Çin Seddi'nin İki Yakası; Moğolistan ve Çin Turu

Çin Seddi'nin İki Yakası; Moğolistan ve Çin Turu

Çin Seddi'nin İki Yakası; Moğolistan ve Çin Turu Temmuz 2022

Çin Seddi'nin İki Yakası; Moğolistan ve Çin Turu

09 - 20 Temmuz 2022 Türk Havayolları Tarifeli Seferi ile Ev Alan Ev Transfer Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
$ 3.990 37.099 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
$ 990 | 9.205 ₺
Pekin | Shangai | Ulan Batur | Xi'an
Çin Seddi'nin ayırdığı iki farklı kültüre yolculuk...
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

4*, 5*, Kamp Otel Seçenekleri

4*, 5*, Kamp Otel Seçenekleri

Tüm Yemekler Dahil

Tüm Yemekler Dahil

REZERVASYON YAP
1. Gün
İstanbul - Ulan Batur (09/07/2022)

Turumuz kişiye özel aracın sizi adresinizden alması ile başlıyor.  İstanbul havaalanı dış Hatlar Gidiş Terminalinde buluşuyoruz. Türk Havayolları’nın tarifeli seferi ile Ulan Batur’a uçuyoruz. ( Bişkek’de uçakta 1 saat 15 dakika bekleme olacaktır. Uçaktan inilmemektedir) Geceyi uçakta geçireceğiz.

2. Gün
Ulan Batur (10/07/2022)

Yerel saat ile varış. Pasaport işlemlerinin tamamlanmasının ardından panoramik şehir turuna çıkacağız. Sukhbataar meydanı, Çengiz  Kagan  anıtını, Ulusal  Tarih  Müzesi  görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi turumuz esnasında alacağız.  Yemekten sonra  Tsonjin-Boldog bölgesi Tuul nehri yakınlarında bulunan altın kamçı olarak da bilinen, 40 metre uzunluğundaki  Cengiz Han Atlı Heykelini ziyaret edeceğiz.  İnsan eliyle yapılan 100 harika arasında yer alan, Cengiz Han’ın doğum yeri olan doğuya bakan bu heykeli gördükten sonra  Zaisan Anıtı görmek için hareket edeceğiz. Akşam yemeğimizi yerel  bir restoranda Moğol folkloru ve müzikleri eşliğinde aldıktan sonra otelimize transferimiz gerçekleşiyor ve geceleme otelimizde.

3. Gün
Ulan Bator - Orhun Vadisi - Karakurum (11/07/2022)

Kahvaltımızın ardından bizi bekleyen özel 4x4 araçlarımız ile 360 km mesafede Orhun vadisinde bulunan Türk tarihinin Moğolistan coğrafyasındaki en büyük eseri olan  Bilge Han Anıt Kompleksine gidiyoruz, ziyaretimizin ardından öğle yemeğimizi yerel  bir restoranda alıyoruz. Sonrasında 1220 yılında  Cengiz  Han’ın oğullarından biri olan  Ögeday Kagan  tarafında kurulan Karakurum’a hareket ediyoruz. Karakurum, 140 yıl boyunca Moğol İmparatorluğuna başkentlik yapmış ve sonrasında Çin akınlarında yok olmuş  bir başkenttir. Tarihi  kayıtlara göre Karakurum İpek  yolu üzerinde bir çok kaşife, tüccara ev sahipliği yapmış tarihi bir bölgedir. 1586  yılında, gene Moğolistan’ın ilk Budist Tapınağı olan Erdenezuu Karakurum harabeleri yakınlarına kurulmaya başlamış ve bu manastırın birçok parçası bu harabelerden alınarak inşaatında kullanılmıştır. Günümüzde, Endenezuu halen Budistlere hizmet etmekte olup bir kısmı da müze  olarak hizmet vermektedir. Gezimizin sonrasında akşam yemeğimizi alacağımız ve gecelememizi gerçekleştireceğimiz Munkhtenger Ger kampına varıyoruz. Geceleme Kampımızda.

