Nepal - Butan Turu

Nepal - Butan Turu

Nepal - Butan Turu Mart 2022

Nepal - Butan Turu

17 - 27 Mart 2022 Türk Havayolları Tarifeli Seferi ile Ev Alan Ev Transfer Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
$ 3.590 49.249 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 590 | 8.093 ₺
Katmandu | Paro | Punakha | Thimpu
Dağlara Taşlara Yazılan Bir Ülkenin Lotus Mükemmeliğindeki Narinliği, Krallığı Ve İnancı Butan...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

4*, 5* Otel Seçenekleri

4*, 5* Otel Seçenekleri

Tüm Yemekler

Tüm Yemekler

REZERVASYON YAP
1.Gün
İstanbul - Katmandu (17/03/2022)

Turumuz adresinize gelecek özel araç ve şoförünüz ile buluşmanızla başlıyor. İstanbul Havalimanı’nda kurulacak Gazella Turizm kontuarında buluşuyor; bilet-bagaj ve pasaport kontrollerinin ardından Türk Havayolları’na ait tarifeli sefer ile Katmandu’ya hareket ediyoruz.

Katmandu havalimanına varışımızın ardından yerel  rehberimiz ile buluşuyoruz ve otelimize transferimizi gerçekleştiriyoruz. Kahvaltımızı otelde alıyoruz. Öğlene kadar serbest zamanımız olacak. Ardından Öğle yemeğimizi de otelimizde alıp kutsal Nehir Bagmati kıyısında bulunan , UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine eklenen Pashupatinath Tapınağını ziyaret edeceğiz.  En ünlü Hindu  tapınaklarından birisi olan Tanrıların tanrısı anlamına gelen bu tapınak Hinduların en ünlü kutsal tapınağıdır. Gezinin ardından otele transfer. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

2.Gün
Katmandu - Paro - Thimpu (18/03/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyoruz ve Paro uçuşumuzu gerçekleştirmek üzere havalimanı transferimizi gerçekleştiriyoruz. Yerel havayolları ile Paro uçuşumuzu gerçekleştiriyor ve varışımızın takiben havalimanında bizi bekleyen özel aracımız ile Thimpu’ya doğru yola çıkıyoruz. Bhutan’ın başkenti olan  Thimpu’ya varışımızın ardından otelimize yerleşiyoruz. Öğle ve  Akşam yemeği otelimizde.

