MENU
Kelime veya Ülke Arayın
tur bölgesi
 • Kuzey Amerika
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Güney Avrupa
 • Orta Asya ve Japonya
 • Güney Doğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
tur dönemi
 • Yılbaşı , Sömestre ve Kış Turları 2019
 • İlkbahar Turları 2019
 • Yaz ve Şeker Bayramı Turları 2019
 • Kurban Bayramı Turları 2019
tur tipi
 • Kültür Turları
 • Gemi Turları
 • Nehir Turları
 • Vahşi Yaşam Turları
 • Trekking Turları
 • Size Özel Turlar
Kapat
Romanya

Romanya

Romanya

Romanya

Keşfedilmeyi bekleyen derya deniz bir ülke Romanya...

Edebiyattan Ionesco, şiirden Tritan Tzara, felsefeden Mircea Eliade, futboldan Hagi ve jimnastikten Nadia Comaneci hepsi bu ülkeden çıkıyor. Tony Gatlif’in Transylvania’sı çingene dünyasına girişte müthiş bir portre çizse de; Romanya tüm bunların ötesinde hep bir kısmın ötesine işaret eder gibi. Çünkü Romanya anlatılandan hep bir fazlası. Belki de dedikleri gibi ‘ormanların ötesinde’ bir coğrafya bu topraklar...

Sağaltıcı etkiye sahip mekanlardan biri de etrafı Karpatlarla çevrili Braşov... Gerçek bir ortaçağ şehri olarak Meclis Binası ve devasa çanıyla Siyah Kilise’siyle tarihi evleri ve Arnavut kaldırımı sokaklarıyla Braşov Romanya’yı yeşerten güzelleştiren yerlerden. Bir yolculuktan daha fazlası Romanya; bir tarih okuması adeta. Biertan Kalesi gibi surlarla çevrili içeri ulaşmak zaman alıyor; Raşnov Kalesi gibi Tötön Şövalyeleri tarafından Türkler’e karşı yapılmış ittifaklı bir direniş abidesi; Iulia Haşdeu Kalesi kadar arzu ve delilikle kaplanmış bir coğrafya ama farklı dünyaları bir arada barındıran keşfedilmeyi bekleyen kapalı bir kutu.

Romanya turlarını
inceleyin

sizi arayalım

0(212) 233 1598

0(549) 433 4445

10 Yıllık
Ortalama Hava Sıcaklıkları
Romanya denince akla gelenler

Bükreş

Başkent Bükreş, gerçek bir başkent ağırlığında; tıpkı  Çavuşesku’nun tarihteki günahları kadar ağır parlamentosu gibi (Casa Poporului)... Devasa bina bembeyaz ihtişamıyla insanı ezen yok sayan bir görkeme sahip. En eski Romanya Bankası hemen karşısındaki Ulusal Tarih Müzesi’yle komşu olmuş sohbet ediyorlar. Macca Villacross Pasajı her gün binlerce yolcuyu geçiriyor. Yorgun ama enerjisini güneşten alıyor besbelli, tavanı camdan... Resim, müzik, heykel, opera, tiyatro gibi kültürel etkinliklerin yapıldığı binalar Odeon Tiyatrosu, en önemli bestecilerden George Enescu Müzesi, Ulusal Sanat Müzesi ve daha bir çok görkemli yapı sizi dünya klasikleriyle karşılayacak ve Romanya’nın güçlü dinamizmiyle tanıştıracaktır.

Şehrin bir de başka bir yüzü var. Her zaman güçle ilintili olan. Drakula’ya ilham kaynağı olan Kazıklı Voyvoda’nın işkence yöntemleri evreni, Bran Kalesi’nde kendini gösterir... Hepsi güzellik olacak değil ya! 1400 basamaklı bir merdivenle çıkılan ağaçlar arasında kamufle ama şimdi harabe halindeki Poenari Kalesi de gerçek evidir Kont Drakula’nın. Ve tarih bu hikayeyle en çok satanlar arasında gösterilen bir romana ve sadizme kavuşmuş olur. Hemen gölü yanındaki Snagov Manastırı da bu hikâyenin finalindeki efsane sondur. Diğer yandan tüm bu korkunç hikayelerin ve yapıların bir antitezi gibi beliren Herastrau Parkı muhteşem bir dinginliğe sahip yapısıyla gölleri ve florasıyla sizi Romanya’nın tüm zenginliklerini, mimarisinin toplandığı rengarenk en büyük açık hava müzelerinden.

