Güney Afrika & Victoria Şelaleleri & Botsvana Turu

Güney Afrika & Victoria Şelaleleri & Botsvana Turu

Güney Afrika & Victoria Şelaleleri & Botsvana Turu Ekim 2021

Güney Afrika & Victoria Şelaleleri & Botsvana Turu

08 - 17 Ekim 2021 Türk Havayolları Tarifeli Seferi ile Tüm Ekstra Turlar Dahil Maksimum 20 kişi
$ 2.680 22.807 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 490 | 4.170 ₺

Bu tur, 27-39 yaş aralığında keşfederken sosyalleşen ve erişebilir bütçeyle en iyi hizmeti Gazella kalitesiyle tercih eden Gazella Nomads’lılar içindir!

Botswana | Cape Town | Johannesburg | Pilanesberg
Geçmişin izlerini çok uluslu ve çok kimlikli özellikleriyle taşıyan, Afrika’nın en güneyi, en uç limanı Güney Afrika...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Ekstra Turlar Dahil

4*, Lodge Otel Seçenekleri

4*, Lodge Otel Seçenekleri

2 Öğle Yemeği  Dahil

2 Öğle Yemeği Dahil

REZERVASYON YAP
1.Gün
İstanbul - Johannesburg (08/10/2021)

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde buluşuyoruz. Bilet ve bagaj islemlerinin ardından Türk Havayolları’na ait TK 38 sefer sayılı uçak ile Güney Afrika’nın 3 başkentinden biri olan Johannesburg’a hareket ediyoruz. Johannesburg havalimanına varışımızın ardından vakit kaybetmeden alandan ayrılıyor ve şehri yakından tanımaya başlıyoruz. Şehir Merkezi, Houghton-Mandela Evi, Rosebank, Sandton bölgeleri şehir turumuz esnasında göreceğimiz yerler arasındadır. Tur bitimi günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize transfer oluyoruz. Geceleme Johannesburg’taki otelimizde.

2.Gün
Johannesburg (09/10/2021)

Sabah kahvaltıdan sonra Güney Afrika’yı kaldığımız yerden keşfetmeye Pilanesberg safari & Sun City turları ile devam edeceğiz. Pilanesberg National Park’ta  safari araçları ile yapılacak olan safari gezimizde doğal tabiatın içinde unutulmaz anılarla dolu, eşsiz saatler geçirme fırsatına sahip olacağımız Pilansberg National Park’da dağların arasında volkanik oluşumlu doğal bir tabiat ortamında yaşayan çeşitli vahşi hayvanların günlük yaşantısına konuk olacağız. Gezimiz süresince Big Five olarak tanımlanan aslan, leopar, fil, buffalo ve hippolari ayrıca 350 kuş türü, 65 sürüngen ve yüzlerce değişik hayvan çeşidini görme imkanı yakalayacağız;  safarinin ardından Sun City’e geçiyor ve panoramik şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Sun City Güney Afrika’nın kuzey batı eyaletinin bozkırlarında, sakin bir gölün kıyısındadır ve Pilanesberg’in heybetli dağlarıyla çevrilidir. Sun City, birçok özelliğinin birleşimiyle tatil beldeleri içinde benzersizdir. Her sene ihtişamlı sportif ve eğlence faaliyetleriyle donanmış dört ve beş yıldızlı otelleri ve büyülü Lost City (Kaybolmuş Şehir) binlerce turisti çeker. Tur bitimi dinlenmek üzere Johannesburg’ da bulunan otelimize transfer olacağız. Geceleme Johannesburg’taki otelimizde.

3.Gün
Johannesburg - Cape Town (10/10/2021)

Sabah otelde alınacak olan kahvaltının ardından otelimizden çıkış işlemlerimizi gerçekleştirip Güney Afrika’nın en önemli kenti olan Cape Town’u keşfetmek üzere havalimanına hareket edeceğiz. Yerel Havayolları ile Johannesburg – Cape Town uçuşumuz ile Cape Town’a varıyor, bizi bekleyen özel aracımıza binerek Cape Town’u yakından tanımak için panoramik şehir turumuza başlıyoruz. Parlamento Binası, Company Gardens, Long Street, Ümit Kalesi, Reibeck Heykeli ve Adderly Caddesi görülecek yerler arasındadır. Şehir turu sonrası günün yorgunluğunu atmak üzere otele transfer oluyoruz ve odalarımıza yerleşiyoruz. Geceleme Cape Town’daki otelimizde.

