Özbekistan & Kırgızistan & Kazakistan Turu

Özbekistan & Kırgızistan & Kazakistan Turu

Özbekistan & Kırgızistan & Kazakistan Turu

09 - 19 Nisan 2021 Türk Havayolları Tarifeli Seferi ile Tüm Ekstra Turlar Dahil Maksimum 20 kişi
$ 2.080
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 490

Bu tur, 27-39 yaş aralığında keşfederken sosyalleşen ve erişebilir bütçeyle en iyi hizmeti Gazella kalitesiyle tercih eden Gezgin Yaka’lılar içindir!

Almaatı | Bişkek | Buhara | Khiva | Semerkand | Taşkent
Orta Asya'nın tanıdık gelen tarihi ve misafirperverliği...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Ekstra Turlar Dahil

4* Otel Seçenekleri

4* Otel Seçenekleri

Oda Kahvaltı

Oda Kahvaltı

REZERVASYON YAP
1.Gün
İstanbul - Semerkand (09/04/2021)

Saat 18.30’da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından saat 21.55’de Türk Hava Yolları’na ait TK 372 sefer sayılı uçak ile Özbekistan’ın önemli kentlerinden biri olan Semerkand’a hareket ediyoruz. Yeni günü uçakta karşılıyoruz.

2.Gün
Semerkand (10/04/2021)

Yerel saat ile sabah 04.15’te Semerkand’a varışımızın ardından pasaport ve giriş işlemlerimizi tamamlayarak, alanda bizi bekleyen aracımız ile kahvaltı yapmak için otelimize geçiyoruz. Kahvaltının ardından Semerkand şehir turumuza başlayacağız. Rotamızın ilk varış noktası Orta Asya Türk mimarlığının nadir örneklerinden biri olan Registan Meydanı olacak. Registan Meydanı üç medreseden ibarettir: Uluğbey Medresesi, Şiir-Dor Meresesi ve Tilla-Kari Medresesi. Registan Meydanını gördükten sonra fotoğraf molasının ardından gezimize devam ediyoruz. İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Shahi Zinda Kompleksi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozalesi, Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi ve Merkez Çarşı da görülecekler arasındadır.  Tur bitimi günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize transfer oluyoruz. Geceleme otelimizde.

3.Gün
Semerkand - Buhara (11/04/2021)

Sabah erken kahvaltının ardından Semerkand tren istasyonu’na transfer oluyoruz. Sabah saatlerinde Afrosiyab hızlı treni ile Buhara’ya hareket edeceğiz. Buhara’ya varışımızı takiben, tren istasyonunda karşılanarak aracımıza geçerek Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Buhara şehir turumuz sırasında,  Poyi Kalon Ansambli kendine dâhil eden Pioyi Kalon Minaresi, Kalon Camii, Miri Arab Medresesi, Nodir Devonbegi Medresesi görülecek yerler arasındadır. Lyabi-Khauz Compleksi, Maggoki Attori Camii ziyaretleri sonrası dinlenmek üzere otelimize transfer oluyoruz. Geceleme otelimizde.

4.Gün
Buhara - Khiva (12/04/2021)

Sabah kahvaltımızın ardından tren istasyonuna transfer oluyoruz. Hiva'ya tren yolculuğumuz başlıyor. Eskiden Buhara'dan Hiva'ya yolculuk bir aydan fazla sürüyordu. Bugün ise “Khorezm” toprakları olan gizemli kırmızı çöl “Kyzyl-Kum” aracılığıyla kara yolunda yolculuk yaklaşık 7 saat sürüyor. Trenle bu yolculuğu yaklaşık 5,5 saat içinde tamamlıyoruz. Yolculuğumuz esnasında çölün egzotik manzaraları, gezici develer, göçebe yurtlar ve Amudarya (Oxus) Nehri bize benzersiz manzaralarla eşlik edecek. Varışta otele transfer oluyoruz. Günün yorgunluğu atmak üzere odalarımıza geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

5.Gün
Khiva (13/04/2021)

Kahvaltının ardından Otel lobisinde rehberimiz ile buluşarak ve Hive turumuza başlayacağız bu gezimizde UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil olan tarihi yerlerden biri olan Içan – Kala (XII – XIX cc) kompleksinden başlayacağız, Hisir Kunya – Ark (XV – XVI cc.), Muhammad Amin Khan Medresesi. Kazi Kalon Medresesi, Muhammad Rakhimkhan II Medresesi, Ismail Khodja Mozolesi, Sayid Allauddin Mozolesi, Kalta Küçük Külesi, Taş-Khovli Sarayi (XIX c.), Palvan Darvaza (Savaş Kapısı), Djuma Cami (X c.), Allakulikhan Medresesi, Kutlug Murad Inaq Medreseslerini ziyaret edeceğiz sonrasında. Tur bitimi otelimize transfer olacağız. Geceleme otelimizde.

