MENU
Kelime veya Ülke Arayın
Kalkış Tarihine Göre Turlar
 • EYLÜL '20
 • EKİM '20
 • KASIM '20
 • ARALIK '20
 • OCAK '21
 • ŞUBAT '21
 • MART '21
 • NİSAN '21
 • MAYIS '21
 • HAZİRAN '21
 • TEMMUZ '21
 • AĞUSTOS '21
tur bölgesi
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Avrupa
 • Güneydoğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
 • Uzakdoğu
 • Kafkaslar ve Orta Asya
tur dönemi
 • Sömestre turları 2021
 • Kış Turları 2021
 • İlkbahar Turları 2021
 • Şeker Bayramı Turları 2021
 • Yaz Turları 2021
 • Kurban Bayramı Turları 2021
 • Sonbahar Turları 2021
 • Yılbaşı Turları 2022
tur tipi
 • Gezgin Yaka
 • İleri Seviye Gezgin
Kapat
Malta

Malta

Malta

Malta turlarını
inceleyin

sizi arayalım

0(212) 233 1598

0(530) 469 74 03

Malta

Şövalyelerinin hala yaşadığı, günümüzde bize hep bir sembol olarak bakan Malta…

Bir liman ülkesi olarak küçük de olsa takım adalar kıvamındaki Malta, Akdeniz’in göbeğinde geçiş noktalarının ilk duraklarından. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan, Roma’dan, Araplar’a, Osmanlılar’a kadar kültürler çatışmasından doğan en güzel kültürel kesişimlerden biri…  Malta, Gozo ve Comino Adaları’nın bütünlüğünde Malta, her bir santimetrekaresiyle tarihi dokuya ithaf edilen bir hediye ülke…

Malta Şövalyeleri’nin koruyuculuğunda ve savaşçılığında, tarihin sürekli yeniden yazıldığı bir coğrafyada işgaller ve savaşlar diyarında bir Malta söz konusu olan... Mucizevi toprakların insanlara umut aşıladığı, muhteşem katedrallerinin bir tarih gibi okunduğu, taş binaların serinliğinde yerle duvarın birleştiği serin bir ortaçağ ülkesinde, renkli cumbalı evlerin tatlı sarhoşluğunda Malta bizi yüzyıllar arasında bir yolculuğa çıkarıyor…

Malta denince akla gelenler

Valetta

Adını Osmanlı İmparatorluğu’na karşı vermiş olduğu varoluş mücadelesinde öne çıkan Grand Master (Büyük Üstat) Jean de Valette’ten alan Valetta, ülkenin başkenti olan bir liman şehridir. Gerçek bir açık hava müzesi gibi, tarihin nefes olarak alındığı daracık, renkli cumbalı evlerin bulunduğu sokaklar, rüzgarın her daim teninizin üzerinde gezindiği bir yerleşim… 2. Dünya Savaşı’nda yıkılan ancak sonrasında yeniden ayağa kaldırılan bir şehir Valetta. Tüm şehre hakim malta taşlarını evlerde, sokaklarda, duvarlarda, yerlerde her yerde görmek, tek bir renkte çok boyutlu bir grafik ekran etkisi yapıyor. Sıklıkla göz yanılmasına yol açan fotoğraflar size şehri bir puzzle gibi gösteriyor. Şimdi Puzzle’ın parçalarını biraz kaldıralım.

Kale duvarları şehrin kimliğini ifade eder şekilde, tarihte korunaklı, güvenilir bir limanın en önemli göstergeleri. 16. Yüzyılın sonlarına doğru Malta Şövalyeleri’nin inşa ettiği St. John Kilisesi,  içinde Caravaggio’nun da işlerinin bulunduğu muazzam bir yapı. Duvarlardaki ve tavanlardaki Aziz John’un hayatının anlatıldığı mizansenlerle birlikte yerlerde ünlü şövalyelerin mezar kitabelerinin ve resimlerinin bulunduğu dört bir tarafınızın sarıldığı müthiş bir ortam. Giriş kurallara tabidir aman dikkat! Zafer Kilisesi’nin kubbesinin hakim olduğu şehir silueti içinde sakladığı sayısız eserle ve heykelle her köşesinden bir sürpriz çıkarır. En tepede Büyük Üstatlar Sarayı da şehre hala hakim olmaya çalışan şövalyeleri hatırlatır. Üst Barakka Bahçeleri de aynı hakimlikle şehre bir göz atmak için ideal yerlerden.

 

Gozo

Malta’nın üç adasından biri Gozo. Feribotun yanaştığı Mgarr Limanı’ndan çıkılıyor adaya. Ada hem tarih öncesinden hem de tarihin derinliklerinden izler taşıyor. Ggantija 5500 yıllık bir geçmişe sahip megalitik neolitik çağa ait dünyanın en eski tapınaklarından sayılıyor. Şehrin kalesi bir çok yıkımdan işgalden çıkmış ancak yine de en tepede onarılmış ek yapılarıyla birlikte görmek mümkün, tüm ada ayaklar altında.