3.Gün
Thimpu (19/03/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından tüm gün Thimphu’nun güzelliklerini ve tarihi yerlerini tanımaya başlayacağız. Turumuzda ilk durağımız Tekstil Müzesi olacak ve burada halkın  yerel  kıyafet ve dokuma kültürünü yakından göreceğiz, ardından Ulusal  Kütüphaneyi göreceğiz, ardından Zorig  Chusum Enstitüsünü ziyaret edeceğiz ve Bhutan el sanatlarını yakından tanıma fırsatımız olacak. Ardından Bhutan Müzesini gezeceğiz ve ardından öğle yemeğimizi lokal  bir restoranda alacağız. Yemeğimizin ardından turumuza Bhutan’nın babası olarak adlandırılan Kral Jigme  Dorji için yapılan  Thimphu Chorten’i gezeceğiz ve ardından Thimphu vadisini güzel  gören bir nokta olan  Kuensel Phodrang’a çıkacağız. Turumuzun sonunda ise Trashichhoedzong’a gideceğiz. Turumuzun bitiminde otelimize transfer olacağız. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4.Gün
Thimphu - Punakha (20/03/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Punakha’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde Dochula geçidine gidecek ve Himalayaların eşsiz  manzarasını bu noktadan göreceğiz. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun ardından Punakha’ya varacak ve otelimize yerleşeceğiz ve hemen ardından iki nehrin buluştuğu noktaya inşa  edilmiş olan  Punakha Dzong göreceğiz. Bu ziyaretimizi bitirdikten sonra öğle yemeğimizi alıp  Chimi Lhakhang’a rotamızı çeviriyoruz. İnanışa göre burayı ziyaret eden bebek sahibi olamayan kişiler kısa süre içinde bebek sahibi olmaktadırlar. Turumuzun bitiminde otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5.Gün
Punakha - Paro (21/03/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelimizden ayrılıyoruz ve Paro’ya doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 4 saatlik güzel  manzaralar eşliğinde yapacağımız gezimizin ardından Paro’ya varıyoruz ve ilk durağımız Simtokha Dzong olacak, öncelerde tantrik öğretilerin verildiği bir okul iken,  günümüzde Dzongkha dilini öğreten bir okul olarak hizmet vermektedir. Bu gezimizin ardından otelimize yerleşiyoruz . Öğle yemeğimizi aldıktan sonra ve turumuza devam ediyoruz. Turumuzun bu kısmında Ta Dzong’u  ziyaret ediyoruz, burası ilk başlarda gözetleme kulesi  olarak inşa  edilmiş günümüzde  Ulusal  Müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Öğle yemeğinin ardından yürüyüş ile Rinpung Dzong’a  gezeceğiz. Bu göz kamaştırıcı yapının avlusunda 4 Budist arkadaşın hikayesinin anlatıldığı duvar resmi önünde rehberimizin hikayeyi anlatımını dinleyeceğiz. Turumuzun bitiminde otelimize transferimizi oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6.Gün
Paro - Kaplan Yuvası (Tiger's Nest) Manastırı - (22/03/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından tüm Bhuta’nın simgesi olan  Kaplan  Yuvası “Tiger’s Nest” gezimizi yapacağız. Buranın adının Kaplan Yuvası olması, bölgenin kaplan popülasyonunun burada olmasından kaynaklanmıyor. Efsaneye göre Guru  Rimboche 7. yy ‘da Bhutan’a Budizm’i  getirirken bir kaplanın sırtında gelmiş. Manastırın bulunduğu yüksek kayalıklara gelmiş ve burada bir mağarada meditasyon yapmaya başlamıştır.  8 formda enkarne olduğuna inanılmaktadır. Öğle yemeğinin ardından Paro  şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Göreceğimiz yerler arasında Drukgyel Dzong,  yerel  Pazar ve Paro  vadisini göreceğiz. Turumuzun bitiminde akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7.Gün
Paro (23/03/2022)

Otelimizde alacağınız kahvaltının ardından otelimizindin ayrılıyoruz Chele-la geçidine doğru yola çıkıyoruz. Ormangüllerinin ve mavi ladin  ağaçlarının süslediği güzel  bir yolculuk ile Chele-la’ya ulaşıyoruz ve karşımıza çıkan  muhteşem Chomolhari ve Jichu Drake dağlarının manzaralarını izleyeceğiz. Piknik  şeklinde güzel  bir öğle yemeği alacağız. Turumuzun bitiminde otelimize transfer olacağız. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8.Gün
Paro - Katmandu (24/03/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından otelimizden ayrılma işlemlerimizi tamamlıyoruz ve havalimanına transferimizi gerçekleştiriyoruz. Yerel havayolları ile yapacağımız yolculuğun ardından Katmandu’ya varacağız. Havalimanında bizi bekleyen yetkililerce karşılanacak ve otelimize transfer olacağız. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra şehir turumuza başlayacağız. Turumuzda ilk durağımız Bhaktapur ve Durbar meydanı olacak. Turumuzun devamında dünya üzerinde tek yaşayan Tanrıça’ya ev sahipliği yapan Kumari Tapınağını göreceğiz ve buradan Rickshaw’lar ile 30 dakikalık güzel  bir gezinin ardından Thamel gezimizi yapacağız. Turun ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

9.Gün
Katmandu (25/03/2022)

Kahvaltının ardından rehberiniz eşliğinde Kathmandu gezisi yapılacaktır. Turumuz esnasında, UNESCO Dünya  Mirası Listesi’nde yer alan  Katmandu Vadisi’nde ilk durağımız Durbar Meydanı olacak. Ardından Swayambhunat Stupayı, ve Boudhanath Stupa’yı geziyoruz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Günün sonunda otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

10. Gün
Katmandu - İstanbul (26/03/2022)

Kahvaltının ardında rehberin belirlediği saate kadar serbest zaman. Havaalanı transferimizi gerçekleştiriyoruz. Pasaport ve bagaj işlemlerimizin ardından Türk Havayolları’nın tarifeli seferi ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Turumuz daha önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak olan alan – ev transferi ile turumuz son bulacak.

