Fez - Kazablanka - Rabat - Şafşavan - Marakeş
Rengarenk “medina”leri, filmlerde gördüğümüz palmiyeli vahaları, uçsuz bucaksız geçit vermez dağları ve çarpıcı Mağribi mimarisi ile Fas… Efsanevi Kazablanka, imparatorluk şehri Rabat, büyüleyici Fez
4 & 5 Yıldız Oteller

4 & 5 Yıldız Oteller

Tüm Turlar Dahil

Tüm Turlar Dahil

4 Öğle & 6 Akşam Yemeği Dahil

4 Öğle & 6 Akşam Yemeği Dahil

1 Kişilik Fiyat
1.990 EUR

2 Yetişkin Fiyatı
3.980 EUR
142.850 TL

Tur Programı


1. Gün
İstanbul – Kazablanka - Rabat

Turumuz kişiye özel aracın sizi adresinizden alması ile başlıyor. İstanbul havaalanı Dış Hatlar Gidiş Terminalinde buluşup, check-in işlemlerinin yapılmasının ardından Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile dünyanın en çok bilinen ve en çok izlenen filmlerinden birine de adını vermiş Kazablanka’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 5 saat süren bir yolcuğun ardından Kazablanka’ya varıyoruz. Kazablanka’da dış kesimleri ve dünyanın en büyük yedinci camii olan Hassan II Cami’sini geziyoruz. Ardından özel aracımız ile Rabat’a hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Rabat’ta bulunan otelimizde.

Uçuş No: TK 617 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: İstanbul - Tarih: 09 Kasım 2024 - Saat: 11:40 - Varış: Kazablanka - Tarih: 09 Kasım 2024 - Saat: 14:30
2. Gün
Rabat – Şafşavan

Kahvaltının ardından Rabat şehir turunu gerçekleştireceğiz. Yapacağımız şehir turunda Kraliyet Sarayı, 19. yüzyılın sonlarında bölgeye gelen Avrupalılar tarafından Fas Musevilerine yeni sosyal ve ekonomik imkânlar verilmesi amacıyla kurulan Yahudi Mahallesi Mellah, Hassan Kulesi ve Oudayas’ı ziyaret ediyoruz. Turun ardından yönümüzü Mavi Şehir olarak da bilinen Şafşavan’a hareket ediyoruz. Yaklaşık 4,5 saatlik bir yolculuk sonrasında şehre varacağız. Öğle yemeğimizi yol üzerinde yerel bir restoranda alıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. Gün
Şafşavan – Fez

Kahvaltının ardından Gök mavisine boyalı evleri ile nam salmış olan şehirde panoramik gezimizde Kasbah, Medina, V. Muhammed Meydanı’nı görüp, gezimizi Jemaa Bouzafar Camii kalıntılarının yer aldığı tepede sonlandırıyoruz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Yemeğin ardından Fez’e gitmek üzere yola çıkıyoruz. Fez’e varınca otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

4. Gün
Fez

Kahvaltının ardından Fez’i keşfetmeye başlıyoruz. Borj tepesinde başlayacak olan şehir turu Mellah Musevi Mahallesi ve Andalous semti, Karouine Camisi ve Neccarine çeşmesi, Attarine Medresesi ile devam edecek. Yerel bir restoranda öğle yemeğini aldıktan sonra turumuz Fez çarşı ve medinasında noktalanacak. Turumuzun bitiminde otelimize transfer ve odalara yerleşme. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

5. Gün
Fez – Marakeş

Kahvaltı sonrasında Marakeş’e gitmek üzere havalimanına gideceğiz. Yerel havayollarının Kazablanka aktarmalı Marakeş uçuşunu gerçekleştireceğiz. Fas’ın ilk Başkenti kırmızı şehre varışımızla birlikte imparatorluk kentleri arasında belki de en bilineni Marakeş’i panoramik olarak gezmeye başlıyoruz. Fas’ta özgün yapısıyla dikkat çeken, Unesco Milli Miraslar listesinde yer alan ender meydanlardan birisi olan Djemma El Fna Meydanını göreceğiz. Dünya'nın farklı ülkelerinden turist gelmesine sebep olan meddahlar, dövmeciler, hokkabaz ve cambazların gösterileri ile şenlenen bu meydanı gördükten sonra otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Marakeş’teki otelimizde.