4.Gün
Cape Town (11/10/2021)

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Cape Town’u kaldığımız yerden keşfetmeye Ümit Burnu gezimiz ile devam edeceğiz. Bantry Bay, Camps Bay ve Llandudno Bölgelerinden geçip balıkçı kasabası olan Hout Bay’a varacağız. Tekne ile açılarak  Duiker Adasındaki Cape kürklü foklarını göreceğiz. Daha sonra Chapmans Peak ya da Constantia Nek’den geçerek, Simons Town yakınındaki Boulders Beach’te Afrika Penguenlerini görüyoruz. Deniz kenarındaki restorantda alınacak öğle yemeğinden sonra Afrika’nın en güneybatı köşesi olan Barthelomios Diaz’ın keşfettiği Ümit Burnu ve Cape Point’te feniküler ile dünyanın en yüksek feneri görülecektir. Daha sonra farklı sahil kasabalarından geçerek dinlenmek üzere Cape Town’da bulunan otelimize dönüyoruz. Geceleme otelimizde.

5.Gün
Cape Town (12/10/2021)

Sabah kahvaltının ardından Cape Town’da bu sefer Masa Dağı & Stellenbosh Çiftliği gezisini gerçekleştirerek keşfedeceğimiz yerlere bir yenisini ekliyoruz. Öncelikle Masa dağını ve yörenin ünlü içeceklerini tadacağımız turumuza başlıyoruz. 45 dakikalık yolculuğumuzun ardından geleceğimiz bu çiftlikte; önce mahzenleri geziyor ardından tadım yapıyoruz. Daha sonra 1679’ da kurulmuş olan Stellenbosh kasabasına geçiyor ve şarapları, meşe ağaçları ve üniversitesi ile ünlü bu kasabada panoramik şehir turu yapıyoruz. Ardından Masa Dağı’nın 1087 m yükseklikteki tepesine çıkıp bu doyumsuz manzaranın büyüsüne kendinizi bırakabilirsiniz. Tur bitimi ertesi günkü havayolu yolcuğulu öncesinde otelimize dönüyor ve dinleniyoruz. Geceleme otelimizde.

6.Gün
Cape Town - Victoria Falls (13/10/2021)

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltının ardından yeni bir ülke keşfetmek üzere otelimizden çıkış işlemlerimizi gerçekleştiriyor ve havalimanına transfer oluyoruz. Yerel havayolları ile Cape Town– Victoria Falls uçuşumuz gerçekleştirilecek. Victoria Falls Havalimanına varışımızın ardından ardından özel aracımız ile otelimize transfer oluyoruz. Geceleme otelimizde.

7.Gün
Victoria Falls (14/10/2021)

Sabah box olarak alınacak kahvaltıdan sonra Botswana Chobe Milli Parkı Kara & Tekne Safarisi turunu düzenleyeceğiz. Bu turumuzda sabah çok erken saatlerde otelden ayrılıp yaklaşık bir buçuk saat kara yolculuğundan sonra Botswana sınırına varıyoruz. Pasaport işlemlerinin ardından safari jeepler ile turumuz başlıyor. Chobe Milli parkında öncelikle kara safarisi yapacağız. Beş büyük olarak nitelenen Aslan, Leopar, Fil, Gergedan ve Bizona ev sahipliği yapan Chobe Milli Parkında bu türleri görme fırsatı yakalayacağız. Ardından öğle yemeğimizi alacağız. Yemek sonrası nehir gemisi ile bu kez nehir üzerinden safariye devam edeceğiz. Tur bitimi günün yorgunluğunu atmak üzere Zimbabve’de bulunan otelimize geri döneceğiz. Geceleme otelimizde.

8.Gün
Victoria Şelaleleri - Johannesburg (15/10/2021)

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltıdan sonra çıkış işlemlerimiz yapıp, kaybolmayan gök kuşağı ile ünlü Victoria Şelaleleri turumuzu gerçekleştireceğiz. İngiliz kâşif David Livingstone tarafından keşfedilen şelaleye, dönemin kraliçesi olan Victoria ismi verilmiştir.  Doğanın gücüne yakından tanıklık edeceğiniz; Zambezi Nehri üzerinde, Zambia ve Zimbab ve sınırlarının birleştiği noktada yer alan bu şelale yaklaşık 60 m yükseklikten büyük bir gürültüyle akar. Dünyanın en büyük şelalelerinden birisi olan Victoria Şelalesinde geçireceğimiz keyifli zamanın ardından havalimanına transfer olacağız. Yerel havayolları ile aktarmasız Victoria Falls – Johanessburg uçuşumuz gerçekleştirilecek. Johannesburg Havalimanına varışımızın ardından ardından özel aracımız ile otelimize transfer oluyoruz. Geceleme otelimizde.