4. Gün
Karakorum - Ulan Batur (12/07/2022)

Kahvaltımızı yapıyoruz ve sonrasında Ulan Batur’a hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi transferimiz esnasında yerel  bir restoranda alıyoruz ve öğleden sona  Moğol Göçebelerin otantik yaşam tarzlarını daha yakından tanıyacağımız Mongol  Nomadic folklor  şovunu izleyeceğiz. Akşam üstü  otelimize varıyoruz ve odaların dağıtılması ve serbest zaman. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5. Gün
Ulan Bator - Pekin (13/07/2022)

Kahvaltının ardından odalarımızın boşaltılması sonrasında Gandan Tapınağı ve Bogh Khaan müze  kompleksini geziyoruz. Öğle yemeğimizi turumuz esnasında alıyoruz ve sonrasında havalimanına transferimiz gerçekleşiyor. Havalimanına varışımızın ardından bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından Moğol Havayolları ile Pekin’e hareket ediyoruz. Yaklaşık 1 buçuk saatlik uçuşumuzun ardından Çin Halk Cumhuriyet’inin başkenti  olan  Pekin’e varıyoruz. Pasaport işlemlerinin ardından havalimanında akşam yemeğimizi alacağımız restorana transfer oluyoruz. Yemek sonrası otelimize transfer ve konaklama.

6. Gün
Çin Seddi - Pekin (14/07/2022)

Kahvaltının ardından özel aracımız ile UNESCO  Dünya  Mirası Listesi’nde yer alan, Orta Asya Türklerinin kuzeyden gelen istilalarını engellemek amacı ile milattan önce  220 yılında yapımına başlanan Çin Seddi  gezisi  için otelden ayrılıyoruz. Çin Seddi  gezisinin ardından UNESCO  Dünya  Mirası Listesi’nde yer alan  Ming Hanedanlığı Mezarlarını ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi tur  esnasında alıyoruz. Ardından otelimize döneceğiz. Akşam yemeğimizi yerel  restoranda  alacağız. Konaklama otelimizde.
 

7. Gün
Pekin (15/07/2023)

Kahvaltının ardından UNESCO Dünya  Mirası listesinde bulunan Cennet Tapınağı turumuzun ilk durağı olacak, sonra Mao Zedong’un Çin Halk Cumhuriyeti’ni ilan ettiği, 1989  yılında  tüm  dünyayı sarsan protestolarla hafızalara kazınan Tiananmen Meydanı; UNESCO  Dünya  Mirası Listesi’nde yer alan  980 ayrı binadan oluşan devasa ve büyüleyici  Forbidden City yani “Yasak Şehir” bugün göreceğimiz yerler arasında olacak. Öğle yemeğimizi turumuz sırasında alacağız. Turumuzun bitiminde otelimize döneceğiz. Akşam yemeğimizi yerel bir restoranda alacağız. Konaklama otelimizde.

8. Gün
Pekin- Terre Cota - Xi'an (16/07/2022)

Kahvaltının ardından havaalanına transfer oluyoruz.  Xian ucumuzu gerçekleştiriyoruz. Varışta Çin'in ilk imparatoru Shihuan’ın mezarını korumak için yapılmış, 20.YY’de ortaya çıkarılan en önemli arkeolojik kazılardan birisi olan Terra Cota Savaşçıları olarak bilinen ‘’ Yeraltı Heykel Ordusu’’ müzesini gezeceğiz. “Pişmiş Toprak”  anlamına gelen ‘’ Terra Cota’’ müzesinde göreceğiniz mezar ve heykeller 1987 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası Listesine alınmıştır. Turumuzun ardından  Goose Pagaoda Tapınağı göreceğiz ve öğle yemeğimizi almak için yerel restorana transfer olacağız. Akşam yemeğimizi Tang Dynasty Show’u izleyerek alacağız.  Muhteşem dans ve akrobasi hareketlerini izleyeceğimiz Show sonrası otele transfer.  Geceleme Xian’da bulunan otelimizde.