6. Gün
Marakeş

Kahvaltının ardından Essaouira’ya hareket ediyoruz. Cichaoua üzerinden Atlas okyanusu kıyısında yer alan eski Portekiz şehri Essaouira'ya varıyoruz. Unesco tarafından “Dünya Mirası” olarak ilan edilen ve Fas’ın en çok turist çeken noktalarından biri olan şehir, uçsuz bucaksız Atlas Okyanusu kıyısında bir balıkçı limanı ile sanat ve kültürün iç içe geçtiği bir sahil şehridir. Şehirde kaleyi ve balıkçı limanı gezip, eski Roma kentlerinden uyarlanarak inşa edilen medinayı ziyaret edeceğiz.. Medinanın daracık labirent sokakları, bembeyaz evleri, maviye boyanmış kapı ve pencereleri birçok Avrupalı ressam, şair ve yazara ilham kaynağı olmuştur. Orson Wells, Jimy Hendrix gibi sanatçılar bu şehirde yaşamışlardır. Öğle yemeğimizi tur esnasında alacağız. Turumuzun bitiminde Marakeş’e dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Marakeş’teki otelimizde.

7. Gün
Marakeş – Istanbul

Kahvaltının ardından Marakeş’i keşfetmeye devam ediyoruz. Turumuz sırasında 75 metre yüksekliğinde minaresi ile dikkat çeken Kutubiye Camisini, 19 yy. sonrasında vezir Si Moussa ve oğlu Ba Ahmed tarafından yapılmış Bahai Sarayı’nı görüyoruz. Labirenti andıran dar sokakları, hayal edilebilen her şeyin satıldığı dükkanları ve tezgâhları ile safran kokulu Medina’yı geziyoruz. Ardından rehberimizin belirleyeceği saatte buluşup özel otobüsümüz ile Marakeş Havalimanına transfer oluyor ve Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

Uçuş No: TK 620 (Türk Hava Yolları) - Kalkış: Marakeş - Tarih: 15 Kasım 2024 - Saat: 16:00 - Varış: İstanbul - Tarih: 15 Kasım 2024 - Saat: 23:00

Hizmetler


Paket Fiyata Dahil Hizmetler:
 • Türk Hava Yolları İle İstanbul – Kazablanka / Marakeş – İstanbul Arası Ekonomi Sınıf Uçak Bileti
 • Yerel Havayolları İle Kazablanka Aktarmalı Fez – Marakeş Arası Ekonomi Sınıf Uçak Bileti
 • Havalimanı Vergileri Ve Servis Bedeli
 • Rabat’ta 1 Gece, Şafşavan’da 1 Gece, Fez’de 2 Gece Ve Marakeş’te 2 Gece Olmak Üzere Yukarıda Belirtilen Otellerde Toplamda 6 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
 • Ev – Alan – Ev Transferi De Dahil Olmak Üzere Tüm Transferler
 • Özel Otobüs İle Programda Belirtilen Tüm Geziler
 • Programda Belirtilen 4 Öğle Ve 6 Akşam Yemeği
 • Programda Belirtilen Müze Ve Ören Yerlerine Giriş Ücretleri
 • Gazella Turizm Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
 • Seyahat Sigortası
 • Yurtdışı Çıkış Harcı
Paket Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:
 • Programda Belirtilmeyen Yemekler
 • Programda Belirtilen Yemekler Sırasında Alınacak İçecekler
 • Fazla Bagaj Ücreti
 • Kişisel Harcamalar
 • Bahşişler (İsteğe Bağlı)

