Küba & Meksika Turu

Küba & Meksika Turu

Küba & Meksika Turu Aralık 2022

Küba & Meksika Turu

10 - 18 Aralık 2022 Türk Havayolları Tarifeli Seferi ile Ev Alan Ev Transfer Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
$ 3.390 46.506 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 690 | 9.465 ₺
Cancun | Havana | Mexico City
Dans ve müziğin, puronun, klasik Amerikan arabaları ile devrimin ülkesi Küba… Geçmişten Günümüze, Kuzeyden Güneye, Tapınaklardan Şehirlere; Geçişler Ülkesi Meksika...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

5* Otel Seçenekleri

5* Otel Seçenekleri

Tüm Yemekler Dahil

Tüm Yemekler Dahil

REZERVASYON YAP
1. Gün
İstanbul - Havana (10/12/2022)

Programımız, sizi havalimanındaki buluşma noktamıza götürmek üzere verdiğiniz adrese gelecek olan özel aracın adresinize ulaşması ile başlıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde buluşarak, check-in işlemlerimizi tamamlıyor ve sonrasında ise Türk Hava Yolları TK 183 tarifeli seferi ile Havana’ya uçuyoruz. Yerel saat ile sabah saatlerinde Havana’ya varıyoruz. Gümrük işlemlerinin ardından özel otobüsümüz ile şehir turumuza başlıyoruz.  Göreceğimiz yerler arasında Havana’nın nispeten daha modern kısmı olan Miramar bölgesini, meşhur Devrim Meydanı, Beyaz Saray’ın Havana’daki ikizi Capitol Binası göreceklerimiz arasında. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra ünlü sanatçı Jose Fuster’in seramik ve fayanslarla kapladığı mahelleyi gezeceğiz. Sonrasında otelimize gidiyoruz. Dinlenmek için serbest zaman. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. Gün
Havana (11/12/2022)

Kahvaltının ardından klasik Amerikan arabaları ile gerçekleştireceğimiz şehir turuna başlıyoruz. Gezimiz esnasında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Havana Eski Kenti, Colomb Mezarlığı, kenti kuşbakışı olarak izleyebileceğiniz Morro Kalesi’ni gezeceğiz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıp, Eski Havana’da keyifli bir yürüyüş turu ile San Jose Pazarın’da ülkeye özgü bir çok el işi, hatıra eşya alabilmeniz için serbest zamanımız olacak. Küba’nın simgelerinden olan “Coco Taxi”leri kullanarak otelimize döneceğiz. Akşam ise, Buena Vista Social Club gecesine katılacak Kübalı sanatçıların canlı ritimleri ve salsa dansları eşliğinde, unutulmaz bir gece yaşayacak ve akşam yemeğimizi de burada alacağız. Günün sonunda konaklama otelimizde.

3. Gün
Havana - Mexico City (12/12/2022)

Kahvaltının ardından check out işlemlerini tamamlayıp Küba purolarının resmi olarak üretildiği fabrikalarda puro yapımını ve kültürünü yakından tanıyacağız. Ardından öğle yemeği için restoranımıza transfer olacağız. Yemeğin bitiminde havalimanına transfer. Yerel havayolları ile Havana – Mexico City uçuşu. Mexico City’e varışın ardından alanda bizi bekleyen özel aracımız ile otele transfer oluyoruz. Akşam yemeğimiz ve konaklama otelimizde.

(Yerel havayollarının uçuş saatine göre öğle yemeği kumanya olarak verilebilir)

 

4. Gün
Mexico City (13/12/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Mecixo City’i yakından tanımaya başlıyoruz. Turumuza dünya mirası listesinde yer alan tarihi merkez ile başlıyoruz. Turumuzun devamında ‘’ ZOCALO ‘’, Amerika’nın en büyüklerinden biri olan Metropolitan Katedralini, halen faal olan Ulusal Sarayı görüyoruz. Turumuzun devamında Tenochtitlan şehirinin en önemli Aztek tapınaklarından biri olan Templo Mayor’un harabelerini göreceğiz. Turumuzun bu ayağında ise Antropoloji Müzesine giderek Aztek dönemi hazinelerin, takvim taşlarının ve birçok etkileyici esere ev sahipliği yapmaktadır. Öğle yemeğimizi turlarımızın sırasında alacağız. Turumuzun bitiminde otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği Mariachi dansları ve müzikleri eşliğinde yerel restoranda olacak. Konaklama otelimizde.

5. Gün
Mexico City (14/12/2022)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Teotihuacan’ı keşfetmek için yola çıkıyoruz. Teotihuacan, arkeolojik olarak ülkenin en etkileyici yerlerinden biri olup antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Teotihuacan tapınaklarının yerleşimi, Orion takımyıldızının yerdeki yansıması olacak şekildedir. Aynı zamanda yerleşim, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle incelendiğinde gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimdedir. Turumuzun en önemli bölümü Güneş ve Ay Piramidini göreceğimiz kısımdır. Burada ayrıca Quetzalcoatl Tapınağını ve duvarlarına işlenmiş Tüylü Yılan motiflerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Bakire Guadalupe Bazilikası’nı gezeceğiz. Buraya dünyanın her tarafından Hristiyanlar Hacı olmak için gelmektedirler. Gün sonunda otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alacağız. Konaklama otelimizde.

