Hive - Semerkand - Ürgenç - Buhara - Taskent
İpek Yolu’nun diyarında Taşkent, Buhara, Semerkand hem uzak, hem de yakın...
4 & 5 Yıldız Oteller

4 & 5 Yıldız Oteller

Tüm Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

Öğle ve Akşam Yemekleri Dahil

Öğle ve Akşam Yemekleri Dahil

Kesin Kalkış

Kesin Kalkış

1 Kişilik Fiyat
2.450 USD

2 Yetişkin Fiyatı
4.900 USD
166.142 TL
Son 4 kişi

Tur Programı


1. Gün
İstanbul – Buhara

Turumuz evinize gelen transfer aracımız ile başlıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde Gazella Turizm deskinde buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor ve sonrasında Türk Hava Yolları ait tarifeli sefer ile Buhara’ya hareket ediyoruz. Varışımızı takiben, özel aracımız tarafından karşılanıyor ve şehir yakından tanımak için havalimanından ayrılıyoruz. Şehri keşfederken göreceğimiz yerlerden arasında Buhara Emir’in yazlık sarayı ile Nakşi Bendi Hazretleri Türbesi yer alıyor. Sonrasında günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Konaklama Buhara otelimizde.

Uçuş No: TK 266 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: İstanbul - Tarih: 13 Eylül 2024 - Saat: 07:10 - Varış: Buhara - Tarih: 13 Eylül 2024 - Saat: 13:10
2. Gün
Buhara

Kahvaltının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buhara’yı keşfetmeye devam ediyoruz. 5. Yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, Bolo Havuz Mescidi, Mir Arab Medresesi, Kalan minaresi ve Mescidi, Uluğbey Medresesi, Leb-i Havuz Külliyesi, Nasreddin Hoca Heykeli ve Nadir Divan Bey Medresesi göreceklerimiz arasında yer alıyor. Öğle yemeğimiz turlar esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Akşam yemeğimizi de yerel restoranda alıyoruz; konaklama Buhara otelimizde.

3. Gün
Buhara – Semerkand

Kahvaltının ardından öğle yemeği vaktine kadar Buhara’yı dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz. Rehberimizin belirleyeceği zamanda ve yerde toplanıyor önce öğle yemeğimizi alıyor sonrasında ise Semerkand’a hızlı tren ile gitmek üzere tren istasyonuna transfer olacağız. Akşam saatlerinde Semerkand’a varıyor ve akşam yemeğimizi almak üzere restorana geçiyoruz. Yemekten sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

4. Gün
Semerkand

Kahvaltının ardından Semerkand’ı keşfetmek üzere otelimizden ayrılıyoruz. Orta çağ’da İslam Dünyası’nın gururu olarak görülen Semerkand’da şehrin kalbi olan, 14. ve 15. yüzyıllardan kalma medreseler, camiler, hanlar ile çevrili Registan Meydanı ilk durağımız. Bibi Hanım Mescidi ve türbesi, İslamiyet’i Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan İmam Buhari Türbesi ve ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir türbesi şehir turu esnasında görülecek yerler arasında. Öğle yemeğimiz tur esnasında yerel bir restoranda alacağız. Tur bitimi otelimize gitmeden önce akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz; konaklama Semerkand otelimizde.

5. Gün
Semerkand – Taşkent

Kahvaltının ardından Semerkand’ı keşfetmeye devam edeceğiz. Afrosiyab arkeolojik müzesi ile özel kâğıt atölyesi ve el yapımı halı dokuma fabrikası göreceğimiz yerler arasında. Sonrasında Siyab Lokal Pazar’ında alışveriş için serbest zamanımız olacak. Siyab Lokal Pazar’ında alışveriş için serbest zamanımız olacak. Gezilerimiz esnasında öğle yemeğimizi alacağız. Yemeğin ardından Semerkand tren istasyonuna transferimiz gerçekleşecek. Afrosiob treni ile Taşkent’e transferimiz gerçekleşiyor ve akşam yemeğimizi almak üzere restorana geçiyoruz. Yemekten sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

6. Gün
Taşkent – Ürgenç – Hive

Kumanya olarak alacağımız kahvaltının ardından Taşkent havalimanına transfer olacağız. Yerel havayolları ile Ürgenç’e uçuşumuz gerçekleşecek. Ürgenç’e varışımızı ardından Hive’ye gitmek üzere havalimanından ayrılacağız. Yüzyıllardır değişmeden ayakta kalmayı başaran enfes bir şehir olan Hive turumuza başlıyoruz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Içhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, İlam Hoca medresesi ve minaresi, Allah kulu Han Medresesi, Muhammed Emin han, Muhammed Rahim Han medresesi, Şirgazi Han Medresesi, Pehlivan dervaze kapısı, Taşkale Kervansarayı göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Hive turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama Hive otelimizde.

7. Gün
Hive – Ürgenç – Taşkent

Kumanya olarak alacağımız kahvaltının ardından Ürgenç havalimanına transfer olacağız. Yerel havayolları ile Taşkent’e uçuşumuz gerçekleşecek. Taşkent’e varışımızı ardından özel aracımız tarafından karşılanıyor ve şehir turu için havalimanından ayrılıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirdeki turumuz sırasında Hz. İmam Camii, Hz. Osman’ın el yazması, Eski Şehir, Emir Timur Meydanı, Özbekistan’ın en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı’nı ve bu merkezi çevreleyen anıtları, sonrasında Uygulamalı Sanatlar müzesini göreceğiz. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama otelimizde.

