Fez - Kazablanka - Rabat - Şafşavan - Marakeş
Rengarenk “medina”leri, filmlerde gördüğümüz palmiyeli vahaları, uçsuz bucaksız geçit vermez dağları ve çarpıcı Mağribi mimarisi ile Fas… Efsanevi Kazablanka, imparatorluk şehri Rabat, büyüleyici Fez.
5 Akşam Yemeği Dahil

5 Akşam Yemeği Dahil

4 & 5 Yıldız Oteller

4 & 5 Yıldız Oteller

Tüm Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

1 Kişilik Fiyat
1.990 EUR

2 Yetişkin Fiyatı
3.980 EUR
142.850 TL

Tur Programı


1. Gün
İstanbul – Marakeş

Turumuz kişiye özel aracın sizi adresinizden alması ile başlıyor. İstanbul havaalanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde buluşup, check-in işlemlerinin yapılmasının ardından Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile Marakeş’e hareket ediyoruz. Marakeş’e varışımızla birlikte falcıları ile ünlü Djemma El Fna Meydanını gezmek üzere yola çıkacağız. 2008 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne girmeyi başaran Meydan, akşam saatlerinde gerçekleştirilen etkinlikler ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Meydan’da keyifli vakit geçirdikten sonra dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Uçuş No: TK619 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: İstanbul - Tarih: 31 Mart 2025 - Saat: 12:05 - Varış: Marakeş - Tarih: 31 Mart 2025 - Saat: 15:25
2. Gün
Marakeş

Kahvaltının ardından Marakeş’in en sakin kesimi olan Menara ile turumuza başlıyoruz. Büyüleyici bahçeler ile çevrili Menara, arkada durgun sular ve kar kaplı zirveleri ile muhteşem bir görsel şölen sunan Atlas Dağları ile çok güzel enstantaneler veriyor. Menara’nın ardından imparatorluk kentlerinin arasında belki de en bilineni Marakeş’i keşfetmeye başlıyoruz. İlk geziler bizleri Marakeş’i hak ettiği üne kavuşturan ve geçmişin hatıralarını canlandıran manzaralar ile kavuşturuyor. Önce, labirenti andıran dar sokakları ve caddeleri ile, her yana yayılmış, hayal edilebilen her şeyin satıldığı dükkanları ve tezgâhları ile safran kokulu Medina’yı geziyoruz. Eğer Kral gezimize denk gelen günde başka bir sarayında ikamet etmekte ise, Bahia Sarayı ile devam ediyoruz. Daha sonra Majorelle Bahçeleriniz ziyaret edeceğiz. Gezi sonrası otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. Gün
Marakeş – Fez

Kahvaltının ardından Essaouira’ya hareket ediyoruz. Cichaoua üzerinden Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira'ya varıyoruz. Unesco tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilen ve Fas’ın en çok turist çeken noktalarından biri olan şehir, uçsuz bucaksız Atlas Okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı ile sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Şehirde kaleyi ve balıkçı limanı gezip, eski Roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen Medina’yı ziyaret edeceğiz. Medina’nın daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi sanatçılar bu şehirde yaşamışlardır. Turumuzun bitiminde Marakeş havalimanına gidiyor ve yerel havayolları ile Fez uçuşumuzu gerçekleştireceğiz. Fez’e varışımıza istinaden havalimanından ayrılıyor ve dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde (Yerel havayollarının müsaitliğine göre Marakeş – Fez uçuşu Kazablanka aktarmalı gerçekleştirilebilir)

4. Gün
Fez

Kahvaltının ardından Fez’i keşfetmeye başlıyoruz. Borj tepesinde başlayacak olan şehir turu Mellah Musevi Mahallesi ve Andalous semti, Karouine Camisi ve Neccarine çeşmesi, Attarine Medresesi ile devam edecek. Turumuz Fez çarşı ve Medina’sında noktalanacak. Turumuzun bitiminde otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. Gün
Fez – Şafşavan

Sabah kahvaltının ardından otobüsümüze binip Mavi Şehir olarak da bilinen Şafşavan’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 4,5 saatlik bir yolculuk sonrasında şehre varacağız. Gök mavisine boyalı evleri ile nam salmış olan şehirde panoramik gezimizde Kasbah, Medina, V. Muhammed Meydanı’nı görüp, gezimizi Jemaa Bouzafar Camii kalıntılarının yer aldığı tepede sonlandırıyoruz. Serbest zaman sonrası otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

6. Gün
Şafşavan – Rabat

Kahvaltının ardından yönümüzü Rabat’a çeviriyoruz. Rabat’a varışımızla birlikte yapacağımız şehir turunda Kraliyet Sarayı, 19. yüzyılın sonlarında bölgeye gelen Avrupalılar tarafından Fas Musevilerine yeni sosyal ve ekonomik imkânlar verilmesi amacıyla kurulan Yahudi Mahallesi Mellah, Hassan Kulesi ve Oudayas’ı ziyaret ediyoruz. Turun ardından günün yorgunluğunu atmak üzere otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7. Gün
Rabat – Kazablanka – İstanbul

Kahvaltının ardından dünyanın en çok bilinen ve en çok izlenen filmlerinden birine de adını vermiş Kazablanka’ya hareket ediyoruz. Kısa bir yolcuğun ardından Kazablanka’ya varıyoruz. Kazablanka’da dış kesimleri ve dünyanın en büyük yedinci camii olan Hassan II Cami’sini geziyoruz. Ardından rehberimizin belirleyeceği saatte buluşup özel otobüsümüz ile Kazablanka Havalimanına transfer oluyor ve Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

