Diyarbakır & Mardin Turu

Diyarbakır & Mardin Turu

Diyarbakır & Mardin Turu Eylül 2021

Diyarbakır & Mardin Turu

17 - 19 Eylül 2021 Anadolu Jet Havayolları Tüm Ekstra Turlar Dahil Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
3250 TL
Tek Kişilik Oda Farkı:
320 TL

Bu tur, 27-39 yaş aralığında keşfederken sosyalleşen ve erişebilir bütçeyle en iyi hizmeti Gazella kalitesiyle tercih eden Gazella Nomads’lılar içindir!

Diyarbakır | Hasankeyf | Mardin | Midyat | Savur
Diyarbakır’ın mimarı Karacadağdır, Mardin’de de ev sahibi Mardin’dir...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Ekstra Turlar Dahil

4* Otel Seçenekleri

4* Otel Seçenekleri

Tüm Yemekler Dahil

Tüm Yemekler Dahil

REZERVASYON YAP
1.Gün
İstanbul - Diyarbakır - Mardin (17/09/2021)

Sabah saat 04:30’da Sabiha Gökçen Havalimanında gerçekleştireceğimiz buluşmanın ardından Anadolu Jet Havayollarının TK 7210  sefer sayılı 06:55 İstanbul/Diyarbakır uçuşu ile Mezopotamya’nın en kadim yerleşim alanlarından bir olan Diyarbakır’a ulaşıyoruz. İlk olarak 17.yy’da inşa edilen Hasanpaşa Han'ına geçerek Diyarbakır’a has lezzetler ile kahvaltımızı alıp enerji depoluyor ve menengiç kahvelerimiz ile sabah mahmurluğumuzu atıyor ve yoğun geçecek güne hazırlanıyoruz. Kahvaltı sonrasında Hasanpaşa Hanını fotoğrafladıktan sonra Diyarbakır’dan ayrılarak Çınar üzerinden yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrasında Mardin’e geçiyoruz. Mardin’de gezimize, Kasımıye Medresesi ile başlıyoruz. Medrese ziyaretimiz sonrasında eski Mardin’in tam kent merkezinde bulunan Cumhuriyet meydanında aracımızdan ayrılarak Mardin sokaklarını yürüyerek keşfetmeye başlıyoruz. Orijinalinde Metropolitlik merkezi olarak inşa edilmiş olmasına rağmen günümüzde Mardin Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak kullanılan mekan, arkeolojik buluntular yanında özel mimarisi ile de kayda değer bir mekan. Müze gezimizin ardından, Kısa bir yürüyüş ile Kırklar Kilisesine geçiyoruz, Hristiyanlığın ilk yıllarında Sivas yakınlarında şehit edilen azizlerin hatırasını yaşatmak için bu isimle anılan kilise günümüzde Mardin’de bulunan Süryani cemaatinin ibadetleri için aktif olarak kullanılmaktadır. Kilise ziyaretimiz sonrasında öğle yemeğimizi almak üzere Bağdadi restaurant’a geçiyor ve yöresel Mardin lezzetleri ile öğle yemeğimizi alıyoruz. ( Pandemiye bağlı olarak işletmenin kapalı olması halinde farklı restaurant kullanılabilir). Öğle yemeğimizin ardından Mardin dar sokaklarından, Abbaralardan( Kabaltı) ve Dellallar çarşısı gibi tarihi çarşılardan geçerek Mardin Ulucami’ne ulaşıyoruz. Artuklu sanatının Anadolu’daki simgesi haline gelmiş olan minaresindeki süslemeleri, Ulu Camiiler plan tipi uygulaması ve sakal-ı şerifi barındırması gibi bir çok özelliği ile Mardin Ulucami hafızanızda yer edecektir. Bu özel mekandaki ziyaretimiz sonrasında Şahtana Konağını gördükten sonra kenti birde sizin keşfetmeniz ve Mardin sokaklarında kaybolmanız için serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman esnasında, Kız Meslek Lisesi ,Zinciriye Medresesi  gibi yerleri ziyaret edebilir yada Mardin’e özel Bıttım Sabunu badem şekeri gibi yöresel ürünlerden alarak alışveriş yapabilirsiniz. Sonrasında programımızı tamamlayarak otelimize geçiyoruz. Mardin Hilton Garden  Inn. İlk gün akşam yemeğimiz otelde servis edilecektir.

