Honduras

Honduras Turu

Honduras

Honduras


Honduras pasifik Okyanusu’na ve Karayip Denizi’ne kıyısı olan bir Orta Amerika ülkesidir.

Resmi belgelerde Honduras Cumhuriyeti olarak anılan bu yer, tıpkı bölgede yer alan diğer ülkeler gibi çok uzun yıllar boyunca bölgeyi keşfeden İspanyollar tarafından idare edilmiştir. Bir anlamda İspanya Krallığı’nın mandası olmuş olan bu ülke, sonra tıpkı diğer bölge ülkeleri gibi bağımsızlık mücadelesi vermiş ve bunu elde de etmiştir.

Tarihi konu alan yazı ve filmlere sıkça konu Mayalar, halen soyunu Dünya üzerinde devam ettirmektedir. Hepimizin bildiği ya da ismini duyduğu Honduras, bu soyun devamını getirmektedir. Ayrıca Maya uygarlığının en önemli ülkelerinden bir tanesidir. Orta Amerika’da yer alan ülke, en büyük yüz ölçümüne ve en eski geçmişe sahip olan ülkelerden birisidir.

Honduras turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Copan, Tegucigalpa, Roatan hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.

 


Copan

Batı Honduras'ın küçük bir vadisi tek bir hanedandan gelen 16 kralın piramitler,tapınaklar heykellerle renklendirdiği harika Maya kenti 2000 yıl öncesine dayanıyor. 1980 yılında Dünya Mirası Listesine giren ve iki kilometrekarelik alanı kapsıyan ' Copan Harabeleri' 4500 fazla yapıya sahip olduğu gibi bir km mesafedeki 'Las Seputuras'olarak bilinen ikinci alanda konut komplekslerini içermektedir.Ören alanındaki Akropolis,taş tapınaklar.iki büyük piramit,merdiven,tiyatro meydanı sayız heykellere ait monolit ve sunaklarla höyüğe açıla etkiliyici bir stadyum Maya kültürünün olağanüstü yapıtlarındandır.

Dünyamızı süsleyen bu uygarlığı yakınen tanımak için,tropikal iklimi nedeniyle rahat bir elbise,ayakkabı ve şapkanızla erkenden çıkmanız ve içinde Copa'na antik kentine ait bir çok heykelle'Rosaklı Tapınağı' nın tam boyutlu kopyası ile Copan'ın klasik dönemindeki yönetcilerini tasvir eden kare taşın daulunduğu 'Copan Müzesini 'ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

 

Tegucigalpa

Burası ülkenin başkenti ve en kalabalık bölgesidir.  Kısaca  ‘Tegus’ olarak anılan şehir, 18802 lerden beri ülkeye başkentlik yapar. Etrafı dağlık, ortası bağlık bir Anadolu şehrini andırıyor. Kolonyal mimari özellikleri taşıyan evler ve sokaklardan oluşan bir şehir Tegucigalpa. Şehrin özellikle ziyaret edilmesi gereken yerleri;  Los Dolores Kilisesi, San Francisco Kilisesi ve Museo para la Identidad Nacional ve Museo Arquelogico.

 

Roatan

Honduras’ın kuzey sahilinden 65 km. kadar açıkta, Karayip Denizi’nde bulunan muhteşem bir ada Roatan. Karayiplerin cennet adalarından birisi.

Roatan öyle küçük bir ada değildir.  Yaklaşık 75 km uzunluğunda ince-uzun yapıda bir ada. Hemen yanı başında Utila Adası ve Guanaja Adası gibi iki harika yer daha var. Bunun dışında bölgede küçük yapıda birçok takımada da mevcut. Hepsinin doğal ortamı güzel korunmuş ve bozulmamış.

Dalış ve şnorkel meraklıları için her türlü imkan var Roatan’da. Hemen hemen tüm sahil şeridi tropikal balıklar ve mercan resifleri ile çevrili. Deniz, kum, güneş, dalış ve tembellik etmek favori tatil planlarınız arasındaysa Roatan Adası size bütün imkanları sunuyor.

- Honduras Turu İçin Gezi Zamanlaması

Honduras'a tırmanmak yıl boyunca mümkündür, ancak Aralık ve Nisan arasındaki kurak mevsim genellikle gitmek için en iyi zaman olarak kabul edilir.

Mayıs ve Kasım, daha sıcak, daha nemli koşullar ve öğleden sonra sağanak yağışlar getirirken, Sıcaklıklar yıl boyunca önemli ölçüde değişmez, kıyı ve adalarda yaklaşık 27 ° C ila 32 ° C  ve 33 ° C ila 37 ° C . Nemin, sıcaklığın ülkenin yağışlı mevsiminde olduğundan çok daha sıcak olmasına neden olduğunu unutmayın.

 

- Honduras Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları    

Honduras için girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

 

- Honduras İçin Vize Bilgileri    

Honduras için TC vatandaşları vizesiz seyahat edebilirler.

 

- Uçuş Süreleri   

Türkiye ile Honduras arasında direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul'dan Honduras'ın başkenti Tegusigalpa'ye aktarmalı olarak uçarak yaklaşık 40 saatte ulaşmak mümkündür. (uçuş saatleri aktarmalara göre değişkenlik gösterebilir)

 

- Honduras'ın Para Birimi        

Honduras’ın para birimi: Honduras Lempirası’dır. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Honduras İle Saat Farkımız

Türkiye ile Honduras ve diğer ülkeler için - saat bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 Honduras’ta saat 03.00’tür.

 

- Honduras'da Telefon Kullanımı         

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

 

- Honduras Gezisi İçin Kıyafet ve Gerekli Eşyalar        

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun içlikler, pamuklu pantolonlar, rahat soğuk ve su geçirmeyen yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında başınızı soğuktan koruyacak, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Honduras'da Yemek Kültürü

Honduras da hemen hemen yer yemeğin yanında bezelye, pilav ve tortilla servis edilir ve birçok pişirme teknikleri vardır. Bezelye haşlanarak ya da kızartılarak servi edilir. Kızartılmış muzu çok severler ve tajadas adını verirler. Domuz eti tüketimi yaygındır ve bunun yanı sıra tavuk ve bifteği de sıklıkla yemeklerinde kullanırlar. Kıyı bölgelerinde balık ve deniz mamulleri önemlidir fakat Garifun da daha çok baharatlı yemekler ve ayrıca hindistancevizi suyu tüketilir.

 

- Honduras'da Elektrik               

Honduras 'te kullanılan voltaj 110V, elektriksel frekans ise 60Hz' dir. ve A ve B tipi prizler kullanılmaktadır.

 

- Honduras'da Alışveriş             

Honduras’taki yerel mağazalardan ülkeye ait otantik hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. El işçiliği ve bohem sitilinde tasarımların, yeşim taşından ve ahşap oyma aksesuarların merkezi Copandır. Ayrıca Hocundasın Pedro Sula’daki  Guamilito Pazarı ile başkent deki San Isidro Pazarı ahşap oyma işlemi ve deri deri işlemeciliği ile adını duyurmuştur. Honduras’ın Bay Adası’ndan sahile özgü deniz kabukları Hindistan cevizinden yapılan çok çeşitli ürünleri hediyelik eşya olarak alabilirsiniz. Kent de bir birçok alışveriş merkezi pazar günleri dışında açıktırlar.

 

Önemli Not      

*Pasaport sürelerinin, Honduras turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*