Fiyat Bilgileri


TARİHOTELİki Kişilik Odada KişibaşıÜç Kişilik Odada KişibaşıTek Kişilik OdaÇocuk (02,00 - 11,99 Yaş)
09 Kasım 2024 | 15 Kasım 2024 4* ve 5* Oteller 1.990 EUR1.990 EUR2.580 EUR-
30 Kasım 2024 | 06 Aralık 2024 4* ve 5* Oteller 1.990 EUR1.990 EUR2.580 EUR-

Genel Bilgiler


Katılım Şartları

Bu gezimiz 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir. Yeterli katılım sağlanmadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliğiyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığıyla tarafınıza bildirilecektir.

Otellerimiz
4* Gardenia Boutique Hotel  vb. - Rabat
https://gardeniaboutiquehotel.com/

4* Dar Ba Sidi vb. - Chefchaouen
https://darbasidi.com/

4* Barcelo Hotel vb. - Fez
https://www.barcelo.com/en-gb/barcelo-istanbul/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=my_business&utm_content=7386

5* Kenzi Menara Palace vb. - Marakeş
https://www.kenzi-hotels.com/en/kenzi-menara-palace

Vize Bilgileri
Umumi Pasaport                 -             Vize gerekli değil                

Yeşil Pasaport                      -             Vize gerekli değil

Hizmet Pasaportu               -             Vize gerekli değil

Sağlık
Fas ülkeye girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmuyor.  Bölgelerin iyi restoranlarında yiyeceğimiz öğle yemeklerinde sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyecek bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyoruz. Gezi boyunca musluk suyu içmemenizi yalnızca ilk kez sizin tarafınızdan açılacak şişe suyu tüketmenizi öneriyoruz.

Uçuş Süresi
İstanbul                 -            Kazablanka                           5 sa 15 dk

Marakeş                -             İstanbul                                5 sa 05 dk

Konaklama
Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 Kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

Para Birimi
Fas’ın para birimi Fas Dirhemi’dir (MAD). Fas Dirhemi’nin ülke dışına çıkarılması yasaktır. Elinizde kalan Dirhem’in ülkeden ayrılmadan önce tekrar USD ya da Euro’ya çevrilmesi gerekmektedir.

Saat Dilimi
Türkiye ile Fas arasında -3 saat fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Fas’ta 09.00'dur.

Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Çöl bölgelerinde zaman zaman şebeke sorunu yaşanabilmektedir.

Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Kolayca giyilip – çıkarılabilecek tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, şort, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont ve ince bir kazak almanızı öneririz. Ayrıca ibadet yerlerinine girerken şort, etek veya vucüdunuzu açıkta bırakacak kıyafetlerden kaçınmanız, kadınların başını kapatacakları bir örtü, eşarp gibi bir aksesuar almaları gerekmektedir.

Yemek Kültürü
Mutfak kültürü Türk mutfağına göre farklı bir bölgeye gidildiği unutulmamalıdır. Fas mutfağı, Akdeniz, Arap, Yahudi, İran, Batı Afrika ve Berberi mutfağından etkilenmiştir. Yemekler baharatlı olabilir.

Elektrik
Fas genelinde elektrik 110 ve 220 volttur. Prizler C tipi ikili ince yuvarlak uçlu ve E tipi ikili yuvarlak kalın uçludur. Prizlerin örnekleri http://localti.me/morocco sitesinden görülebilir.

Alışveriş
Fas bir alışveriş cennetidir. Marakeş ve Fez’de karşımıza çıkacak “souk” adı verilen kapalıçarşılar bir yanda yerel ürünleri beğeninize sunarken, Kazablanka'da bulunan “Morocco Mall” Kuzey Afrika’daki en büyük alışveriş merkezidir. El yapımı ürünler, geneneksel lambalar, yerel kıyafetler, halı ve kilimler bu ülkeden alınabilecek birçok şeyden yalnızca birkaçı.

Önemli Notlar

*** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.
Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Gazella sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. Gazella, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Gazella, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler. Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Gazella sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.