 

Transilvanya

Yüzyıllardır dimdik ayakta kalabilmiş büyüleyici kale ve şatoları ile Transilvanya… Bram Stoker’ın Drakula karakterini yaratmasında etkisi büyük olan, acımasızlığı ile yaşadığı döneme ve tarihe damgasını vuran, “Kazıklı Voyvoda” ismi ile de anılan III. Vlad’ın hikayesine ve Romanya’nın tarihine heyecan verici bir yolculuk için en doğru yer…

Açık hava müzesi olarak kabul edilebilecek olan Sibiu, Vlad'ın acımasız katliamlarına sahne olmuştur ve izlerini hala taşımaktadır. Tarihte bölgeye yönelen Osmanlı tehdidine karşı alınan en belirgin mimari önlem ise, varlığını hala sürdürmektedir; etrafı 3 sıra surla kaplı Biertan Kilisesi... Bölgede Raşnov, Poenari, Bran gibi pekçok kale ve her bir kalenin de görülmesi, kulak verilmesi ve solunması gereken bir tarihi vardır...

Romanya Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Vize Bilgileri
Romanya seyahatinde bulunacak Türkiye vatandaşları bu ülkeye olan yolcukları öncesi Romanya vizesi almaları gerekmektedir. Yeşil pasaport sahibi Türkiye vatandaşları bu ülkeye olan yolcukları öncesi Romanya vizesi almarına gerek yoktur. Diplomatik pasaportu buluna kişiler ise 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme ön koşulu ile Romanya’ya vizesiz giriş yapabilirler. Pasaportunda geçerli Schengen vizesi olan kişiler Romanya’ya giriş yapabilirler..

 

- Uçuş Süreleri
İstanbul ile, ülkenin başkenti olan Bükreş arası uçuş süresi yaklaşık olarak 1 saat 20 dakikadır.

 

- Para Birimi
Para birimi Yeni Rumen Leyi’dir. Seyahatiniz için yanınıza Euro almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz. Ülkede bulunan döviz ofislerinden, yerel para birimini temin edebilirsiniz.

 

- Saat Dilimi
Romanya ve Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

 

- Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için oldukça ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Yemek Kültürü
Romenler zengin bir yemek kültürüne sahiptirler. Kendilerini ziyaret eden kimseleri zengin mutfakları ile karşılayarak onları en iyi şekilde ağırlamaya çalışırlar. Balık, mititei (sulu köfte), tokitura (et yemeği) ve lahana sarması önde gelen yemekleri arasında yer almaktadır.

 

- Elektrik
Romanya’da elektrik 220/50 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır.

 

- Alışveriş
Bükreş`in kuzeyine çıkıldıkça pastoral hayatın kendini gösterdiği bir ülkede el yapımı birçok hediyelik eşya bulmanız da kaçınılmaz.

 

- Sosyal Yaşam

Roman halkı oldukça yardımsever, arkadaş canlısı ve sıcakkanlı. İnsanlar her an her yerde iletişim kuruyorlar ve toplu taşıma araçlarında herkes birbiriyle sohbet ediyor halde. İngilizce veya sizin dilinizi bilmeseler dahi iletişim kurmanın bir yolunu arıyorlar ve buluyorlar.

Yaşlı insanlarla konuşurken onlara bay ( bomnul) ve bayan (doamna) diye hitap edilmesi gerekiyor.

El sıkışmak yaygın bir selamlaşma yolu. Romanya’da kadınların elini öpmek yaygın bir davranış.

Bahşiş vermek burada geleneksel veya zorunlu değil.

Birinin fotoğrafını çekmeden önce iznini almamız gerekiyor.

Romanya Turları Hakkında Videolar

Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 1598
+90 549 433 4445

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.