9. Gün
Xian - Shangai (17/07/2022)

Kahvaltının ardından Şehir Surları, Müslüman Mahallesi ve Büyük Cami ziyaret edilecek. Tur sonrası yerel restoranda öğle yemeğimizi alacağız ve havaalanına transfer olacağız. Şangay uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Varışta akşam yemeğimizi alacağımız yerel restorana transfer oluyoruz. Yemek sonrası otelimize transfer oluyoruz. Konaklama.

10. Gün
Shangai (18/07/2022)

Kahvaltının ardından havaalanına transfer oluyoruz ve. Varışta yapacağımız şehir turunda Zümrüt Buda Tapınağı, Çin Bahçelerine çok güzel bir örnek olan  Yuyuan Bahçelerini göreceğiz ve öğle yemeğimizi alacağımız yerel restorana transfer olacağız. Yemek sonrası Akrobasi Show’unu izleyeceğiz. Akşam yemeği yerel restoranda.
Otele transfer ve konaklama.

11. Gün
Shangai - İstanbul (19/07/2022)

Kahvaltının ardından Kolonyal  dönemde inşa  edilen binaların, modern gökdelenlerle yan yana  sahil  boyunca sıralandığı The Bund  bölgesini ve Asya’nın  en yüksek, dünyanın en yüksek üçüncü televizyon binası olan  Oriental Pearl TV binasını ve Fransız İmtiyaz Bölgesini görüyoruz. Huangpu Nehri’nde tekne gezisini yapıyoruz ve Öğle yemeğimizi  alacağımız otele transfer oluyoruz. Yemek sonrasında havaalanına transfer oluyoruz. Türk Havayollarının tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuş.

12.Gün
İstanbul (20/07/2022)

Sabah saatlerinde İstanbul’a varıyor ve önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile turumuz son buluyor.

TUR ROTASI

+ Moğol göçebe halkının yaşam tarzını yakından tanıma ve fotoğraflama fırsatı yakalayacağız

 

+ Geleneksel Moğol Folklor danslarını izleyerek bu kültürü fotoğraflara dökeceğiz

 

+ Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan Orhun Vadisi'ndeki Bilge Kağan anıt kompleksini ve Göktürk’ler tarafından 8. yüzyılda yazılmış olan Orhun Anıtları’nı ziyaret edip fotoğraflar çekeceğiz

 

+ Moğollara özgü ger kamplarında konaklama deneyimini yaşayacağız

 

+ Günümüz şehirlerinin en büyük şehir meydanı, tanıklık ettiği protestolarla adını tarihin tozlu sayfalarına yazdıran Mao Zedong’un Çin Halk Cumhuriyeti’ni ilan ettiği ‘Ulusun Kapısı’ Tiananmen Meydanı'nı göreceğiz

 

+ Pekin’in ortasında ayrı bir şehir gibi uzanan, yüzyıllar boyunca Çing Hanedanlığı'nın sarayı olmasıyla şehri hakimiyeti altına alan 'Forbidden City' diğer adıyla 'Yasak Şehir'e gideceğiz

 

+ Tepelerin üzerinde sonsuzluğun daha da sonsuz olduğu, hep duyduğunuz gördüğünüz ama keşfetmenizi bekleyen, yeşillikler arasında kollarınızı açıp yürürken yüzünüze vuran hafif esintiyi hissetmeden asla keşfetmiş gibi hissetmeyeceğiniz, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Çin Seddi'ni ziyaret edeceğiz

 

+ Sanki MÖ 210 yılından beri ‘İlklerin İmparatoru’ Qin Shi Huang'ın mezarını koruyormuş gerçekliğinde bekleyen, hepsi birbirinden farklı ve bir o kadar gerçekçi ‘Terracota Askerleri’ni göreceğiz

 

+ Modern ve yerel tatların birleşmesinin oluşturduğu kontrastla Uzakdoğu'nun Paris’i olarak da bilinen Şangay’da; çimenlere ve çiçeklere dalında beklemekten çok daha fazla anlam yükleyen meşhur Çin Bahçeleri'nin en güzel örneği Yu Garden, Xintiandi Bölgesi ve Fransız İmtiyaz Bölgesi'ni ziyaret edeceğiz

 

 

Bu tur için alternatif tarih bulunmamaktadır.