6.Gün
Khive - Taşkent (14/04/2021)

Sabah erken kahvaltımızın ardından yerel havayolunun tarifeli uçuşu ile Taşkent’e uçmak için havalimanına transfer oluyoruz. Taşkent’e varışımızı takiben bizi bekleyen aracımızla Taşkent’in eski kesime doğru turumuz başlıyor. Barak Han Medresesinden oluşan Khazrati Imam Kompleksi, Muyi - Mübarek Cami – Halife Osman`ın kendi el yazmasıyla yazmış olduğu Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed`in kutsal altın saçının bulunduğu cami, Khodja Akhrar Valin`ın Cuma Camisi, Kukeldaş Medreselerini ziyaret edeceğiz. Taşkent’in en canlı pazarı olan ÇARSU oryantal çarşıda alışveriş için serbest zamanımız bulunuyor. Turumuz öğleden sonra Taşkent’in yeni kesiminde devam edecek olup; Bağımsızlık Meydanı, Amir Temur Heykeli, Yeni Minor Camisi, Taşkent Metrosu, Cesaret Anıtı, ve Taşkent TV külesi (dışarıdan) ile gezilerimizi tamamlayacağız.  Tur bitimi dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz. Geceleme otelimizde.

7.Gün
Taşkent - Bişkek (15/04/2021)

Sabah erken alacağımız kahvaltımızın ardından yerel havayolları ile gerçekleştirilecek olan Bişkek uçuşumuz için havalimanına transferimiz gerçekleşecek. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e varışımızın ardından tüm gün sürecek olan Bişkek turumuza başlıyoruz. Turumuzda, Pobeda Meydanı (Zafer Meydanı), Duboviy Parkı (Oak Park), Merkez Ala-Too Meydanı, Ulusal Sanat Müzesi, Ulusal Filarmoni ve diğer birçok ilgi çekici yerleri ziyaret edeceğiz. Ancak Asya Çarşımızı ziyaret etmeden Bişkek turumuz henüz tamamlanmış değil. Burada hareketli yerel hayatın birçok dinamik fotoğraflarını çekebileceksiniz. Bu çarşı kumaş ürünlerin, mal satan ve satın alanlar ile renkli halıların pazarıdır. Gezi sonrası günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize transfer olacağız. Geceleme otelimizde.

8.Gün
Bişkek - Korday Sınırı - Almaatı (16/04/2021)

Sabah erken kahvaltımızın ardından Almaata yolculuğumuz için Korday sınırına transferimizi gerçekleştireceğiz. Sınıra varışımızın ardından Almaata Şehrine devam edeceğiz. Almaata’ya varışımızın ardından Otele transfer ve check-in. Almata şehir turumuz başlayacak.. İlk durak, II. Dünya Savaşı sırasında General Ivan Panfilov'un komutası altında Almatı bölgesinden insanlardan oluşan ve adını alan 28 Panfilov askerinin bulunduğu park. Parkın kendisi yerel halk ve ziyareçiler için çok popülerdir. Parkın içinde, sonsuzluk ateşi, farklı kahraman karakterlerin anıtlarını, Yükseliş Katedrali'ni, XX yüzyılda güçlü bir depremden sonra yapılan Rus Ortodoks ahşap kilisesi bulacaksınız. Sadece yürüme mesafesinde bulunan, Almaata - “Yeşil Çarşı” veya Yeşil Pazarının turistik cazibesinin tadını çıkaracaksınız.. Bu yürüyüş bizi Kazakistan'da yaşayan farklı halkların ana lezzetlerini bulabileceğiniz gerçek oryantal bir pazarı tanımamız için fırsat olacak. Burada yiyecekleri deneyebilir ve açık bir şekilde yerel lezzetli ürünleri çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Bugünün son durağı yeşil bir tepede 1100 metre yükseklikte bulunan bir park olan Kok-Tobe'dir. Burası yerli halk ve turistler arasında oldukça popülerdir. Teleferik boyunca bir gezintiye çıkacağız ve 10 dakika içinde şehrin muhteşem panoramik manzarasını seyredeceğiz. Park ayrıca ziyaretçilerine diğer eğlence hizmetlerini de sunuyor: restoranlar, çocuk oyun alanı, küçük bir hayvanat bahçesi, dönme dolap, hızlı tren ve çok daha fazlası. Turların bitiminde otelimize geri dönüyoruz, sonrasında serbest zaman ve geceleme.

