Avusturya

Avusturya Turu

Avusturya

Avusturya


Avusturya‘nın kırsalı ve küçük şehirleri; yemyeşil doğasıyla, temiz havasıyla, birbirinden güzel yapılarıyla ve son derece bakımlı olmasıyla ön plana çıkıyor. Mükemmel kayak merkezleri, nefes kesici doğal güzellikleri, ihtişamlı kentleri ve köklü tarihinden kaynağını alan zengin kültürü ile Avusturya, konuklarına eşine az rastlanan bir tatil vadediyor. Ülkeye gittiğinizde klasik müziğin önemli isimlerinin yetiştiği şehirleri keşfedebilir ya da Alpler’in eteklerindeki pistlerde kış sporları ile uğraşabilirsiniz. Avusturya haritasına bakıp kendi kendinize “Bu ülkede başka neler yapılır?” diyorsanız, sizin için hazırladığımız detaylı rehbere göz atabilirsiniz.

Avusturya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Viyana, Salzburg, Graz, Hallstatt hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Viyana

Avusturya'nın başkenti Viyana'dır. Viyana Avusturya'nın ayrıca en büyük şehridir. Viyana nüfusu itibari ile Avusturya'nın en kalabalık şehridir. Şehrin toplam nüfusu 2 milyondur. Viyana aynı zamanda Avrupa Birliği'nin en büyük 10. şehridir. Ayrıca Birleşmiş Milletlerin bir temsilciliği de Viyana şehrinde yer almaktadır. Viyana 23 bölgeden oluşan bir eyalet ve aynı zamanda şehirdir. Avusturya'nın en büyük eyaleti Viyana'dır.

 

Salzburg

12. yüzyıllık tarihi ile şehrin bugünkü güzelliğine ulaşması ve gelişmesi için yeterince zaman demek. Barok mimari severler için görülecek tek yer. Dahası da var Salzburg Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğum yeri ve Sound of Music filminin çekildiği yer.

 

Hallstatt

Hallstatter Gölü’nün tam kıyısında son derece etkileyici bir konumda kurulması sebebiyle Hallstatt, Salzkammergut Dağları’nın güzelliğinden faydalanan diğer bir şehir. Nüfusu 1000’den az olan Hallstatt zengin doğal tuz kaynakları sebebiyle binlerce yıldır madenciliğin yapıldığı bir yerleşim.

 

Graz

Avusturya turu listenize ekleyebileceğiniz en güzel yerleşimlerden biri olan Graz, sınırları içerisindeki altı üniversiteden kaynağını alan hareketli gündelik yaşamı ile ilgi uyandırıyor. Arnold Schwarzenegger’ın doğum yeri olan kent, tarihi dokusu ve kültürel birikimiyle de adından sıkça söz ettiriyor. Durum böyle olunca, Graz için kapsamlı bir gezilecek yerler oluşturmak gerekiyor.

- Avusturya Turu İçin Gezi Zamanlaması

Avusturya'da sıcak yazlar ve soğuk kışlar yaşanır, ancak bölgenin tadını çıkarmak için nadiren fazla bunaltıcı veya soğuktur; bu da onu yıl boyunca bir destinasyon haline getirir. Ziyaret etmek için en iyi zaman kişisel tercihleriniz tarafından belirlenir.

Yaz (Haziran - Ağustos), yürüyüş ve tekne gezintisi için en iyi havayı sunar. Aralık'tan Şubat'a kadar, karlı dağ manzaralarına hayran kalabileceğiniz yüksek Alp zirvelerinde kış sporları için geniş fırsatlar sunar. Şehirler ve köyler Noel pazarlarıyla çiçek açar, her Aralık ayında ışıklar ve şenlikler getirir.

Kış ve yaz arasında, daha hafif kalabalıklar ve akşamları serinleşen gün boyunca serin sıcaklıklarla aylar bulacaksınız.

 

- Avusturya Turu İçin Vize Bilgileri    

Avusturya, bir schengen ülkesidir. Umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik hizmet ve hususi pasaport sahipleri vizeden muaftır.

 

- Uçuş Süreleri   

İstanbul ile Viyana arası uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saat 25 dakikadır.

 

- Avusturya'nın Para Birimi        

Avusturya’da kullanılan para birimi Euro, seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Avusturya ile Saat Farkımız         

Türkiye ile Avusturya, arasında - saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken bu ülkelerde saat  11.00’dur.

 

- Avusturya'da Telefon Kullanımı         

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Avusturya Gezisi İçin Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Eşyalar  Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için bir hırka almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Avusturya'nın Yemek Kültürü

Modern ülkeler olarak, her damak tadına uygun yemekler bulunabilmektedir. Ayrıca ünlü Şinitzel' i tatmadan olmaz.

 

- Avusturya'da Elektrik               

Genelde 200–220 V kullanılıyor. Priz konusunda ise genelde bir sıkıntı yaşamazsınız. Çok istisnai durumlarda cihazınız kalın girişli ise sorun olabilir.

 

- Avusturya'da Alışveriş             

Viyana’da, alış veriş yapabileceğiniz birçok alış veriş merkezi bulunmaktadır Viyana’da fiyatlar genel olarak yüksektir. Ayrıca Viyana hem de diğer şehirlerde bölgeye özgü hediyelik el yapımı ürünler alınabilir.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Avusturya turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Avusturya Turları