Ölüler Günü Festivali - Meksika Turu

Ölüler Günü Festivali - Meksika Turu

Ölüler Günü Festivali - Meksika Turu Ekim 2021

Ölüler Günü Festivali - Meksika Turu

29 Ekim - 07 Kasım 2021 Türk Havayolları Tarifeli Seferi ile Tüm Ekstra Turlar Dahil Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
$ 2.270 19.411 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 470 | 4.019 ₺

Bu tur, 27-39 yaş aralığında keşfederken sosyalleşen ve erişebilir bütçeyle en iyi hizmeti Gazella kalitesiyle tercih eden Gazella Nomads’lılar içindir!

Cancun | Merida | Mexico City
Geçmişten Günümüze, Kuzeyden Güneye, Tapınaklardan Şehirlere; Geçişler Ülkesi Meksika...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Ekstra Turlar Dahil

4* Otel Seçenekleri

4* Otel Seçenekleri

Oda Kahvaltı

Oda Kahvaltı

REZERVASYON YAP
1.Gün
İstanbul - Mexico City (29/10/2021)

Turumuz İstanbul havalimanında buluşmamızla başlıyor. Bilet, bagaj ve pasaport kontrollerinin ardından saat 21.45’de Türk Havayolları’na ait TK 181 sefer sayılı uçuş ile Mexico City’e hareket ediyoruz.

2.Gün
Mexico City (30/10/2021)

Yerel saat ile 04.00’da Mexico City’ye varıyoruz. Havalimanında bizi bekleyen yetkililerce karşılanıyor ve kahvaltımızı almak üzere  otele transfer oluyoruz.  Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Mecixo City’i yakından tanımaya başlıyoruz. Turumuza dünya mirası listesinde yer alan tarihi merkez ile başlıyoruz. Turumuzun devamında ‘’ Zocalo ‘’, Amerika’nın en büyüklerinden biri olan Metropolitan Katedralini, halen faal olan Ulusal Sarayı görüyoruz. Turumuzun devamında Tenochtitlan şehirinin en önemli Aztek tapınaklarından biri olan Templo Mayor’un harabelerini göreceğiz. Turumuzun bitiminde dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

3.Gün
Mexico City (31/10/2021)

Sabah alacağımız kahvaltının ardından Mexico City’i kaldığımız yerden keşfetmeye devam edeceğiz. Öncelikle Antropoloji Müzesine giderek Aztek dönemi hazinelerin, takvim taşlarının ve birçok etkileyici eseri göreceğiz. Ardından Nahuatl dilinde ‘Çiçeklerin büyüdüğü yer’  anlamına gelen Xochimilco’ya görmek için yola çıkacağız. 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Xochimilco’da, Aztek döneminden beri bölgede yaşayanlar için önemli bir tarım alanı olan kanalların 180 kilometre kadarı günümüze ulaşmış. Burada çeşitli renklerle boyanmış “trajineras” adı verilen kayıklara binerek, manzaranın ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Tur bitimi Frida Kahlo’nun doğduğu, büyüdüğü ve son nefesini verdiği evi ve mahalleyi gezmeye gidiyoruz. Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo, tablolarında kendi resimlerini çizmesinin sebebini şu sözleriyle açıklıyor: “ Kendi resimlerimi çiziyorum. Çünkü çok yalnızım ve en iyi bildiğim şey yine kendimim. “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu  “La Casa Azul – Mavi Ev” her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Tur bitimi Ölüler günü için hazırlanmış olan Coyoacan’ı ziyaret edeceğiz. Coyoacan’ı da keşfettikten sonra günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize transfer oluyoruz.  Konaklama otelimizde.

4.Gün
Mexico City (01/11/2021)

Sabah kahvaltının ardından dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biri olan Teotihuacan Tapınağını keşfetmek için yola çıkıyoruz. Teotihuacan, arkeolojik olarak ülkenin en etkileyici yerlerinden biri olup antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Teotihuacan tapınaklarının yerleşimi, Orion takımyıldızının yerdeki yansıması olacak şekildedir. Aynı zamanda yerleşim, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle incelendiğinde gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimdedir. Turumuzun en önemli bölümü Güneş ve Ay Piramidini göreceğimiz kısımdır. Burada ayrıca Quetzalcoatl Tapınağını ve duvarlarına işlenmiş Tüylü Yılan motiflerini göreceğiz. Ardından Ölüler günü kutlaması için San Andres Mixquic’i ziyaret edeceğiz. Ölüler günü UNESCO tarafından Manevi Dünya Mirası olarak tanınmış ve Meksika’nın en ünlü kutlamalarından biridir. Bu festivalde aileler, ölülerinin hayatlarını onurlandırmak ve onların ruhlarını dünyaya geri getirmek amacıyla bir araya gelirler ve kaybettikleri akrabalarına yiyecekler sunarak ve mezarlarını süsleyerek müzikler eşliğinde onları anmaktadırlar.  Bunu yaparken de “Catrina" kostümleri adı verilen birbirinden ilginç kıyafetler giymektedirler. Festivalin ardından dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