8. Gün
Taşkent – İstanbul

Kumanya olarak alacağımız kahvaltının ardından check out işlemlerimizi yapıp otelden ayrılıp Taşkent havalimanına doğru hareket edeceğiz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları’na ait tarifeli sefer ile İstanbul uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Varışımız ile turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

Uçuş No: TK 369 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: Taskent - Tarih: 20 Eylül 2024 - Saat: 09:00 - Varış: İstanbul - Tarih: 20 Eylül 2024 - Saat: 12:15

Hizmetler


Paket Fiyata Dahil Hizmetler:
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Buhara / Taşkent - İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin alan vergileri
 • Yerel hava yolları ile Taşkent - Ürgenç ile Ürgenç – Taşkent arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin alan vergileri
 • Buhara – Semerkand ve Semerkand - Taşkent arası tren biletleri
 • Taşkent’de 5* otelde 2 gece, Buhara’da 4* otelde 2 gece, Semerkand’da 4* otelde 2 gece ve Hive’de 4* otelde 1 gece olmak üzere toplamda 7 gece kahvaltı dahil konaklama
 • Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de olmak üzere programda belirtilen tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Gerekli olan müze, ören yeri giriş ücretleri
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri (bazı yemekler ara parkur uçuşlarının müsaitliğine göre kumanya olarak verilebilir)
 • Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Covid 19 seyahat sağlık sigortası
Paket Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
 • Yemekler sırasında alınacak içecekler
 • Fazla Bagaj ücreti
 • Kişisel harcamalar
 • Bahşişler (İsteğe bağlı, zorunlu değil)

Fiyat Bilgileri


TARİHOTELİki Kişilik Odada KişibaşıÜç Kişilik Odada KişibaşıTek Kişilik OdaÇocuk (02,00 - 11,99 Yaş)
13 Eylül 2024 | 20 Eylül 2024 4* ve 5* Oteller 2.450 USD2.450 USD3.000 USD-
04 Ekim 2024 | 11 Ekim 2024 4* ve 5* Oteller 2.250 USD2.250 USD2.800 USD-

Genel Bilgiler


Otellerimiz
5* Hotel Wyndham Tashkent vb. - Taskent
https://www.wyndhamhotels.com/wyndham/tashkent-uzbekistan/wyndham-tashkent/

4* Zarafshon Boutique Hotel vb. - Hive

4* Sahid Zarafshon Bukhara vb. - Buhara
https://sahidzarafshon.com/?doing_wp_cron=1644583756.7382481098175048828125

4* Zarafshon Parkside vb. - Semerkand
https://www.zarafshonparkside.com/

04 Ekim Grubu Otelleri
4**** Holiday Inn Tashkent   vb. - Taskent
https://www.ihg.com/holidayinn/hotels/us/en/tashkent/tastc/hoteldetail

4* Zarafshon Boutique Hotel vb. - Hive

4* Sahid Zarafshon Bukhara vb. - Buhara
https://sahidzarafshon.com/?doing_wp_cron=1644583756.7382481098175048828125

4* Zarafshon Parkside vb. - Semerkand
https://www.zarafshonparkside.com/

Katılım Şartı
Bu gezimiz, en fazla 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir.  Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

Vize
Umumi Pasaport                          Vize gerekli değil.                             

Yeşil Pasaport                               Vize gerekli değil.              

Hizmet Pasaportu                         Vize gerekli değil.              

Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Vize gereken destinasyonlarda, vize başvurusu için acentenizin tarafınıza ileteceği “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir. 

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

Sağlık
Özbekistan’a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Mutlaka kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda muz, ananas gibi kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz.

Sağlıklı Seyahat Politikamız

Tura katılan misafirlerimizden, sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış çift aşı ibrazını veya son 3 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olma zorunluğunu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberimiz, yerel rehberimiz, araç şoförleri ve muavinlerimiz de çift aşılıdır. İlgili ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının belirlediği ek PCR ve kabul edilen aşı markalarının en güncel hallerinin takip edilmesi gerekmektedir.

Uçuş Süreleri
İstanbul                           Ürgenç                 3 saat 40 dk

Taşkent                            İstanbul                5 saat 10 dk

Konaklama
Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 Kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

Para Birimi  
Özbekistan’ın para birimi Som’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

Saat dilimi   
Türkiye ile Özbekistan arasında +3 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan’da 15.00’tir.

Telefon Kullanımı 
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

Kıyafet ve Eşyalar 
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için bir mont, kazak veya polar almanızı öneririz.

Yemek Kültürü       
Mutfak kültürü Türk mutfak kültürüne çok yakın seyreder. Özbek Pilavı başlıca yemekleridir. Bunun dışında şaşlık, mantı gibi yakından tanıdığımız yemekler de Özbek usulü yapılmaktadır.

Elektrik        
Özbekistan’da genel olarak elektrik 220 volt ve 50 Hz’dir. Elektrikli aletlerde üç uçlu, ince girişli prizler kullanılmaktadır.

Alışveriş       
İpek Yolu’nun merkezi olan bu ülkede, halılar, yerel kıyafetler, baharatlar, ipekler, el yapımı ürünler başlıca olmak üzere yüzlerce farklı ürün satın alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOTLAR          
*** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Gazella sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 

Gazella, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Gazella, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Gazella sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.