Azerbaycan

Azerbaycan Turu

Azerbaycan

Azerbaycan


Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'nın eşsiz ülkesi Azerbaycan…

Dost ve kardeş ülkemiz Azerbaycan’da Rus ve Türk Kültüründen geçiş izleriyle hem uzak hem yakınlığı hissedecek halkının sıcakkanlı ve misafirperverliğiyle Azerbaycan’a yine gelmek isteyeceksiniz.

Zengin bir sofra kültürüyle Türk, İran, Rus, Ermeni yemeklerinden izler taşıyan benzersiz lezzetler tadabilecek, sanatın her yerde kendini gösterişine hayran kalarak kendinizi şehirlerin güzelliğine bırakarak Kafkasya’yı keşfe çıkacaksınız…

Azerbaycan turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Bakü, Şeki hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Bakü:

Azerbaycan’ın tarihi başkenti ve Kafkasların en büyük şehri, Bakü.

Hazar denizi kıyısında bulunduğu için Rüzgarlı Şehir olarak bilinen Gece ışıltılarıyla büyüleyen, gündüzü kendisine hayran bırakan bir şehirdir Bakü.

Modernizm ve tarihin harmanlandığı yardımsever ve sanatsever insanların şehridir. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Old City, Kız Kalesi ve Şirvanşah Saray’ını ve Alev kulelerini mutlaka görmelisiniz.

Şeki 

2016 Yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanı almış Azerbaycan’ın tarihi, doğal güzellikleri ve kendine özgü şiveye sahip Şeki Azerbaycan’ın en eski ve turistik bölgelerindendir. Şirinliği, lezzetleri ve güzelliğiyle sizi kendisine hayran bırakacak bir şehirdir.

- Azerbaycan Turu İçin Gezi Zamanlaması

Azerbaycan da nisan ve ekim aylarını kapsayan dönem de sıcak havalar etkili olur.  Bu dönemde ülke genel olarak  kuru ve sıcak olurken özellikle temmuz ve ağustos aylarında sıcaklaraka karşılaşabilirsiniz.  Bu denli sıcaklarda hareket etmek zor olabilir.  Nisan-ekim arasında hava sıcaklıkları 20 ile 30 derece arasında değişir.

Özellikle Hazar Denizi kıyısındaki bölgelerde ılıman bir hava gözlenir.  İç bölgelere doğru gittikçe ılıman iklim yerini karasal iklime bırakır ve bu bölgelerde havalar daha serttir. Turistlerin tercihi başkent Bakü’de ılıman hava hakimdir. Kış aylarında bir tatil planlıyorsanız havaların  sert geçtiğini söylemekte fayda var. Aralık ve mart ayları arasında sıcaklıklar 2 ile 7 derece arasında değişir. Ülkede son dönemlerde kış turizminde önemli atılımlar yapan ülke, alternatif kayak rotaları arayanlar için de farklı olanaklar sunmaktadır.

Azerbaycan’a gitme sebeplerinden biri olan ovalarda ise hava durumu değişkenlik gösterir. Buralarda kışlar çoğunlukla yağmurlu, bazen de karlı geçmektedir. Yazlar ise sıcak ve kuraktır.

 

- Azerbaycan Turu İçin Vize Bilgileri

Umuma mahsus pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır. Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

 

- Uçuş süresi:

2 saat 50 dakikadır.

 

- Azerbaycan'ın Para Birimi

Manat’tır. Seyahatiniz için yanınıza Euro veya USD alarak, ülkedeki döviz bürolarında yerel parabirimini temin edebilirsiniz.

 

- Azerbaycan ile Saat Farkımız

Türkiye ile Azerbaycan arasında +1 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Azerbaycan'da saat 13.00’dır.

 

- Azerbaycan'da Telefon kullanımı:

Tüm cep telefonu operatörleri telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilir.

 

- Azerbaycan Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont ya da hırka almanızı öneririz. Sentetik olmayan ve pamuklu kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Azerbaycan'ın Yemek kültürü: 

Türk mutfağına benzerlikleri bulunan Azerbaycan mutfağı özellikle etli, sebzeli ve hamur işli yemekler beslenme kültürlerinin temelini oluşturmaktadır.

 

- Azerbaycan'da Elektrik

Elektrik 220/230 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır.

 

- Azerbaycan'da Alışveriş :

Bakü, alışveriş yapılabilecek bir çok avm bulunmaktadır. Ayrıca Havyar ve birçok meyve, sebze, şarküteri ürünlerini satın alabileceğiniz Yeşil Pazar bulunmaktadır.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Azerbaycan turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*