TUR ROTASI

- Dünya meşhur Kaplan Yuvası Tapınağı'nı göreceğiz
 

- Trafik ışığı bulunmayan dünyadaki tek örnek olan başkent Thimphu'yu gezeceğiz,

 

- Nepal'in Başkenti Katmandu'yu yakından tanıyacağız,- Katmandu'da Rickshawlar ile gezeceğiz.
 

- Thimphu'da Ulusal Kütüphane'yi gezeceğiz.
 

- Punakha'da inanışa göre çocuk sahibi olamayan çiftlerin gittikleri ve kısa süre sonra hamile kalındığına inanılan Chimi Lhakhang Manastırı'nı göreceğiz.
 

- Paro Vadisi'ni göreceğiz.
 

- Dünya üzerinde tek yaşayan tanrıçanın bulunduğu Kumari Tapınağı'nı gezeceğiz.

Bu tur için alternatif tarih bulunmamaktadır.

UÇUŞ DETAYI:

Havalimanı buluşma tarihi; 16 Mart 2022 22:30 olacaktır.
TK 726  17MART   ISTKTM             0135 1115
TK 727  27MART  KTMIST              1205 1720

Sağlıklı Seyahat Politikamız
Tura katılan misafirlerimizden , sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış çift aşı ibrazını veya son 3 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olma zorunluğunu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberimiz, yerel rehberimiz, araç şoförleri ve muavinlerimiz de çift aşılıdır.

İlgili ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının belirlediği ek PCR ve kabul edilen aşı markalarının en güncel hallerinin takip edilmesi gerekmektedir.

- Hava Durumu
Aşağıdaki linkten geziniz esnasında ortalama hava sıcaklıklarını görebilirsiniz.
http://www.gazella.com/destinasyonlar/ulke/411

Nepal'de gökyüzü genellikle berrak ve muhteşem manzaralar sunduğundan, Ekim ve Aralık arası ziyaret etmek tercih edilen zamandır. Hava yaklaşık Nisan ayına kadar kuru kalır. Ocak ve Şubat özellikle geceleri çok soğuk olabilir, ancak daha az ziyaretçi olduğu için sizi inanılmaz manzaralar ve daha sessiz yürüyüş parkurları ile ödüllendirecektir. İlkbaharın sonları, orman gülleri çiçek açarken seyahat etmek için güzel bir zamandır. Mayıs ayından itibaren, muson yağmurları Haziran ayında gelene ve bulutlar muhteşem dağ manzaralarını gizleyene kadar ısı ve nem seviyeleri yükselir. 

Bhutan’da Mayıs ayında başlayan yağmurlar Eylül ortalarına kadar sürmektedir. Ekim itibari ile yağışlar azalır ve nem etkisini azaltır. Ekim – Nisan Bhutan’da sıcaklık 15—18 derece arasında seyretmektedir.

-Sağlık
Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

 

-Vize
Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir. Nepal Vizesi Kapıdan Çok girişli olarak alınmalıdır.
Bhutan tüm pasaport tiplerine vize istemektedir. Bhutan vizesi acentemiz tarafından temin edilmektedir.

 

-Uçuş Süreleri
Bhutan’a Türkiye’den direk uçuş olmayıp en uygun ulaşım, Katmandu üzerinden olacaktır. İstanbul ile, Nepal'in başkenti olan Katmandu arası uçuş süresi yaklaşık olarak 6 saat 45 dakikadır. Katmandu - İstanbul: 7 saat 50 dakika, Katmandu- Paro:1 saat sürmektedir.

 

-Para Birimi

Nepal para birim iNepal Rupisi (NPR)’dir. Bhutan’ın para birimi ise Bhutan Ngultrumu
Yanınızda US Dolar (USD) bulundurmanızda fayda vardır.

 

-Saat Dilimi
Türkiye Bhutan arasında +3 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 Bhutan’da saat 15.00.
Nepal ile +2 saat 45dak. fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Nepal’de 14.45’dir.

