Belize

Belize Turu

Belize

Belize


Mükemmmel kumsalları,  mavinin her tonunu sunan denizi ve bakir ve kendine özgü kartpostal gibi sokakları... Belize'yi dinlemeniz yeterli...

İlk olarak Mayalar’ın topraklarının bir kısmını içinde bulunduran Belize’ye Amerika’nın keşfinden sonra İspanyollar yerleşmiş. Daha sonra bu topraklara gelen İngilizler, ülkeyi sömürgesi haline getirmiş. Uzun yıllar sömürge olarak yaşayan Belize, 1964 yılında bağımsızlığını elde edebilmiş. Orta Amerika’nın en küçük ikinci ülkesi olan bu ülkenin doğal güzelliklerine muhteşemdir. Belize’nin ormanları 5000 civarı bitki çeşidini barındırır ve 300′den fazla değişik hayvana türüne ev sahipliği yapar.

Hala ülkenin sembolik Kraliçesi, Britanya Birleşik Krallığın’da kraliçesi 2. Elisabeth’tir. Elisabeth ülkede bir vali ile temsil edilir. Ülkenin resmi dili İngilizce’dir ve Orta Amerika’da bu konuda tek örnektir. Ülkenin yarısı Katolik büyük bir kısmı Protestandır. Ortodoks, Yahudi, Müslüman ve Hindular azınlıktadır.

Belize turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri Belmopan, Belize City, Caye Caulker ve The Great Blue Hole hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Belmopan

Belize'ye başkentlik yapan Belmopan; fırtınaların meydana getirdiği hasar sebebiyle daha önceleri Belize City'de olan başşehir, 1961 senesinden sonra iç kısımlardaki Belmopán'a nakledildi. 1970’li yıllarda yani başkent olması nedeniyle yapılandırılmaya başlanan, sakin ve sade bir şehir.  Kente giriş yaptığınız andan itibaren bunu anlayabiliyorsunuz. Bu şehir için fazla beklentiye girmemeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

 

Belize City

Belize şehri ülkenin ilk başkentidir. Ayrıca ülkenin finans şehri ve ana liman bölgesidir. Belize'nin doğu kıyısında, Belize Nehri'nin ağzında kurulu olan, Belize City Karayip Denizi'ne açılan bir yarımada üzerindedir. Ülkenin ana limanı olarak şehir yolcu gemilerinin merkezi uğrak yeridir ve genellikle Cayo Bölgesi mağaraları ve Macal ile Belize nehirleri boyunca uzanan Maya arkeolojik bölgelerine yapılan gezilerin başlangıç noktasıdır. Belize City, dünyadaki tek el ile açılıp kapanan köprüsü ve Orta Amerika'nın en eski Anglikan katedraline sahiptir.

 

Caye Caulker ve The Great Blue Hole (Büyük Mavi Çukur)

Caye Caulker, Karayip Denizi’ndeki küçük bir kireçtaşı mercan adası. Adanın en büyük özelliği hemen yanı başında bulunan The Great Blue Hole (Büyük Mavi Çukur). Bu çukur Lighthouse Resifi denilen bölgenin merkezinde bulunuyor. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki Büyük Mavi Çukur, Unesco’nun Dünya Mirasları Listesi’ndeki Belize Set Resifi’nin bir parçasını oluşturuyor.

Ünlü bir deniz kaşifi ve sinema yönetmeni olan Jacques-Yves Cousteau burayı ‘Dünyadaki En İyi 5 Tüplü Dalış Bölgesi’den biri olarak ilan edince bölge turistik anlamda çok değer kazanmış. Şu anda dünyanın dört bir yanından gelen dalgıçların cazibe merkezi konumunda.

- Belize Turu İçin Gezi Zamanlaması

Belize iklimi, temel olarak tropikal iklimin etkisi altındadır. Yıllık ortalama sıcaklığı 29 derecedir. Deniz meltemleri ve Belize’nin geniş yağmur ormanları, yazın bunaltıcı sıcaklarının etkisini azaltmada büyük bir işleve sahiptir. Kışlar serindir; ancak asla soğuk olmaz. Kış döneminde dahi sıcaklık ortalama 16 derecedir. Yaz dönemi boyunca ise ortalama sıcaklık 30 derece civarındadır. Tüm bu özellikleriyle Belize, sıcaklık bakımından her daim ziyaret edilebilir bir ülkedir.

 

- Belize Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Tüm ülkeler için girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

 

- Belize Turu İçin Vize Bilgileri    

Belize için TC vatandaşları vizesiz seyahat edebilirler.

 

- Uçuş Süreleri   

Türkiye ile Belize arasında direkt uçuş bulunmamaktadır. İstanbul'dan Belize City'e aktarmalı olarak uçarak ortalama 35 saatte ulaşmak mümkündür. (aktarma sayılarına göre süreler değişebilir.

 

- Belize'nin Para Birimi        

Belize’nin para birimi: Belize Doları’dır. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Belize ile Saat Farkımız

Türkiye ile Belize arasında -9 saat bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken diğer ülkelerde saat 03.00’tür.

 

- Belize'de Telefon Kullanımı         

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

 

- Belize Gezisi İçin Gerekli Kıyafet ve Eşyalar        

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun içlikler, pamuklu pantolonlar, rahat soğuk ve su geçirmeyen yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için kalın bir mont, bir iki kazak ve polar almanızı öneririz. Bunun dışında başınızı soğuktan koruyacak bir bere, eldiven, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Belize'de Yemek Kültürü

Belize mutfağı pek çok mutfaktan etkilenmiştir. Maya yemeklerinden Meksika yemeklerine kadar geniş bir etkilenme alanı olmuştur. Bu da Belize mutfağını daha da lezzetli bir hale getirmiştir. Ülkede deniz ürünleri oldukça sık tüketilir. Ayrıca tavuk, pirinç ve fasulye de ülke gıdaları arasına ayrıcalıklı olanlardır. Mısırdan yapılan Dukunu oldukça meşhur bir yerel lezzettir. Domuz pastırmasından yapılan boıl-up, deniz ürünlerinden yapılan conch fritter, tortilla ekmeğine hazırlanan taco vendor ve hamurun mısır ya da muz yaprağına sarılarak hazırlandığı tamales diğer meşhur lezzetlerdendir. Kahvaltıda genelde toetilla denilen ekmek yenir. Fry jack isimli hamur kızartmaları da oldukça sık tüketilir ve bu kızartmalar fasulye, peynir ve mısır gevrekleriyle yenilir. Öğlen yenen yemeklerde pilav ve bakliyat ağırlığı vardır. Öğlen yemekleri arasında en meşhur olanı, mısır kabuklarının kızartılarak fasulye ya da balıkla servis edildiği Panades’tir. Ayrıca soğan çorbası, tavuk yahnisi, biftek ve salatalar da sık tüketilen yemekler arasındadır.

 

- Belize'de Elektrik               

Belize’de kullanılan voltaj 110V & 220V, elektriksel frekans ise 60Hz' dir. B ve G tipi prizler kullanılır.

 

- Belize'de Alışveriş             

Ülkede alışveriş yapılabilecek pek çok dükkân mevcuttur. En önemli yer Angelus Pres’tir. Burada ülkeye özgü olan hediyelik eşyalar, kitap ve ülke bibloları bulunabilir. Ayrıca ülke farklı meyvelerden yapılan şaraplarıyla oldukça ünlüdür. Belize’de alışveriş yaparken bu şaraplardan almak hem kendiniz hem de sevdikleriniz için iyi bir tercih olabilir.

 

Önemli Not      

*Pasaport sürelerinin, Belize turu veya turların bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*