Uçuş No: TK618 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: Kazablanka - Tarih: 06 Nisan 2025 - Saat: 16:45 - Varış: İstanbul - Tarih: 06 Nisan 2025 - Saat: 23:25

Hizmetler


Paket Fiyata Dahil Hizmetler:
 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Marakeş / Kazablanka – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti
 • Yerel havayolları ile Fez – Marakeş arası ekonomi sınıf uçak bileti (Yerel havayollarının müsaitliğine göre uçuş Kazablanka aktarmalı olarak gerçekleştirilebilir)
 • Havalimanı vergileri ve servis bedeli
 • Rabat’ta 1 gece, Şafşavan’da 1 gece, Fez’de 2 gece ve Marakeş’te 2 gece olmak üzere yukarıda belirtilen otellerde toplamda 5 gece kahvaltı dahil konaklama
 • Ev – alan – ev transferi de dahil olmak üzere tüm transferler
 • Özel otobüs ile programda belirtilen tüm geziler
 • Programda belirtilen 5 akşam yemeği
 • Programda belirtilen müze ve ören yerlerine giriş ücretleri
 • Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
 • Seyahat Sigortası
 • Yurtdışı çıkış harcı
Paket Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
 • Öğle yemekleri
 • Programda belirtilen yemekler sırasında alınacak içecekler
 • Fazla Bagaj ücreti
 • Kişisel harcamalar
 • Bahşişler

Fiyat Bilgileri


TARİHOTELİki Kişilik Odada KişibaşıÜç Kişilik Odada KişibaşıTek Kişilik OdaÇocuk (02,00 - 11,99 Yaş)
31 Mart 2025 | 06 Nisan 2025 4* ve 5* Oteller 1.990 EUR1.990 EUR2.580 EUR-

Genel Bilgiler


Katılım Şartları
Bu gezimiz 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli katılım sağlanmadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliğiyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığıyla tarafınıza bildirilecektir.

Otellerimiz
4* Gardenia Boutique Hotel  vb. - Rabat
https://gardeniaboutiquehotel.com/

4* Dar Ba Sidi vb. - Chefchaouen
https://darbasidi.com/

4* Barcelo Hotel vb. - Fez
https://www.barcelo.com/en-gb/barcelo-istanbul/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=my_business&utm_content=7386

5* Kenzi Menara Palace vb. - Marakeş
https://www.kenzi-hotels.com/en/kenzi-menara-palace

Vize Bilgileri
Umumi Pasaport                           Vize gerekli değil               

Yeşil Pasaport                                Vize gerekli değil

Hizmet Pasaportu                         Vize gerekli değil

Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Vize gereken destinasyonlarda, vize başvurusu için acentenizin tarafınıza ileteceği “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir. 

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

Sağlık
Fas ülkeye girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmuyor.  Bölgelerin iyi restoranlarında yiyeceğimiz öğle yemeklerinde sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyecek bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyoruz. Gezi boyunca musluk suyu içmemenizi yalnızca ilk kez sizin tarafınızdan açılacak şişe suyu tüketmenizi öneriyoruz.

Uçuş Süresi
İstanbul                 -            Kazablanka                           5 sa 15 dk

Marakeş                -             İstanbul                                5 sa 05 dk

Konaklama
Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 Kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

Para Birimi
Fas’ın para birimi Fas Dirhemi’dir (MAD). Fas Dirhemi’nin ülke dışına çıkarılması yasaktır. Elinizde kalan Dirhem’in ülkeden ayrılmadan önce tekrar USD ya da Euro’ya çevrilmesi gerekmektedir.

Saat Dilimi
Türkiye ile Fas arasında -3 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Fas’ta 09.00'dur.

Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Çöl bölgelerinde zaman zaman şebeke sorunu yaşanabilmektedir.

Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Ayrıca ibadet yerlerine girerken şort, etek veya vücudunuzu açıkta bırakacak kıyafetlerden kaçınmanız, kadınların başını kapatacakları bir örtü, eşarp gibi bir aksesuar almaları gerekmektedir.

Yemek Kültürü
Mutfak kültürü Türk mutfağına göre farklı bir bölgeye gidildiği unutulmamalıdır. Fas mutfağı, Akdeniz, Arap, Yahudi, İran, Batı Afrika ve Berberi mutfağından etkilenmiştir. Yemekler baharatlı olabilir.

Elektrik
Fas genelinde elektrik 110 ve 220 volttur. Prizler C tipi ikili ince yuvarlak uçlu ve E tipi ikili yuvarlak kalın uçludur. Prizlerin örnekleri http://localti.me/morocco sitesinden görülebilir.

Alışveriş
Fas bir alışveriş cennetidir. Marakeş ve Fez’de karşımıza çıkacak “souk” adı verilen kapalıçarşılar bir yanda yerel ürünleri beğeninize sunarken, Kazablanka'da bulunan “Morocco Mall” Kuzey Afrika’daki en büyük alışveriş merkezidir. El yapımı ürünler, geneneksel lambalar, yerel kıyafetler, halı ve kilimler bu ülkeden alınabilecek birçok şeyden yalnızca birkaçı.

Önemli Notlar
*** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Gazella sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 

Gazella, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Gazella, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Gazella sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.