaşam merkezlerinden biri olarak insanın içine işleyen devasa bir alan. Vahşi dünyanın tüm unsurlarının binlerce çeşitte bir arada yaşadığı ‘beş büyüğün’ krallığını ilan ettiği park burası… 

 

Samburu Ulusal Parkı

Samburu Ulusal Parkı; adı "Kutsanmış Olan" anlamına gelen Kamunyak'ın evi... Afrika antiloplarını sahiplenerek, diğer aslanlara karşı da onları koruyan, açlıktan kıvranan fakat yine de onlara dokunmayan dişi aslan Kamunyak'ın hikayesinin yaşandığı geniş topraklar...

Kuzey Kenya'da yer alan ve 165 km2'lik bir alana yayılan; birçok antilop türü, zebralar, "büyük kedi"ler, fil vb. iri birçok memeli türü ve 350'yi aşkın kuş türü ile ekolojik çeşitliliğin hayli geniş olduğu parklardan biridir.

- Kenya Turu İçin Gezi Zamanlaması

Ülke boyunca en sıcak dönemdir Aralık – Mart ayları arasında kalan dönemdir. Kıyı şeridi tropikal iklimin etkisi altında özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yüksek nem oranına sahiptir. Ancak Muson etkisi ile sıcaklık dengelenir. İç kesimler ise yıl boyunca sıcak ancak genellikle kuru bir havaya sahiptir. Kenya’nın %75’lik kesimi kurak ya da yarı kurak iklime sahiptir. Özellikle Rift Vadisi ve civarında sıcaklıklar 20 derecenin altına düşmez ancak geceleri daha soğuk olur.

Yağmurlu mevsimler, daha az ziyaretçi olduğu ve çarpıcı zümrüt bitki örtüsüne hayran kalacağınız için seyahat etmek için de iyi zamanlardır. Özellikle Aralık, Kenya'ya seyahat etmek için harika bir zamandır, çünkü yağmurlar kısa sürüyor ve yeni doğmuş hayvanları ve göçmen kuş türlerini görme şansınız var. 

 

- Kenya Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Kenya ziyaretlerinizden en az 10 önce Sarı Humma aşısı olmalı ve seyahatiniz esnasında size verilen karneyi yanınızda bulundurmalısınız. Bunun yanında doktorunuza danışarak seyahatinizden belirli bir süre önce sıtmaya karşı ilaç almaya başlamalı ve bu ilacı seyahatiniz boyunca ve sonrasında belirli bir süre daha kullanmaya devam etmelisiniz. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

- Kenya Turu İçin Vize Bilgileri

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Kenya'ya girişlerde vizeye tabi olup, vizelerini ülkenin sınır kapılarında alabilirler. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile, Kenya'nın başkenti olan Nairobi arası uçuş süresi yaklaşık olarak 6 saat 45 dakikadır.

 

- Kenya'nın Para Birimi

Kenya’nın para birimi Kenya Şilini’dir. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. Kenya’ya gelirken getireceğiniz USD’nin 2000 yılından sonra basılmış olmasına özen gösteriniz. 2000 yılından önce basılmış USD’ler bozdurulamıyor ya da düşük kurdan bozduruluyor.

 

- Kenya ile Saat Farkımız

Türkiye ile Kenya arasında saat fark bulunmamaktadır. 

 

- Kenya'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Bazı bölgelerde şebeke sorunları yaşabilir.

 

- Kenya'nın Yemek Kültürü

Tüm Dünya Mutfaklarının yemeklerini bulabilirsiniz. Et ve et ürünleri ve çeşitli sebzeler tüketilir. Yemeklerden sonra tatlı yerine meyve ve kahve sunulmaktadır.

 

- Kenya'da Elektrik

Kenya’da 240 V; G prizler kullanılmaktadır.

 

- Kenya Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Sinek kovucular yanınıza alınmalıdır.

 

- Kenya'da Alışveriş

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Bunun haricinde pek fazla alışveriş olanağı bulunmamaktadır.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Kenya turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Kenya Turları