9.Gün
Johannesburg - İstanbul (16/10/2021)

Sabah kahvaltıdan sonra havalimanına gitmeden önce Lesedi  Kütür Köyü turu için otelimizden çıkış işlemlerimizi gerçekleştirip yola çıkıyoruz. Lesedi, Güney Afrika’da yaşayan siyah kabilelerin yaşam şekillerini, danslarını, gelenek ve göreneklerini yakından görebileceğiniz kültürel bir köydür. Turun başlangıcında video prezantasyonu ile siyah kültürlerin tarihi anlatılır daha sonra ufak gruplara ayrılarak Zulu-Xhosa-Basotho ve Pedi kabilelerinin ev yaşamlarını sergileyen alanlara girilir. Daha sonra kültürel Afrika dansları izlenir. Lesedi Köyü ziyareti sonrası İstanbul uçuşumuzu gerçekleştirmek üzere havalimanına transfer oluyoruz. Türk Havayollarına ait TK 39 sefer sayılı uçuşu ile saat 19:15’de Istanbul’a uçuş. Yeni güne uçakta gireceğiz...

10.Gün
İstanbul (17/10/2021)

Saat 06:05’da İstanbul Havalimanı’na varışımızla birlikte turumuz sona eriyor. Bir sonraki keşfinizde görüşmek dileğiyle.

 

TUR ROTASI

+Bir zamanlar tren istasyonunda kullanacağı bölümler hatta otobüs beklerken oturacağı banklar bile farklı olan siyahilerin daha özgürce dolaştıkları Johannesburg’da tarihe tanıklık edeceğiz.

+Pilanesberg’in heybetli dağlarıyla çevirli olan ihtişamlı sportif ve eğlence faaliyetleriyle donanmış Sun City’de vakit geçireceğiz.

+Pilanesberg Milli Parkı’nda Big Five olarak tanımlanan aslan, leopar, fil, buffalo ve hippolari ayrıca 350 kuş türü, 65 sürüngen ve yüzlerce değişik hayvan çeşidini görme imkanı yakalayacağız.

+Afrika kıtasının en uç noktalarından biri olmasına rağmen mimarisi ve dokusuyla kendimizi Avrupai bir şehirde hissedeceğimiz Cape Town’u keşfedeceğiz.

+Efsanevi Ümit Burnu'nda Duiker Adası'nda fok balıklarını ziyaret edip, Boulders Plajı'nda penguenler ile tanışma fırsatı bulacağız.

+Stellenbosh kasabasında birbirinden lezzetli mahsullerin de tadına bakabilme şansımız olacak.

+Heybetli masa dağına teleferiklerle çıkıp, tepeden Cape Town’u bakıp manzaranın keyfini çıkaracağız.

+Gürleyen duman diye adlandırılan Victoria Şelaleleri'nde gökkuşağının bütün renklerini görme ihtimalimiz olacak.

+Botsvana’nın en önemli parklarından olan Chobe Milli Parkı'nda kara safarisinin dışında  yapacağımız tekne safarisi ile nehirde yaşayan bir çok canlı çeşidini görebileceğiz.

+Güney Afrika’da yaşayan siyah kabilelerin yaşam şekillerini, danslarını, gelenek ve göreneklerini yakından görebileceğiniz Lesedi Kültür köyünü ziyaret etme fırsatı bulacağız.

Bu tur için alternatif tarih bulunmamaktadır.

Uçuş Detayları

08 - 17 Ekim 2021

08 Ekim       TK 38                  İstanbul  - Johannesburg          02.15 – 11.10

16 Ekim       TK 39                   Johannesburg – Istanbul         19.15 –  06.05 +1 (Istanbul'a varış 17 Ekim)

 

Gezi Zamanlaması
Zimbabwe; Kasım ayından Mart ayına kadar olan seyahatler, dövülmüş yollardan çıkmak ve ülkenin zengin kültürel tarihini keşfetmek isteyenleri ödüllendirirken, özellikle kuşlar göçmen kuşların varlığından memnun kalacak. Bu arada, Nisan'dan Haziran'a kadar büyük bir değer sunar ve Victoria Şelaleleri'nin tüm akışıyla muhteşem manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Güney Afrika'yı ziyaret etmek için  Mayıs'tan Eylül'e kadar olan dönemi talep gören dönemdir. Kasım ayından Şubat ayına kadar yağmurlu olabilir, ancak bu kuş gözlemciliği için seyahat etmek için en iyi zamandır.Bununla birlikte, Güney Afrika, değişen bölgesel iklimlere ve vahşi yaşam fırsatlarına sahip yıl boyunca bir destinasyondur.

