Baştan Başa Fas Turu

Baştan Başa Fas Turu

Baştan Başa Fas Turu Kasım 2021

Baştan Başa Fas Turu

15 - 21 Kasım 2021 Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile Ev Alan Ev Transfer Maksimum 20 kişi
Kişi Başı
€ 1.550 15.632 ₺
Tek Kişilik Oda Farkı:
€ 390 | 3.933 ₺
Fez  | Kazablanka | Marakeş | Rabat | Şafşavan
Rengarenk “medina”leri, filmlerde gördüğümüz palmiyeli vahaları, uçsuz bucaksız geçit vermez dağları ve çarpıcı Mağribi mimarisi ile Fas… Efsanevi Kazablanka, imparatorluk…
Tüm Extra Turlar Dahil

Tüm turlar dahil

4*, 5* Otel Seçenekleri

4*, 5* Otel Seçenekleri

6 öğle ve 6 akşam yemeği dahil

6 öğle ve 6 akşam yemeği dahil

REZERVASYON YAP
1. Gün
İstanbul - Marakeş (15/11/2021)

Turumuz kişiye özel aracın sizi adresinizden alması ile başlıyor.  İstanbul havaalanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde buluşup, check-in işlemlerinin yapılmasının ardından Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile Marakeş’e hareket ediyoruz. Yaklaşık 5 saat süren bir yolcuğun ardından Marakeş’e varıyoruz. Bizi bekleyen özel aracımız ile imparatorluk kentlerinin arasında belki de en bilineni Marakeş’i keşfetmeye başlıyoruz. İlk geziler bizleri Marakeş’i hak ettiği üne kavuşturan ve geçmişin hatıralarını canlandıran manzaralar ile kavuşturuyor. Önce, labirenti andıran dar sokakları ve caddeleri ile, her yana yayılmış, hayal edilebilen her şeyin satıldığı dükkanları ve tezgahları ile safran kokulu Medina’yı geziyoruz. Ardından falcıları ile ünlü Djemma El Fna Meydanı gezileri ile günü tamamlıyoruz. Gezi sonrası otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

2. Gün
Marakeş (16/11/2021)

Kahvaltının ardından eğer Kral gezimize denk gelen günde başka bir sarayında ikamet etmekte ise, Bahia Sarayını ziyaret ediyoruz. Ardından Marakeş’in en sakin kesimi olan Menara geziyoruz. Büyüleyici bahçeler ile çevrili Menara, arkada durgun sular ve karla kaplı zirveleri ile muhteşem bir görsel şölen sunan Atlas Dağları ile çok güzel enstantaneler veriyor. Sonrasında sonrasında öğle yemeğizi alıyoruz. Öğle yemeği sonrası  2017 yılında açılan Yves Saint Laurent Müzesini ve Majorelle Bahçelerini ziyaret ediyoruz. Turlarımız sonrası otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. Gün
Marakeş - Kazablanka - Fez  (17/11/2021)

Kahvaltının ardından Kazablanka’ya hareket ediyoruz. Varışta dış kesimleri ve dünyanın en büyük yedinci camii olan Hassan II Cami’sini geziyoruz. Öğle yemeğinin ardından Fez’e hareket ediyoryuz.  Varışımıza istinaden Dünyanın hala eğitimine devam eden en eski üniversitesi olan Al-Karaouine Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Fez şehri gezimize başlıyoruz.. Kraliyet Sarayı'nı görüyoruz. Gezilerimiz sonrası otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

4. Gün
Fez  (18/11/2021)

Kahvaltının ardında Fez gezimize devam ediyoruz.  İlk durağımız UNESCO  Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Fez El-Bali yani Eski Fez. Sonrasında hala geleneksel yöntemler ile boyacılar ve deri tabaklayan esnaflar ile Endülüs bölgesi ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi takiben  Yahudi Mahallesi ziyaret ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. Gün
Fez - Meknes - Volubilis - Şafşavan (19/11/2021)

Kahvaltının ardından ilk durağımız UNESCO  Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Meknes’e hareket ediyoruz. Bab Mansour’da (Mansur Kapısı) mola veriyoruz. Öğle yemeğimizi yerel bir restoranda alacak ve sonrasında yolculuğumuz Chefchaouen’e doğru devam ederken Roma döneminden kalma bir şehir olan Volubilis. Günümüze dek muhafaza edilmiş mozaikleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Volubilis gezimizi yapıyoruz. Chefhaouen’a varışımıza istinaden akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

