Hive - Semerkand - Ürgenç - Buhara - Taskent
İpek Yolu’nun diyarında Taşkent, Buhara, Semerkand hem uzak, hem de yakın...
4 & 5 Yıldız Oteller

4 & 5 Yıldız Oteller

Tüm Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

Öğle ve Akşam Yemekleri Dahil

Öğle ve Akşam Yemekleri Dahil

Kesin Kalkış

Kesin Kalkış

1 Kişilik Fiyat
2.090 USD

2 Yetişkin Fiyatı
4.180 USD
117.078 TL
TÜKENDİ
Bu turda kontenjanlarımız dolmuştur. Ek yer talebi ya da alternatif turlar hakkında bilgi almak için hemen bizi arayın 0 (212) 233 1598

Tur Programı


1. Gün
İstanbul – Taşkent

Turumuz evinize gelen transfer aracımız ile başlıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde Gazella Turizm deskinde buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor ve sonrasında Türk Hava Yolları ait tarifeli sefer ile Taşkent’e hareket ediyoruz. Varışımızı takiben, özel aracımız tarafından karşılanıyor ve şehir turu için havalimanından ayrılıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirdeki turumuz sırasında Hz. İmam Camii, Kükeldaş Medresesi, Eski Şehir, Emir Timur Meydanı, Özbekistan’ın en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı’nı ve bu merkezi çevreleyen anıtları göreceğiz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama otelimizde.

Uçuş No: TK 366 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: İstanbul - Tarih: 09 Ekim 2023 - Saat: 06:55 - Varış: Taskent - Tarih: 09 Ekim 2023 - Saat: 13:25
2. Gün
Taşkent – Ürgenç – Hive

Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından Taşkent havalimanına transfer olacağız. Yerel havayolları ile Ürgenç’e uçuşumuz gerçekleşecek. Ürgenç’e varışımızı ardından Hive’ye gitmek üzere havalimanından ayrılacağız. Yüzyıllardır değişmeden ayakta kalmayı başaran enfes bir şehir olan Hive turumuza başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Içhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, İlam Hoca medresesi ve minaresi, Allah kulu Han Medresesi, Muhammed Emin han, Muhammed Rahim Han medresesi, Şirgazi Han Medresesi, Pehlivan dervaze kapısı, Taşkale Kervansarayı göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Hive turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama Hive otelimizde.

3. Gün
Hive – Buhara

Kahvaltının ardından tren istasyonuna gitmek üzere otelden ayrılıyor ve ekspress tren ile Buhara’ya hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi kumanya olarak alıyoruz. Buhara’ya varışımız ile kısa şehir turumuza başlıyoruz. Kısa Buhara şehir turumuz yaptıktan sonra Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz, konaklama Buhara otelimizde.

4. Gün
Buhara

Kahvaltının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan başka bir şehir Buhara gezimize başlıyoruz. 5. Yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, Bolo Havuz Mescidi, Mir Arab Medresesi, Kalan minaresi ve Mescidi, Uluğbey Medresesi, Leb-i Havuz Küllüyesi, Nasreddin Hoca Heykeli, Nadir Divan Bey Medresesi, Buhara Emir’in yazlık sarayı, Nakşi Bendi Hazretleri Türbesi göreceklerimiz arasında yer alıyor. Öğle yemeğimiz turlar esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Akşam yemeğimizi de yerel restoranda alıyoruz; konaklama Buhara otelimizde.

5. Gün
Buhara – Semerkand

Kahvaltının ardından tren istasyonuna gitmek üzere otelden ayrılıyor ve hızlı tren ile Semerkand’a hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Semerkand’a varışımız ile şehir turumuza başlıyoruz. Tur sırasında ve Camiisi, Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi, Şah-ı Zinde türbesi görülecekler arasındadır. Akşam yemeğimizi yerel restoranda aldıktan sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

6. Gün
Semerkand

Kahvaltının ardından turumuzun bugünkü kısmında Orta çağ’da İslam Dünyası’nın gururu olarak görülen Semerkand’ın kalbi, 14. ve 15. yüzyıllardan kalma medreseler, camiler, hanlar ile çevrili Registan Meydanı ilk durağımız. Bibi Hanım Mescidi ve türbesi, İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Şah-ı Zinda türbesi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir türbesi ve Afrosiyab arkeolojik müzesi şehir turu esnasında görülecek yerler arasında. Öğle yemeğimiz tur esnasında yerel bir restoranda aldıktan sonra Siyab Lokal Pazar’ında alışveriş için serbest zamanımız olacak. Otelimize gitmeden önce akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz; konaklama Semerkand otelimizde.