Botsvana'yı ziyaret etmek için tercih edilen zaman; sıcak, güneşli günler (22 ° C-35 ° C) ve soğuk geceler bekleyebileceğiniz Mayıs ve Ekim arasındaki kurak mevsimdir. Bu aynı zamanda, Okavango Deltası'ndaki su seviyelerinin en yüksek olduğu, Botsvana'nın meşhur su yollarını ve kanalları oluşturduğu zamandır. Yeşil sezon (Kasım-Nisan), tuhaf duşa aldırış etmiyorsanız seyahat etmek için harika bir zamandır ayrıca manzara yemyeşil bitki örtüsüyle açılır ve hayvanlar yavrularını doğurur.

 

 

Sağlık
Güney Afrika’ya girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır.  Ancak Sarı Humma olan ülkelerden Güney Afrika'ya giriş yapılacak ise, ülkenin gümrüğünde sizlerden sarı humma aşısı olduğunuza dahi sertifika isterler. 
Dünya Sağlık Örgütü Botswana –Victoria Şelaleleri bölgelerinde sıtma görüldüğünü söylemektedir. Bu nedenle seyahatinizden önce doktorunuz ile görüşmenizi öneririz.
Gün doğumu ve gün batımı saatlerinde uzun kollu giyecekler giymeniz ve yanınıza sinek koruyucu almanızı tavsiye ediyoruz. Otellerde ve yerel restoranlarda alınacak öğle ve akşam yemeklerinde sağlığınızı etkileyecek herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyoruz. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz. 
Sahra Altı Afrika ve Tropik Bölgelere giderken doktorunuzdan güncel sağlık bilgilerini almanızı tavsiye ederiz.

 

Vize Bilgileri
Güzergaha bağlı olarak Zimbabwe – Zambia için kapı vizesi alınmaktadır. Bütün tip  pasaportlarda en az 3 adet boş sayfanın bulunması gerekmekte olup, bu boş sayfalarda mürekkepten kaynaklanan lekelerin olmamasına dikkat edilmelidir.

Türk vatandaşları, Güney Afrika'ya gerçekleştirecekleri 90 güne kadar kalış süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Türk vatandaşları Botsvana'ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

Uçuş Süreleri
İstanbul ile Johannesburg arası uçuş süresi ise; yaklaşık olarak 10 saattir.

 

Para Birimi
Güney Afrika’nın para birimi South African Rand’ıdır (ZAR).  Yanınıza her iki para biriminden de alabilirsiniz ancak USD’nın 2000 yılı ve sonrası basılmış olması gerekmektedir. Aksi takdirde döviz büroları parayı daha düşük bir kurla bozacaklardır.

Zimbabve Para birimi RTGS doları ve ABD dolarıdır. Euro, Botsvana pulası, İngiliz sterlini ve Güney Afrika randı da kullanılmaktadır.

Botsvana'nın para birimi Pula'dır (BWP). Seyahatiniz için yanınıza Dolar almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. Ülkedeki döviz bürolarından yerel para birimini temin edebilirsiniz.

 

Saat Dilimi
Zimbabve ile Türkiye -1 saat arasında farkı bulunmaktadır. 

Türkiye ile Güney Afrika -1 arasında saat farkı bulunmaktadır. Türkiye' saat 12:00 iken Güney Afrika'da 11:00'dır.

Türkiye ile Botsvana arasında -1 saat farkı bulunmaktadır. Türkiye'de saat 12:00 iken Botsvana'da 11:00 dir.

 

Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke problemi yaşanabilir.

 

Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, sinek ve böcek savan ilaçlar, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Safarilerde üşümemek için yanınıza sizi sıcak tutacak kıyafetler alabilirsiniz.

 

Yemek Kültürü
Zimbabve'de mısır ve patatesle yapılan Sadza and stew adı verilen yemeği hemen her gün tüketirler. Yemekleri ellerini kullanarak yerler.

Güney Afrika’da, genel anlamda Malezya ve Avrupa mutfağından esinlenerek karma bir mutfak kültürü oluşturulmuştur. Sofralardan taze sebze ve meyve eksik olmaz.

Botsvana mutfağı diğer Güney Afrika ülkelerine hayli yakındır. Dana ve keçi eti yemeklerde en çok kullanılan et türleridir.