2.Gün
Deyr Ül Zafaran - Dara - Kafro - Deyr Ül Umur - Midyat (18/09/2021)

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısı sonrasında yaklaşık 5 bin yıldır ibadethane olma özelliğine sahip Deyr-Ül Zafaran Manastırını ziyaret ederek güne başlayacağız. Manastırda güneş tapınağı, Azizler evi ve Meryem Ana kilisesi gibi bölümleri gördükten sonra Manastırdan ayrılarak Dara Anastasiupolis antik kentine geçiyoruz.Doğunun Efes’i olarak nitelendirilen antik kentte, Nekropol, Sarnıçlar ve Zindan gibi bölümleri rehberimizin anlatımları eşliğinde dolaştıktan sonra eski ismi ile Kafro yeni ismi ile Elbeyendi Köyüne geçiyoruz. 2000’li yıllara kadar terk edilmiş bir yerleşim alanı köy özellikle yurtdışından gelen Süryani yurttaşlarımız tarafından yeniden iskan edilmiştir. Köyün meşhur Pizza’sı ile öğle yemeğimizi aldıktan sonra Mor Gabriel diğer ismi ile Deyr-ul Umur yani şifa manastırını ziyaret ediyoruz. Manastır gezimizin ardından Midyat merkeze geçerek Telkari Yapımı ile ilgili bilgiler alıyor ve kendi takılarımızı kendimiz yapıyoruz,sonrasında Devlet Konukevini gezerek programımızı tamamlayıp otelimize geçiyoruz. Kısa bir dinlenmenin ardından akşam yemeğimiz için Cerciş Murat Konağına geçiyoruz. Yörenin özel yemekleri ile akşam yemeğimizi aldıktan sonra otelimize dönüyor ve konaklıyoruz.

3.Gün
Savur - Kıllıt - Hasankeyf - Diyarbakır - İstanbul (19/09/2021)

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Mardin’den ayrılarak Hurri’lerden Asurlara, Sasanilere kadar bir çok dönemde önemli bir yerleşim alanı olarak kullanılan Savur’a geçiyoruz, Hacı Abdullah Öztürk konağını geziyor ve geleneksel Mardin evleri ile ilgili bilgileri alıyoruz. Savur Kalesini panoramik olarak gördükten sonra eski ismi ile Kıllıt yeni ismi ile Dereiçi köyüne geçiyoruz. İçerisinde hem Protestan hem Ortodoks ve hem de Katolik kiliselerinin bulunduğu bu terk edilmiş köyü rehberimizin anlatımları eşliğinde ziyaret ediyoruz. Bir sonraki durak noktamız Hasankeyf olacak. Ilısu barajının yapımı ile tamamen sular altında Hasankeyf yerleşiminde, sadece küçük bir bölümü suların üzerinde kalan Hasankeyf Kalesini, Zeynel bey Türbesini ve Dicle Nehrinin muhteşem mendereslerini fotoğraflayarak Diyarbakır’a geçiyoruz. Diyarbakır’da ilk olarak Selim Amca Kaburga Sofrasında öğle yemeğimizi alıyor ve Diyarbakır gezimize başlıyoruz. İlk olarak tarihsel süreç boyunca bir çok farklı din için ibadethane olarak kullanılmış Diyarbakır Ulucami’ni ziyaret ediyoruz. İlk olarak güneş tapınağı, daha sonra kilise ve son olarak camii olarak kullanılan bu özel mekanda dış cephe süslemeleri ve rölyefler, kufi yazılar ve cis ile yapılmış olan bezemeler yanında iç mekandaki ahşap süslemeler ve kalem işleri Anadolu’daki en özel örnekler arsında sayılabilir. Avluda bulunan güneş saatini de fotoğrafladıktan sonra kısa bir yürüyüş ile Cahit Sıtkı Tarancı evine geçiyoruz.Geleneksel Diyarbakır evlerinin en güzel örnekleri arasında yer alan 4 mevsimesasına göre inşa edilmiş olan mekan, Cahit Sıtkı Tarancı’nın dünyaya geldiği yer olması yanında tarihsel süreç içerisinde farklı maksatlarla kullanılmış ve günümüzde etnografya müzesi olarak hizmet vermektedir. Sonrasında kısa bir yürüyüş ile Dört Ayaklı Minare ve Meryem Ana kilisesini gördükten sonra dünyanın en uzun sur sistemleri arasında yer alan Diyarbakır sur sistemi içerisinde en sağlam durumda olan Keçi Burcu’ nu fotoğraflayarak programımızı noktalıyor ve Diyarbakır havalimanına geçiyoruz. Anadolu jet havayollarının TK 7215 sefer sayılı 20:30 İstanbul uçuşu ile İstanbul’a dönüyor ve bir sonraki Gazella Nomads organizasyonumuzda görüşmek üzere sizlere veda ediyoruz.

