MENU
Kelime veya Ülke Arayın
tur bölgesi
 • Kuzey Amerika
 • Orta ve Latin Amerika
 • Kuzey Avrupa ve Rusya
 • Güney Avrupa
 • Orta Asya ve Japonya
 • Güney Doğu Asya
 • Hindistan Alt Kıtası
 • Kuzey Afrika ve Orta Doğu
 • Orta ve Güney Afrika
 • Balkanlar
tur dönemi
 • İlkbahar Turları
 • Yaz ve Şeker Bayramı Turları
 • Kurban Bayramı Turları
 • Sonbahar ve Kış Turları
 • Sömestre ve Kış Turları 2018
 • Yılbaşı Turları
tur tipi
 • Kültür Turları
 • Gemi Turları
 • Nehir Turları
 • Vahşi Yaşam Turları
 • Trekking Turları
 • Fotoğraf Turları
 • Doğa ile İç İçe Turlar
 • Size Özel Turlar
İran

İran; Binbir Gece Masalları Turu

turumuz dolmuştur bu turun
alternatif tarihlerini
İncelemek için tıklayınız
İran; Binbir Gece Masalları Turu

İran; Binbir Gece Masalları Turu

tarih
şehirler
İsfahan, Kaşhan, Şiraz, Tahran, Yazd
ulaşım
Türk Hava Yolları Tarifeli Seferi ile
Peşin ücret
2095 DOLAR
tek kişilik oda farkı
650 DOLAR
tur konsepti
Tüm ekstra turlar dahildir
yemek durumu
7 öğle ve 7 akşam yemeği

Sizi Arayalım

0(212) 233 1598

0(549) 433 4445

yaşanacak anlar tur programı hizmetler

- Tahran’da; milattan önce 5000. yıllara dayanan zengin tarihi buluntu ve eserleriyle İran Ulusal Müzesi, İran Ulusal Mücevher müzesi, Unesco'nun da koruma altına almış olduğu Gülistan Sarayını geziyoruz.

 - İsfahan’da Nakş-I Cihan meydanı ve Çehel Sütun sarayını gezme fırsatı bulacaksınız.

- UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan, antik kent Persepolis’i keşfedeceğiz.

- Kaşhan kentinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, her yanı su kanalları ile çevrilmiş olan bahçe içinde Amir Kabir’in öldürüldüğü hamam da bulunan Fin Bahçeleri'ni geziyoruz.

- Zerdüştlük inancında ölen kişinin gövdesinin konulduğu yüksek kuleleri, Sessizlik Kulesini göreceğiz.

- İçinde yaklaşık 472.500 çini olduğu tahmin edilen İmam Camii’ni göreceğiz

 • 1. Gün

  21/04/2018
  İstanbul - Tahran

  Turumuz kişiye özel aracın sizi adresinizden alması ile başlıyor . Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde açılacak olan Gazella Turizm kontuarı önünde buluşup, check-in işlemlerinin yapılmasının ardından Türk Hava Yolları tarifeli uçuşu ile Tahran’a hareket ediyoruz.  Yerel saat ile varış ve kahvaltı almak için otele transfer. Kahvaltımızın ardından Tahran şehir turumuza başlıyoruz. Musalla Cami, Burç el Milad ve Tahran’ın caddeleri, Arkeoloji Müzesi , Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Gülistan Sarayı  göreceğimiz yerler arasındadır.  Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz sonrasında Mücevher Müzesini ziyaret ediyoruz.  Serbest zaman sonrası Akşam yemeğini alacağımız yerel restorana transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

 • 2. Gün

  22/04/2018
  Tahran - Kaşhan

  Kahvaltının ardından Tahran’ın en görkemli yapılarından birisi olan Sadabat Sarayını gezeceğiz. Burada tarihsel ve kültürel bir yolculuğa çıktıktan sonra öğle yemeğimizi alacağımız yerel restorana transfer oluyoruz. Yemek sonrası Kaşhan’a hareket ediyoruz. Varışta UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan İran’ın ünlü  bahçelerinden birisi olan Fin Bahçelerini geziyoruz.  500 yıllık sedir ağaçlarını görüp, çöl ortasından vaha havasını yaşayabileceğimiz turumuz sonrasında otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 3. Gün

  23/04/2018
  Kaşhan - ishafan

  Kahvaltının ardından 1857’de mimar Ali Maryam tarafından inşa edilen geleneksel İran Mimarisini görebileceğimiz Boroujerdi Evini göreceğiz.  Tur sonrası Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan 300 nüfuslu küçücük bir dağ köyü olan ve 1500 yıldır geleneklerini koruyan Abiyaneh Köyü’nü ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda aldıktan sonra İsfahan’a hareket ediyoruz.  Varışta geleneksel mimarinin en güzel örneklerini barındıran yedi renkli mozaik çini süslemeleri ve hat yazılarıyla, kapı, minare, kemer kubbe ve avlusuyla nefes kesici ve içinde yaklaşık 472.500 çini olduğu tahmin edilen İmam Camisini ziyaret edip otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 4. Gün

