MENU
Kelime veya Ülke Arayın
tur bölgesi
 • Kuzey Amerika
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Güney Avrupa
 • Orta Asya ve Japonya
 • Güney Doğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
tur dönemi
 • Yılbaşı , Sömestre ve Kış Turları 2019
 • İlkbahar Turları 2019
 • Yaz ve Şeker Bayramı Turları 2019
 • Kurban Bayramı Turları 2019
tur tipi
 • Kültür Turları
 • Gemi Turları
 • Nehir Turları
 • Vahşi Yaşam Turları
 • Trekking Turları
 • Size Özel Turlar
Kapat
İrlanda

İrlanda

İrlanda

İrlanda

Denizler ortasında bir noktadan fazlası İrlanda adası...

İrlanda deyince akla yeşil gelmesi rastlantı olmasa gerek. Mavilikler ortasında bir yeşil alan... Kuzeyiyle Birleşik Krallığın üyesi ve Katolikler’le Protestanlar’ın çatışmalı süreçlerinin tarihi aynı zamanda... Suların hemen ardından yükselen Moher Falezleri’nin yarattığı etki ülkeyi Devler Kaldırımın’dan yürütüyor... Şaşı bak şaşır misali etki, Kaldırımlar’ın aldığı şekiller volkanik mucizenin bir sonucu olsa da aynı topraklardan yetişen James Joyce, Samuel Beckett, Oscar Wilde ve daha niceleri bu patlamaların edebiyat kaynağına işaret ediyor. U2 ya da The Dubliners gibi dünyaca ünlü müzik gruplarının ilhamında gene bu patlamaların etkisi olsa gerek... Ya da hiç tereddüt etmeden Killarney Ulusal Parkı’nın inanılmaz doğasını köprüleri ve yapıları bile saran yeşilliğiyle tam bir konsantrasyon alanı...

Gaelce’nin vatanı Galway pubları, müzikleriyle bir Guinness rekorlar kitabına giremese de renk renk sokakları ve evleriyle suya yansıyan festivalleriyle adını ülkenin büyük çocuğu Dublin’in yanına yazdıracak denli görkemlidir. Kanalları ve şehri saran serin sularıyla Dublin’se ülkenin yarısıdır. Onlarca heykelin yer aldığı caddeler şehrin ve ülkenin bir retrospektifi gibidir... Hayat İrlanda’nın caddelerinde publarda ve kafelerde bir ülkenin edebiyatının yazıldığı müziğinin yapıldığı yerlerde... Temple Bar bunun için biçilmiş kaftan... Keyif almaya devam...

İrlanda turlarını
inceleyin

sizi arayalım

0(212) 233 1598

0(549) 433 4445

10 Yıllık
Ortalama Hava Sıcaklıkları
İrlanda denince akla gelenler

Cork

Her şeyin el altında bir arada durduğu bir şehir. Lee Nehri’yle canlanan hareket kazanan zenginliğine canlılık katan. Tüm şehrin yürüyerek gezilebildiği içi dışı bir Cork. Karayla deniz arasında sıkışmış bir doğal liman. Arada kalmışlık doğayla modern olanı birleştiren bir sentez yaratmış. Her yanda yankılanan eğlenceli İrlanda müziklerinin ve keyif dolu hayatın yanında St. Anne Kilisesi’ndeki çanlarını sizin çalabileceğiniz Shandon Çanları bizi geleneksel Cork hayatıyla tanıştırır. İlk tanışmanın ardından Tereyağı Müzesi’nde gündelik hayatın ve geleneksel yaşamı yakından görebilir Cork halkıyla daha yakından temas kurabilirsiniz. Protestan St. Finbarre Katedrali bize şehrin kimliği hakkında da gerçek fikri verebilir mimarisine aşık edebilir... Kısacası Cork sizi içine çekmek için her şeyi yapabilir...

