Beyaz Rusya

Beyaz Rusya Turu

Beyaz Rusya

Beyaz Rusya


Kuzey Avrupa'nın doğal güzellikleriyle öne çıkan ülkesi Beyaz Rusya (Belarus), yüzlerce gölü, akarsuları, doğal yaşamın en güzel örneklerine sahip köy ve kasabalarıyla özellikle ekoturizm alanında öne çıkan bir coğrafya.

Beyaz Rusya şehirleri arasında ilk durağınız kuvvetle muhtemel başkent Minsk olacaktır. Belarus gezilecek yerler listesinin en önemli ayakları da genellikle burada bulunuyor. Francyska Skaryny Caddesi, Hükümet Binası, KGB Binası, Oktyabrskaya Meydanı, Sendikalar Kültür Sarayı, II. Dünya Savaşı Müzesi, Ploshcha Meydanı, Zafer Takı, Ulusal Tarih Müzesi, Beyaz Rusya Devlet Sanat Müzesi, St. Simon ve Elena Kilisesi, Kutsal Ruh Katedrali, St. Peter ve Paul Kilisesi, Aleksandr Nevsky Kilisesi, kentin en eski semti Traetskae Pradmestse ve Gözyaşı Adası listenizde mutlaka yer alması gereken turistik noktalar.

Resmi adı Belarus Cumhuriyeti olan ülke, Türkiye’de Beyaz Rusya olarak da bilinir. Kuzey Avrupa’da yer alan ülke, Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya ve Ukrayna ile komşudur. 207 bin kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olan ülkenin %40’ı ormanlarla kaplıdır, ülke 11 bin göle ev sahipliği yapar. Yaklaşık 10 milyon olan nüfusun %84’ü Beyaz Rus, %8’i Rus, %3’ü Leh ve %1’i Ukraynalıdır.

Geniş sokaklara ve yemyeşil doğaya sahip olan ülke, zamanında Sovyetler Birliği’nin en gelişmiş yerlerinden biri olarak bilinir. Belarus’un %49’u Ortodoks olmakla birlikte %42’lik kısmın herhangi bir dini inancı yoktur. Seküler bir yapıya sahip olan ülkede din, fazla önem verilmeyen bir kurum olarak görülür.

Beyaz Rusya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Minsk, Grodno hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Minsk

Eski bir SSCB ülkesi olan ve 1991 yılında bağımsızlığa kavuşan  Beyaz Rusya olarak da bilinen kuzey Avrupa ülkesinin hem başkenti, hem de en büyük şehri olan Minsk; Rusya, Polonya, Ukrayna, Litvanya ve Letonya ile komşudur. 

 

Grodno

Polonya ve Litvanya ile sınırı bulunan Grodno, 370 Bin kişilik nüfusuyla Belarus’un kuzeybatısında yer alan en büyük 5. şehridir. Konumu göz önüne alındığında, şaşırtıcı olmayacak şekilde önemli bir Polonya-Litvanya mirasına sahip olan şehir; iki kalesi ve mimarisiyle Belarus’un en önemli turistik merkezlerinden biridir. 

- Beyaz Rusya Turu İçin Gezi Zamanlaması

 Ocak ayındaki ortalama sıcaklık -4,5 derece iken temmuz ayındaki ortalama sıcaklık 18 derecedir. Şehir ilkbahar ve sonbahar aylarında sisle kaplıdır.  Aralık, ocak ve şubat aylarındaysa şehir karla kaplıdır ve yılın 4-5 ayında don olayı gerçekleşmektedir. En soğuk ay ocak ayıdır. Yıl içinde batı ve kuzeybatı yönünden esen Atlantik rüzgârları serin ve nemli bir hava oluşturmaktadır.

Yıllık ortalama en yüksek sıcaklık yaklaşık 10 derece iken en düşük yaklaşık 3 derecedir. Sonbahar döneminde soğuk ilkbahar mevsimindeyse serin bir hava vardır. Yılın en çok güneşli günler gördüğü ayları haziran ve temmuzdur. Temmuz ayında gün içinde sıcaklık 20-24 derece arasında seyreder. Minsk ziyareti için güneşli ve derecelerin uygun seviyelerde olduğu dönem ilkbahar ve yaz dönemi olarak düşünülebilir.

 

- Beyaz Rusya Turu İçin Vize Bilgileri

Umuma mahsus, hizmet, hususî ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları 30 gün süreyle vizeden muaftır. Toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemez.

 

- Uçuş Süreleri

Minsk-İstanbul  arası direkt uçuş olup, uçuş süresi 2 saat  45 dakikadır.

 

- Beyaz Rusya'nın Para Birimi

Beyaz Rusya para birimi Beyaz Rusya Rublesidir.Yanınızda Euro ve Dolar bulundurmanızda fayda vardır.

 

- Beyaz Rusya ile Saat Farkımız

Türkiye ile Beyaz Rusya  arasında saat farkı bulunmamaktadır.

 

- Beyaz Rusya'da Telefon Kullanımı

Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanılmaktadır.

 

- Beyaz Rusya'da Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yaz sezonunda gidilecekse Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.  Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Kış döneminde ise, rahat hareket edebileceğiniz ve sizi sıcak tutacak giysiler öneririz.

 

- Beyaz Rusya'da Yemek Kültürü

Çin, Arap, Türk ve Fransız Mutfaklarından etkilenmiş olan Beyaz Rusya Mutfağı, çeşitlilik açısından çok zengindir.Belarus mutfağı içerisinde güveç türleri, turna balığı çorbası ve türlü türlü yemeği, kızarmış jambonlu patates köftesi gibi yemekler öne çıkıyor. Patates ülkenin en önemli tarım ürünlerinden. Dolayısıyla pek çok yemeğin içinde yer alıyor ve çok çeşitli formlarda karşınıza çıkıyor. Beyaz Rusya yemekleri içerisinde çok karşılaşacağınız diğer malzemeler ise pancar, arpa, mantar, böğürtlen türleri, turşu, krema ve bildiğimiz beyaz peynir.

 

- Beyaz Rusya'da Elektrik

Beyaz Rusya’da 220 V ve elektrik prizleri C / F  tipidir.

 

- Beyaz Rusya'da Alışveriş

Şehir merkezlerinde bulunan alışveriş merkezleri ve hediyelik eşya satan küçük tezgahlardan alışveriş imkanı bulunmaktadır.

 

Önemli Not

*Pasaport süresinin, Beyaz Rusya tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*