  24/04/2018
  İsfahan

  Kahvaltının ardından tam günlük İsfahan turumuzu yapmak üzere yola çıkıyoruz. Tarihi taş köprüleri, Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı), Ali Kapı (Devlet Kapısı) ve Kapalı Çarşı, Kırk Sütunlu Saray, İran Vank Kilisesi’ni, tarihi Kapalı Çarşı göreceğimiz yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi yerel restoranda aldıktan sonra serbest zaman. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 • 5. Gün

  25/04/2018
  İsfahan - Yazd

  Kahvaltının ardından Zerdüştlerin kutsal şehri Yezd’e hareket ediyoruz. Meybud kasabasında panoramik gezide; Narin Kalesi, Güvercin Kulesi ve Su sarnıcında fotoğraf molası verip yolumuza devam ediyoruz.  Tarihi Meydud Kervansarayında  kısa serbest zaman sonrası Yezd’e varış.  Ataş Behram Zerdüşt Tapınağı, Emir Çakmak Meydanı, Mescid-i Cuma Camisi, eski mahalleler, rüzgar kuleleri, Jame Camisi,  Zoroastrian Tapınağı, Sessizlik Kulesi şehir turunda göreceğimiz yerler arasındadır. Öğle yemeğini yerel restoranda alıyoruz. Otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 6. Gün

  26/04/2018
  Yazd - Şiraz

  Kahvaltının ardından Shiraz’a transfer oluyoruz ve Passargardae Antik kentindeki turumuzu tamamlıyoruz. Buradaki gezimizin ardından Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik site olan Nakş-ı Rüstem gezimiz için yola çıkıyoruz. Buradaki gezimizi tamamladıktan öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Pers İmparatorluğu'nun başkenti, MÖ 6. yüzyıl sonlarına doğru Pers Kralı I. Darius tarafından kurulmuş olan Persepolis’e transfer oluyoruz. Buradaki gezimizi de tamamladıktan sonra otelimize transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 • 7. Gün

  27/04/2018
  Şiraz

   Sabah kahvaltımızın ardından şehir turumuz için yola çıkıyoruz. Şehrin tam göbeğinde yer alan ve restore edilmiş olan Karim Khan Kalesi, İrem Bahçesi, Narenjestan Vali Konağını geziyoruz. Öğle yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz. Vekil Camisi, Şah Cerag, Nasir Camisi ve Hafısın Mozalesi ziyaretimiz için şehir turumuza devam ediyoruz. Akşam yemeğini yerel restoranda alıp otelimize dinlenmek için transfer oluyoruz. Rehberin belirlediği saatte havaalanına transfer oluyoruz.

 • 8. Gün

  28/04/2018
  İstanbul

    Bilet, bagaj ve gümrük işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul’a hareket ediyoruz. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

Fiyata Dahil Hizmetler

-Türk Havayollarının tarifeli seferi ile İstanbul – Tahran gidiş ve Şiraz -İstanbul dönüş ekonomi sınıfı  uçak biletleri
-Havalimanı vergileri 
-4* & 5* Otellerde kahvaltı dahil konaklama 
-Programda belirtilen bütün öğle ve akşam yemekleri
-Programda belirtilen bütün geziler ve müze girişleri
-Özel araçlarla Havalimanı – Otel – Havalimanı transferleri,
-Şehirlerarası  tüm transferler,
-Programda belirtilen tüm şehir turları ve giriş ücretleri
-Türkçe rehberlik hizmeti
-Yurtdışı Çıkış Harç Pulu     
-Seyahat Sigortası

İran; Binbir Gece Masalları Turu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

UÇUŞ DETAYLARI:

 

21 - 28 Nisan 2018

TK 878 21APR ISTIKA 0120 0555
TK 885 28APR SYZIST 0255 0540

 

06 -13 Ekim 2018
 

 TK878 06OCT  ISTIKA  0130 0500
 TK885 13OCT  SYZIST 0200 0535

 

Gezi Zamanlaması

Aşağıdaki linkten geziniz sırasında ortalama hava sıcaklıklarını görebilirsiniz.

http://gazella.com/destinasyonlar/ulke/417

 

- Sağlık
İran'a girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.​

 

- Vize Bilgileri
Türk vatandaşları, İran'a gerçekleştirecekleri seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