Dublin

Boşuna yazılmamış Dublinliler ya da Ulysses; Dublin artık tüm dünya için bir başkent, insanları herkes için tanıdık bir şehirdir. Her zaman iyi, yardımsever ve güler yüzlü... Ama her zaman tarihte İngiltere’ye olduğu kadar da isyankar... Liffey Nehri’nin ikiye ayırdığı Dublin kuzey ve güney olarak ayrılır –ki bu ayrım sınıfsal olarak da nitelenir. Ama yine sıcak bir ülkedir tüm buzulluğuna rağmen. Sıcak su akıntıları sarar kenti. Ve sıcacık müzikler Temple Bar’dan yankılanır; neşeler her daim yerinde... Kapılar bu yüzden Victoria’nın soğukluğuna inat rengarenktir.

Renkli binaların nehrin etrafında ışıl ışıl parladığı zamanlar nehrin de en sakin olduğu anlardır. Dublin Eye günün her saati tüm şehrin en güzel anlarını fotoğraflamak için ideal. Köprüler birer takı gibi şehri süsleyen gerdanlıklar gibi dururken kent bir tarafı ulusal kütüphane bir tarafı ulusal müze olarak şekillenen Leister Sarayı’yla bizi parlamentoya götürür. Dublin Kalesi Adalet heykeliyle bize geçmişten bir şeyler anlatır gibidir. Abbey Tiyatrosu’nun bağımsızlığıyla ilintili bir tarihtir bu. Dublin Trinity College ise hemen Dublin Şatosu’nun yanında gerek mimarisi gerek kütüphanesiyle tüm zenginliğini gösterir... Belki de gerçek zenginliğin ne olduğunu gösterircesine öylece durur Dublin.

Belfast

Kuzeyin başkenti Belfast. Sakin küçük bir şehir olmasına rağmen uzun boylu ve isyankardır Belfast. Tüm turistik mekanlarda görebileceğiniz büyük ulusal müzeler resim galerileri yerine ‘Mural’ denilen duvar resimlerinin tüm caddeleri evleri kapladığını göreceksiniz. Sokak Belfast’ta müzedir, eğlencedir, konser salonudur, toplantı mekanıdır, Bobby Sands’tir, George Best’tir.

Belfast Belediye Binası şehrin göbeğinde hakim konumda kontrol eder şehri; şehrin üstünden de Belfast Kalesi. Game of Thrones’un da duraklarından biri olan kale Belfastın simge mekanlarından biri. Botanik Bahçe ise görülmeye değer bir zenginlik içerisinde başka bir dünyaya girdiğinizi gösteren türden bir şeffaflığı ve kokusu var. Artık her şeyden çok daha uzaksınız. Kentin dışında bir de volkanik oluşumlarla şekillenmiş üç boyutu aşan bir görsel etkiyle Devler Kaldırımı bizi karşılıyor. Belfast’ta kaldırım sokak fark etmiyor; herkes birbirine aynı hizadan bakıyor...   

İrlanda Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

- Sağlık

İrlanda’ya girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Gezi boyunca musluk suyu içmemenizi yalnızca ilk kez sizin tarafınızdan açılacak şişe suyu tüketmenizi öneriyoruz.

- Vize

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

- Gezi Zamanlaması

İrlanda’da yıl boyunca yağış oranı yüksektir.

- Uçuş Süreleri

Dublin ile İstanbul arasında 4 saat 20 dakika uçuş süresi vardır.

- Para Birimi

Geçerli olan para birimi British Pound’dur (GBP). Bu nedenle seyahatiniz için yanınıza GBP almanızı ve küçük birimlerini bulundurmanızı öneririz.

- Saat Dilimi

Türkiye’den 2 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken, İrlanda’da saat 10:00’dur.

- Telefon Kullanımı

Tüm cep telefonu operatörleri eğer telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz.

Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz

- Yemek Kültürü

İrlanda, yetiştirdikleri dünyaca ünlü aşçılar ve güçlü mutfağı ile ünlüdür. Avrupa’nın genelinden farklı olarak kullandıkları tatlar ve tariflerde bulunan ilginç malzemeler de bu savı güçlendirmektedir. Yulaf, somon, Aber- deen Angus eti, menülerin vazgeçilmezleridir.

- Elektrik

Elektrik 230 / 240 volttur. Standart priz olarak G Tipi üçlü kare uçlu prizler kullanılmaktadır. Priz örnekleri http://localti.me/london sitesinden görülebilir. Adaptör gerekecektir.

- Alışveriş

Dublin’den yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

İrlanda Turları Hakkında Videolar

Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 1598
+90 549 433 4445

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.