İzlanda

İzlanda Turu

İzlanda

İzlanda


Atlantik’e bir apostrof kadar yakışan buz ülkesi İzlanda...

Anlatılar bir ülkeyi belirleyen en önemli unsurlardır. Ve İzlanda Sagalarının dünyaca tanınmasının en önemli nedeni de bu edebiyat türüdür. Elbette tarihi coğrafik konumu, kendine hayran bırakan görsel mucizeler Jules Verne’e bile konu olmuşken; geleneksel olan da bu etkiden nasibini alacak ve cinler, periler, mitolojik efsanevi karakterler her daim bu topraklarda yaşayacaktır. Her şeyin inanılmaz göründüğü bir yerde de bu inanışlar ve edebiyat keyfi çok görülmese gerek.

Masallar diyarına yakışan devasa Vatna buzulunun ülkenin geneline yansıdığı gökyüzünün en parlak en geniş göründüğü ülkelerden biri... Suyunu bıraktığı Jokulsarlon Lagünü de gökyüzünü kafanızı kaldırmadan, dağları gözlerinizi oynatmadan izleyebileceğiniz bir dinginlikte ayna gibi parlatıyor önümüzde... Skaftafell Ulusal Parkı da bu muhteşem doğanın parçası olarak buzullar arasında göz alıcı bir yolculuğu vaat ediyor... Her şey cam. Hem bir hayranlık hem bir korku hepsi bir arada... Volkanik patlamalarla her an bir ada yerden çıkabilir; en soğuk yerden en sıcak su yeryüzüne sıcaklık olabilir. Eyjafjallajökull bunun bir örneği… Hem buzul hem volkan… Bir dağ her an patlayabilir ya da buzullar arasından bir şelale size sonsuz görsel bir şölen sunabilir... Altın şelale Gullfoss buna bir örnek. Çatlama sonucu bir nehrin yer değiştirmesiyle oluşuyor... Tıpkı coğrafya ders kitaplarındaki gibi... Tıpkı şelalenin sesi gibi falezler ve dalgaların romantik gitgelleriyle oluşan sesler sizi doğanın kucağına taşıyabilir... Doğal Kutup Işıkları (Aurora Borealis) hiç görmediğiniz yansımaları renkleri birbirinin içine katarak gündüz başka gece başka bir evreni size tanıştırabilir... Ya da dünyanın en eski meclisinin toplantısıyla Tingvellir Ulusal Parkı size yeni bir zamansallığın kapısını aralayabilir… Tüm hepsi Reykjavik'teki sonsuz dinginlikteki yaşamla birleşir ve tıpkı volkanik patlamaları gibi haftasonlarıyla bir yükselişe geçer... Hayat canlanır, yeniden sakinler, donar ve ateş sarar her yeri... İzlanda fazlası ya da azı değil ihtiyacın kadar, kendi gibi bir ülke... Ne de olsa dumanı üstünde ülke!

İzlanda turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Reykjavik, Akureyri, Skógafoss, Jökulsárlón, Hofn, Landmannalaugar hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Reykjavik

Her şey cam. Hem bir hayranlık hem bir korku hepsi bir arada... Volkanik patlamalarla her an bir komşu ada yerden çıkabilir; en soğuk yerden en sıcak su yeryüzüne sıcaklık olabilir. Eyjafjallajökull bunun bir örneği… Hem buzul hem volkan… Bir dağ her an patlayabilir ya da buzullar arasından bir şelale size sonsuz görsel bir şölen sunabilir... Altın şelale Gullfoss buna bir örnek. Çatlama sonucu bir nehrin yer değiştirmesiyle oluşuyor; coğrafya ders kitaplarındaki gibi... Gayzerlerdeki duman bir polisiye filmin sahnesindeki sessizlikle, tıpkı şelalenin yankıları gibi falezler ve dalgaların romantik gitgelleriyle oluşan seslerle sizi doğanın kucağına taşıyabilir... Dünyanın en eski meclisinin toplantısıyla Tingvellir Ulusal Parkı size yeni bir zamansallığın kapısını aralayabilir… Mavi Lagün’le hayata mola verip, yenilenerek devam edebilirsiniz. Evlerin renklerinin sıcaklığı jeotermalle ısınmasından kaynaklanıyor olabilir ama tüm hepsi Reykjavik'teki sonsuz dinginlikteki yaşamla birleşir ve tıpkı volkanik patlamaları gibi haftasonlarıyla bir yükselişe geçer... Hayat canlanır yeniden sakinler donar ve ateş sarar her yeri...