7. Gün
Semerkand – İstanbul

Gecenin ilerleyen saatlerinde check out işlemlerimizi yapıp otelden ayrılıp Semerkand havalimanına doğru hareket edeceğiz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’na ait tarifeli sefer ile İstanbul uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Varışımız yerel saat ile sabah saatlerinde olacak. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

Uçuş No: TK 373 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: Semerkand - Tarih: 15 Ekim 2023 - Saat: 05:40 - Varış: İstanbul - Tarih: 15 Ekim 2023 - Saat: 08:50

Hizmetler


Paket Fiyata Dahil Hizmetler:
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Taşkent / Semerkand - İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin alan vergileri
 • Yerel hava yolları ile Taşkent - Ürgenç ile Urgenç - Buhara arası ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Buhara- Semerkand arası tren biletleri
 • 4* ve 5* otellerde 6 gece oda kahvaltı şeklinde konaklama
 • Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de olmak üzere programda belirtilen tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Gerekli olan müze, ören yeri giriş ücretleri
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri
 • Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Covid 19 seyahat sağlık sigortası
Paket Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
 • Yemekler sırasında alınacak içecekler,
 • Fazla Bagaj ücreti,
 • Kişisel harcamalar.
 • Bahşişler (isteğe bağlı)

Fiyat Bilgileri


TARİHOTELİki Kişilik Odada KişibaşıÜç Kişilik Odada KişibaşıTek Kişilik OdaÇocuk (02,00 - 11,99 Yaş)
09 Ekim 2023 | 15 Ekim 2023 4* ve 5* Oteller 2.090 USD2.090 USD2.480 USD-

Genel Bilgiler


Otellerimiz
5* Hotel Wyndham Tashkent vb.
https://www.wyndhamhotels.com/wyndham/tashkent-uzbekistan/wyndham-tashkent/

4* Hotel Arkanchi vb.
https://www.hotel-arkanchi.uz/

4* Sahid Zarafshon Bukhara vb.
https://sahidzarafshon.com/?doing_wp_cron=1644583756.7382481098175048828125

4** Emir Han Hotel vb.
https://www.emirhan.uz/

Katılım Şartı
Bu gezimiz, en az 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir.  Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

Vize
Özbekistan Türk vatandaşlarından vize istememektedir.

Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

 Vize gereken destinasyonlarda, vize başvurusu için acentenizin tarafınıza ileteceği “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

 Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

 18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

 

Sağlık
Özbekistan’a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Mutlaka kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

 

Uçuş Süreleri
İstanbul               Taşkent               4 saat 40 dk

Semerkand           İstanbul             5 saat 5 dk

 

Konaklama
Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 Kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

 Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

 

Para Birimi  
Özbekistan’ın para birimi Som’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

Saat dilimi   
Türkiye ile Özbekistan arasında +3 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan’da 15.00’tir.

 

Telefon Kullanımı 
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

 

Kıyafet ve Eşyalar 
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için bir mont, kazak veya polar almanızı öneririz.

 

Yemek Kültürü       
Mutfak kültürü Türk mutfak kültürüne çok yakın seyreder. Özbek Pilavı başlıca yemekleridir. Bunun dışında şaşlık, mantı gibi yakından tanıdığımız yemekler de Özbek usulü yapılmaktadır.

 

Elerktrik        
Özbekistan’da genel olarak elektrik 220 volt ve 50 Hz’dir. Elektrikli aletlerde üç uçlu, ince girişli prizler kullanılmaktadır.

 

Alışveriş       
İpek Yolu’nun merkezi olan bu ülkede, halılar, yerel kıyafetler, baharatlar, ipekler, el yapımı ürünler başlıca olmak üzere yüzlerce farklı ürün satın alabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOTLAR           

*** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Gazella sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.

 Gazella, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Gazella, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Gazella sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.