5.Gün
Mexico City - Merida (02/11/2021)

Sabah kahvaltımızı kumanya olarak alıyor ve Meksika’nın bir başka kentini keşfetmek üzere erken saatlerde havalimanına transfer oluyoruz. 1 saat 35 dk’lık uçuşun ardından Merida’ya ulaşıyoruz. ‘’ Beyaz Şehir ‘’ olarak 1542 yılında kurulan ve günümüzde Yucatan’ın başkenti olan bu kenti keşfe çıkıyoruz. Hala Maya kültürel mirasını, etkileyici mimarisini, parkları ve mutfağını yansıtan şehirde keyifli biz zaman geçiriyoruz. Turumuzun bitimiyle otelimize yerleşeceğiz. Konaklama otelimizde.

6.Gün
Merida - Cancun (03/11/2021)

Sabah kahvaltının ardından, ilk durağımız Dünya’nın 7 harikasından birisi sayılan ve günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanı olarak geçen Chichen Itza olacak. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m'dir. Efsaneye göre kent 10. yüzyılda Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler tarafından alınmıştır. Chichen Itza’yı yakından tanıdıktan sonra Dünya’nın en güzel plajlarından birisi olan Cancun’a doğru devam ediyoruz. Cancun’a varışımızın ardından otelimize transfer oluyor ve odalarımıza geçip dinleniyoruz. Konaklama otelimizde.

7.Gün
Cancun (04/11/2021)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Cancun’a yaklaşık 1 saatlik mesafede olan ve ayrıca Meksika’da Chicen Itza ile Teotihuacan’dan sonra en çok ziyaret edilen arkeolojik alan Tulum’u keşfetmek üzere yola çıkıyoruz. M.Ö 300 ile M.S 1500 yılları arasında Orta Amerika ve Meksika sınırları içerisinde yaşamış ve tarihin en gizemli medeniyeti olan Mayaların Saray ve Tapınakları ziyaret edeceğiz. Kayalıkların üzerine inşa edilen bu yapılar deniz seviyesinden 12 mt yüksekliktedir. Tulum sonrası Playa de Carmen’e gidiyoruz. Playa de Carmen masmavi bir okyanusun kenarında yer alan, şirin bir tatil kasabasıdır. Playa de Carmen’in eşsiz plajında güneşlenip, turkuaz rengi sularında denizin tadını çıkarabilirsiniz. Tur sonrası Cancun’a dönüş ve serbest zaman. Konaklama otelimizde.

8.Gün
Cancun (05/11/2021)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından denizin ve güneşin tadını çıkarabilmeniz ve şehrin sokaklarında bir de kendi başınıza gezebilmeniz için serbest zaman.

9.Gün
Cancun - İstanbul (06/11/2021)

Kahvaltımızın ardından havalimanına transfer oluyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK 181 sayılı tarifeli seferi ile saat 10:10’da  İstanbul’a uçuyoruz.

10.Gün
İstanbul (07/11/2021)

Yerel saat’te 06:15’te İstanbul’a varışımızın ardından daha önce vermiş olduğunuz adresinize geçekleştireceğimiz transfer ile turumuz son buluyor.

TUR ROTASI

- “Catrina” adı verilen birbirinden ilginç kıyafetleri giyerek kutlanılan Ölüler Günü Festivaline yakından tanıklık edeceğiz. 

- Ölüler günü kutlamasının en yoğun yaşandığı yerlerden San Andres Mixquic’i ziyaret edeceğiz.

- Dünya mirası listesinde yer alan ve Mexico City’in en önemli meydanı olan Zocalo meydanında yürüyüş gerçekleştireceğiz.

- Dünyanın 7 Harikasından biri sayılan Chichen Itza Pramidini yakından göreceğiz.

- Beyaz Şehir, Merida'yı tanıma fırsatı yakalayacağız.

- Antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biri olan Teotihuacan Pramidini yakından göreceğiz.

- Dünyaca Meşhur Antropoloji müzesini ve Maya eserlerini yakında göreceğiz.

