Meksika & Maya Rivierası Turu

Meksika & Maya Rivierası Turu

Meksika & Maya Rivierası Turu Aralık 2021

Meksika & Maya Rivierası Turu

26 Aralık - 04 Ocak 2022 Türk Havayolları Ev Alan Ev Transfer Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
$ 3.190 27.278 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 690 | 5.900 ₺
Cancun | Merida | Mexico City
Geçmişten Günümüze, Kuzeyden Güneye, Tapınaklardan Şehirlere; Geçişler Ülkesi Meksika...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

5* Otel Seçenekleri

5* Otel Seçenekleri

7 Adet Öğle Yemeği ve 7 Adet Akşam Yemeği

7 Adet Öğle Yemeği ve 7 Adet Akşam Yemeği

REZERVASYON YAP
1. Gün
İstanbul - Mexico City (26/12/2021)

Turumuz vermiş olduğunuz adrese gelecek olan özel araç ve şoförünüz ile buluşmanızla başlıyor. Saat 18.00’da İstanbul Havalimanı’nda kurulacak Gazella Turizm deskinde buluşuyor; bilet, bagaj ve pasaport kontrollerinin ardından saat 21.35’da Türk Havayolları’na ait TK 181 sefer sayılı uçuş ile Mexico City’e hareket ediyoruz.

2. Gün
Mexico City (27/12/2021)

Yerel saat ile 04.00’da Mexico City’ye varıyoruz. Havalimanında bizi bekleyen yetkililerce karşılanıyor ve kahvaltımızı almak üzere  otele transfer oluyoruz (Odalara check in işlemleri şehir turunun ardından yapılacak).  Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Mecixo City’i yakından tanımaya başlıyoruz. Turumuza dünya mirası listesinde yer alan tarihi merkez ile başlıyoruz. Turumuzun devamında ‘’ Zocalo ‘’, Amerika’nın en büyüklerinden biri olan Metropolitan Katedralini, halen faal olan Ulusal Sarayı görüyoruz. Turumuzun devamında Tenochtitlan şehirinin en önemli Aztek tapınaklarından biri olan Templo Mayor’un harabelerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi şehir turu esnasında yerel bir restoranda alacağız. Öğle yemeğinin ardından turumuzun bu ayağında ise Antropoloji Müzesine giderek Aztek dönemi hazinelerin, takvim taşlarının ve birçok etkileyici esere ev sahipliği yapmaktadır. Turumuzun bitiminde otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.  

3. Gün
Mexico City (28/12/2021)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Teotihuacan Tapınağını keşfetmek için yola çıkıyoruz. Teotihuacan, arkeolojik olarak ülkenin en etkileyici yerlerinden biri olup antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Teotihuacan tapınaklarının yerleşimi, Orion takımyıldızının yerdeki yansıması olacak şekildedir. Aynı zamanda yerleşim, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle incelendiğinde gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimdedir. Turumuzun en önemli bölümü Güneş ve Ay Piramidini göreceğimiz kısımdır. Burada ayrıca Quetzalcoatl Tapınağını ve duvarlarına işlenmiş Tüylü Yılan motiflerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alacağız.  Tur bitimi otelimize transfer. Akşam yemeği Mariachi dansları ve müzikleri eşliğinde yerel restoranda olacak. Konaklama otelimizde. Konaklama otelimizde.  

4. Gün
Mexico City (29/12/2021)

Kahvaltının ardından Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu için yola çıkıyoruz. Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo, tablolarında kendi resimlerini çizmesinin sebebini şu sözleriyle açıklıyor: “ Kendi resimlerimi çiziyorum. Çünkü çok yalnızım ve en iyi bildiğim şey yine kendimim. “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu  “La Casa Azul – Mavi Ev” her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Frida Kahlo’nun evini gezdikten sonra adı çiçekli yer anlamına gelen, Meksika’nın Venedik’i olarak kabul edilen Xochimilco (Soçimilko) tekne turunu yapacağız. Aztekler sebze ve çiçek yetiştirmek için su kanalların etrafında tarım alanları & çiçek bahçeleri yapmışlardır. Gezi sırasında günümüze kadar muhafaza edilmiş olan bahçeleri, çeşitli ağaçları ve yerel halka ait evleri görebilirsiniz. Öğle yemeğimizi Tekne turu esnasında alacağız. Tur bitimi otele transfer. Akşam yemeği Mariachi dansları ve müzikleri eşliğinde yerel restoranda olacak. Konaklama otelimizde.

5. Gün
Mexico City - Merida (30/12/2021)

Kahvaltımızı kumanya olarak alıyor ve erken saatlerde havalimanına transfer oluyoruz. 1 saat 35 dk’lık uçuşun ardından Merida’ya ulaşıyoruz. ‘’ Beyaz Şehir ‘’ olarak 1542 yılında kurulan ve günümüzde Yucatan’ın başkenti olan bu kenti keşfe çıkıyoruz. Hala Maya kültürel mirasını, etkileyici mimarisini, parkları ve mutfağını yansıtan şehirde keyifli biz zaman geçiriyoruz. Öğle yemeğimizi turumuz sırasında alıyoruz. Turumuzun bitimiyle otelimize yerleşeceğiz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alacağız. Konaklama otelimizde.

 

6. Gün
Merida - Cancun (31/12/2021)

Kahvaltının ardından, ilk durağımız Chichen Itza olacak. Dünya’nın 7 harikasından birisi sayılan bu yapı kompleksi günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m'dir. Efsaneye göre kent 10. yüzyılda Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler tarafından alınmıştır. Öğle yemeğimizi turumuz esnasında alıyoruz ve Dünya’nın en güzel plajlarından birisi olan Cancun’a doğru devam ediyoruz. Akşam yemeğimiz herşey dâhil otelimizde.