6. Gün
Şafşavan - Rabat (20/11/2021)

Kahvaltının ardından Mavi Şehir olarak da bilinen Chefchaouen’ı geziyoruz. Gök mavisine boyalı evleri ile nam salmış olan şehirde panoramik gezimizde Kasbah, Medina, V. Muhammed Meydanı’nı görüp, gezimizi Jemaa Bouzafar Camii kalıntılarının yer aldığı tepede sonlandırıyoruz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. . Yemeğin ardından yaklaşık 5 saatlik bir yolculuk ile Rabat’a varıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7. Gün
Rabat - Kazablanka - İstanbul (21/11/2021)

Kahvaltının ardından Rabat şehir turunda Kraliyet Sarayı, 19. yüzyılın sonlarında bölgeye gelen Avrupalılar tarafından Fas Musevilerine yeni sosyal ve ekonomik imkânlar verilmesi amacıyla kurulan Yahudi Mahallesi Mellah, Hassan Kulesi ve Oudayas’ı ziyaret ediyoruz. Turun ardından Kazablanka’ya hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi kumanya olarak alıyoruz. Kazablanka’ya varışımızı takiben havalimanına transfer oluyoruz. Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

TUR ROTASI

+Rabat’ta etkileyici mimarisiyle görmeden dönülmemesi gereken Kraliyet Sarayını, asla bitmeyen caminin görkemli yalnız minaresi Hassan Kulesini ve nehrin ağzında yerini alan muhteşem manzaralarıyla sadece gezinip sakin atmosferinin tadına varılması gereken Kasbah Oudaia’yı yakından tanıyacağız.

+Kuzey'in Mavi Şehri Chefchaouen'de Kasbah, Medina, V. Muhammed Meydanı gibi şehrin önemli noktalarını gezecek, günü Jemaa Bouzafar Camii kalıntılarının yer aldığı tepeden şehrin panoramik görüntüsünü izleyerek sonlandıracağız.

+UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Volubilis ve Meknes’i ziyaret edeceğiz.

+Fez Kraliyet Sarayı’ında ve Yahudi Mahallesi ‘Mellah’ta boyacılar ve deri tabaklayanların geleneksel yöntemlerini tanıma fırsatı yakalayacağız.

+Dış kesimleri ile dünyanın en büyük yedinci camii olan Hassan II Cami’sini gezeceğiz.

+ ‘Kırmızı Şehir’ Marakeş’te labirenti andıran dar sokakları ve her yere yayılmış tezgahlarıyla safran kokulu Medina, durgun sular ve kar kaplı tepeleriyle Atlas Dağlarının yansımasının altında büyüleyici bahçeleriyle Menara ve falcıları ile ünlü Djemma El Fna'da geleceğimize dair ipuçları alabileceğimiz fallar baktırma deneyimini yaşayacağız.

Uçuş Detayları

15 – 21 Kasım 2021

 TK 617 15NOV  ISTCMN 1045 1400 
 TK 620 21NOV  RAKIST 1500  2205

 

26 Aralık – 01 Ocak 2021 (Yılbaşı Turu)

TK 617 26DEC  ISTCMN 1045 1400
TK 620 01JAN  RAKIST 1500  2205

 

Gezi Zamanlaması
Fas'ı ziyaret etmek için en iyi zaman ilkbahar (Mart ortasından Mayıs'a kadar) veya sonbahardır (Eylül'den Ekim'e). Hava, kışın soğuk ve kar yağışından; yazın kavurucu sıcağından farklı olarak ılık ama hoştur.Kıyı bölgeleri yıl boyunca ziyaret edilebilir. Kışın hoş bir ılıktır, yazın ise 20 ° C'nin ortalarına kadar yükselen sıcaklıklarda güneşlenirler.

Yüksek Atlas Dağları, kışın soğumasına rağmen tüm yıl boyunca ziyaret edilebilir. Yaz hala uzun mesafeli yürüyüşlere çıkmak için biraz sıcak olabilir, ancak sıcaklık sizi rahatsız etmiyorsa, Nisan ve Ekim ayları arasında koşullar her zaman iyidir. 