6. Gün
Mexico City - Cancun (15/12/2022)

Kahvaltımızı kumanya olarak alıyor ve erken saatlerde havalimanına transfer oluyoruz. Yerel havayollarının Mexico City – Cancun uçuşu ile Cancun havalimanına varıyor ve alanda bizi bekleyen özel aracımız ile Chichen Itza turu için hareket edeceğiz. Dünya’nın 7 harikasından birisi sayılan bu yapı kompleksi günümüzde Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanıdır. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m'dir. Efsaneye göre kent 10. yüzyılda Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler tarafından alınmıştır. Öğle yemeğimizi turumuz esnasında alıyoruz ve Dünya’nın en güzel plajlarından birisi olan Cancun’a doğru devam ediyoruz. Akşam yemeğimiz herşey dâhil otelimizde. .

7. Gün
Cancun (16/12/2022)

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından her şey dâhil konaklayacağımız otelimizde deniz ve güneşin tadını çıkartacağız.

 

8. Gün
Cancun - İstanbul (17/12/2022)

Kahvaltının ardından havalimanına transfer oluyoruz.  Türk Hava Yolları’nın TK 181 tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuyoruz. Saat farkından dolayı günü uçakta geçiriyoruz.

9. Gün
İstanbul (18/12/2022)

Sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı’na varıyoruz. Turumuz, özel şoför ve aracınız ile evinize transferinizle sona eriyor.

TUR ROTASI

+ Modern ile kolonyal mimarinin eşsiz uyumuyla sizi büyüleyen devrim ülkesi Küba’da, eşitliğin ve özgürlüğün izlerini takip ederek, yakın tarihe benzersiz bir yolculuk gerçekleştireceğiz.

+ Jose Marti anıt kulesinin meydanın ortasında dimdik uzandığı ve yüzyıllar sonra bile devrimin izlerinin hatırlanacağı, tipik bir kolonyal anıtla Devrim Meydanı'nı; Küba’ya İspanyollardan hatıra kalan, taş duvarların acımasız gardiyanlar gibi etrafını çevrelediği El Morro Kalesini  keşfedeceğiz.

+ 1958 yılında amerikadan ithal edilmiş ve günümüzde de aktif olarak kullanılmakta olan Eski Amerika arabaları ile Havana sokaklarını keşfedeceğiz.

+ Küba’ya özgü “Coco Taxi” denilen iki kişilik açık hava taksileri ile şehrin havasını doya doya içinize çekebileceğiniz eğlenceli bir gezinti yapacağız.

+ Dünya mirası listesinde yer alan ve Mexico City’in en önemli meydanı olan Zocalo meydanında yürüyüş gerçekleştireceğiz.

+ Antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biri olan Teotihuacan Pramidini yakından göreceğiz.

+ Dünyaca Meşhur Antropoloji müzesini ve Maya eserlerini yakından göreceğiz.

+ Dünyanın yeni 7 Harikasından biri sayılan Chichen Itza Pramidini yakından göreceğiz.

+ Her yıl binlerce Hristiyan'ın Hacı olmak için geldiği Bakire Guadalupe Bazilikasını yakından göreceğiz.

+ Cancun'da, bembeyaz kumsallar üzerinde yorgunluğumuzu atarak kendimizi mavi dalgaların eline bırakacağımız muhteşem bir deniz tatili bizi bekliyor.

Sağlıklı Seyahat Politikamız
Tura katılan misafirlerimizden , sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış çift aşı ibrazını veya son 3 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olma zorunluğunu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberimiz, yerel rehberimiz, araç şoförleri ve muavinlerimiz de çift aşılıdır.
İlgili ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının belirlediği ek PCR ve kabul edilen aşı markalarının en güncel hallerinin takip edilmesi gerekmektedir.

 

Uçuş Detayları
09 – 17 Temmuz 2022 Grubu

TK 183 09JUL ISTHAV 0235 0810
TK 181 16JUL CUNIST 1340 0935 +1 (İstanbul'a varış 17 Temmuz 2022)

12 – 20 Kasım 2022 Grubu
TK 183 12NOV ISTHAV 0235 0810
TK 181  19NOV CUNIST 1340 0935 +1  (İstanbul'a varış 20 Kasım 2022)

10 – 18 Aralık 2022 Grubu
TK 183 10DEC ISTHAV 0235 0810
TK 181  17DEC CUNIST 1340 0935 +1 (İstanbul'a varış 18 Aralık 2022)

 

Gezi Zamanlaması
Küba yıl boyunca, tropik bir iklime sahiptir.  (Aralık-Mayıs), gündüz sıcaklıkları 26 ° C-31 ° C ve 19 ° C-21 ° C olan sıcak, güneşli günler görür.. Mayıs – Haziran ayları ve Ekim – Kasım ayları yağışlar olabilir ve sonrası, nem oranının ve sıcaklığın yükseldiği aylardır. Yağışa bağlı olarak nem oranı yükselir. Sıcaklık 35°C civarındadır.