- Dini Kurallar ile İlgili Önemli Not

Hem erkek hem de kadınlar bir camiye veya dini bir yapıya ayakkabılarını çıkarmadan girmemelidir. Genel olarak konuşursak, omuzların kapalı olduğu göğüs dekoltesinin olmadığı giysiler tercih edilmesi gerekiyor. Kısa şort ve eteklerden, vücudu saran dar giysiler giymekten kaçınılmalı. Bunun yanında, camilerde ve dini bölgelerde kadınların başını örtmesi ve ilgi çekici hareketlerden kaçınması gerekiyor. Turistler ve Müslüman olmayanlar da dahil bütün kadınlar İran’da İslami hicap kurallarına göre örtünmek zorunda. Ama İslami hicap, kimilerinin zannettiği gibi çarşaf giymek anlamına gelmiyor. Bir başörtüsü takmak ve vücut hatlarını belli etmeyen şeyler giymek yeterli. Uzun bir etek, şalvar ya da üzerinde tunik olmak şartıyla pantolon giyebilirsiniz. Başörtünüzü de sıkı sıkıya bağlamak zorunda değilsiniz.
 

- Bu Tur Kimler İçin Uygundur?
Farklı kültürleri tanımak isteyen gezginler için kaçırılmaması gereken bir gezi olmakla birlikte, bu turumuzda gün içinde otobüs ile 7-8 saatlik yolculuklar yapılacak olup, Bu durumdan dolayı yorulmaktan rahatsız olmayan bütün gezginler için uygun bir turdur. 
 

- Uçuş Süreleri
İstanbul - Tahran: 3 saat 10 dakika Şiraz - İstanbul: 4 saat 10 dakika

 

- Para Birimi
İran'ın para birimi İran Riyali'dir (IRR). Seyahatiniz için yanınıza Euro veya USD alarak, ülkedeki döviz bürolarında yerel parabirimini temin edebilirsiniz.

 

- Saat Dilimi
Türkiye ile İran arasında +1 saat 30 dakika fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, İran'da saat 13:30’dur.

 

- Telefon Kullanımı
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir.

 

- Gezi İçin Alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont ya da hırka almanızı öneririz. Sentetik olmayan ve pamuklu kıyafetler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

- Yemek Kültürü
Türk damak tadına, özellikle Güneydoğu mutfağına son derece benzer bir yemek kültürüne sahiptir. Sofralardan pirinç pilavı ve et yemekleri eksik olmaz.

 

- Elektrik
Elektrik 220/230 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır

 

- Alışveriş

İran'da alışveriş olanağı hayli geniştir. Ülkeden cam, seramik, ipek, antika ve el işi birçok ürün alınabilir.

 

- Sosyal Yaşam

Turistler ve Müslüman olmayanlar da dahil bütün kadınlar İran’da İslami hicap kurallarına göre örtünmek zorunda. Ama İslami hicap, kimilerinin zannettiği gibi çarşaf giymek anlamına gelmiyor. Bir başörtüsü takmak ve vücut hatlarını belli etmeyen şeyler giymek yeterli. Uzun bir etek, şalvar ya da üzerinde tunik olmak şartıyla pantolon giyebilirsiniz. Başörtünüzü de sıkı sıkıya bağlamak zorunda değilsiniz.

Şehir içi toplu taşıma otobüslerinde ön kapıdan erkekler ve orta kapıdan kadınlar biniyor. Duraklarda ise demirden yapılmış turnikeler var ve kadınlar ile erkekler ayrı sıraya giriyorlar. Otobüslerin içinde de yine kadın ve erkekleri ayıran bir demir var.

Cuma günleri resmi tatil ve her yer kapalı.

Alkol satıcı İran’ın pek çok bölgesinde yasak.

Iran hükümetini eleştiren konuşmalardan uzak durmakta fayda var ve herhangi bir dini yapıya girmeden önce mutlaka sorulması gerekiyor çünkü bazı yerlere Müslüman olmayanların girmesi yasaklanmış durumda.

 

- Önemli Not

Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

İran; Binbir Gece Masalları Turu, İran Hakkında Videolar

otel listesi Bu turdaki otellerin listesini aşağıda görebilirsiniz.

Tahran: Espinas Palace 5* vb
 http://palace.espinashotels.com/

Kashan: Aryana Hotel 5* vb
http://www.arianahotelspa.com/

Isfahan: Khaju Hotel  4* vb
http://www.pih.ir/index.aspx?siteid=31&pageid=3092

Yezd: Safaiieh 5* vb
http://safaiyeh.pih.ir/

Shiraz: Chamran Grand hotel 5* vb
http://www.hotelchamran.com/index.php?lang=en

İran; Binbir Gece Masalları Turu Otel Listesi
alternatif tarih seçiniz Bu tur için aşağıdaki alternatif tarihleri seçebilirsiniz.
İran; Binbir Gece Masalları Turu Alternatif Tur Tarihleri
Sizi Arayalım Sizi Arayalım
Canlı DestekCanlı Destek
Gazella Turizm iletişim +90 212 233 1598
+90 549 433 4445

e-bülten kayıt

E-bültenimize kayıt olarak bizden en son tur bilgilerini, kampanyaları ve diğer aktiviteleri haber alabilirsiniz.