 

Sağlık
Fas’a girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bölgenin iyi restoranlarında ve otellerde alınacak yemeklerde, sağlığınızı tehdit edecek bir sorun ile karşılaşılacağını düşünmüyoruz. Buna karşın grupla birlikte olmadığınız anlarda yeme içme konusunda dikkatli olmanızı, kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve konusunda ise kabuğu soyulabilen meyveler yemenizi öneriyoruz. 

 

Vize Bilgileri
Türk vatandaşları, Fas'a gerçekleştirecekleri 90 güne kadar kalış süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

Bu Tur Kimler İçin Uygundur?
Farklı kültürleri tanımak isteyen gezginler için kaçırılmaması gereken bir gezi olmakla birlikte, bu turumuzda gün içinde otobüs ile 6-7 saatlik yolculuklar yapılacak olup, Bu durumdan dolayı yorulmaktan rahatsız olmayan bütün gezginler için uygun bir turdur. Mutfak Kültürü bize göre farklı bir ülke olan Fas’ta öğle ve akşam yemeklerinde çoğunlukla yerel lezzetler tadacak, et, tavuk, balık ve vejetaryen yemekler servis edilecektir.

 

Uçuş Süresi
THY ile İstanbul -  Marakeş  5 Saat  / Kazablanka: - İstanbul: 4 saat 55 dakika

 

Para Birimi
Fas’ın para birimi Fas Dirhemi’dir (MAD). Fas Dirhemi’nin ülke dışına çıkarılması yasaktır. Elinizde kalan Dirhem’in ülkeden ayrılmadan önce tekrar USD ya da Euro’ya çevrilmesi gerekmektedir.

 

Saat Dilimi
Türkiye ile Fas arasında - 2 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Fas’ta 10.00'dur.

 

Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

Yemek Kültürü
Mutfak kültürü Türk mutfağına göre farklı bir bölgeye gidildiği unutulmamalıdır. Fas mutfağı, Akdeniz, Arap, Yahudi, İran, Batı Afrika ve Berberi mutfağından etkilenmiştir. Yemekler baharatlı olabilir.

 

Elektrik
Fas'ta 220 V ; C ve E tipi prizler yaygındır.

 

Alışveriş
Fas bir alışveriş cennetidir. Marakeş ve Fez’de karşımıza çıkacak “souk” adı verilen kapalıçarşılar bir yanda yerel ürünleri beğeninize sunarken, Kazablanka'da bulunan “Morocco Mall” Kuzey Afrika’daki en büyük alışveriş merkezidir. El yapımı ürünler, geneneksel lambalar, yerel kıyafetler, halı ve kilimler bu ülkeden alınabilecek birçok şeyden yalnızca birkaçı.

 

Önemli Not
*Pasaport sürelerinin, Baştan Başa Fas Turu bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin bulunması ve en az iki boş sayfanın olması gerekmektedir.*

Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler
* Ev – alan – ev transferi de dahil olmak üzere tüm transferler
* Türk Hava Yolları ile İstanbul – Kazablanka – Marakeş İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti
* Havalimanı vergileri ve servis bedeli
* Rabat'ta 1 gece 5* otelde yarım pansiyon konaklama
* Chefchaouen’de 1 gece 4* otelde yarım pansiyon konaklama
* Fez’de 2 gece 5* otelde yarım pansiyon konaklama
* Marakeş’te 2 gece 5* otelde yarım pansiyon konaklama
* Özel otobüs ile programda belirtilen tüm geziler
* Programda belirtilen 6 öğle ve 6 akşam yemeği**
* Programda belirtilen müze ve ören yerlerine giriş ücretleri
* Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
* Seyahat Sigortası
* Yurtdışı çıkış harcı

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
* Programda belirtilmeyen yemekler,
* Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler,
* Fazla Bagaj ücreti,
* Kişisel harcamalar,
Önemli Not**: 7. Gün öğle yemeği uçuş ve tur programının akışına göre kumanya olarak verilebilir.

 

Otel Listesi

Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

5* Dawliz Hotel vb
 https://www.hoteldawlizrabat.ma/

 

4* Dar Ba Sidi– Chefchaouen vb

http://www.darbasidi.com/

 

4* Barcelo Hotel –Fez vb

https://www.barcelo.com/tr/oteller/fas/fes/barcelo-fes-medina/

 

5* Kenzi Menara Palace– Marakeş vb

https://www.kenzi-hotels.com/en/kenzi-menara-palace