7. Gün
Cancun (01/01/2022)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından her şey dâhil konaklayacağımız otelimizde deniz ve güneşin tadını çıkartacağız.

8. Gün
Cancun (02/01/2022)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından her şey dâhil konaklayacağımız otelimizde deniz ve güneşin tadını çıkartacağız.

9. Gün
Cancun - İstanbul (03/01/2022)

Kahvaltının ardından havalimanına transfer oluyoruz.  Saat 09.55’de Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuyoruz. Saat farkından dolayı günü uçakta geçiriyoruz.

10. Gün
İstanbul (04/01/2022)

Saat 05.40’da İstanbul Havalimanı’na varıyoruz. Turumuz, özel şoför ve aracınız ile evinize transferinizle sona eriyor.

TUR ROTASI

+ Dünya mirası listesinde yer alan ve Mexico City’in en önemli meydanı olan Zocalo meydanında yürüyüş gerçekleştireceğiz.

+ Dünyaca Meşhur Antropoloji müzesini ve Maya eserlerini yakında göreceğiz.

+ Antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biri olan Teotihuacan Pramidini yakından göreceğiz.

+ Dünyaca ünlü Güneş ve Ay Piramidlerini yakından tanıma fırsatı yakalayacağız.

+ Yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun evini ziyaret edeceğiz.

+ Meksika’nın Venedik’i olarak kabul edilen Xochimilco’da (Soçimilko) tekne turu yapacağız.

+ Beyaz Şehir, Merida'yı tanıma fırsatı yakalayacağız.

+ Dünyanın yeni 7 Harikasından biri sayılan Chichen Itza Pramidini yakından göreceğiz.

+ Cancun'da, bembeyaz kumsallar üzerinde yorgunluğumuzu atarak kendimizi mavi dalgaların eline bırakacağımız muhteşem bir deniz tatili bizi bekliyor.

Bu tur için alternatif tarih bulunmamaktadır.

Uçak Detayı

TK 181 26DEC  ISTMEX 2135 0320 +1 
TK 181 03JAN  CUNIST 0955 0540 +1 

 

Gezi Zamanlaması
Meksika'yı ziyaret etmek için en iyi zaman, neredeyse hiç yağmurun olmadığı Aralık ve Nisan arasındaki kurak mevsimdir. En soğuk aylar Aralık ve Şubat arasındadır, ancak kurak mevsimde sıcaklıklar ortalama 28 ° C'ye ulaşabilir.Yağmur mevsimi güneyde Mayıs ayında başlar ve Ekim ayına kadar sürer. Bu dönemde yoğun bir duş, genellikle tekrar oluşmadan önce artan nemi temizler.

Meksika çok büyük bir ülkedir ve hava mevsime ve bölgeye göre değişir. Seçtiğiniz varış noktası için yerel tahmini kontrol etmeye değer.

 

Sağlık
Meksika’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

Vize Bilgileri
Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ile Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Geçerli Amerika ve Shengen vizesi olanlar 30 güne kadar kalışlarda vizeden muaftır.  Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen Ankara’dan direk müracaat etmesi gerekmektedir.(yeşil pasaportlular için kişinin şahsen Ankara  veya Istanbul konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)

 

Uçuş Süreleri
Türkiye ile, Meksika arasında direkt uçuş bulunmaktadır. İstanbul'dan Meksika'nın başkenti Mexico City'e  yaklaşık 16 saatte ulaşmak mümkündür.

Cancun'dan İstanbul'a  ise yaklaşık 12 saatte ulaşmak mümkündür.

 

Para Birimi
Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

Saat Dilimi
Türkiye ile Meksika arasında -8 saat bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Meksika’da 04.00’tür.

 

Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz.

 

Yemek Kültürü
Meksika mutfağı dünyanın en bilinen mutfaklarından biridir. Et yemekleri, fasulye önde gelen lezzetlerindendir. Yemeklerin oldukça baharatlı, özellikle de acı olduklarını hatırlatmak isteriz. En meşhur yemekleri; Taco, Fajita, Gaspatcho Çorbası, Nacho ve Guacamol…

 

Elektrik
Meksika’da 120 V; A tipi ve B tipi r kullanılmaktadır.       

 

Alışveriş
Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir.

 

Önemli Not     
Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

*Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Fiyata Dâhil Olan Hizmetler
* Türk Havayolları  ile İstanbul – Mexico City / Cancun – İstanbul gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
* Yerel Havayolları  ile Mexio City - Merida ekonomi sınıfı uçak bileti
* 5***** otellerde oda & kahvaltı konaklama
* Cancun'da 5* The Pyramid Grand Oasis Hotel vb. her şey dahil konaklama
* İlk gün havalimanına yakın bir otelde sabah kahvaltısı
* Tüm kahvaltılar, 7 öğle ve 6 akşam yemeği
* Özel araçlar ile programda belirtilen tüm turlar
* Yurtdışı çıkış harcı
* Seyahat sigortası
* Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de dahil tüm transferler
* Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti,

 

Fiyata Dâhil Olmayan Hizmetler
* Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler
* Yılbaşı gecesi akşam yemeği
* Fazla Bagaj ücreti
* Kişisel harcamalar
* Vize Ücreti  – Yeşil pasaport sahipleri şahsen Konsolosluğa gidip başvuru yapması gerekmektedir. (Yeşil veya normal pasaportlu misafirlerin pasaportlarında geçerli Amerika, İngiltere veya Shengen vizesi (multiple) olan misafirler Meksika’ya vizesiz giriş yapabilirler)

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.