 

-Yemek Kültürü
Mutfak kültürü Türk mutfağına göre farklı bir bölgeye gidildiği unutulmamalıdır. Ülkede baharatlı yemekler, pirinç, et yemekleri ağırlıktadır. Hindistan mutfağına benzemektedir.

Elektrik  
Her iki ülkede genelde 200-220 V kullanılıyor. İngiliz tipi üç pimli prizler kullanılmaktadır. Birçok priz tipine bizim kullandığımız iki pimli fişler uymaktadır. Prizlerin uymadığı yerlerde sorun yaşamamak için elektronik mağazalarında satılan üniversal fiş adaptörlerinden alınabilir.

-Alışveriş
Nepal'de el yapımı hediyelik eşyalar ve mücevher satın alabilirsiniz.El yapımı hediyelik eşyalar ve mücevher satın alınabilir.

Telefon Kullanımı  
Tüm cep telefonu operatörleri eğer telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

-Kıyafet ve Gerekli  Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, sort ve pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Gece ani hava değişikliklerine karşı sizi sıcak tutacak pijama takımı da almanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. “ Tiger Nest Manastırı Paro vadisinin ortalama 900 metre yukarısındadır ve yürüyüş süresi yaklaşık olarak 3,5 saattir. Yürüyüş yolu dik yokuştur bu yüzden çıkarken yavaş tempoda rahat ayakkabılar ile çıkmanızı tavsiye ederiz.”

- Sosyal Yaşam
Dzonglar'ı, manastırları, tapınakları ve festivalleri ziyaret esnasında tertipli ve mütevazi giyinmiş olduğumuzdan emin olmamız gerekiyor. Omuzları açık elbiseler, kısa etekler ve dar giysiler malesef hoş karşılanmıyor. Bunların yanında Dzong bölgelerinde ve dini tesislerde şapka takılmıyor.

Chortenlar'ı ve Mani’yi saat yönünde dönmeli ve sigara içmekten kaçınmalıyız. Eğer yerde dikili bir dua bayrağı görürseniz kesinlikle üstüne basmayın çünkü bu oldukça saygısız bir hareket olarak kabul ediliyor bu yüzden dikkatli olup yanından geçmeye özen gösteriyoruz. Tüm bunların yanında herhangi bir festival esnasında başıboş bir şekilde dans etmiyoruz çünkü bunu gören herhangi bir Bhutanlı tarafından sert bir şekilde uyarılabilir veya gücendirilebiliriz.

Pazar civarlarında ve dışarıdaki tapınaklardaki dilencilere sadaka vermek iyi bir davranış ve verdiğiniz bozukluklar karşılığında bu dilenciler size dua edecekler. Bazı durumlarda yerli halkın fikrini alabilirsiniz ve herhangi bir kuşkuya düştüğünüzde rehberinizden uygun davranışın nasıl olacağıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

- Önemli Not

 Bu tura 14 yaşından küçük misafirlerimizi kabul edemiyoruz.

*Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

 

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler
* Türk Havayolları ile Katmandu gidiş  –  Kathmandu dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti,
* Belirtilen otellerde kahvaltı dahil konaklama
* Programda belirtilen tüm yemekler
* Özel araçlar ile programda belirtilen tüm turlar,
* Kişiye özel ev – alan –ev transferi
* Bhutan Vize Ücreti
* Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti,
* Covid-19 Seyahat Sağlık Sigortası,
* Yurtdışı çıkış harcı.
 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler
* Programda belirtilmeyen yemekler
* Programda belirtilen yemekler esnasında alınacak içecekler
* Fazla bagaj ücretleri
* Kişisel harcamalar
* Nepal vize ücreti ( Kapıda Çok girişli Nepal vizesi alınmaktadır)

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

Kathmandu : Crown Plaza Soaltee / vb.
https://www.ihg.com/crowneplaza/hotels/tr/tr/kathmandu/ktmnp/hoteldetail

 

Thimphu: Ariya Hotel vb.

www.ariyabhutan.com


Punakha: RKPO Green Resort vb.

www.greenresortrkpo.com

 

Paro: Tashi Namgay Resort  vb.

http://www.tashinamgayresort.com/