TUR ROTASI

+ Hristiyanlığın ilk yıllarında Sivas yakınlarında şehit edilen azizlerin hatırasını yaşatmak için Kırklar  kilisesini Mardin dar sokaklarından, Abbaralardan( Kabaltı) ve Dellallar çarşısı gibi tarihi çarşılardan geçerek Mardin Ulucami’ni ziyaret edeceğiz

 

+ 5 bin yıldır ibadethane olma özelliğine sahip Deyr-Ül Zafaran Manastırını ziyaret ediyoruz

 

+ Doğunun Efes’i olarak nitelendirilen Deyr-Ül Zafaran Manastırını ziyaret edeceğiz

 

+ Deyr-ul Umur yani şifa manastırı olan Mor Gabriel’i ziyaret edeceğiz

 

+ Midyat merkeze geçerek Telkari Yapımı ile ilgili bilgiler alacağız ve kendi takılarımızı kendimiz yapacağız

 

+ Hurri’lerden Asurlara, Sasanilere kadar bir çok dönemde önemli bir yerleşim alanı olarak kullanılan Savur’u gezeceğiz

 

+ İçerisinde hem Protestan hem Ortodoks ve hem de Katolik kiliselerinin bulunduğu bu terk edilmiş Kıllıt yeni ismi ile Dereiçi köyünü gezeceğiz

 

+ Ilısu barajının yapımı ile tamamen sular altında Hasankeyf yerleşiminde, sadece küçük bir bölümü suların üzerinde kalan Hasankeyf Kalesini, Zeynel bey Türbesini ve Dicle Nehrinin muhteşem mendereslerini fotoğraflayacağız

 

+ Diyarbakır surlarının içerisinden  Ulucami, Cahit Sıtkı Tarancı evi, Dört Ayaklı Minare ve Meryem Ana kilisesini gezeceğiz

Katılım Şartı
Bu gezimiz, en az 12 – 20  katılım şartı ile düzenlenmektedir.  Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

 

Sağlık
Turlarımız esnasında gün içinde yürüyerek açık havada dolaşacağımız noktalar bulunduğu için özellikle toz alerjisi olan misafirlerimizin ekstra önlem anlamaları gerekmektedir. Tur esnasında bol sıvı tüketilmeli ve düzenli kullanılan ilaçlar tur öncesinde temin edilmelidir.

 

Konaklama
Bayram dönemleri, fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan ve fiyatlandırma bölümünde belirtilen yaş grubuna uyan tek (1) çocuk için geçerlidir.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar ve akşam yemekleri otellerin kendi konsepti doğrultusunda açık büfe yada set menü şeklinde verilecektir.

 

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yaz sezonunda gidilecekse kolayca giyilip çıkarılabilecek t-shirt, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Bunun dışında; şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz. Kış döneminde ise, rahat hareket edebileceğiniz ve sizi sıcak tutacak giysiler  öneririz.

 

Yemek Kültürü
Genel itibarı ile orta Anadolu mutfağı lezzetlerini tadabileceğiniz yemek tercihleri sunulacaktır. Kaburga, Dobo, İrok ( içli köfte), Soğan Kebabı vb. Mardin Çökeleği ve Badem Şekerini de tatmanızı tavsiye ederiz.

 

Alışveriş   
Mardin’de Telkari Gümüş ile yapılmış takılar alabilirsiniz. Bölgeye ait yöresel kıyafetler ve ev eşyaları satın alabilirsiniz.

 

Önemli Notlar   
**Bu turumuza yalnızca 27-39 yaş arası misafirlerimizi kabul edebiliyoruz.    

**Müze girişlerinde yaşanabilecek gecikmelerden etkilenmemek adına müze kartlarınızı tur öncesinde temin etmenizi öneririz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
* Anadolujet Havayolları ile İstanbul –Diyarbakır– İstanbul uçak bileti ve vergileri
* 1. gün kahvaltı
* Belirtilen otelde 2 gece yarım pansiyon konaklama
* Programda belirtilen tüm çevre gezileri
* Tüm öğle yemekleri
* Telkari Yapımı Eğitimi
* Tüm turlar
* Rehberlik Hizmetleri
* Tüm transfer hizmetleri
* TURSAB zorunlu mesleki sorumluluk sigortası
* Seyahat ve sağlık sigortası

 

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
* Müze Kart
* Yemeklerde alınacak içecekler
* Her türlü kişisel harcamalar ve otel ekstraları
* Personel Tipleri  (isteğe bağlı)

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.