 

Akureyri

Kuzeyin başlangıç noktası Akureyri. Biraz soluklanmak ya da yolculuğa başlamak için ilk nefesi almak için mükemmel bir yer. Bir kuytu yerleşim yeri. Tertemiz yumuşacık bir havasıyla küçük bir sahil kasabası gibi yerleşmiş adaya. Kilisesi Avrupa ülkelerinin aksine, sade şehre uygun bir mimariyle biraz tepeden bakan bir yerde. Şehrin tamamı dağlar içinde korunaklı bir pasta gibi oldukça düzenli. Kayak turizminin en yaygın olduğu şehirlerden. Ama en önemlisi, balinaları izlemek için en güzel güzergahlardan birini oluşturuyor. Tüm binalar gibi Opera ve Bale Binası da modern bir imariyle şehre uyumlu. Tam bir lego şehir. Takılıp sökülebilir her an bir binanın yerine diğeri konabilir, çıkarılıp başka bir parçayla yeri değiştirilebilirmiş gibi. Basit en zorudur zaten. Ve Akureyri bunu başarmış. Öyle ki mükemmel Botanik Bahçe de bu sadeliğe ait buranın bir parçası olarak Zen gibi tamamlamış birbirini zaten Zen de meditasyona dair insanın kendine dönmesine aittir. Akureyri tam da böyle bir yer... Buradan şimdi çok uzaklara gidebiliriz belki hiç gidemeyeceğimiz yerlere bile... 

 

Skógafoss

2 gökkuşağının aynı anda görülebildiği, efsaneye göre ilk vikingin hazinesi sakladığı 23 metre genişliği ve 60 metre yüksekliği ile ülkenin en büyük şelalesi görülesi yerlerdendir.

 

Jökulsárlón

İzlanda buzul göllerin en büyüğü ve en ünlüsü Jökulsárlón’da 15 metreyi uzanan buzul dağları derinliği 150 metreyi bulan gölde sakin bir şekilde hareket ederler. Diler gölün kenarında patikalarda yürüyüş yapın dilerseniz tekne ile tura çıkın bu doğaya hayran olmamak elde değildir.

 

Hofn

Avrupa’nın en büyük buzulu olan Vatnajökull’un hemen yanıbaşında filizlenen bir kasaba olan Hofn, soluk kesici bir manzaraya ve doğaya ev sahipliği yapar. Bu şirin kasabanın dillere destan güzellikteki Vatnajökull Milli Parkı’nın giderek ünlenmesi ile birlikte misafirlerine yolculuklarında iyi bir dinlenme noktası sunar.           

 

Landmannalaugar

Adete Van Gogh’un elinden çıkmış bir tablo gibi rengarenk toprakları, yer altından gelen doğal sıcak suları ile ünlü bu bölge Fjallabak Milli Parkı’nda bir çok gezginin en önemli uğrak yerlerinden birisidir.

- İzlanda Turu İçin Gezi Zamanlaması

İzlanda'yı ziyaret etmek için en iyi zaman, bazıları mevsimlik olduğundan, yapmak istediğiniz aktivitelere bağlıdır. Örneğin, dağlık bölgelerdeki karlar çözüldükten sonra, yalnızca Temmuz ayından itibaren 4x4 ile iç kesimleri keşfedebilirsiniz. Kuzey ışıklarını görmeyi ümit edenler, gecelerin en uzun olduğu Kasım-Şubat ayları arasında ziyaret etmelidir.

Bununla birlikte, İzlanda ılıman bir deniz ikliminin tadını çıkaran harika bir yıl boyunca destinasyondur. Yazlar kısa ve serindir, sıcaklıklar 9 ° C ile 13 ° C arasındadır, kışlar uzun ancak şaşırtıcı derecede yumuşaktır, en yüksek 3 ° C ve en düşük -2 ° C'dir.

Yıl boyunca beklenmedik yağmurlar olabilir, bu nedenle her zaman soğuk, yağışlı ve rüzgarlı günlere hazırlıklı olmalısınız.  Ancak İzlandalıların da dediği gibi: Eğer havayı sevmiyorsanız, biraz bekleyin.

 

- İzlanda Turu İçin Vize Bilgileri

Schengen Bölgesi’ne mensup ülkelerdendir. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

- Uçuş Süreleri

Türkiye - İzlanda arasında direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul’dan ülkenin başkenti Reykjavik'e aktarmalı olarak uçarak yaklaşık olarak 6,5 - 7 saatte ulaşmak mümkündür.

 

- İzlanda'nın Para Birimi

Ülkede İzlanda Kronası kullanılmaktadır. Seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz.

 

- İzlanda ile Saat Farkımız

Türkiye ile İzlanda arasında -3 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken İzlanda’da 09.00'dur.

 

- İzlanda'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- İzlanda Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz polar ve yün kazaklar, uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için bir mont almanızı öneririz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz.

 

- İzlanda'da Yemek Kültürü

İzlanda da İskandinav Mutfağına sahip olan bir ülke olup deniz ürünleri ve küçükbaş hayvan etleri bakımından zengindir.

 

- İzlanda'da Elektrik

Türkiye’de kullanılan prizler kullanılmaktadır. 220 volt AC, 50Hz akımına sahiptir.

 

- İzlanda'da Alışveriş

İzlanda’da çok fazla alışveriş imkânımız olmamakla birlikte; ülkeye özgü hediyelik eşyalar ve kışlık kıyafetler almak mümkündür.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, İzlanda turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

İzlanda Turları