Sağlıklı Seyahat Politikamız
Tura katılan misafirlerimizden , sağlık bakanlıkları tarafından onaylanmış çift aşı ibrazını veya son 3 ay içerisinde Covid-19 hastalığını geçirmiş olma zorunluğunu arıyoruz. Turlarımızda görev yapan, rehberimiz, yerel rehberimiz, araç şoförleri ve muavinlerimiz de çift aşılıdır.

İlgili ülkelerin Sağlık Bakanlıklarının belirlediği ek PCR ve kabul edilen aşı markalarının en güncel hallerinin takip edilmesi gerekmektedir.

 

Uçuş Detayı
TK342 09JUL ISTUBN 1825 0720+1 (Ulan Batur’a varış 10 Temmuz)
TK27 19JUL PVGIST 2245 0520 +1 (İstanbul’a varış 20 Temmuz)

 

- Gezi Zamanlaması
Aşağıdaki linkten geziniz sırasında ortalama hava sıcaklıklarını görebilirsiniz.

Çin: http://gazella.com/destinasyonlar/ulke/5

Moğolistan: http://gazella.com/destinasyonlar/ulke/23

 

- Sağlık
Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

 

- Vize Bilgileri
-Moğolistan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir.
-Çin umuma Mahsus Pasaport hamillerinden vize istemektedir.**
Yeşil Pasaport sahipleri 30 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. 
**Çin Turistik Vizesi için acentemiz tarafından Çin’den davetiye getirtilmektedir bu yüzden şahsi başvuru yapılmamaktadır, başvurular grup halinde acentemiz tarafından yapılmaktadır. Davetiye ve vize evraklarının 2 ay öncesinden acenteye teslim edilmesi gerekmektedir. Çin vize başvurularında parmak izi verilmektedir. Randevudan sonra pasaport minimum 10-12 gün Başkonsolosluk’ta kalmaktadır.
** Tüm pasaport çeşitlerinin yeni çipli olması gerekmektedir.  

 

- Bu Tur Kimler İçin Uygun?
Farklı kültürleri tanımak isteyen gezginler için kaçırılmaması gereken bir gezi olmakla birlikte, tempolu bir tur olduğu unutulmamalı. Bu turumuzda birden fazla iç hat mevcut olup, yoğun tempolu bir gezidir. Bu durumdan dolayı yorulmaktan rahatsız olmayan bütün gezginler için uygun bir turdur. Mutfak Kültürü bize göre farklı bir ülke olan Çin’de öğle ve akşam yemeklerinde batı mutfağı ile birlikte yerel lezzetler tadacak, et, tavuk, balık ve vejetaryen yemekler servis edilecektir.

 

- Uçuş Süreleri
-Türk Havayolları ile İstanbul - Ulan Batur'a uçuş süresi yaklaşık olarak 10 Saat’tir. Bu uçumuzda uçağımız Bişkek’te  ortalama 1 saat 15 dakika bekleme yapacaktır.
-Yerel Havayolları ile Ulan Batur - Pekin arası uçuş ise 1,5 saattir. 
- Türk Havayolları ile Şangay - İstanbul arası uçuş süresi ise 12 saattir

 

- Para Birimi
Moğolistan'ın para birimi Tugirk'dir. Çin’in para birimi ise Yuan’dır.  Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun ufak birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

- Saat Dilimi
Kış döneminde Moğolistan’la ve Çin’le  aramızda +6 saat fark vardır.
Yaz döneminden bu fark +5’dir. ( Moğolistan – Çin saat dilimi Türkiye’den ileridir )

 

- Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler,  pamuklu pantolonlar, rahat soğuk ve su geçirmeyen yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için kalın bir mont, bir iki kazak ve polar almanızı öneririz. Bunun dışında başınızı soğuktan koruyacak bir bere, eldiven, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Yemek Kültürü
Çin mutfağı bölgeden bölgeye farklılıklar gösteren son derece zengin bir mutfaktır. Pekin Ördeği, değişik malzemeler ile hazırlanıp soslarla yenen börekler “dumpling”, tatlı hardal sosları, ülke mutfağının karakteristik özellikleridir. Türk mutfağından farklı bir mutfak olduğunu unutmamanızı öneriyoruz. Moğolistan ise Moğol yemekleri ana hatlarıyla dört bileşenden oluşuyor: et, un, patates ve süt ürünleri. Et haşlanıp özellikle tüm yağı ile birlikte tüketiliyor. 

 

- Elektrik
Çin’de elektrik 220 volt ve 50 Hz’dir. Elektrikli aletlerde üç uçlu, ince girişli prizler kullanılmaktadır. Adaptör gerekecektir. Moğolistanda 230 Volt elektrik C,E tipi ikili ve üçlü prizler kullanılmakadır.

 

- Alışveriş
Çin tam bir alışveriş cennetidir. Elektronik eşyalardan, tekstile çok geniş bir yelpazede aradığınız her ürünü bulabilirsiniz. Moğolistan'da ise daha çok yerel moğol giysi, şapka ve hediyelik eşyaları alınabilir.

 

-Önemli Not

Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

*Pasaport sürelerinin, tur bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Ücrete Dahil Olan Hizmetler
Türk Havayolları ile İstanbul –Ulan Batur // Şangay – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti  ve havalimanı vergileri,
* Kişiye özel ev  – alan  – ev transferi,
* Ulan Batur – Pekin  arası ekonomi sınıfı uçak bileti,
* Yerel havayolları ile Pekin - Xi’an –  Shanghai arası ekonomi sınıf uçak biletleri,
* Hızlı tren ile Pekin-  Xi’an arası ekonomi sınıfı bilet ve havalimanı vergileri,
* Kahvaltı dahil kahvaltı konaklamalar,
* Programda belirtilen öğle & akşam yemekleri,
* Cengiz Han Atlı Heykeli gezisi,
Moğol folkloru gösterisi,
* Mongol  Nomadic folklor gösterisi,
* Çin Seddi   & Ming Hanedanlığı Mezarları gezisi,
* Cennet Tapınağı gezisi,
* Yasak şehir gezisi,
* Terre Cota  Turu,
* Tang Dynasty gösterisi,
* Akrobasi  gösterisi,
* Oriental Pearl TV binası girişi,
* Huangpu Nehri turu,
* Özel araçlar ile programda belirtilen tüm  geziler,
* Geziler esnasında gerekli olan  tüm  müze  ve ören yeri giriş  ücretleri,
* Profesyonel Gazella Turizm  Türkçe rehberlik hizmetleri,
* Yurtdışı  çıkış harcı,
* Covid 19 Seyahat sağlık sigortası.

 

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

-Çin Vize Ücreti ( Yeşil Pasaporta Vize Yoktur),
-Programda belirtilmeyen yemekle,
-Programda belirtilen yemekler esnasında alınacak içecekler,
-Fazla  bagaj ücretleri,
 -Kişisel harcamalar.
 

*** Tüm pasaport çeşitlerinin Çipli olması gerekmektedir.

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

Ulan Batur: Ramada Hotel 4* vb.

https://www.wyndhamhotels.com/ramada/ulaanbaatar-mongolia/ramada-ulaanbaatar-citycenter/overview


Karakorum:  Munkh Tenger Ger ** vb.


Pekin: Great Wall Hotel 5*  vb.

https://the-great-wall.beijing-hotels-china.com/tr/


Xian: Wyndham Xinxing Hotel 5* vb.

https://www.wyndhamhotels.com/wyndham-grand/xian-china/wyndham-grand-xian-south/overview


Şangay:  Sunrise on the Bund 5* vb.

http://www.sunrisesha.com/en_US/


Ger:  Geleneksel Moğol Çadırı