Avustralya

Avustralya Turu

Avustralya

Avustralya


Hem kıta hem ülke; hem yerli hem küresel; hem yeşil hem mavi; hem şehir hem doğa Avustralya...

Adı gibi ‘Güney’de, dünyanın en ucunda hem bir ada hem de bir kıta ülke... Bumeranglarıyla tarihi geri döndürdüğünde karşımıza çıkan binlerce yıllık bir halkın, Aborjinler’in ülkesi bu topraklar... Yeni Zelanda’nın en yakın komşusu, dünyanın yeni yıla giren ilk ve muhteşem gösterilerle tüm dünyayı ışıklarıyla aydınlatan en güzel ülkelerden Avustralya... Çok kültürlü hayatlara kapısını açan, yüzlerce ülkenin insanlarına bir hoşgeldini esirgemeden tüm içtenliğiyle içeriye davet eden Avustralya...

Tüm ada boyunca yayılan envai yeşillik ve kızıllıklarla ormanların ve orman içinde yaşayan tür çeşitliliğinin yarattığı zenginlik sizi koalalara ya da herhangi bir kanguruya daha yakınlaştıracak gibidir... Bir kangru yavrusu kadar yaşanılası, görülesi bir doğa sağlar Avustralya çünkü iç içe bir yaşamın kendisini sunar cömertçe tıpkı Kangru ceplerinde süregiden doğal hayat gibi... Şehirlerin en civcivli merkezlerinden, nehirlerine ve limanlarından sahillerine, en kıyıdan en tepeye kendine sığınanlara bir kucak; bir coğrafyanın kişileştiği haldir Avustralya...

Avustralya turu için de gerekli olan bilgiler; görülmesi gereken yerleri, Sidney, Melbourne hakkında bilgilere Popüler Şehirler ve gezi zamanlaması, sağlık, vize bilgileri, para birimi, yemek kültürü ve diğer detaylara Sıkça Sorulan Sorular bölümünden ulaşabilirsiniz.


Sidney

Bir zamanlar sadece aborjinlerin yaşadığı bu şehrin kaderi 1778 yılından itibaren değişmiştir. Bundan 10 yıl sonra kente gelen İngiliz donanması komutanı James Cook’un önerisi ile İgiltere’nin kalabalık hapishanelerinden suçlular buraya getirilir. Bu kişilerin suç işleme eğilimleri uzun süre devam eder, çok yakın bir zamana kadar da bölgenin yerel halkı Aborjinler üzerindeki asimilasyon politikası nedeniyle kent pek iyi anılmaz. Ancak günümüzde Sydney dünyanın kültür ve sanat merkezlerinin başında gelir. Okyanus kıyısındaki uzun kumsalları ve rahat yaşamıyla en gözde turistik destinasyonlardan biridir.

Dünyanın en görkemli limanlarından birine sahip. 4 milyon nüfuslu şehrin yüzölçümü 4 bin 900 kilometrekare. Limanın kuzey ve güney olarak ikiye böldüğü bölgeler Liman Köprüsü ve Liman Tüneli’yle birbirine bağlanır.

 

Melbourne

Sidney’den sonra Avustralya’nın en büyük şehridir Melbourne ve kültür başkenti olarak tanıtılsa hiç yanlış olmaz. Yerel ve uluslararası sanat eserleri, moda butikleri, farklı kültürlerin yemekleri, Avustralya ve Aborjin tarihi, spor etkinlikleri ve hızlı bir gece hayatı. Kraliyet Botanik Bahçeleri gibi eşi benzeri olmayan atraksiyonları ve yerel hayvan türleriyle dolu Healesville Tapınağı’nı görmeden gelinmemesi gerekir.

- Avustralya Turu İçin Gezi Zamanlaması

Avustralya'yı ziyaret etmek için en iyi zaman, görmeyi planladığınız bölgeye bağlıdır. İki iklime sahip bir ülke olan Avustralya'nın kuzey yarısı en kuraktır ve en çok Nisan ve Eylül ayları arasında erişilebilirdir. Sıcak, güneşli günler, milli parkları ve plajları en iyi haliyle gösterir, yüzme ve barbekü için fırsatlar sunar. Kuzey, Ekim'den Mart'a kadar nemlidir ve daha fazla yağış alır, ancak bu, aktif yaban hayatı ve yeniden canlanan yağmur ormanları ve sulak alanlarla dengelenir.

Avustralya'nın güney yarısında, yaz ayları (Aralık-Şubat) sıcak hava getirir. Sonbahar (mart-mayıs) da çok sayıda festival ve yoğun üzüm hasadı ile güzel bir zamandır. Kış (Haziran-Ağustos) daha az meşgul ve genellikle yürüyüş için ideal olan ılıman bir iklimi çekerken, ilkbaharda (Eylül-Kasım) daha fazla vahşi yaşam etkinliği görülür.

 

- Avustralya Turu İçin Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Konuları

Avusturalya'ya girişlerde Türk vatandaşları için herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi,  iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi öneriyoruz. Ayrıca  bölgelere uygun sinek kovucu spreyler almanız tavsiye edilir.

 

- Avustralya Turu İçin Vize Bilgileri

Avustralya tüm pasaport tiplerine vize uygulamaktadır.


- Uçuş Süreleri

İstanbul ile ülkenin başkenti Sidney’e henüz direk uçuş olmayıp aktarmalar ile birlikte yaklaşık 20 saatte ulaşılabilir.

 

- Avustralya'nın Para Birimi

Para birimi Avustralya Doları’dır (AUD). Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Avustralya ile Saat Farkımız

Türkiye ile Sidney +8 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Sidney’de 20.00’dir. 

 

- Avustralya'nın Yemek Kültürü

Dünya mutfağına ait en leziz örnekleri bulabileceğiniz restoranlar mevcuttur.

 

- Avustralya'da Elektrik

Kenya’da 230 V; I tipi prizler kullanılır.

 

- Avustralya'da Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Bulunduğunuz bölgeye göre şebeke sorunları yaşanabilir.

 

- Avustralya Gezisi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

- Avustralya'da Alışveriş

Alışveriş için aradığınız ve ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz alışveriş merkezleri, mağaza ve outlet merkezleri ülkede yaygın şekilde mevcuttur.

 

Önemli Not

*Pasaport sürelerinin, Avustralya tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*