 

Elektrik
Zimbabwe’de 220V 50HzD, G tip prizler kullanılmaktadır. Güney Afrika’da elektrik 220/230 volttur ve C/M/N tipi prizler kullanılmaktadır. Botsvana’da 230 V ; D ve G tipli prizler kullanılır.

 

Alışveriş
Dünyanın en büyük altın madenlerinin bulunduğu ve en çok altın üreten ülkesi olan Güney Afrika’da, alışveriş için akla gelecek ilk ürün mücevherdir. Mücevher mağazalarında çok güzel ve özel tasarımlı takıları bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca pazarlarda yöre halkının yapmış olduğu heykeller, oyma işi tahta ürünler, el işi deri malzemeler ve cam yapımı ustaların ellerinden çıkan cam ürünlerini satın alabilirsiniz.

Zimbabve ülkesinde zanaatın gelişmiş olduğu için genelde oymacılıkla yapılmış olan ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca ülkede bakırtaşı ve zümrütten yapılmış mücevherler de bulabilirsiniz.

Ülkenin başkenti Gaboron dışındaki bölgelerde alışveriş olanakları pek gelişmiş değildir. Başkent dışındaki bölgelerde, el işi ahşap oymalar, etnik kıyafetler, el işi çömlekler vb. yerel ürünler temin edilebilir.

 

Önemli Not 
Bu turumuza yalnızca 27-39 yaş arası misafirlerimizi kabul edebiliyoruz.

***** Güney Afrika’ya girişte tüm pasaport tiplerinin en az 6 ay geçerlilik süresi ve 5 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Bu boş sayfalarda mürekkepten kaynaklı lekelerin olmamasına dikkat edilmelidir.

**** Ara uçuşlara istinaden güzergahta eksilme olmadan değişiklik yapılabilir

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
* Türk  Havayolları tarifeli seferi ile Istanbul -  Johannesburg – Istanbul  gidiş, dönüş ekonomi sınıfı uçak biletleri ve bu bilete ait vergiler
* Yerel Havayolları ile Johannesburg – Cape Town  iç hat uçuş biletleri ve bu bilete ait vergiler
* Yerel Havayolları ile Cape Town – Victoria Şelaleleri  iç hat uçuş biletleri ve bu bilete ait vergiler (Uçuş Müsaitliğine göre Johannesburg aktarmalı Cape Town – Victoria Falls uçuşu kullanılabilir.)
* Yerel Havayolları ile Victoria Şelaleleri  – Johannesburg iç hat uçuş biletleri ve bu bilete ait vergiler
* Johannesburg’da 4* Otelde 3 gece oda + kahvaltı konaklama
* Cape Town’da 4* Otelde 3 gece oda + kahvaltı konaklama
* Victoria Şelaleleri’nde  Lodge’da 2 gece oda + kahvaltı konaklama
* Pilanesberg Milli Parkında Safari
* Victoria Şelaleleri Turu
* Chobe Milli Parkında öğle yemeli kara ve tekne Safarisi
* Lesedi Kültür Köyü Turu
* Johannesburg, Sun City ve Cape Town panoramik şehir turları
* Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,
* Seyahat Sağlık Sigortası
* Yurtdışı çıkış pulu
* Türkçe rehberlik hizmeti

 

Fiyata Dahil olmayan Hizmetler
* Programda belirtilmeyen  Öğle ve Akşam yemekleri,
* Yemekler ensasında alınacak içecekler
* Zimbabve – Botswana vize ücretleri
* Kişisel harcamalar
*** Güney Afrika Cumhuriyeti Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Zimbabwe – Botswana kısmı için güzergaha bağlı olarak vize alınmaktadır. Ortalama kapı vizesi tutarı kişi başı 90 - 100 $ arası değişmektedir. 
 

ÖNEMLİ NOT
***** Güney Afrika’ya girişte tüm pasaport tiplerinin en az 6 ay geçerlilik süresi ve 5 adet boş sayfanın bulunması gerekmektedir. Bu boş sayfalarda mürekkepten kaynaklı lekelerin olmamasına dikkat edilmelidir.

***** Güney Afrika'da triple odada (3 kişilik oda) yasa gereği kalmak yasaktır. 

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

4* Holiday Inn Johannesburg. - Johannesburg-Holiday Inn Sandton - Rivonia Road

https://www.ihg.com/holidayinn/hotels/gb/en/reservation

 

4* Radisson Blu Hotel & Residence – Cape Town

https://www.radissonhotels.com/en-us/hotels/radisson-blu-cape-town-residence  

 

Victoria Falls Rest Camp and Lodges – Victoria Şelaleleri

http://www.vicfallsrestcamp.com/