10.Gün
Almaatı (18/04/2021)

Sabah kahvaltı sonrası Almaata çevresini keşfedeceğiz. Ili-Alatau dağları. Ilya Alatau Milli Parkı, 1996 yılında kuruldu, park 120 km uzanır ve toplam alanı 202.292 hektardır ve Yükseklik 600 ila 5000 metre arasında değişir. Medeo, Ili-Alatau Parkının ayrılmaz bir parçasıdır ve Almaata’nın bir şehir olarak gelişmesinin en iyi nedenlerindendir. 1,690 metre yükseklikte yer alan Medeo buz pateni pisti dünyanın en yüksek buz pateni pist olma özelliğine sahiptir. Ancak ziyaretimizin ana amacı Shymbulak - deniz seviyesinden 2.260 m yükseklikte bulunan bir dağ beldesidir. 1950'lerde kayak tutkunları genellikle 15 saat boyunca 3 saat dağa tırmanıp burda kayak yaparardı.. Şu anda, yüksek seviye ekipman ve altyapı ile gelişmiş bir kayak tesisidir. Burası tüm yıl boyunca çok popülerdir, kayak ve snowboard için sadece yamaçları değil, aynı zamanda ata binme veya bisiklete binme, otel ve restoranlar, geziler ve helikopter turları gibi diğer birçok hizmeti de sunmaktadır. Burada Büyük Almatı Gölü'nü ziyaret edeceğiz. Bu göl, Ili-Alatau Ulusal Parkı'nda, Almatı merkezinin 15 km güneyinde, deniz seviyesinden 2.511 metre yükseklikte bulunan bir dağ rezervuarıdır. Gölün yanı sıra Tien Shan dağlarındaki göllerin büyük çoğunluğu depremlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Mevsime bağlı olarak Büyük Almatı Gölü'nün suyu açık yeşilden turkuaz mavisi rengine dönüşür. Sonrasında Kazakistan'da tek bir şahin çiftliğinde özel eğitimli şahinler ile muhteşem bir şovun tadını çıkaracağız, onlarla avlanmak, Kazak yaşam tarzının eşsiz özelliklerinden biridir. Gösteride, altın ve cesur kartallar, bir baykuş, bir akbaba ve bir izleyici ile etkileşimde bulunan bir avcı gibi beş tür yırtıcı hayvan var. Ardından yol güzergâhımızda bulunan Birinci Başkanın Park'ını ziyaret edeceğiz. Gezimiz bitiminde otelimize transfer ve ertesi gün ki erken uçuşumuza kadar otelimizde serbest zaman.

11.Gün
Almaatı - İstanbul (19/04/2021)

Gece yarısından sonra havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz. TK351 sefer sayılı uçuş ile İstanbul’a hareketimizin ardından lokal saat ile 09:50 de İstanbul’a varıyoruz. Bir sonraki keşfinizde buluşmak dileği ile..

TUR ROTASI

+Semerkand’da efsanelere konu olan Shahi Zinda Kompleksi ile ünlü imparator Timurlenk’in mezarını ziyaret edeceğiz.

+Doğunun “Kubbetü’l-İslâm”ı olarak kabul edildiği Buhara’ya Semerkand’dan Afrosiyab hızlı treni ile gidecek ve bu kadim şehri yakından tanıyacağız.

+Buhara’dan Hive’ye yapacağımız tren yolculuğumuzda, çölün egzotik manzaraları, gezici develer, göçebe yurtlar ve Amudarya (Oxus) Nehri bize benzersiz manzaralarla eşlik edecek.

+"0" rakamını bulan ünlü alim El Harezmi’nin doğduğu şehir olan Hive’de bir zamanlar tüccarların, sanatkarların ve alimlerin dolaştığı sokaklardaki tarihi dokuyu hissedeceğiz.

+Özbekistan’da Taşkent metrosunda her biri sanat eseri durakları keşfedecek, Dünya’nın 2. Büyük Kuran-ı Kerim’inin bulunduğu Barak Han medresesini ve Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed`in kutsal altın saçının bulunduğu camiyi ziyaret edeceğiz.

+Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te şehrin Kalbi Ala Too meydanının yanı sıra Asya Çarşısına giderek yerel hayatın hareketliliğine biz de katılacağız.

+Sovyetler zamanında sadece V.I.P. İnsanların burada yürüyüşe çıkma izni olan doğal park Ala Archa'da biz de yürüme fırsatı bulacağız.

+Farklı kahraman karakterlerin anıtlarını, Yükseliş Katedrali'ni, XX yüzyılda yapılan Rus Ortodoks ahşap kilisesi bulacaksınız

+Alışveriş merkezleri, yüksek binaları ve sahip olduğu kültürel eserler ile Orta Asya’nın en kozmopolit şehri olan Almaata’yı keşfedeceğiz.  

+Almaata’nın muhteşem panoramik manzarasını seyredebilmek için 10 dakika boyunca bir teleferik deneyimimiz olacak.

+Kazak yaşam tarzının eşsiz özelliklerinden birini yansıtan şahin çiftliğinde özel eğitimli şahinler ile muhteşem bir şovun tadını çıkaracağız.

Bu tur için alternatif tarih bulunmamaktadır.

UÇUŞ DETAYLARI

09 – 19 Nisan 2021

09 Nisan      TK 372                  İstanbul  - Semerkand  21.55 – 04.15  (+1)

19 Nisan      TK 351                   Almaata – Istanbul         06.45 – 09.50

 

- Gezi Zamanlaması

Özbekistan, coğrafyası itibariyle kara ikliminin en belirgin özelliklerini taşır. Kışları son derece soğuk olan mevsimler, Nisan, Mayıs ve Ağustos Eylül aylarında serin ve çok hoş bir bahar iklimine döner. Yaz ayları ise son derece sıcak olup gündüzleri 40 dereceyi görmektedir.

Özbekistan ilkbahar ve sonbaharda (Nisan - Mayıs ve Eylül - Kasım arası) ziyaret edilir. Bu dönemlerde hava tipik olarak ılık ve kuraktır ve bu çöl bölgesinin sıcağı yaz aylarında yüksek derecelere ulaşabilir.

Kasım ayından Mart ayına kadar hava çok soğuk olabilir, ancak bu aynı zamanda yolculuğunuz sırasında çektiğiniz fotoğraflara olağanüstü bir arka plan sağlayan açık, parlak gökyüzü sağlar. Bu aynı zamanda yılın en sessiz zamanıdır, bu nedenle sıcak giyinmeye istekliyseniz, ülkenin zarif ve güzel sitelerini kendinize görebileceksiniz.

Kazakistan; Orta Asya ve Sibirya iklim bölgelerinde yer alan ve karasal iklime sahip bir ülkedir. Topraklarının büyük bölümünü dağlar oluşturur. Kazakistan’da binlerce akarsu bulunur, birçoğu Hazar Denizi, Balkaş ve Aral göllerine dökülmektedir. Ülke, okyanuslardan uzak olduğu için ve denizel etkinin büyük dağlar engeline uğrayarak iç kesimlere girmemesi nedeniyle oldukça sert iklimin etkisi altındadır. Kazakistan’da bölgeler arası sıcaklık farkı çoktur. Ayrıca dağların etkisiyle de yaz ve kış mevsimi arasında ısı farkı da fazladır. Ocak ayında –35 dereceden –4 dereceye kadar varan hava sıcaklığı, yazın temmuz ayında 19 dereceden yaklaşık 35 dereceye kadar yükselmektedir.

Kırgızistan’ın Orta Asya’nın kalbindeki konumu, sıcak, kuru yazlar ve acı soğuk kışlarla iklimi karasal olduğu anlamına gelir.

Temmuz ve Ağustos ayları son derece sıcaktır. Bu sıcaklık yüksek olsa da, bu ülke pazarlarının en hareketli olduğu zamandır. Yılın diğer zamanlarında ülkenin dağlık bölgelerini ve sınırların dışında kalan yürüyüş parkurlarını keşfetmek için de ideal mevsimdir .

 

- Sağlık

Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü bu ülkelerde her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

 

- Vize Bilgileri

Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan T.C pasaportu taşıyanlar için vize gerekmemektedir. En az 6 ay geçerli pasaportunuz ile ülkeye giriş yapabilirsiniz.

 

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile, Semerkand arası uçuş süresi yaklaşık olarak 4 saat 25 dakikadır.

Almaata ile, İstanbul arası uçuş süresi yaklaşık olarak 6 saat 40 dakikadır.

