Kanada

Kanada Turu

Kanada

Kanada


Avrupa suyunda yıkanmış ülke Kanada...

Kanada, Kuzey Amerikanın  sert iklimine inat, akdeniz ruhunu korumuş bir avrupalı. Büyüleyici gölleri, beyaz dağları, heybetli şelaleleri ile bir doğa harikası olan bu coğrafyayı Avrupa şehirlerinin tarihi ve kültürel zenginliği ile harmanlayan Kanada insanı kendine hayran bırakan bir ülke.

Ülkenin insanları için denirki, kimse Kanada'da uzun süre bir birine yabancı kalamaz.

Kanada turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Montreal, Quebec, Ottawa, Toronto hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Montreal

Avrupa’nın kültürü ile Amerika’nın zenginliği birleşirse…

Quebec eyaletinin en büyük, Kanada’nın ikinci büyük şehri olan Montreal karlı tepelerinden donmuş nehirlerine bakarken, buzun altından akan nehirleri ile kartpostal güzelliğindedir.

Tarihi binalar arasındaki dar sokaklarda gezerken kendinizi Paris’in banliyölerinde hissedeceğiniz, büyülü gecelerinde ise bin bir çeşit mutfağın damağınızda bıraktığı tadı unutamayacağınız bir şehir Montreal.

Karlı kış günlerinde bile sizi yemyeşil bahçeleri ile karşılayan şehir dünyada Unesco tarafından ‘Şehir Tasarım Ödülü’ almış nadir şehirlerden biri olan Montreal, yılın büyük bölümü dünyaca ünlü festivalleri ile rengarenk bir havaya bürünür.

 

Quebec

Yılların eskitemediği masalsı bir şehir…

Taş sokaklarında gezerken güler yüzlü insanların sizi karşıladığı tarihi bir kent olan Quebec, kuzey Amerika’nın surlar ile çevrili tek şehridir. Kanada’nın kuzeyindeki bu beyaz rüya dünyanın en büyük Kış Karnavalına ev sahipliği yapar.

1608’de kurulup, 1985’de UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne giren Quebec, 84 metrelik yüksekliği işe Niagara şelalelerinden 30 metre daha yüksek olan Montmorency Şelalesi ile gözünüze hitap ederken Fransız mutfağının lezzetleri ile damağınıza unutulmaz tatlar bırakır.

 

Ottawa

Sanat ve doğanın iç içe geçtiği bir Başkent…

Eskiden küçük bir ormancı kasabası olan Kanada’nın başkenti Ottowa, ihtişamlı hükümet binaları, büyüleyici parkları ve sayısız müzeleri ile kontrastların şehri.

Kanada’nın diğer şehirlerinden müzeleri ile ayrışan sanat başkenti Ottawa, sizi kültür açısından beslerken, ünlü parkları ile de organik bir nefes aldırmak için hazır.

Son olarak Kanada’nın gururu yerel mutfağının en güzel örnekleri denemeniz gereken bu şehirden ünlü oduncu kahvaltısını yemeden gelmeyin.

 

Toronto

Kanada’nın New York’u…

Yüksek gökdelenlerin arasında gezerken kendinizi kozmopolit bir kalabalığın içinde bulacağınız Toronto, yüksek göçmen nüfusu ve keşmekeşi ile New York’u andırır. Kanada’nın en büyük ve kalabalık şehri Toronto, dünyanın en uzun caddesi, Yonge Street, en büyük şelalesi Niagara, En uzun otobanı, Trans Canada ve dünyanın en büyük beyzbol sahası ile En’lerin şehri olmakla ünlüdür.

Toronto’nun bu kalabalık atmosferinden biraz uzaklaşmak istersek, kısa bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz doğa harikaları, Ontario Gölü’ndeki büyüleyici Bin Adalar Doğal Parkı ve heybetli Niagara şelalesi sizi beklemekte.

 

 

 

- Kanada Turu İçin Gezi Zamanlaması

Kanada'yı ziyaret etmek için en iyi zaman güneşli günlerin ve hoş sıcaklıkların norm olduğu yaz aylarıdır. Kanada'nın büyüklüğüne rağmen, Avrupa'dakilere benzer belirli mevsimlerle birlikte, hava durumu modelleri ülke genelinde büyük ölçüde aynıdır. Kıyı bölgeleri genellikle iç kesimlerde daha ılıman olup, sıradağlar bazı bölgelerde diğerlerinden daha fazla yağış ve kar çeker. Bununla birlikte, kışın her yer soğuk ve yazın çoğu yerde ılıktır.

Nisan ayının sonundan Haziran ayının başına kadar başlayan bahar, ziyaret etmek için de yılın keyifli bir zamanı olabilir. Yavaş yavaş eriyen kar ormanları ve kır çiçeklerini ortaya çıkarırken Kanada yaban hayatı uzun kış uykusundan yeniden ortaya çıkıyor.

Eylül ayı, çok sayıda ayı çeken somon yarışının zirvesi olarak kabul edilir. Ayrıca, Ekim ayına kadar süren muhteşem sonbahar yapraklarıyla sonbaharın başlangıcını işaret ediyor.

 

- Kanada Turu İçin Vize Bilgileri

Kanada tüm pasaport tiplerine vize uygulamaktadır.

 

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile Toronta arası uçuş süresi ise 10 saat 40 dakikadır. İstanbul ile Montreal arası uçuş süresi ise 10 saat 35 dakikadır.                                                                                                                         

- Kanada'nın Para Birimi

Kanada’nın para birimi Kanada Doları’dır (CAD).   

 

- Kanada ile Saat Farkımız

Türkiye ile Toronto arasında -7 saat fark vardır. Türkiyede saat 12:00 iken Toronto'da 05:00'dır.

 

- Kanada'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Kanada Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar


Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için bir mont almanızı öneririz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Kanada'da Yemek Kültürü

Dünya mutfağına ait en leziz örnekleri bulabileceğiniz restoranlar mevcuttur.

 

- Kanada'da Elektrik

Kanada'da Elektrik Voltajı, Türkiye'den çok farklı, 110 Volt, 60 Hz'dir. Dolayısıyla Türkiye'den götüreceğiniz elektrikli aletler bu ülkede sadece adaptör aracılığıyla çalışabilir. Ülkede kullanılan priz sistemi de farklıdır. Türkiye'den götürülen her türlü elektrikli araç için aşağıda şekli verilen priz adaptörü gerekir. 

 

- Kanada'da Alışveriş

Alışveriş için aradığınız ve ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz alışveriş merkezleri, mağaza ve outlet merkezleri ülkede yaygın şekilde mevcuttur.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Kanada turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*