Dar sokaklar arasında gezinmek, cumbalı evlere bir nostaljiyle bakmak taş sokaklardan adımların sesine dalmak, işte Gozo’yu görüp görmediklerimiz dışında kişisel yapan şey. Ta Pinu Kilisesi kutsal olduğu düşünülen ve dileklerin gerçekleştiğine dair inancı hala taşıyor… Üstü kadar altı da Gozo’nun görülmeye değer; dalış için aranan yerlerden Akdenizin derinliklerinde kaybolmak isteyenler için… Dweira’daki suyun üzerindeki çökme kayalardan oluşmuş doğa harikası Mavi Pencere doğa mucizesinin yanında birçok filme ev sahipliği yapmış en popüler mekanlardan biri olarak da öne çıkar… Xaghra ise mağaraları ve kumsalıyla dikkat çeker… Gozo yanındaki uydusu masmavi Comino Adası’yla başka bir gezegen gibi size suların en mavisine ve yeşiline çağırıyor…

 

Mdina

Malta’nın ortaçağ zamanında yaşayan bölgesi, Araplar’ın taktığı isimle Mdina şehir demek, namı diğer Sessiz Şehir. Rabat ise şehrin diğer bir kesimi hatta popülasyon olarak daha büyük kesimini oluşturur. En tepede yer alan eski başkent Mdina kusursuz yapısıyla tarihte bir yolculuk gibi. Öyle ki Games of Thrones’dan aşina olunan mekanlar her biri farklı renklerde kapı kapı, her biri daracık sokak sokak açılıyor setlere… Şehrin surları yukarıdan şehre kısa turun en güzel adresi. Buradan bir harekat planı hazırlayabilir, nereye doğru ilerleyebileceğinizi kestirebilirsiniz…

St Paul Katedrali aynı böylesi bir tarihe ve öneme sahip; şehrin tarihinin de sembolü, adeta kalbi; içindeki süslemeler ve freskler görülmeye değer. Malta’nın ilk kilisesi özelliğini de taşıyor. Cumbalı evler, zamanının sarayları -şimdininse müzeleri ve sergileri- ve tüm işgalcilerin etkilerinin görülebileceği yapılar kendini reddetmeden karşımızda… Şehrin yakınlarındaki Cam Fabrikası da şehrin en önemli zanaatinin vardığı noktayı ve tarihçesini görmek açısından keyifli. Mdina yılların birikimini hiç sakınmadan veriyor ziyaretçilerine…

 

Mosta

Her şehrin bir hikayesi olduğu gibi Mosta da bu hikaye üzerine tanımlanır. 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanan ancak bombanın patlamamasıyla insanların kurtulduğu mucize kurtuluş şehri kutsanmış bir yer haline getirir. 18. yüzyılda dünyanın en büyük üçüncü kubbesine sahip, 300’den fazla kişinin kurtuluş duasıyla yıkanmış kilise (St. Marie) Roma’nın Pantheon’undan esinlenilen bir yapıdır. Söz konusu efsanevi anlatıdaki bombanın replikasını görmek de mümkün.

Malta’nın tam göbeğindeki Mosta, Sperenza ya da St. Leonard Şapeli gibi birçok  kutsal ve özellikli yapıya ev sahipliği yaparken eski köprüler kemerli mimari yapılarıyla şehir içinde bağ kurarlar. İnce derinlikli sokak yapısı taş binalar arasındaki yürüyüşleri keyifli kılarken, evlerin renkli cumbaları insanın içini canlandıran, her bir köşedeki heykeller ve sanat eserleriyle sürprizler yaratan keyifli bir şehir turu vaat ediyorlar… Mosta iyi bir tercih, sakin ve güvenilir rotaların duraklarından biri olabilir…

Malta Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Vize Bilgileri

Schengen Bölgesi’ne mensup ülkelerdendir. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri ise anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

- Uçuş Süreleri

İstanbul ile, Malta arası uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saat 30 dakikadır.

 

- Para Birimi

Malta, Euro bölgesi ülkelerindendir. Seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Saat Dilimi

Türkiye ile Malta arasında -1 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Malta’da 11.00’dir.

 

- Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Yemek Kültürü

Ülkede hemen hemen her damak tadına uygun yemekler bulunmaktadır. İtalya’ya yakın olması dolayısıyla Malta’da makarna, pizza ve türevleri en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alır.

 

- Elektrik

Malta’da elektrik 220/230 volttur ve C-J tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır.

 

- Alışveriş

Ülkede; bol miktarda seramik, dantel ve gümüş ürünler satılmaktadır. Valetta şehrindeki, arka caddelerde, birçok gümüş ürünü bulabilirsiniz. Gozo ise dantel, nakış ve el işi ürünleri ile ünlüdür.

 

- Sosyal Yaşam

Burada kırsal bölgelerdeki gezintiniz esnasında RTO yazılı tabelalara rastlayabilirsiniz ve bu rezerve anlamına geliyor. Bu yazıyı bazen bir kaya üstüne yazılmış şekilde bile bulabilirsiniz ve bu turistlerin giremeyeceği anlamına geliyor. Buralardan uzak durmakta fayda var.

Güçlü bir güneş gözlüğü ve koruyucu bulundurmanızda ve kullanmanızda fayda var çünkü güneş oldukça yakıcı bir etkiye sahip.

Burada yerel halk ile turist arasında büyük bir saygı sınırı var. Deniz kenarında giydiğiniz giysileri şehir içinde giymeniz oldukça uygunsuz bir davranış. Şehirde erkeklerin üstsüz dolaşmasıda hoş karşılanmıyor ve kaba bir davranış olarak görülüyor.

Kilise ziyaretlerinde  biraz örtünmek gerekiyor diz altı şort ve t-shirt kabul ediliyor.

Malta Turları Hakkında Videolar

Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 15 98
+90 530 469 74 03

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.