- Dünyaca ünlü Güneş ve Ay Piramidlerini yakından göreceğiz.

- Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun evini ziyaret edeceğiz.

- Meksika’nın Venedik’i olarak kabul edilen Xochimilco’da (Soçimilko) tekne turu yapacağız.

- Meksika’da Chicen Itza ile Teotihuacan’dan sonra en çok ziyaret edilen arkeolojik alan Tulum’u ve masmavi bir okyanusun kenarında yer alan Playa de Carmen’i keşfedeceğiz.

Bu tur için alternatif tarih bulunmamaktadır.

Uçak Detayı

TK 181 29OCT  ISTMEX 2145 0400 +1

TK 181 06NOV  CUNIST 1010 0615 +1 (Istanbul'a varış 07 Kasım)

 

Gezi Zamanlaması
Meksika'yı ziyaret etmek için en iyi zaman, neredeyse hiç yağmurun olmadığı Aralık ve Nisan arasındaki kurak mevsimdir. En soğuk aylar Aralık ve Şubat arasındadır, ancak kurak mevsimde sıcaklıklar ortalama 28 ° C'ye ulaşabilir.Yağmur mevsimi güneyde Mayıs ayında başlar ve Ekim ayına kadar sürer. Bu dönemde yoğun bir duş, genellikle tekrar oluşmadan önce artan nemi temizler.

Meksika çok büyük bir ülkedir ve hava mevsime ve bölgeye göre değişir. Seçtiğiniz varış noktası için yerel tahmini kontrol etmeye değer.

 

Sağlık
Meksika’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

Vize Bilgileri
Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ile Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Geçerli Amerika ve Shengen vizesi olanlar 30 güne kadar kalışlarda vizeden muaftır.  Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen Ankara’dan direk müracaat etmesi gerekmektedir.(yeşil pasaportlular için kişinin şahsen Ankara  veya Istanbul konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)

 

Uçuş Süreleri
Türkiye ile, Meksika arasında direkt uçuş bulunmaktadır. İstanbul'dan Meksika'nın başkenti Mexico City'e  yaklaşık 16 saatte ulaşmak mümkündür.

Cancun'dan İstanbul'a  ise yaklaşık 12 saatte ulaşmak mümkündür.

 

Para Birimi
Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

Saat Dilimi
Türkiye ile Meksika arasında -8 saat bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Meksika’da 04.00’tür.

 

Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

Yemek Kültürü
Meksika mutfağı dünyanın en bilinen mutfaklarından biridir. Et yemekleri, fasulye önde gelen lezzetlerindendir. Yemeklerin oldukça baharatlı, özellikle de acı olduklarını hatırlatmak isteriz. En meşhur yemekleri; Taco, Fajita, Gaspatcho Çorbası, Nacho ve Guacamol…

 

Elektrik
Meksika’da 120 V; A tipi ve B tipi r kullanılmaktadır.       

 

Alışveriş
Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ayrıca ülkeye özgü baharatlar ve yiyecek ürünlerde alınabilir.

 

Önemli Not   
Bu turumuza yalnızca 27-39 yaş arası misafirlerimizi kabul edebiliyoruz.

*Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler
* Türk Havayolları  ile İstanbul – Mexico City / Cancun – İstanbul gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti,
* Yerel Havayolları  ile Mexio City - Merida ekonomi sınıfı uçak bileti,
* 4* otellerde kahvaltı dahil konaklama,
* İlk gün havalimanına yakın bir otelde sabah kahvaltısı
* Özel araçlar ile programda belirtilen tüm turlar,
* Yurtdışı çıkış harcı,
* Seyahat sigortası,
* Türkçe rehberlik hizmeti,

 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler
* Öğle ve akşam yemekleri,
* Fazla Bagaj ücreti,
* Kişisel harcamalar,
* Vize Ücreti  – Yeşil pasaport sahipleri şahsen Konsolosluğa gidip başvuru yapması gerekmektedir. (Yeşil veya normal pasaportlu misafirlerin pasaportlarında geçerli Amerika, İngiltere veya Shengen vizesi (multiple) olan misafirler Meksika’ya vizesiz giriş yapabilirler)

 

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

4* Ramada by Wyndham vb. - Mexico City

https://www.wyndhamhotels.com/ramada/mexico-city-mexico/ramada-reforma-mexico-city/overview

 

4* Hampton Inn by Hilton – Merida

https://www.hilton.com/en/hotels/midhxhx-hampton-merida/

 

4* Emporio Cancun Hotel – Cancun  

http://www.emporiocancun.com/