 

- Para Birimi

Özbekistan’ın, Kırgızistan'ın para birimi Som’dur. Kazakistan'ın para birimi ise Kazakistan Tengesi’dir.Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Saat Dilimi

Türkiye ile Özbekistan ve Kazakistan arasında +2 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan ve Kazakistan'da 14.00’tir.

Türkiye ile Kırgızistan arasında +3 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan’da 15.00’tir.

 

- Yemek Kültürü

Mutfak kültürü Türk mutfak kültürüne çok yakın seyreder. Özbek Pilavı başlıca yemekleridir. Bunun dışında şaşlık, mantı gibi yakından tanıdığımız yemekler de Özbek usulü yapılmaktadır.

Kazak Mutfağı bizim damak zevkimize  ama Türk Mutfağı’ndan ayrıldığı yerler var elbette ki. Tarihin eski dönemlerinde avcılık yeteneğini geliştirmiş olan bu halk, geçmiş deneyimlerine dayanarak hala et ağırlıklı bir beslenme şekli izliyor. Kazak sofralarının vazgeçilmezleri arasında; kuzu, koyun, sığır, at ve deve etleri yer alıyor. Ayrıca Kazakistan’a özgü olan 150 balık çeşidi de balığın mutfakta önemli bir yer edinmesini sağlamış. Bu ülkenin yöresel tatları arasında bulunan ve mutlaka yemeniz gereken tatlar arasında ise beş parmak, Kazakşa Şorba, Uygur Mantısı, Bavursak ve kazkarta yer alıyor. Ayrıca kısrak sütünden yapılmış kımız ve deve sütünden yapılmış subat da Kazaklar’ın sofradan eksik etmediği içecekler arasındadır.

Kırgız Mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Genel olarak et ağarlıklı beslenme kültürleri vardır.

 

- Alışveriş

İpek Yolu’nun merkezi olan Özbekistan'da, halılar, yerel kıyafetler, baharatlar, ipekler, el yapımı ürünler başlıca olmak üzere yüzlerce farklı ürün satın alabilirsiniz. Ayrıca ülkede meşhur olan kuruyemişlerden de alabilirsiniz. 

Kırgızistan'da genellikle el işi ürünler ve hediyelik eşyalar mevcuttur. Alış veriş imkanaları bulunduğunuz yere göre değişir.

Kazakistan’a özgü şeyleri bulabileceğiniz en güzel yöntem kurulan semt pazarlarıdır. Çok sayıda semt pazarlarından alış-veriş yapılabilir.Almaata’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol şehir merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. Semt pazarları yerel çarşıların kurulduğu yer ise Zhibek Zholy’dir.

 

 

Önemli Not      

Bu turumuza yalnızca 27-39 yaş arası misafirlerimizi kabul edebiliyoruz.

*Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Paket Fiyata Dahil Hizmetler :

 • Türk Havayolları Tarifeli seferi ile İstanbul - Semerkand gidiş / Almaata - İstanbul dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti,
 • Havalimanı vergileri,
 • Semerkand-Buhara & Buhara-Hive arası tren yolculuğu,
 • Hive - Taşkent & Taşkent - Bişkek arası ara uçuş,
 • Tüm şehirlerarası geçişler,
 • 4* Otellerde kahvaltı dâhil konaklamalar,
 • Programda belirtilen tüm geziler,
 • Programda belirtilen gezilerde müze ören yeri giriş ücretleri,
 • Teleferik ve dağ aktiviteleri ücretleri,
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
 • Yurtdışı çıkış fonu ( 50 TL )
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti.

 

Paket Fiyata Dahil olmayan Hizmetler :

 • Tüm kişisel giderler ve Bahşişler
 • Otellerde mini bar ve diğer ücretli kullanımlar
 • Öğle ve Akşam Yemekleri
 • Yemeklerde alınan içecekler
 • Kişisel harcamalar

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

4* Registan Plaza Samarkand vb. - Semerkand

http://www.registan-plaza.com/

 

4* Edem Plaza Hotel vb. – Buhara

 

4* Bek Khiva Hotel vb. – Hive 

http://bekhotel.uz/

 

4* Wyndham Tashkent vb. - Taşkent

https://www.wyndhamhotels.com/wyndham/tashkent-uzbekistan/wyndham-tashkent/overview

 

4* Ambassador Hotel Bishkek vb. – Bişkek

https://www.ambassador.kg/en

 

4* Ramada by Wyndham Almaty vb. Almati

https://www.wyndhamhotels.com/ramada/almaty-kazakhstan/ramada-almaty/overview