Meksika yıl içinde her zaman ziyaretçi ağılamaktaadır.ş, Genellikle Aralık ve Nisan arasındaki kurak mevsimdir. En soğuk aylar Aralık ve Şubat arasındadır, ancak kurak mevsimde sıcaklıklar ortalama 28 ° C'ye ulaşabilir.Yağmur mevsimi güneyde Mayıs ayında başlar ve Ekim ayına kadar sürer. Bu dönemde yağışlar anlık ve yoğun olabilir, genellikle tekrar oluşmadan önce artan nemi temizler.

Meksika çok büyük bir ülkedir ve hava mevsime ve bölgeye göre değişir. Seçtiğiniz varış noktası için yerel tahmini kontrol etmeye değer.

 

Buı Tur Kimler İçin Uygun?
Farklı kültürleri tanımak isteyen gezginler için kaçırılmaması gereken bir gezi olmakla birlikte, tempolu bir tur olduğu unutulmamalı, kendini dinç hisseden her gezgin için uygundur.   

 

Sağlık     
Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​    

 

Vize Bilgileri    
Küba için umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Ülkeye girişte pasaportunuza vurulabilecek damga başka bir ülkeye seyahatinizi etkilemeyecektir.

Meksika için umuma Mahsus Pasaport hamilleri ile Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri vizeden muaftır. Geçerli Amerika ve Shengen vizesi olanlar 30 güne kadar kalışlarda vizeden muaftır.  Yeşil pasaport müracaatları kişinin şahsen Ankara’dan direk müracaat etmesi gerekmektedir.(yeşil pasaportlular için kişinin şahsen Ankara  veya Istanbul konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler)

 

Uçuş Süreleri
Türkiye'den Küba'ya direk THY ile yapılmaktadır. Istanbul'dan Havana'ya yaklaşık 14 saatte ulaşmak mümkündür.
Türkiye ile, Meksika arasında direkt uçuş bulunmaktadır. Cancun'dan İstanbul'a  yaklaşık 12 saatte ulaşmak mümkündür.      

 

Para Birimi        
Küba’nın para birimi Küba Pesosu’dur (CUP).Ancak turistlerin kullanımı için Convertible Peso (CUC) adı verilen bir para birimi daha vardır.
Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu’dur. (MXN)
Seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun küçük birimlerini bulundurmanızı öneririz. Ülkedeki döviz bürolarından yerel para birimini temin edebilirsiniz.

 

Saat Dilimi
Küba ile Türkiye arasında -8 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Küba’da 04.00’tir.
Türkiye ile Meksika arasında -9 saat bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Meksika’da 03.00’tür.

 

Telefon Kullanımı       
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont almanızı öneririz.

 

Yemek Kültürü
Küba’da tavuk, deniz mahsulleri ve kara fasulye oldukça yaygındır. Yemeklerde yöreye özgü baharatlar kullanılır ancak Küba turu boyunca aldığımız yemeklerin damak lezzetinize uygun olduğunu hissedeceksiniz.

Meksika mutfağı dünyanın en bilinen mutfaklarından biridir. Et yemekleri, fasulye önde gelen lezzetlerindendir. Yemeklerin oldukça baharatlı, özellikle de acı olduklarını hatırlatmak isteriz. En meşhur yemekleri; Taco, Fajita, Gaspatcho Çorbası, Nacho ve Guacamol…

 

Elektrik 
Küba’da 120 V; A / B / C /  L  tipi üçlü prizler kullanılmaktadır.   
Meksika’da 120 V; A tipi ve B tipi r kullanılmaktadır.      

 

Alışveriş    
Küba’dan alınacak şeylerin başında ülkenin önemli kahve gelir Bunların yanı sıra Karayiplere özgü takılar, antika eşyalar, parfüm ve çok çeşitte saat bulmak mümkündür. Meksika'dan ise geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir.

 

Önemli Not
Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.
Pasaport sürelerinin, bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
* Kişiye özel araçla ev - alan - ev transferi
* Türk Hava Yolları ile İstanbul – Havana / Cancun - İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti
* Havalimanı vergileri
* Havana’da 2 gece, 5* otelde konaklama
* Mexico City’de 3 gece, 5* otelde konaklama
* Cancun’da 2 gece her şey dahil 5* otelde konaklama
* Sabah kahvaltıları
* Özel otobüs ile programda belirtilen tüm geziler
* Gezi esnasında alınacak 7 öğle yemeği
* Gezi esnasında alınacak 7 akşam yemeği
* Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
* Covid 19 ve Seyahat Sağlık sigortası
* Yurtdışı çıkış harcı

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
* Şahsi harcamalar
* Programa dahil edilen yemeklerdeki içecekler
* Küba vize ücreti 
* Meksika vize ücreti (Yeşil pasaport sahiplerinin şahsen Istanbul veya Ankara’da bulunan Meksika Konsolosluğunu arayıp randevu alıp, işleme gitmesi gerekmektedir. 
* Bahşişler

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.